SCHIEDAMSCHE COURANT Aanleg tram stuurt ehiedamse auto's naar Vlaardingen Turkse dagen in ziekenhuis Wij zijn gewoon verplicht om kaplaarzen te kopen!' Vlaardingers: verslik je niet! 9Chaos stadsvernieuwing wordt alleen maar groter' It Werkgroep gaat aan de slag Geen tweede uitvalsweg Schiedam- ■Soord Tram van invloed op bus 52 en 53 SOS komt met eigen plan Extra geld Dief gepakt in Luik De Korenbeurs uitgeschakeld Blok L is weer verbolgen Gezinsdag CBTB ss Dinsdag 13 november 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD 104de jaargang no. 26490- 4 PAGINA S Broersvost 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL De werkgroep ,,VersIik-me- niet" gaat binnenkort daadwerkelijk iets ondernemen tegen het Slikken van middelen als valium en librium. Maandag avond wordt de eerste informatie avond gehouden. VlaardingenNa een maandenlange periode van oriëntatie en voorberei ding gaat de Vlaardingse werkgroep „Verslik-me-nict" aan de slag. Maan dagavond wordt er een informatie avond gehouden in de Heipaal. Afhan kelijk van de opkomst en de „slik- praktijken" van degenen die opkomen zullen er zogenaamde zelfhulpgroepen in het leven worden geroepen. Het initiatief lot het oprichten van een werkgroep is ontstaan vanuit de gedachte dat er ook in Vlaardingen veel mensen rondlopen met allerlei vage klachten, die eigenlijk geen lichamelijke oorzaak heb ben. Klachten die kunnen voortkomen uit bijvoorbeeld het zich nutteloos voelen, uit een gevoel van onvrede met de situa tie waarin men leeft, uit eenzaamheid, uit machteloosheid of angst. Vaak komt men met deze klachten terecht bij een arts, terwijl de problemen misschien ook op een andere manier verholpen zouden kunnen worden. Met het op een andere manier verhelpen van deze klachten gaat de werkgroep zich nu bezighouden. Het uitgangspunt voor de hulpverlening in de werkgroep wordt gevormd door mensen die willen minderen of stoppen met middelen als valium, librium enzo voort. Maar ook lijders aan hyperventila tie of bijvoorbeeld straatangst kunnen meedoen in de zelfhulpgroep. Al deze mensen worden samengebracht in een of meerdere groepen en gaan proberen met ondersteuning van elkaar het doel, het onderdrukken van de verslaving, te be reiken. De werkgroep is van mening, overigens in navolging van soortgelijke groepen in Hoogvliet en Utrecht, dat men juist door middel van deze zelfhulpgroe pen. zich zeer bewust kan worden van het probleem dat door het slikken ver sluierd wordt. En mensen met gelijksoor tige problemen kunnen veel van elkaar leren. Op zo'n manier merkt men immers dat men niet de enige is met dergelijke problemen. De werkgroep wil samen met de deelnemers proberen de maatschappe lijke oorzaak van hun problemen zicht baar te maken er» daar verandering in te brengen. De huisarts speelt een belangrijke rol in het werk van de werkgroep. Alle Vlaar dingse huisartsen weten van het bestaan af. Het is wel de bedoeling dat zij met het verminderen of het stoppen van het ge neesmiddelen-gebruik akkoord gaan. De eerste konnismakingsavond wordt ge houden op maandag 19 november in wijkcentrum De Heipaal, Reiger laan 49 in Vlaardingen-Holy om acht uur 's a- vonds. Iedereen die belangstelling heeft kan komen. Mensen die liever eerst even bellen kunnen terecht bij mevrouw C. van der Vaan (743959), mevrouw L. Kraak (748163) of De Heipaal (745142). Ook als lijn 1 of in een later stadium de snel tram niet naar Vlaardin gen wordt door getrokken, maar zijn eindpunt krijgt in Schie- dam-Noord, zal dat consequen ties hebben voor bus 52 en 53. De route van beide buslijnen zal rond 1985 aange past moeten worden om „overlapping'* met het tramtra cé te voorkomen. Het zit er dik in, dat bus 53 zal op houden ie rijden tussen Kethel en station Schiedam- /Rouerdam-West. Bus 52 blijft een be langrijke lijn voor het grootste deel, ook