I 'Het zijn toch geen varkens, die in hun eigen troep willen soppen 99 Hm Straks weet heel Nederland dat het aan de Koekoekslaan een groot zooitje is' Voor woonwagen kamp is een locatie noodzakelijk Co/Ié: „ik geloof het gewoon niet' Allemaal zeiden ze ach! en oh!" En wij eten hun kindertjes op..' VRIJDAG 2 NOVEMBER 1979 SCZVD/V SchiedamVier mensen stappen in een lelijk eendje. Zij komen uit Ke thel-Oost en kijken een beetje bedrukt. Naast hen staat een grote Ameri kaanse slee. Daar stapt een woonwagenbewoner in. Hij zegt: „Binnenkort krijgen jullie ook die grote wagens voor je deur." De laatste tien dagen heeft heel Kethel-Oost het over niets anders gehad. De bewonersvereniging belegde een spoedvergadering. Huizenbezitters uit Vogelbuurt en het gebiedje langs de Poldervaart kwamen vaker dan ooit bij hun buren over de vloer. Van actie en maatregelen spraken 2ij. want zij voelen zich bedreigd. Er komen woonwagenbewoners naar hun wijk. De locatie is aan de Koekoekslaan, op een driehoekige grasvlakte. De om wonenden hebben zich een algemeen beeld gevormd van woonwagenkam pen. Grote Amerikaanse sleeen, toch een trots bezit van veel woonwagen bewoners, zijn niet het eerste waar zij aan denken. Sloopauto's passen wel in het schrikbeeld: woonwagenbewoners liggen immers graag onder au towrakken te knutselen? Dat denkt een groot deel van Kethel-Oost. Een groot deel denkt ook dat woonwagenbewoners naar elkaar schreeuwen in plaats van praten, dat zij overal een rommeltje van maken, dat zij voorpiepen in de winkel „tuurlijk," zegt Hans de Bruijn, „en wij doen nog veel meer. Wij vallen hun kindertjes lastig en nemen ze mee naar huis en daar rijgen wij ze aan bet spit en eten wij ze op." Hans de Bruijn is opbouwwerker van het kamp, dat in Schiedams verste uithoek, aan de Schiekade, staat. De bewoners van Kethel-Oost hebben rich tegenover gemeenteraadsleden ge nuanceerd uitgedrukt. Cees van de Beek, voorzitter van de bewonersvereni ging, heeft benadrukt dat woonwagenbewoners net als elke Schiedammer recht hebben op een goede woon- en leefsituatie. „Maar een woonwagenkamp aan de Koekoekslaan valt uit de toon." Van de Beek ziet er een duidelijk pro bleem in voor de welstandscommissie. Voor een paar bood schapjes kan je op het kamp wel terecht. „En dan gaat allemaal best gewoon. Wij op het kamp piepen niet méér voor dan een ander en ook niet minder." door Kor Kegel foto's Henk Speksneïjder Een andere bewoner kwam bij de raadscommissie voor ruimtelijke ordening met een zelfde redenatie. Ir. G. J. van de Vlies zegt; „Ik heb niets tegen minderheden, maar ik heb bezwaar tegen hun wijze van wonen in onze buurt." En meer bewoners <A. van de Ende, A. TerJtaaf) zeiden bang te zijn dat „het goede woonklimaat" in Ke thel-Oost wordt aangetast. Allen vrezen een waardevermindering van hun huis. In die commissievergadering heeft men het vermeden om de woon wagenbewoners sociaal te beledi gen. Op veronderstelde gedragin gen van de kampbewoners zijn de Kethellappers alleen ingegaan bij een bakkie leut of onder de borrel. Toch zijn de geplaatste opmerkin gen op de vergadering hard aange komen. Hans de Bruijn: „Ik vind het ontzettend grof om te zeggen, dat door de komst van een groep Schiedammers huizen in waarde zullen dalen." Annie Schaap, lid van de bewonerscommissie van het kamp aan de Schiekade: „Ik snap niet waar zij de brutaliteit vandaan durven halen. Wat den ken die lui wel? De meesten ko men niet eens uit Schiedam en wonen pas een paar jaar hier. En op het kamp stikt het van de gebo ren Schiedammers. Daar durven ze wat van te zeggen? Alleen om dat zij een huis hebben gekocht?" De emoties rijn losgekomen, in Kethel meer dan