Bestuurders -en bewoners o iit .verpen „aanvalsplan' Gastgezinnen kunnen vluchtelingen helpen r~r Rietzeilers gaan leven voor geven it Tegen vervuiling I en I verruwing: Opvangcentrum moet er snel komen Werkgroep Schuttersveld praat met bewoners Bazar van huisvrouwen MAANDAG 12 NOVEMBEK ïaïa vd/SC '.V' men. ities. •da- de' l»p- OVÖ-" txF isky ïnd- en i iÖaassluis Vuilniszakken die opengesche urd op de straten en de galerijen liggen en waarvan de inhoud een eigen leven gaat leiden; grof vuil dat in de vlieten 'o? ergens in de berm wordt gedropt; ingeslagen brie- venkasten en brandjes in de kelders van de flats; groenstroken en plantsoentjes die als hondetoilet of als parkeerplaats voor auto's worden gebruikt. Het was maar een treurige serie dia's, die werd vertoond op de laatste vergadering van de Raad voor de Volkshuisves ting, waar bewoners en bestuurders van de gemeente Maassluis zich bogen over de steeds dringender wor dende vraag, hoe deze overlast het best bestreden kan gorden. Uitgaande van de gedachte dat de aanval de Veste verdediging is laneperde voorzitter Han Mumme len het idee, om een „aanvalsplan" op te stellen. Ideeën en suggesties vanuit de Raad voor de Volks huisvesting èn belangstellende bewoners zouden voor dit „aanvalsplan" al de eerste bouwstenen kunnen vor- ïlien. Duidelijk werd dat de gesigna- De voorbeelden die in de dis- leerde verschijnselen van ver- cussïe werden aangedragen vpiling en verruwing maar het spraken wat dit betreft „har- tqpje van een ijsberg vormen, dere" taal. Duidelijk werd eveneens dat al deze ver schijnselen een uitvloeisel zijn van een veranderende menta liteit en dat men deze ver schuiving gunstig dient te be ïnvloeden om tot positieve re- sulaten te komen. Bovendien kwam naar voren dat het ge brek aan opvang voor de jeugd in de wijken (trapveldjes dicht bij huis. buurthuizen enzo voort) een woordje meespeelt in het gedragspatroon van vele fangeren. Dat velen het er moeilijk mee hebben, met de mnaterie: dat is een duidelijke zaak. Velen maken zich ernstig zorgen over die mentaliteitsverande ring. Trouwens, niet alleen die van de jeugd. Enkele uitspra ken die tijdens de vergadering werden gedaan: „Als er in de Burgemeesters- wijk uit baldadigheid alle lam pen uit een tien verdiepingen hoge fiat worden losgedraaid, dan moeten de bewoners dat toch zien en aan de-bel trek ken? Maar niemand doet een mond open.." „Als ik zie dat een stel opge schoten jongens bezig is om de zandbak voor de kleuters in brand te steken en ik ga er op af dan krijg ik de verschrikke lijkste beledigingen naar m'n hoofd, 't Minste is dan nog dat ik maar naar een bejaardente huis moet verhuizen. Maar van de volwassenen komt nie mand me te hulp. „Toen er een stel jongens bezig was om systematisch het trap penhuis af te breken kon ik een stomp voor m'n kop krij gen toen ik me ermee bemoei de en bij de ouders hoef'je ook niet met die klachten aan te komen..." „In de Seringenflat worden de volle vuilniszakken vanaf vierhoog naar beneden ge keild..." „Als eenling ben je machteloos of je wordt voor gek ver klaard. In de oude wijken van Rotterdam, waar ik vroeger woonde was veel meer saam horigheidsgevoel. Hier heb ik buren die over me vallen maar niet groeten..." „Hoe kan ik m'n kinderen nou netjes opvoeden als ze zien wat anderen uitspoken zonder dat daar iets van wordt gezegd?" Werkend aan het voorgestelde „aanvalsplan" kwam als eerste suggestie naar voren om de ge toonde dia-serie niet alleen in de hal van het stadhuis op de video te draaien, maar ook in etalages