al loopt de route enigszins gelijk met die van de tram, omdat deze buslijn niet alleen Vlaardin gen met Schie dam verbindt maar bovendien het westen van Schiedam aandoet en daar komt de tram straks niet. Of op de Rotter- damsedijk een dubbele tramlijn blijft bestaan is de vraag. Lijn 8 zou tussen de Koe markt en het Marconiplein wellicht opgehe ven worden, maar daarover moet nog overleg plaatsvinden tus sen de gemeenten Schiedam en Rot terdam. de RET en het openbaar lichaam Rijn mond. Schiedam/Vlaardingen De gemeente Vlaardingen krijgt veel autoverkeer uit Schiedam-Noord te verwer ken, als de komende jaren gewerkt gaat worden aan de tramverbinding tussen de Koemarkt en Woudhoek. Vooral door de bouw van het spoorwegviaduct op de Nieuwe Damlaan, gepland in 1982, zullen honderden automobilisten uit Schiedam-Noord aangewezen zijn op andere routes: via rijksweg 20, de Laan van Bol'es/Z- wanensingel en de Hargalaan/Kethelweg. Ook verkeer richting Rotterdam zal in veel gevallen gebruik maken van Vlaardingse wegen om files in Schiedam te vermij den en via een ommetje op rijksweg 20 te komen. Ook al is er nog geen sprake van dat de tramlijn naar Vlaardingen wordt doorge trokken: de directeur van ge meentewerken Schiedam ver wacht „alle collegiale hulp" van Vlaardingen. als straks door de aanleg van het tram- tracé in Schiedam enkele be langrijke verkeersaders voor een groot deel geblokkeerd gaan worden. „Er zullen wel wat stremmingen zijn," voor spelt de directeur, Harm-Gus- tave de Block. Overleg daar- omtrent za! plaatsvinden tus sen rijkswaterstaat, de NS en de gemeente Schiedam. Noch De Block, noch wethouder Chris Zijdeveld ziet echter de noodzaak om in de nabije toe komst over te gaan op aanleg van een tweede uitvalsweg voor Schiedam-Noord. ten noorden van het Prinses Bea trixpark. Een dergelijke weg, globaal geprojecteerd van de Kerkiaan naar de "s-Grave- landseweg, zou Vlaardingen aanzienlijk ontlasten. Zijde veld heeft zich in het verleden uitgelaten als voorstander van zo'n weg, maar zei gistermid dag, tijdens een toelichting op de tramplannen: „Je kunt je afvragen, of die weg nog wel nodig is als het spoorwegvia duct van de Nieuwe Damlaan over een paar jaar klaar is." Het viaduct maakt niet alleen mogelijk dat de tram straks de spoorlijn Rotterdam/Hoek van Holland kruist, maar ook dat automobilisten niet meer voor gesloten bomen hoeven te wachten, wat tot op heden vooral in de ochtendspits file vorming met zich meebrengt. Zolang echter hel viaduct ge bouwd wordt zal, zo geeft de wethouder toe, behoorlijk ge ïmproviseerd moeten worden om de uitvalsroute Churchill- weg/Nieuwe Damlaan niet he lemaal af te sluiten. Ook een tijdelijke uitvalsweg noordelijk van het Beatrixpark wijst hij van de hand: „Je schrikt je wild, als je ziet wat een provi sorisch asfal(baantje kost." Voor fietsers ziet Zijdeveld geen enkel probleem. Tegen de tijd, dat met de bouw van het viaduct begonnen wordt, zal het fietspad klaar zijn, dat moet lopen van zwembad G roenoord, zuidelijk van het Beatrixpark, naar de Parkweg en vandaar naar de *s-Grave- landseweg. Dp pagina drie: tram naar Schicdam-Noord kan in 19S5 rijden. Wilt u extra geld uit trekken voor de bewo ners van de stadsver nieuwingsgebieden? Al dus luidt de vraag waarmee het Stedelijk Overleg Stadsvernieu wing (SOS) de gemeen teraad tijdens zijn ver gadering van morgen avond voor het blok wit zetten. Het SOS zal tij dens de spreektijd voor niet-raadsleden een aantal vragen stellen, waarvan zij meent dat die eenduidig met ja of nee beantwoord kun nen worden. De belang rijkste daarvan heeft betrekking op de be reidheid extra geld uit te trekken voor de be woners van de stadsver nieuwingsgebieden. Het SOS zal zich de daarop volgende avond tijdens een openbare vergade ring in het wijkcentrum Oost op de antwoorden beraden. Vlaardingen