SCHIEDAMSCHE COURANT Mogelijke wederopbouw Schiedamse Vismarkt Gemeente sloopt panden In VOP Historische vereniging reikt ere- schildj es uit neemt Sint voor haar rekening Dorps- volière doelwit van vandalen Uitslaande brand verwoest woning Muzikale dieven Kampioenen gehuldigd Van Rijsbergen wil markt kopen voor één gulden Wegens gevaarlijke toestand: Herinrichting Straten in Oost wijk ïuisvestings- raad over vervuiling Toast op de sleepvaart Gebroken heup na botsing Wethouder schroeft ze vast Gouden Fischer Chöre in Maasland FiSCHÏRCfi jdaartdag 5 november 1979. ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26484 —8 PAGINA'S. Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 26256S kJarhtendicnst 1-14144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Ondanks do vele moeilijkheden, die zich dit jaar voordeden rond de financie ring zal Sint Nicolaas op 24 no- vèmbertoch voet op Schiedam se bodem zetten. De VVV zal de kosten van de intocht voor haar rekening nemen. De Stichting Schiedamse Ge meenschap zag dit jaar geen kans een gaatje in de begroting tè vinden om de steeds hoger gordende kosten van zo'n ge beurtenis te dekken. Voordat Sint Nicolaas op za terdag 24 november om half twee aan het Overschieseplein v'Öè't aan wal zet, zal hij eerst met zijn boot door de Voorha ven, Buitenhaven en Lange Haven varen. Omstreeks twee iiur zal de bisschop, na een rondrit per open caleche, op hét stadhuis aan de Grote Markt door burgemeester Te Lbo worden ontvangen. Na een verblijf van een half uur zal hij weer in de koets stap pen om naar het Passage The- ater te rijden om daar de Schiedamse kinderen te ont moeten. De toegang tot deze middag is gratis. Er moeten echter wel van te voren kaartjes worden afgehaald aan de kassa van het theater. Dit kan vanaf 18 november. Schiedam Met burgemeester John te Loo afs sportieve gangmaker, zijn voor het eerst in de geschiedenis de Schiedamse sportkampioenen gehuldigd. Op het Stads kantoor kregen de „kampioenen" een zilveren schaal met inscriptie aangeboden. Met de sociale functie van het ontmoeten en zich interesseren voor een andere sport voorop, liep de huldiging uit tot een ongedwongen en ge zellig samenzijn. Op de achtergrond speelde de „misreke ning" van de Sportraad om de kampioenen van sport school Lagerwaard en boksvereniging De Haan in eerste instantie te vergeten, duidelijk mee. Pas op het laatste ogenblik werden de judoka's en boksers alsnog in de hul debetuigingen betrokken. Zie verder de sportpagina's. SchiedamZeer binnenkort kan het college van burgemeester en wethouders van Schie dam een brief verwachten, waarin wordt ge vraagd de Vismarkt aan de Lange Haven voor één gulden te verkopen. Schrijver van de brief is dan. de heer F. van Rijsbergen, die zaterdag een oorkonde ontving voor de restauratie van het pand Nieuwe Haven 111. Van Rijsbergen wil de oude Vismarkt, die on geveer een kwart eeuw geleden is gesloopt, in zijn oude glorie herstellen. Zijn plan is om de markt opnieuw op te bouwen. Hij wil de toon bank van hardstenen platen met daar omheen het smeedijzeren hek en de houten overkoepe ling weer terug op de plaats, waar ze eeuwen lang hebben gestaan. Over de bestemming, die in de toekomst aan een wederopge- bouwde Vismarkt zal worden gegeven, en de eploitatie er van zegt Van'Rijsbergen nog geen definitieve plannen te hebben: „Dat zal in overleg met de gemeente moeten ge beuren. Door het opnieuw plaatsen van de oude visbank hoop ik de Lange Haven meer te be trekken bij het stadscentrum. Door