die worden opgetuigd voor de feestdagen. Bovendien wil men de dia's als aankno pingspunt gebruiken voor „ge- dragsiessen" op de scholen. De wijkagenten zullen strenger en intensiever moeten gaan op treden. Speel- en ontmoeting smogelijkheden voor de jeugd zullen vlakbij huis gecreeerd moeten worden. Onbreekbaar glas blijkt nodig op vee) „breekpunten" als wachthuis jes. kelders en portieken. Ook de „open" flats zullen een af sluitbare buitendeur dienen te krijgen. En, niet in de laatste plaats, zullen de bewoners commissies moeten worden uitgebreid. Omdat niet van ho gerhand maar vooral vanuit de wijken en vanuit de bewo ners zelf deze zaken het beste kunnen worden aangekaart en behartigd. Maassluis gaat verruwing te gen. Onbreekbaar gias, in te lefooncellen bijvoorbeeld, zou at heel wat kunnen hel pen. Vandaag VLAARDINGEN Hol landiagebouw.Oostha- venkadd 42;Archeoruimte: permanente expositie van ar cheologische vondsten uit Vlaardingen. Geopend:19.00- 22.00 uur. Stadhuis; spreekuur van bur gemeester en wethouders. Van 16.00 tot 17.00 uur. Zaal Triangel,Fransenstraat; spreekuur CNV-Vlaardingen, in,samenwerking met de wer kende jeugd CJV. Van 19.00 tot 20.00 uur. SCHIEDAM Stadskantoor; hoorzitting over het sociaal-cultureel plan. Aanvang: 20.00 uur. Dinsdag VLAARDINGEN Dienstencentrum Holy, Wil lem de Zwijgerlaan 460; volks dansen voor ouderen. Voor be- ?nners van 9.30 tot 10.15 uur En voor gevorderden van 10.45 o|_11.30 uur. Kinderboerderij Holywooö, i\msierdamlaan. Geop- mddO.OO-16.30 uur. ttuziekinformatie- en docu- aentatiecentrum Ton Stolk, Vesihavenkade 45; Geop- ind:10.00-32.00 uur. Op telefo- iische afspraak: 347240. Semeentelijke Archief Dienst; Plein Emous 5. Geo- iend'10.00-17.00 uur. nollandiagebouw, Oostha- •enkado 42:Archeoruimie: lermanente expositie van ar cheologische vondsten uit Gaardingen. Geopend:10.00-12.30, 13.00- 18.00 en 19.00-22.00 uur. ,'t Aards Goed", Korte Dijk JbGeopend: 14.00-17.00 uur. Visserijmuseum, Westhaven- tade 53/54; Permanente ten toonstelling van de Nederland- ;e zeevisserij en expositie over iet Nederlandse visserskind van 1860 tot 1920. Geop- :nd*l0.00-i7.00 uur. Artoteek, Oost haven kade 8; kunstuitleen en tenioonstel- ing: Henk de Vos, tekeningen n.aquarellen, daarnaast expo- ttie over Vlaardinger Vaart. 3eopend:12.00-17.00 uur. Ieempark, Marnixlaan.Geo- >end:9.00-16.00 uur. AC-pandje, PKD 201; I preekuur Comité Jongeren- iuisvesting. Van 20.00-22.00 iur. IftlRO-bank, Veerplein; ten- oonstellmg „Venctié behou- iwi". Geopend tijdens kantoo-, oren. ,flet Zonnehuis. Dilïenburg- jidfcel 5; etsen van Leo van "gt. Geopend: 14.00 - 20.00 ur. dienstencentrum Holy, Wil- «a de Zwijgerlaan 460; film .The big circus" (grootse show »ver het bonte circusleven). lanvang; 19.30 uur, SCHIEDAM ^°°fdpostkantoor; startsein «koop kinderpostzegels door 'urgemeester Te Loo. Aan- ang: 8.45 uur. koersvest 121; jaarvergade- rig Smgelkwartier. Aanvang: 11.00 uur. 'feitelijk Museum, Hoog- traat 112; presentatie van de llchtbundel van Simon Busch- •ten. Aanvang: 20.00 uur. -j feitelijk Museum, Hoog- 112; expositie 80 jaar itedelijk Museum, schilderijen Henri Plaat, documentaire eatoonstelling Gunther Wall- a" en hedendaagse Ameri- aanse lappendekens. Geo- <nd:10.0Q-17.GQ uur, e Noordmólen, Noord vest schilderijen van Bert van «Nagel. Geopend: 12.00 - '00 uur. Passagethcater; John Lan- ting's Theater van de lach met „Nee schat, nu niet". Aanvang: 20.15 uur. MAASSLUIS Gemeentemuseum, Zuiddijk l6.Permanente historische ten toonstelling over Maassluis en de visserij. Tentoonstelling: Tosca van de Haak (plastie ken) cn Hans Sterk (aquarel len). Geopend:14.00-17,00 uur. Koningshof, Ui verlaan 20; bejaarden middag m.m.v. di verse koren en gymnastiekde- monstraties. Aanvang: 15.00 uur. MAASLAND De Rozenhof; „geschilderd ballet", schilderij-expositie van Jan Rebel. Geopend: 15.