De chaos binnen de stadsvernieuwing zal alleen maar groter wor den. Er komen nog meer conflicten met bewoners, weglopende ambtenaren en nog meer vertraging en woo- nellende. Dat voorspelt het Stedelijk Overleg Stadsver nieuwing (SOS) in een nota, die zij gisteren heeft gepre senteerd. De nota wil, zoals door het overkoepelend or gaan van alle bewoners groe pen wordt aangegeven, de impasse doorbreken waarin de Vlaardingse stadsver nieuwing zich momenteel bevindt. Het SOS komt in de nota met konkrete voorstellen om te ko men tot een echt beleid op het gebied van stadsvernieuwing. „Alleen konkrete voorsteuen kunnen de impasse doorbre ken en omdat de wethouder daar na 6 jaar zelf niet mee aankomt, komen wij er maar mee." zo wordt aangegeven. In de voorstellen wordt het werkterrein voor de stadsver nieuwing onderverdeeld in vijf grote gebieden: yOP, Oostwijk, centrum, Indische Buurt en Babberspolder. Vol gens het SOS is het nodig, per gebied wijkgebonden project groepen in te stellen. De klei nere plangrenzen die nu wor den gehanteerd (zoals MUWI, 410, William Pont en dergelij ke) brengen volgens het SOS met zich mee. dat een weinig samenhangend beleid wordt gevoerd. Binnen de wijkgebonden pro jectgroepen wil het SOS ruim te scheppen voor door de ge meente betaalde externe des kundigen, die vooral ten dien ste van de bewoners staan. De bewoners binnen de project groepen moeten een duidelijke taak en verantwoordelijkheid krijgen. Wat dit betreft denkt het SOS vooral aan het organi seren van de inspraak en aan de voorlichting over het be treffende project. Volgens de nota dient er op korte termijn een speciale raadscommissie voor stadsver nieuwing te komen. Deze com missie zou de bevoegdheid moeten krijgen om regelend op te treden, als zich binnen de projectgroepen conflicten voordoen. De bewoners dienen in deze commissie spreekrecht te hebben, aldus het SOS, De voorstellen van het SOS komen op een bewust gekozen moment. Morgenavond begin nen in de Vlaardingse raads zaal de discussies over de be groting 1980. In die discussies zal het hoofdstuk stadsver nieuwing een belangrijke rol spelen. Zoeter meer Op verzoek van de Zoetermeerse politie is iri het 'Belgische Luik ëcn 23- jarige Schiedammer aangehou den, die vermoedelijk in Zóe- termeer girobetaalkaarten en bankcheques heeft ontvreemd en verzilverd. De Schiedammer had in au gustus enige dagen bij een Zoetermeerder gewoond. Na zijn vertrek miste de Zoeter meerder giro-betaalkaarten en cheques, die later werden ver zilverd. NovisadVoor de Schiedamsc tafelten.- nisclub De Koren beurs heeft de tweede ronde om de Europa cup 2 maar kort ge duurd. Tegenover de lange reistijd haar het Joegoslavische Novi sad stond een wed strijd tegen Vojvodï- na, die in anderhalf uur was beslist. Met dc duidelijke cijfers van 5 1 was De Ko renbeurs snel uitge schakeld. De Joegoslaven gaven slechts één partij uit handen. Het was Hans Lingcn, die tegen de sterkste Joegoslaaf Ca- rakazovic met 14-21 en 13-21 de eer wist te red den. Meer over de Europa cup-perikelen van De Korenbeurs op de sport pagina. Hoog water in het dorp... 's-Gravenzande Gezinnen met grote kinderen staan mor gen centraal tijdens de 'gezins dag' van de CBTB. De bedoe ling is dat de gezinnen zich ge zamenlijk bezig gaan houden met actuele zaken die vandaag de dag in tuindersgezinnen de aandacht hebben en verdie nen. Het gebeuren begint om drie uur 's middags met een rollenspel. Al improviserend haken de uitvoerenden in op problemen. Later spreekt men één en ander nog door in dis cussiegroepen. Tussen zes en half acht 's avonds is plaats ingeruimd voor een brood maaltijd. Schiedam „Vanfevoren hebben wij het gezegd. Het kón niet goed gaan. Wij zijn gewoon verplicht om door de eigenwijsheid van de SSSW nu kaplaarzen te ko pen!" Als Koos van Digge len dat zegt, is