op het kamp- „Naar moet worden gevreesd, zal dit kunnen leiden tot een zodanige opstelling," zegt Van de Beek, „dat aan de condities voor een voldoen de acceptatie van de woonwagen bewoners niet kan worden vol daan." Hij gaat daarmee in op de gemeentelijke voorwaarde, dat woonwagenbewoners, hoewel zij hun eigenheid ook willen bewa ren, geïntegreerd worden met de overige Schiedamse bevolking. Tenhaaf: „Ik denk dat de bewo ners van Kethel èn de woonwa genbewoners niet happy kunnen zijn, als zij op elkaar zitten." Annie Schaap bekijkt het anders: „Ik hoef toch niet speciaal in de Koe koekslaan te integreren? Ik heb liever dat die mensen mij niet mo gen dan wel, want dan heb ik geen last van ze. Als ze zo doen? Dan heb ik ze liever niet op de koffie." Nu B zeggen Van de gemeenteraadsleden is Herman Noordegraaf degene, die Kethel-Oost legen de haren in durft te strijken. Het PPR-raadslid neemt het al jaren op voor de woonwagenbewoners en dat lever de hem vorig jaar veel stemmen op. Hij zegt: „Wij hebben de moei lijkheden kunnen zien aankomen. Toen wij vorig jaar het principe besluit namen om voor de woon wagenbevolking zo snel mogelijk locaties in de bebouwde kom te zoeken, wisten wij dat het een im populaire maatregel zou zijn en dat bij elke locatie enige weerstand zou bestaan. Ik betreur die weer stand, maar dat was te voorzien. En daarom betreur ik nu ook die aarzeling om Kethel-Oost aan te wijzen als locatie voor een aantal woonwagens. Wie A zegt, moet ook B durven zeggen." De aarzeling, waar Noordegraaf op doelt, is er bij CDA en VVD. De PvdA heeft wethouder Chris Zij develd, zonder er woorden over vuil te maken, groen licht gegeven om te gaan werken aan een andere bestemming van de driehoek bij de Koekoekslaan, Maar CDA en VVD zijn niet ongevoelig voor de bezwaren uit Kethel-Oost. Echter: nee zeggen tegen de woonwagen bewoners zou, zoals Noordegraaf zegt, getuigen van lafheid om het principebesluit van vorig jaar nu uit te voeren. Daarom hebben de twee partijen de gulden midden weg gezocht. Zij willen meer in formatie alvorens te beslissen. Zij willen weten of de locatie Kethel- Oost echt de enige mogelijkheid in Schiedam is. Zij herinneren 2ich een lijst met meer dan twintig open plekken in de stad, gemaakt door de woonwagenbewoners zelf. Zij herinneren zich niet en dat verbaast wethouder Zijdeveld, PvdA en PPR, alsmede de woon wagenbewoners zeer dat van al die voorgestelde locaties een drie tal overbleef: het Schuttersveld, waar nu plannen bestaan om hui zen te bouwen voor de woonwa genbewoners die dat willen; Ke thel-Oost (Koekoekslaan) en Spa- land. De laatste locatie heeft als nadeel dat realisatie van een kamp aldaar lang op rich zou laten wachten, omdat plannenmakerij voor Spaland voorlopig nog uit den boze is. Zijdeveld: „Van alle locaties, die de woonwagenbewo ners vorig jaar hebben aangedra gen, zijn die drie over. Alle andere hebben te veel nadelen." Die na delen kunnen de hoge grondkos- ten in enkele gevallen zijn en ook liggen sommige locaties te geïso leerd om een integratie tussen woonwagenbewoners en andere burgers mogelijk te maken. Dat is allemaal begin dit jaar duidelijk geworden. Niemand ging er toen op in; Kethel-Oost niet en ook CDA en VVD niet Daarom vindt Noordegraaf hun plotselinge te rughoudendheid nti jammer. .n Ook op het woonwagenkamp is de locatie Kethel-Oost het gesprek van de dag. „Het zijn niet eens Schiedammers, die daar wonen..." Sociaal-culturele en win kelvoorzieningen heeft het kamp aan de Schie kade niet. De kinderen worden dagelijks met een busje naar schooi ge bracht, aan de Parkweg in Schiedam. Ook Eef Collé ging ër toen niet op in. Toch zegt hij nu: „Ik