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur, Woensdag VLAARDINGEN Kinderboerderij Holywood, Amsterdamlaan. Geo- pend:lQ.00-16.3O uur. Muziekinformatie- en docu mentatiecentrum Ton Stolk, Geopend: 10.00-12.00 uur. Op telefonische afspraak: 347240. Hollandiagebouw, Oostha- venkade 42. Archeoruimte: permanente expositie van ar cheologische vondsten uit Vlaardingen. Geopend; 10.00-12.30, 13.00- 18.00 uur. Artoteek, Oasthavenkade 8; kunstuitleen en tentoonstel ling: Henk de Vos, tekeningen en aquarellen, daarnaast ten toonstelling over de Vlaardin ger Vaart. Geopend: 12.00-17.00 uur. ,,'t Aards Goed", Korte Dijk. 71, Geopend: 14.00-17.00 uur. GemccntelijkeArchiefdienst, Plein Emous 5. Geopend: 10.00- 17.00 uur. Visserijmuseum, Westhaven- kade 53/54; Permanente ten-1 toonstelling over de Neder landse zeevisserij en expositie over het Nederlandse vissers kind van 1860 tot 1920. Geo pend: 10.00-17.00 uur. Bouwspeelplaats, Amster damlaan. Geopend:14.00-16.30 uur. Hcempark, Marnixlaan. Geo pend: 10.00-16.00 uur. Wijkcentrum *t Nieuwlant, Goudsesingel 87a; instuif voor kinderen van 6 t/m 12 jaar. Van 14.00 tot 15.30 uur. AMRO-bank, Veerplein: ten toonstelling „Venetie behou den". Geopend tijdens kantoo ruren. Het Zonnehuis, Dillenburg singel 5; etsen van Leo van Vugt, Geopend: 14,00 - 20.00 uur. Dienstencentrum Holy, Wil lem de Zwijgeriaan 460; maan delijks koffie uurtje. Aanvang: 10.00 uur. SCHIEDAM Stedelijk Museum, Hoog straat 112; expositie 80 jaar Stedelijk Museum, schilderijen van Henri Plaat, documentaire tentoonstelling Gunther Wall- raff en hedendaagse Ameri kaanse lappendekens. Geo pend: 10.00-17.00 uur. De Noordmolen, Noordvest 38: schilderijen van Bert van der Nagel. Geopend. 12.00 tot 22.00 uur. MAASSLUIS Gemeentemuseum. Zuiddijk 16; permanente historische tentoonstelling over Maassluis en de visserij. Tosca van de Haak (plastieken) en Hans Sterk (aquarellen). Geo pend. 14.00-17.00 uur. Nationaal Sleepvaartmu- setim. Hoogstraat 1. Expositie 150 jaar Rij nsleepvaart. Geo pend; 14.00-17.00 uur. Koningshof, Uiverlaan 20; kinderfilm „Circus op stelten". Aanvang: 14.00 uur. Schiedam De afdeling Rotterdam-Schiedam van de Vere niging Voor- Vluchtelingen zit nog steeds te springen om gastgezinnen, die vluchtelingen voor een korte of langere pe riode kunnen onderbrengen. De opvanggroep heeft in Schie dam op het moment een gezin uit Eritrea en een Hongaar ondergebracht bij gastgezinnen. Mevrouw Marcus-Spring in het Veld. contactvrouw van de afdeling Schiedam van de Vereniging Voor Vluchtelingen, verklaarde dat er meer vluchtelingen in Schiedam kunnen worden ondergebracht als er meer gastgezinnen zouden zijn. Vluchtelingen die in Schiedam aankomen worden bij het aan vragen van politiek asiel ge holpen door Rotterdamse juris ten die bij de Vereniging Voor Vluchtelingen zijn aangeslo ten. Als zij in Nederland mo gen blijven, dan helpt de uit particulier initiatief ontstane opvanggroep hen aan een baan. Het gaat hier volgens mevrouw Marcus om banen, waarvoor bij Nederlanders vaak geen belangstelling meer bestaat. De landelijke Vereniging Vluchtelingen Nederland heeft als doel de opvang en be geleiding van politieke vluch telingen. Het werk wordt ge daan door vrijwilligers