het aantrekkelijk te ma ken, komen er mensen op af. Ik zou het fantastisch vinden Vlaardingen Het Vlaardings college van B en W heeft de directeur van ge meentewerken toestemming gegeven om de panden Rijkestraat 27, 29, 35, 37 en Landstraat (hoek Rijkestraat) 30, 32, 34 te slopen. De directeur van gemeentewerken had gevraagd te panden te mogen slopen vanwege de gevaarlijke toestand ter plaatse. De kosten van de sloop worden gefinancierd 1979. Vlaardingen Binnen afzien bare tijd zal begonnen worden met de herinrichting van de Eendrachtstraat en de Koning straat in de Oostwijk. Ook de speelplaats aan de Koning straat zal een gedaantewisse ling ondergaan. De plannen zijn ontwikkeld in nauwe sa- nenwerking met de bewoners, rie hun wensen onlangs ken baar hebben gemaakt op een iospraak-bïjeen komst over dit onderwerp. In het wijkcentrum Oost aan de Oosterstraat 86 wordt aan staande .donderdag, 8 novem ber, weer een bijeenkomst over de herinrichting gehou den. Tussen 20 en 21 uur kan »dere belangstellende dan van de uiteindelijke plannen ken nisnemen. Voor de herinrichting van de «raten en de speelplaats is on- «ngs een bedrag beschikbaar gesteld door de gemeenteraad. Maassluis De Raad voor de Volkshuisvesting zal in haar vergadering op woensdag 7 november uitgebreid discussië- over „vervuiling en verru wing", verschijnselen die in benemende mate voorkomen "Jde omgeving van woningen. discussie wordt ingeleid aoor een serie dia's, die fraaie «aaltjes van vervuiling en verruwing iaat zien De Raad u proberen, op die manier te «Mnen tot een verandering van de mentaliteit. De verga- aenng is openbaar. Men begint 20 uur in de kantine van j gemeentelijk wonïngbe- Jpf, P. J. Troelstra weg 6 in JJaassluis. Belangstellenden öjn welkom. Het Maassiuise sleepvaartmu- seum ontving zaterdag haar 10-duizendste bezoeker Hoe wel.... Er kwa men twee heren tegelijk binnen. Wie de eerste was? Er werd niet verder over gebakkeleid. Alle twee kregen ze een attentie (boek en bloe men) en onver- wijld werden de glazen uit de kast gehaald. Want een mu seum dat binnen een half jaar na opening al haar 10-duizendste bezoeker mag ontvangen heeft reden tot een vreugdedronk. Wat er de gla zen zat? Rijnwijn vanzelfspre kend. Sinds 30 september is in het museum im mers een ten toonstelling over de rijnsleepvaart ingericht. uit het sloopkrediet voor Wat er met het tcrrcintje dat door de sloop vrijkomt, gaat gebeuren is nog onbekend. Ongeveer vier jaar geleden heeft architect J. Verhoeven uit Hoevelaken een door de gemeente voor dat tcrrcintje uitgeschreven prijsvraag ge wonnen. Hij heeft toen als prijs de toe zegging gekregen dat als de gemeente de kavels in eigen dom had verworven, hij een ontwerp zou mogen realiseren op dat terrein. Het is nog steeds de bedoeling dat er op het terrein kleinere woningen in de woningwetsec tor komen. Aangezien dat voor zo'n betrekkelijk klein terrein- tje praktisch onhaalbaar is, probeert de gemeente het ter rein uit te breiden door ande re, aangrenzende terrcintjes aan te kopen. De gemeente is er overigens ook nog niet in geslaagd alle panden van het oorspronkelij ke terrein aan te kopen. Met name de panden op de hoek van de Vossestraat en de Landstraat zijn nog niet in ge meentelijk eigendom. Schiedam Op de kruising Rembrandtlaan - Mèsdaglaan kwam een 51-jarige Schiedam se na een botsing zo ongeluk kig ten val dat zij in het Ge meenteziekenhuis opgenomen moest worden, waar een heup fractuur geconstateerd. De vrouw reed op een fiets en werd op het bewuste