SCHIEUA ISCHE COURANT Industrieterrein raakt overvol Kranl ten ar t ikeï brengt coalitie in gevaar Eerste steen Beneden-Maas99 Pleidooi voor nieuwe kijk op werkloosheid Schiedam dubt over woningbouw' in Amsterdams lab Haanloos - Waardeloos in verslag vorig seizoen Deelraad zoekt oplossingen CDA voelt zich beledigd miss! Herenpad j blijft zoals I het was... Maquettes op ware grootte: Scholieren bekennen inbraak t. Groen tegen sluipverkeer Personenauto gestolen Vrijdag 9 november 1979_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD lölde jaargang no. 26488-8 PAGINA'S- Broersvest 3 - telefoon ad ministro tic- 268091 redactie 262566 - klachtcndienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen„Denkend aan mijn man, wens ik deze school „Beneden-Maas" een gezegende toekomst." Onder het spreken van deze woorden heeft mevrouw G. M. Ste- renberg-den Hartog gisteren de eerste steen gelegd van het nieuwe schoolgebouw van de Christelijke Scholenge meenschap „Beneden-Maas" aan de Buys Ballotlaan. Me vrouw Sterenberg, weduwe van de recent overleden oud- voorzitter van het schoolbestuur, plaatste de zeer forse, door twee docenten gemaakte „steen", op de daarvoor be stemde plaats met behulp van vier leerlingen van de scho lengemeenschap. Dat viermanschap was een symbool voor de vier richtingen die binnen de school zijn te vin den: LMO, LEAO, MMO en MEAO. Deze eerste steen heeft een lange voorgeschiedenis. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen keurde in 1969 het reserveren van een stuk terrein aan de Buys BaHoilaan goed. In 1978 ontving de schoot het bericht dat men de reeds lang geplande nieuwbouw onder leiding van het archi tectenbureau Louter en Van Pelt kon gaan realiseren. Op 2 juli van dit jaar volgde het slaan van de eerste paal door een van de initiatief nemers voor het stichten van de school, de heer J. Lichthart. De eerste fase van de bouw van het nieu we schoolgebouw is thans zo ver gevorderd dat men kon overgaan tot het leggen van de eerste steen. Het ge bouw dat gaat bestaan uit een vier verdiepingenen tellende theorie vleugel van 39 lokalen, een recreatie ge deelte met kantine en keu ken en een vleugel met turnzalen en fietsenstallin gen. wordt eind 1980 opge leverd. Mevrouw G. M. Sterenberg-den Hartog, geflankeerd door J. M. den Draak (secretaris schoolbestuur en voorzitter bouwcommissie) en vier leerlingen, legt de eerste steen van het nieuwe gebouw van de Christelijke Scholengemeenschap „Beneden-Maas" aan de Vlaar- dingse Buys Ballotlaan. Vlaardingen „Het etiketteren van de haanloze als (bij voorbeeld) profiteur, betekent een extra straf yoor hen. De samenleving dient meer doordrongen te worden van de werkelijke stand van zaken en de gevolgen van het uitge schakeld zijn. Niet alleen de baanlozen zelf lijden eronder,- maar ook hun gezinnen." Dat is één van de aanbevelingen die de Vlaardingse projectgroep „Baanloos - Waardeloos?" doet in het evaluatieverslag over het seizoen 1978/1979 De aanbevelingen zijn onder verdeeld in twee gedeeltes. De eerste serie heeft betrekking op de situatie waarin mensen verzeild raken die in de WAO (Wet Arbeidsongeschiktheid) terecht komen. De tweede se rie bevat de aanbevelingen die betrekking hebben op mensen die in de WW (Werkeloos- heidsWet) of WWV (Wet WerkeloosheidsVoorziening) terecht zijn gekomen. Naar de mening van de pro jectgroep moeten bedrijven zich meer inspannen om ge deeltelijk afgekeurde WAO'ers in het bedrijf te herplaatsen. De projectgroep vindt hei on redelijk dat gedeeltelijk ar beidsongeschikten geheel haanloos worden, omdat hen die mogelijkheid van herplaat sing niet wordt geboden. Daar naast constateert de project groep een gebrek aan belang stelling voor de WAO'er van uil het bedrijf waar hij/zij werkzaam was en vanuit de vakbeweging. Wat de mensen die door ont slag haanloos zijn geworden (WW of WWV) betreft, houdt de projectgroep een pleidooi voor het kritisch bekijken van de beperkende voorschriften in verband met de uitkering. De projectgroep wil dat voor komen wordt dat die beper kende voorschriften belemme rend gaan werken. Men denkt daarbij aan meldplicht, vakan tiedagen en de mogelijkheden om niet-betaalde arbeid te ver richten. Daarnaast wordt aan dacht gevraagd voor de finan ciële positie van de oudere baanloze. Het evaluatieverslag eindigt met een aantal aanbevelingen en vragen