in 21 opvanggroepen verspreid over heel Nederland. Een opvang groep bestaat uit 6 tot 12 per sonen. Zij neemt onder meer taken op zich als het aanvra gen van een uitkering, hulp bij juridische procedures, hulp bij het leren van de Nederlandse taal, het zoeken naar woon ruimte en de vluchteling be kend maken met de Nederlan- se samenleving. De vereniging wil een duide lijk verschil blijven hanteren tussen de buitenlandse vluch telingen en de buitenlanders die hier komen om te werken. Zij houdt zich hierbij aan de door de Verenigde Naties op gestelde definities voor vluch telingen. Volgens het Hoge Commissari aat van de Verenigde Naties voor Vluchtelingen (UNHCR) zijn vluchtelingen mensen, die hun vaderland hebben verla ten met een gegronde angst om vervolgd te worden door hun ras, godsdienst, nationali teit, lidmaatschap van een be paalde sociale groepering of door een eigen politieke opvat ting. De UNHCR komt ook op voor de mensen die door inter nationale of interne conflicten zijn ontredderd. Overigens zullen in Schiedam voorlopig geen bootvluchtelin gen worden ondergebracht. Wel hoopt het hoofdbureau van de Vereniging Vluchtelin gen Nederland binnen enkele maanden een opvangcentrum in Schiedam tc kunnen schep pen. Wil men meer weten over het vluchtelingenwerk in Schie dam, dan kan men bellen mot mevrouw E. M. Marcus Spring in 't Veld, telefoon 70.73.72, of met mevrouw M.Snoek, telefoon 26.06.91. Schiedam Werkgroep Schuttersveld zal op maan dag 19 november 's avonds om acht uur tekst en uitleg geven aan de bewoners over hun activiteiten. Naast de uitleg hoopt de werk groep met de bewoners te kunnen overleggen wat de werkgroep in de toekomst zou kunnen gaan doen. Plaats van de ontmoeting: Jeughaven Nieuwland, Al- bardastraat 69 (in de sport zaal). Vlaardingen De plaatselijke afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen houdt -donderdag aanstaande, 15 november, een bazar in De Harmonie aan de Schiedamse- weg 51-a. Op die bazar zullen groeperingen als Pro Ju ven tu le, het Rode Kruis, de Dieren bescherming en Unicef met een stand aanwezig zijn. De bazar begint 's middags om 14 uur. De Vereniging van Huisvrou wen is ook een dag eerder al actief. In gebouw Triangel aan de Fransenstraat wordt op woensdag 14 november vanaf tien uur een ochtend gehou den, die speciaal is bedoeld voor nieuwe leden en vrou wen, die wel eens iets meer van de vereniging willen we ten. Schiedam -Pas tegen twaal ven kwam de sfeer erin. Toen waren alle muur bloempjes opgenomen in de polonaise, die huppelend door zalencentrum Irene toog. De majorettes, jonge meisjes van OBK, waren één geworden met de feestneuzen en dirigeerden de vrolijkheid niet langer. Al wat boeren kiel droeg, steek op de bol had en anderszins gecostu- meerd was, zong van dat ze nooit meer dronken zouden worden of zoiets. Temidden van die uitgelaten Rietzeilers stond mevrouw Van Rijsbergen. „U zult Uw man vele avonden moeten missen," had zij net te horen gekregen, met als symbo lische compensatie een flinke ruiker om de herfst mee in te gaan. Zij had het de afgelo pen week aan zien komen. „Ach, Frans werkt veel te hard," .vond zij eigenlijk. Vooral nu andere Frans, jon ge Frans, zoon van "an Rijsbergens, in V nd {Brabant, carnava' .oor zichzelf gaat begïr net een bowlingcentrum, is het voor Frans" senior hard aan- pezen. Niettemin; prins car naval, stadsprins van Schie dam dat kon er toch nog wel bij. Mevrouw Van Rijsbergen was, dat kon je zien, blij dat de sfeer er eindelijk in kwam. Dat verlichtte haar zorgen om manlief, die