geloof niet zomaar dat de Koekoekslaan de enige geschikte locatie is. Ik geloof het gewoon niet." Om die reden wil hij ook geen ja zeggen tegen de locatie Kethel-Oost. Die ervaring heeft het kamp met Collé al lan ger. Het CPN-raadshd is aan de Schiekade inmiddels een gehate fi guur. De bewoners verwijten hem dat hij als wethouder jarenlang een verbetering van hun situatie heeft vertraagd. Hun idealen om naar de bebouwde kom te verhui zen bleven in de perïode-Collé slechts idealen: de wethouder hield steeds vol dat een eventuele verplaatsing van het kamp jaren en jaren zou duren en bood daar om niet meer aan dan een flinke opknapbeurt voor het terrein aan de Schiekade. „De raadsleden zijn hier toen nog komen kijken," weet Annie Schaap nog. „Het was echt kijkdag. Allemaal zeiden ze ach! en oh! en ik hoor Lems nog zeg gen: brandgevaar is hier duidelijk aanwezig. Ja, klopt. Maar de situa tie is hier nog precies eender" Reconstructie van het kamp werd inderdaad, ondanks besprekingen die jaren hadden geduurd, niet uit gevoerd. De provincie Zuid-Hol land kwam met een plan, waarin gestreefd wordt naar kleinere kampen dan die aan de Schiekade, waar vijftig woonwagens staan. Hans de Bruijn: „Dat komt er voor Schiedam op neer, dat huizenbouw op. het Schuttersveld en een kleine locatie van. pakweg vijftien wa gens in Kethel-Oost nog niet ge noeg is om het woonwagenpro bleem op te lossen. Er zou nóg een locatie moeten komen. Als de be woners van Kethel-Oost die kun nen aanwijzen, is dat prima. Maar dat betekent nog niet, dat de loca tie in Kethel-Oost niet door moet gaan." De opbouwwerker van het kamp had liever gezien, dat de commis sie voor ruimtelijke ordening een totaalpakket gepresenteerd had gekregen, met onder andere de ga rantie van de provincie dat het aantal standplaatsen voor woon wagens aan de Schiekade wordt teruggebracht als elders kleine kampen komen. „Dan had Kethel- Oost niet zo de indruk gehad, dat zij nu de hele last van de woonwa- genproblematiek op hun schouders moeten dragen." Tweede kamp Over de noodzaak van een tweede locatie voor woonwagens heeft de commissie het niet gehad. Burge meester en wethouders zijn er unaniem, dus inclusief CDA-wet- houder Riet Taverne, van over tuigd dat Kethel-Oost de enige mogelijke locatie is. „Er is niets anders," zegt Zijdeveld. Kethel- Oost kent ook de noodzaak van een tweede locatie niet. Daarom hebben de bewoners geprobeerd een alternatief voor bun gebiedje aan te dragen: bij Hollandia, aan de Delflanaseweg. Maar het ter rein daar is geen eigendom van de femeente en wordt dat ook niet, eeft Zijdeveld laten weten. Het tweede kamp zou in de toekomst in Spaland kunnen komen. Dat duurt nog jaren, maar voorlopig kan men op het Schuttersveld en in Kethel-Oost dan al vooruit Hoe het kamp er bij de Koekoekslaan uit zou moeten zien, staat nog lang niet vast. Ook voor de woning bouw op het Schuttersveld zijn nog geen tekeningen gepresen teerd. Knokken CRM-minister Til Gardeniers heeft Schiedam financtéle hulp ge boden in de grondkosten voor de locatie Kethel-Oost, Dat is een slag in het gezicht van Kethel-Oost. „Daarmee zijn wij niet geholpen, als onze huizen in waarde dalen," zegt een bewoner, die zijn naam niet in de krant wil hebben, uit angst voor represailles van woon wagenbewoners. „Daar moeten zij* niet over zeu ren," zegt Hans de Bruijn, „want het is hun eigen schuld als die hui zen straks minder waard zijn. Dat is simpel. Hoe harder je gilt dat iets niet goed is, hoe minder men sen er toch op afkomen?" In "die uitspraak zit een dreiging, „Als die mensen in Kethel-Oost zo blijven praten over woonwagenbe woners." zegt Hans de Bruijn (An nie Schaap: „Als er op