kruis punt door een 16-jarige brom fietser uit Schiedam, die geen voorrang verleende, geschept. De bromfietser zelf mankeer de niets ernstigs. T'i' :<V; U Het ereschildje. als de Lange Haven in de toe komst autovrij wordt en alle panden die er staan worden opgeknapt Zo krijg je een nieuwe rondgang. Mensen, die in de Hoogstraat boodschappen hebben gedaan, bied je dan een goede moge lijkheid om via de Lange Ha ven terug te lopen. Ik vind, dat dat Schiedam ten goede zou komen." Als enkele nieuwe bestemmin gen voor de Vismarkt, noemt Van Rijsbergen, die aan de Lange Haven een bowlingcen trum en een poffertjeshuis ex ploiteert onder meer een bloe menmarkt, een vismarkt, een antiekmarkt of een beginpunt voor een rondvaart door de Schiedamse havens. Als een andere mogelijkheid ziet hij een nieuwe ruimte voor de Schiedamse VW, die momenteel is gevestigd in het Proveniershuis aan de 's Gra ven landse weg. Voor zover bekend zijn alle atributen, waarmee de Vis markt was opgebouwd na de sloop vernietigd. Daarom zal het volgens Van Rijsbergen nog een probleem worden om er achter te komen, hoe hij er precies uitzag. Ook ïn het gemeente archief schijnt niet veel aanwezig te zijn over de oude visbank. Met hulp van oude Schiedam mers denkt Van Rijsbergen echter een heel eind te komen bij de vormgeving van de op nieuw te plaatsen, markt. Het gerestaureerde pand Lange Haven t11, gebouwd om streeks 1800. Schiedam Met een schroevendraaier in zijn tas, en gevolgd door een stoet van zo'n dertig personen, maakte Schiedams wet houder voor vorming en recreatie, H. W. Posthoorn, zaterdag middag een ronde door de Oude binnenstad van Schiedam. Tij dens de wandeling werd driemaal gestopt om de wethouder ge legenheid te geven namens de Historische Vereniging Schiedam drie ereschildjes, op even zoveel monumentale panden vast te schroeven. Maasland Zaterdag 3 no vember jl. is opnieuw diefstal geconstateerd uit de dorpsvo lière aan de Molenweidc te Maasland. De dieven hebben de toegang tot de binnen ver- blij ven met een breekijzer of ander zwaar voorwerp open gebroken. Nadat bij het be stuur van de Maaslands vogel vereniging van een inwoner deze mededeling was ontvan gen. is met de politie de situa tie ter plaatse opgenomen. De dieven bleken het ditmaal voorzien te hebben gehad op de parkieten. Van de bijna 30 van deze vogels was er geen enkele meer aanwezig. Ook de nog in de nestblokken verblij- vende nesljongen werden meegenomen. Uit de vluchten waarin de kleine tropische vogels verble ven waren er eveneens een aantal verdwenen. Vermoed wordt dat deze zijn weggevlo gen aangezien de heren niet de moeite hadden genomen de deuren achter zich te sluiten. Voor 2over valt na te gaan moet de diefstal zijn gepleegd op donderdag of vrijdag I of 2 nbvember jl., in de namiddag of 's avonds. Eventuele getui gen die in of om de dorpsvo lière iets verdachts hebben op gemerkt worden verzocht con tact op te nemen met de rijks politie dan wel met het be stuur van de Maaslandse vo gelvereniging. secretariaat Doelstraat 80 te Maasland. Maasland Drie dagen lang is Maasland in de ban van de Fischer Chöre geweest. Diri gent Goithilf Fischer logeerde met vijfhonderd zangers en zangeressen bij de gastvrije Maas landse bevolking. Het wereldberoemde koor had vrijdagavond veel succes in de Nieuwe Kerk te Delft, zaterdag was het Rotterdamse sportpaleis Ahoy tweemaal uitverkocht, en zondag werd In de Ned. Hervormde kerk te Maasland het afscheidsconcert gegeven. Dit laatste concert was de dank voor de geno ten