in paarse mantel gehuld en met de prinsensteek op het ernsti ge, maar van ontroering toch niet ontdane gelaat het ene alaaf na het andere verkon digde, met twee narren aan zijn zijde ter ondersteuning voor na twaalven: beide jon gedames, Esther Mettes en Nicole Bannenberg, zullen tot maart geen moment wijken van de zijden van prins Frans de eerste. Het luchtte mevrouw Van Rijsbergen een beetje op: „Tja, aan de andere kant is het natuurlijk reuze leuk." Reuze leuk vond prins carna val zelf, Frans E, het ook. Di rect na zijn benoeming werd het pas écht gezellig. De hele avond was onderbroken ge weest met formaliteiten, zoals het afscheid van prins Hendrik de Grote, het kiezen van de raad van elf en het huldigen van de senaat en daardoor was steeds een on rustige stilte gevallen in de feestdruis, en ook had Frans van Rijsbergen na het aan vaarden van zijn staf nog even een plechtig moment gevraagd, maar daarna stond de tap niet meer stil en de feestgangers niet minder. Plechtig dat was het wel, het toespraakje van de kers verse prins. Die man ziet er al uit alsof hij alle zorgen van de wereld draagt, al vergeet hij daarbij zijn humor niet en houdt hij zijn oor open voor eenieder, en dat gaf juist zo'n statische kick aan de vrolijk heid, zo in de trant van men sen, wij doen nu wel leuk on der mekaar, maar vergeel niet dat carnaval in wezen het feest van de bezinning is. Dat moest er even vanaf. En Van Rijsbergen voegde daar daden aan toe: het voordelig saldo van de Rietzeilers over vorig jaar, vierduizend gul den, werd verdeeld onder vier instellingen voor hulp aan geestelijk of lichamelijk gehandicapten: de Blijhof, verpleeghuis Driemaasstede, stichting Autistisch Kind en warempel Rietje Konings' Lentefeest, waarmee de Riet zeilers sinds een paar jaar zo dik niet meer zijn. Van Rijs bergen kondigde daarbij het motto aan, waaronder het ko mende seizoen carnaval in Schiedam gevierd gaat wor den: leven voor geven. Alaaf, was het daarna weer drie werf. En de polonaisp begon, als een steeds bredere spiraal om Van Rijsbergen heen, die nog even zijn nieuwe onder scheiding, ridder in de orde van de stenen kruik, moest bevoelen voordat zijn narre- meisjes hem weer aanspoor den om mee te doen. ,'Je ziet het altijd op die elf- de-van-de-elfde-feesten," zei Harry Bek, lid van de senaat, later, na afloop van het ge beuren dat deze keer een. tiende-van-de-elfde-festijn was. „De stemming komt er heel moeilijk in. Telkens valt er zo'n gat in de avond, waarop de oude prins wordt uitgewuifd en waarop de le den van de raad van elf wor den voorgesteld. Daar doe je niks aan. Dat is nou eenmaal zo. Daarentegen heb je op die boerenballen en prinsenbai- len elk jaar een constante feestpret, die door toespraak jes of dat soort dingen niet onderbroken wordt." Wat betreft die raad van elf en de senaat: het voorstellen van de leden verliep dan wel in beperkte carnavalslol, waardoor iedereen stand te luisteren naar Wim Schenke laars die zich grondig op zijn rol had voorbereid, maar daarmee werd niet voorko men dat veel namen de mist ingingen. „Wie zei die nou?" hoorde je dan ook steeds vra gen door niet-vaste klanten van de Rietzeiiers. Welnu; de raad van elf bestaat uit de gebroeders Kees en Giel van Adrichem, Arie Brussé, Henk Hoppe, Piet Mettes, Herman Brbkling, Wulf van de Eshof jr. Joop Heinsbroek, Arie Verwaal, Piet Frederik en Joop van Haren. En de se- naaj. wordt gevormd door ge noemde Schenkelaars en Bek met als derde man Van de Eshof senior.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3