die verga dering meer mensen van het kamp waren geweest en al die beledigin gen hadden gehoord, was het knokken geworden en dan hadden ze gezegd, zie je wel, die woonwa genbewoners... maar wie maakt er nou stemming?") „als die men sen in Kethel-Oost zo blijven pra ten, dan zullen zij het weten. Wat let ons om dit conflict aan de grote klok te hangen? Wij kunnen er toch voor zorgen, dat straks heel Nederland weet dat het aan de Koekoekslaan en de Kerklaan in Schiedam een groot zooitje is, waar je van je leven geen huis moet ko pen? Nee, als ze in Kethel-Oost de mond zo vol hebben van waarde vermindering, zullen wij ze een handje helpen." Annie Schaap: „Als die huizen in waarde dalen, kunnen wij ze straks kopen." Dat grapje vinden de bewoners van Kethel-Oost niet leuk. Bezwaarschriften Opbouwwerker Hans de Bruijn is bereid met de bewoners van Ke thel-Oost te praten, onder meer over inrichting van het kamp. „Ik heb Van de Beek van de bewo nersvereniging gebeld. Hij rea geerde nogal voorzichtig en deed erg zijn best om zich niet te ver spreken. Maar het leverde weinig op: hij wil pas met ons praten, als zonder meer vaststaat dat er een aantal woonwagens aan de Koe koekslaan komt. Niet eerder." En hoe vast staat het? In theorie is het zo, dat de gemeenteraad in no vember van het college het voor stel krijgt om een krediet te verle nen voor het voorbereiden van een verandering in het bestem mingsplan Kethel-Oost. Collé: „Dat is geen bagatel. Als wij dat kredietje goedkeuren, dan kiezen wij zonneklaar voor de bestem ming woonwagens, anders is die verandering in het bestemmings plan toch niet nodig?" Cees van de Beek heeft de com missie ruimtelijke ordening ge zegd, dat met bezwaarschriften re kening moet worden gehouden. Hij deed dat niet zomaar. Sommige bewoners in zijn wijk zijn vast van plan om tot aan de Kroon door te strijden tegen de komst van het kamp. De vraag is evenwel, of dat kan. De wet op de ruimtelijke or dening maakt mogelijk, dat tegen elke wijziging in een bestem mingsplan in beroep kan worden gegaan. Ook als gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland besluiten om artikel 19 van die wet toe te pas sen, wat niet alleen bij woning bouw mogelijk is maar ook bij plaatsing van woonwagens, zodat het kamp kan worden ingericht voordat het gewijzigde bestem mingsplan is goedgekeurd, dan nog is er een beroepsmogelijkheid bij de Raad van State via de wet- Arob (administratieve rechtspraak op overheidsbeschikkingen). Maar er is ook de woonwagenwet Worden daaruit een aantal artike len (4a, 4b, 10 en 11) gehanteerd, dan is het voor de bewoners van Kethel-Oost veel moeilijker om iets tegen de komst van een klein kamp te doen. De provincie kan bijvoorbeeld, zonder dat de ge meente Schiedam er iets over te zeggen heeft, een bestemmings plan wijzigen ten behoeve van woonwagenbewoners. Alleen de Arob-procedure staat dan nog open. Dat is allemaal wat technisch. Bo vendien zouden bezwaarschriften leiden tot haat en nijd tussen Ke thel-Oost en het kamp. „Ach, die mensen kijken te veel naar de rommel rond het woonwagen kamp," zegt Hans de Bruijn. „Die sloopauto's zijn de schuld van de woonwagenbewoners niet. Die slo perijen zitten daar nu eenmaal, vlakbij het kamp. Maar woonwa genbewoners willen evenals ieder ander een fijne woonomgeving, zonder sloopauto's. Het zijn toch geen varkens, die in hun eigen troep willen soppen „Er is één persoon in Kethel," zegt Annie Schaap, „die er voordeel bij heeft dat wij naar de Koekoek slaan komen. Dat is de huisarts van het kamp, dokter Van der Veer. Die hoeft dan niet steeds dat hele eind door de polder."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4