aan de kerken en politieke partijen. Het Is de be doeling dat in beide kringen de resultaten en aanbevelin gen van dit evaluatieverslag gebruikt gaan worden voor een herbezinning op de pro blematiek van de baanloze. Belangstellenden kunnen in de Emmauskerk aan de Ke- thelweg in Vlaardingen exem plaren van het verslag komen halen. Reacties op aanbevelin gen en vragen wil de project groep voor 1 februari 1980 in huis hebben. Wellicht kunnen die dan weer gebruikt worden voor de nieuwe serie bijeen komsten in hel kader van het project „Baanloos - Waarde loos?". Hoek van Holland De deelgemeenteraad voor Hoek van Holland zal op korte termijn moeten gaan uitzien naar een nieuw terrein vor dc vesti ging- van industrieën. Al eerder nam de rrad het standpunt in, dat De Hoek vooral behoefte heeft aan schone, kleine en arbeidsintensieve bedrijven. En de uitvoering van die gedachte lijkt behoorlijk geslaagd, met als resultaat dat op het bestaande ter rein aan de Prins Hendrikweg nu nog slechts één kavel beschikbaar is voor een geïnteresseerde. Alle andere plekken zijn al uitgegeven of volgebouwd. Het Rijks Quarantaine Station voor vee heeft een fors brok van de beschikbare grond op geslokt en vlak daarbij is het dierenpension „Nieuwe Wa terweg" onlangs gereedgeko men. Woningbouwvereniging „Rotterdam aan Zee" nam on langs een bedrijfspand in ge bruik en verder wordt het ter rein gevuld door een aantal al langer gevestigde bedrijven. Diverse daarvan hebben in middels behoefte aan uitbrei ding: zij gaan binnenkort vier van de nog overgebleven vijf terreintjes bezetten. Schiedam In een brief op poten vraagt de CDA» fractie in de Schïedamse gemeenteraad aan de colle ga's van de PvdA hun afkeuring uit te spreken over een artikel in Het Vrije Volk. Gebeurt dat niet dan is de kans aanwezig dat de samenwerking tussen CDA en PvdA ïn Schiedam op de tocht te staan. 'V Het gewraakte artikel ver- Kleef dat Janssen door scheen op 1 november in de te werken met notaris Van dcc Schiedamse editie en is ge- Valk „de CDA-wethouder schreven door PvdA'er Hans van Kleef, het jongste lid van dc gemeenteraad. In het stuk, over de praktijken van de Schiedamse notaris C. F. J- van der Valk en zijn kandi daat-notaris mr H. C. M. M. Janssen trekt Van Kleef van leer tegen het CDA in Schiedam. In de brief vraagt het CDA of de PvdA de inhoud van het stuk met als titel: „De Ja nuskop van het CDA" on derschrijft en wel in het bij zonder voor wat betreft de koppeling mr H. C. M. M. Jans sen met de Schiedamse CDA- fractie. Van Kleef bestempelt de assistent van notaris Van der Valk, wiens praktijken op de on roerend-goed markt wor den onderzocht door de nol-i- riële broederschap, a':. voorr t- ter van het CDA bi Schiedam. De heer Janssen, is echter al ruim een jaar geen voorzitter meer van het CDA-comité in Schiedam. Volgens het CDA is Van Kleef erop uit geweest om twee dracht te zaaien binnen de PvdA/CDA-coalitie in Schie dam door Janssen op te voeren als voorzitter van de christen democraten. In het artikel, dat is gebaseerd op gegevens uil het weekblad Vrij Nederland, stelt Van voor volkshuisvesting me vrouw Taverne, mooi voor jo ker zet". Kort samengevat staat in het artikel, dal de voormalige voorzitter van hot CDA in Schiedam door zijn ac tiviteiten in de handel in on troerend goed waardoor de huizen steeds onbereikbaarder worden voor de gewone man of vrouw de plannen van het CDA dwarsboomt. In die plannen wo>*dt ervan uitge gaan, dat ook woonvergunnin gen moeten worden afgegeven voor koopwoningen. Van Kleef besluit het artikel met: „Laat uw linkerhand niet weten wat uw rechter doet, luidt een mooi bijbels gezegde. Maar het door het evangelie geïnspireerde CDA wordt nóg ongeloofwaardiger. Of kan dat niet meer?" In een tweede brief, gericht aan Van Kleef zelf, laat de CD A-fractie weten zeer ge schokt te zijn door de vijandi ge houding van het artikel. „Vooral de slotzin is dermate beledigend dat wij van U ver langen dat (I Uw artikel te rugneemt, onder aanbieding van (Jw verontschuldigingen." Bij voorbaat acht het CDA een verweer van de PvdA, waarin wordt gesteld dat Van Kleef het artikel op persoonlijke titel heeft geschreven, onaanvaard baar. Óm de ernst van de brief te onderstrepen, schrijft het CDA dat de fractie op 6 no vember in spoedberaad bijeen is geweest om over de zaait te