gastvrijheid in Maasland. Fischer en zijn koor namen daar pas afscheid na talloze toe giften, waarvan het toepasselijke „Auf Wieder- sehn" de laatste was. Een ander hoogtepunt in Maasland was de uitreiking van een platina en (wee gouden pla ten. Maaslands burgemeester J. van den Brink had de eer die wegens grote platenverkoop toegekende platen uit te reiken aan Gotthilf Fischer. De Tros heet! van de Fischer Chore in Maasland opnamen gemaakt, welke begin december worden uitgezonden. Vlaardingen Een uitslaande brand in een flat aan de Vlaa*- dingse Professor Ruigerstraat heef», gisterochtend een woning volkomen in de as gelegd. Twee brandweermannen moesten voor lichte brandwonden in het Holyziekenhuis behandeld wor den. Ook de vader van het gedupeerde gezin Akturkoglu liep lichte brandwonden op. Verder deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De melding van de brand kwam zondagochtend om half elf. Twintig minuten later kon het sein brand meester gegeven wor den. Het kwaad was echter al geschied. Tijdens de blussing- s werkzaam heden liepen twee brandweermannen verwondingen op in de hals. Do plaats waar de brandvrije pakken geen be scherming geven. Het gezin dat in de woning gehuisvest was be staat uit vader, moeder en twee kinderen van 5 en 3 jaar. Over oorzaak en schade van de brand is nog niets bekend. Wel zegt de getroffen familie voldoende verzekerd te zijn. Het bene den de uitgebrande woning gelegen huis liep grote waterschade op, Een nader onderzoek wordt ingesteld. iiimifiiiiiiimiittiiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiitiiiii Schiedam In een woning aan dc Schiedamse Willem de Zwijgerlaan werd in de nacht van vrijdag op zaterdag inge broken. Door een ruit te vernielen wis ten de ongenode gasten zich tot de woning toegang te ver schaffen. De volgende dag deed de 26- jarige bewoonster aangifte van diefstal van twintig studiemu ziekboeken en een aantal sie raden. De totale waarde van het ge- stolene is nog niet bekend. iiiiiiiiniiiiiiiinuimitiimimitiiiiiiiimHiiiüii De Historische Vereniging hoopt door het verstrekken van de schildjes een stimulans te geven aan particulieren, be drijven en instellingen die mo numentale gebouwen restaure ren of in goede staat houden. Het bevestigen van de schild jes gebeurde na een bijeen komst in het stedelijk museum aan de Hoogstraat, waar toebe horende orkondes werden uit gereikt. De drie panden waren Broersveld 159, van slagerij Poot, Kethelstraat 12, van Coop Nieuwe Waterweg en Lange Haven 111, naast Musis Sacrum, van het bowlingcen trum met de gelijkluidende naam. Tevens gaf wethouder Posthoorn nog een oorkonde voor het enkele maanden gele den al van een ereschildje voorziene pand Noordvest 4, van de firma Dirkzwager. Tijdens de uitreiking van de oorkondes sprak voorzitter C. van der Geer van de Histo rische Vereniging Schiedam zijn waardering uit voor het zorgvuldige onderhoud en het behoud van de oorspronkelijke staat van de panden. Ook Posthoorn sprak zich po sitief uit over de moeite, diie de eigenaren zich hebben getroost om de panden in hun oor spronkelijke staat te krijgen of te houden. Daarbj merkte hij op dat een ieder blij moet zijn met deze vorm van particulier initiatief. „Want", sprak de wethouder, „indien alle kos ten, die v/orden gemaakt om touwwerken te restaureren of in hun oorspronkelijke staat te houden door de gemeenschap moeten worden opgebracht, komen we met zijn allen voor geweldige problemen te staan."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1