hij niet de enige bewoner van blok L die er zo over denkt De be woners zijn unaniem verhol gen, want schuurtjes lopen onder water en de kinderen uit de buurt lopen thuis in en uit met soppende schoent jes. Het geval wil, dat de poort grotendeels blank staat. De poort, die langs de gloednieuwe schuren op het binnenterrein loopt, heeft een slecht werkende afvoer en de bewoners hebben dat zien aankomen, „De SSSW had ons binnenterrein nooit moeten veranderen." zeggen enkele bewoners veronge lijkt. Donderdagavond vergadert de bewonersvereniging van Schiedam-Zuid erover. Het zijn de naweeën van dc* meest moeizame renovatie, die een huizenblok in Schiedam ooit heeft gekend. Opdrachtgever: vereniging Volkshuisvesting, aangesloten bij de stichting van samenwerkende Schie- damse woningcorporaties of- wet de SSSW. Aannemer: Dura BV uit Rotterdam. Advi seur: de Nationale Wonin graad. Blok Lr het complex tussen Lekstraat en Ijsselinun- descstraat. De bewonen; zijn. na alle inge wikkelde besprekingen sinds 1973, inmiddels best tevreden over het interieur van hun ge renoveerde woningen. Daar is geen klagen over. Maar het binnenterrein. waarvan SSSW-directeur Gerard Prins hegin vorig jaar nog had ge zegd dat er niets aan veran derd zou worden, op welke uitspraak hij terugkwam vlak voordat hij op eigen houtje de bewonerscommissie ontbond dat binnenterrein ligt er al maanden onafgewerkt bij. Tegen de zin van de bewoners van blok L, op twee na, werd het binnenterrein geëgali seerd. De fundering van alle schuurtjes steekt nu nauwe lijks boven het niveau van de poort uit. Het regenwater blijft staan en loopt naar binnen. De bewoners krijgen natte voeten of zien hun achteruitgang ver sperd door diepe plassen van tien meter lang. ..Ach, het gaat niet alleen om die poort," zegt Van Diggelen. „Er is meer. Ons hekwerk hebben wij te gen de afspraken in uit eigen 2ak moeien betalen. En trap jes. van de keuken naar de tuin, hebben sommigen zelf moeten maken en anderen hebben dat nog niet eens." Onlangs is daardoor nog een meisje gevallen. Acht hechtin gen in haar arm leverde dat op. „De meeste bewoners hier 2ijn echter boven de 2cstig jaar. Als zij vallen, kunnen de gevolgen nog veel ernstiger zijn," zo wordt de onrust ver taald. De veiligheidsinspectie wil men er binnenkort bij roe pen, als de SSSW niets van zich laat horen. Schiedam Vandaag is in het Nolet- ziekenhuis de eerste in een serie van drie Turkse dagen van start gegaan. Doel van de dagen is het kweken van meer begrip tussen Turken en Neder landers. Gedurende drie dagen kunnen patiënten# personeel en belangstellen den kennis maken met een stukje Turkse cultuur. Vanmiddag kregen de patiënten een Turkse lunch opgediend, bestaande uit linzensoep, sis kebab, komkommersla met geitenkaas en cezeriye(een zoet des sert met winterpeen en noot) Behalve Turks eten kunnen de patiënten ook kennismaken met het land zelf. Het hele ziekenhuis zal de komende dagen ïn het teken van Turkije staan. In de aula zullen films worden vertoond en zal er gemusiceerd worden door een zogenaam de groep van „sas''spelers, samengesteld uit leden van de Turkse Vereniging in Schiedam. Behalve het kweken van meer begrip hoopt de leiding door dit initiatief het verblijf van de patiënten te veraangena men. Ook morgen en overmorgen zal voor de patiënten een inheemse maaltijd worden opgediend en zal in de aula een Turks programma worden geboden. Bovendien zullen in de vitrines van de hal van het ziekenhuis Turkse voorwerpen worden tentoongesteld en zal via de ziekenhuis radio Turkse muziek te beluisteren zijn. De Turkse manifestatie zal donderdag worden besloten met een optreden van een vijf man sterke folkloristische mu ziekgroep en twee films, die een indruk geven van het leven aan de overkant van de Bosporus.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1