praten. p|jgg| riiiriiiiiBiitiiitimiiiiiifiinifiifftfiiiiiiniiiituiirfr^ Schiedam Na jarenlang klagen van bewoners over dc slechte toestand van 2 het Heren pad heeft de ge- meen te besloten het weg- dek te vernieuwen. De re- den is volgens gemeente- 5 lijk verkeersdeskundige Hans van der Vlist, dat het s gemeentelijk energiebe- f§ drijf vorig jaar de straat 2 gedeeltelijk heeft moeten opbreken om de kabels en H leidingen te vernieuwen^ S Bij het dichtmaken wor- S den dan losse stenen vlug weer ingezet. Deze heu- 5 veltjes. die dan ontstaan, f§ worden door auto's platgw- reden. Na een poos is dan hel wegdek te slecht om nog behoorlijk op ie kun- nen rijden. Volgende week ziet het Herenpad er weer be- gaanbaar uit. §g ui nun uiii ttiiiu iiiitn 11 muiuuiii muil (luiiuitiM Schiedam/ Amster damBij woningbouw is het belangrijk van te voren een indruk te krij gen van de leefruimte in de nieuwbouwwoningen. Met die stelling in het achterhoofd bespreekt de Schiedamse raads commissie voor ruimte lijke ordening in een volgende vergadering, of de gemeente Schiedam gebruik gaat maken van het ruimtelijk ontwik kelingslaboratorium in Amsterdam. Dat bureau maakt in een voor malige synagoge aan het Jonas Daniël Meijerplein, vlakbij het Waterloaplein, maquettes met een schaal van 1:1, op ware grootte dus. Door met tamelijk lichte blokken een huis op te bouwen ontstaat een simulatie- werkelijkheid. die enigszins aangeeft hoe men zich later in de echte woning thuis zal voe len. De gemeente Amsterdam zet tegenwoordig geen woning meer neer zonder eerst de be- vindingen van het ruimtelijk ontwikkel ingsJab met een K roefmodel te hebben ge oord. Vooral bij series van honderden woningen is het van belang vooraf te weten, of de woningen 2ullen voldoen. Meer gemeenten maken ge bruik van het Amsterdamse laboratorium. Ook Schiedam zou, met die andere gemeen ten, voorrang kunnen krijgen op experimenten van particu liere aannemers, die een derde prioriteit hebben. Het voordeel van het onderzoekcentrum in de oude synagoge is, dat kan didaat-bewoners kunnen zien hoe hun huis eruit gaai zien en dat zij dan nog vóór de bouw aanwijzingen kunncn geven ter correctie. Het gaat dus ei genlijk om bouwen zonder vergunning. Ook kan de ar chitect zelf nog veranderingen in het ontwerp aanbrengen, als hij zijn tekeningen in de- praktijk uitgevoerd ziet. Bo vendien kunnen aannemers veel beter taxeren hoe duur de bouw gaat uitpakken. Gemeenten, die met plannen voor sociale woningbouw naar hei ruimtelijk ontwikkeling slab komen, krijgen hun ma quettes gratis uitgevoerd. Dat zou voor Schiedam zeker gel den. Een probleem is echter de afstand: Schiedammers zullen over het algemeen niet zo gauw naar Amsterdam gaan om daar een modelletje van een woning te zien. naar ver wachting van commissieleden die in het lab zijn wezen kij ken. Op pagina drie staat meer over de excursie, die de commissie een week geleden maakte en waarop begin deze week in onze krant ai werd ingegaan. Monster De politie van Monster heeft zes*jongens in de leeftijd van dertien tot vijf tien jaar aangehouden die er van worden verdacht afgelo pen dinsdag te hebben inge broken in de drie bouwketen op een bouwplaats in de wijk Zwartenhoek. De jongens heb ben bekend. De scholieren, allen afkomstig uit Monster, hadden uit de bouwketen drie straal kat-he Is meegenomen. In de buurt van de keten vernielden ze boven dien een pas gemetselde muur. De schade beliep 3500 gulden. De drie straalkachcls zijn in het huis van één van de jon gens aangetroffen. De Mon- sterse politie houdt er reke ning mee dat de scholieren nog meer op hun kerfstok hebben. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. i. :oel -Postco' Maassluis - Aanleg van een nieuwe groenvoorziening tus sen Maasdijk en De Vloot. Daarmee wil het Maassluise college paal en perk stellen aan het sluipverkeer in deze omgeving. Voor de groenvoor ziening. die aan zal sluiten op de bestaande beplanting bij het bejaardencentrum De Schut sluis. Het college stelt de raad voor ten behoeve van de groc- naanleg een krediet beschik baar te stellen van 32-duizend gulden. Schiedam In de nacht van woensdag op donderdag is een j ^""Personenauto, die op de Swammerdamsingei stond geparkeerd, gestolen. De eige naar. de 32-jarige M.A.W., had' de wagen pas. Dc- waarde be draagt circa 30.000 gulden |j| ill

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1