r Me er leerkrachten nodig voor onderwijs aan anderstaligen" Tram 1 naar Schiedam-Noord kan Sn 1985 rijden Onderzoek naar kanker gaat deze maand verder Volvo is in de buurt i memmsromo f Wethouder Gré van Eck-Grootveld: HV houdt lezing over Westland Voorlichting over leao-school Parkietenroof snel opgelost Bazar levert ruim 7 mille op Zijdeveld:Ik wil Goudriaan best filmpjes lenen Schrijfster Yvonne Keuls houdt lezing Treintjes gestolen Drukke tijd voor de recherche Man keert: drie auto's op elkaar Diefstal uit auto's Zwartrijder schopt controleur DINSDAG 13 NOVEMBER 1979 SC/VD/WW 3 Maassluis Wethouder Gré van Eck-Grootveld (CDA) heeft er bij de tweede kamerfractie van haar partij op aan gedrongen. dat tijdens de behandeling van de begroting van onderwijs in de kamer wordt ge pleit voor meer leer krachten en betere faci liteiten voor onderwijs aan buitenlandse kinde ren. Dit zou volgens haar te realiseren zijn door voor scholen, die veel buitenlandse kinde ren hebben, de zoge naamde BJLÖ-norm te hanteren. In het BLÖ- onderwijs is het aantal leerlingen per leer kracht lager dan in het gewone basisonderwijs. Het onderwijs aan an derstalige kinderen vormt een van de be langrijkste zorgen van mevrouw Van Eek. In de aanbiedingsnota bij de begToting over 1980, die binnenkort in de Maas- sluise gemeenteraad Gré van Eck- Grootveld: gelijke onderwijskansen voor alle groepen... wordt behandeld, staat dit onderwerp dan ook als eerste genoemd bij de behandeling van de portefeuilles van de wet houder van onderwijs, sociale zaken, maat schappelijk werk, volks gezondheid en perso neelszaken. „Ik ben een sterk voorstander van goed onderwijs voor alle groepen. De mogelijkhe den moeten voor ieder een gelijk zijn. Dat brengt echter ook met zich mee, dat je geen al te grote concentraties van buitenlandse kinde ren op een bepaalde school moet hebben." Er is de laatste tijd al aardig wat gerealiseerd op dat ter- rein. Maassluis heeft, zoals me vrouw Van Eek aangeeft, alle mogelijkheden benut voor het aantrekken van extra leer krachten. „In de nabije toe komst krijgen we een soort vliegende brigade van leer krachten die in deze soort van onderwijs zijn gespecialiseerd: die groep moet aile betreffen de scholen langs." Er valt m het nieuwe begrotingsjaar ook heel wat te doen in het kader van de huisvesting van het on derwijs in Maassluis. Zeer dringend is de bouw van een nieuwe gymnastiekzaal voor de Minister de Visserschool. Daarover komt het college binnen afzienbare tijd met een raadsvoorstel. Weinig leegstand Maassluis heeft, in tegenstel ling tot sommige andere ge meenten. weinig leegstaande schoollokalen. Dat is het resul taat van een bewust beleid, dat de gemeente op dit terrein al sinds jaren voert. Gré van Eek: „We hebben er altijd naar gestreefd, om scholen te bou wen aan de hand van gestabi liseerde bevolkingscijfers in de wijken. Pieken m die cijfers moeten worden opgevangen met nocdlokalen. De laatste ja ren hebben we veel van die noodlokalen weer buiten ge bruik kunnen stellen, maar nu doen zich toch weer enkele van die pieken voor, vooral door de verkleining van de leerlingenschaal. Vandaar dat vijf van de noodlokalen. die nog aan het Dennendal staan, ijlings opgeknapt moeten wor den. Die hebben we elders m de stad weer hard nodig Begin volgend jaar komt een gezamenlijke nota uit van de wethouders van onderwijs m Schiedam, Vlaardingcn en Maassluis: .„Basisonderwijs: be leid en begeleiding", Het geza menlijk uitbrengen van die nota heeft alles te maken met de Onderwijs Begeleiding sdienst (OBD), die immers voor de drie Waterweg-ge meenten functioneert. Maar ook op andere terreinen bin nen het takenpakket van me vrouw Van Eek is er samen werking met de omliggende gemeenten. Een werkgroep uit de drie gemeenten bekijkt mo menteel de mogelijkheden met betrekking tot het ambulance vervoer. dat in de nabije toe komst gezamenlijk aangepakt gaat worden. Trouwens: in het hoofdstuk Volksgezondheid is toch al veelvuldig sprake van een regionale aanpak. „En dat moet m de toekomst alleen nog maar sterker worden.", al dus de Maassluise wethouder. „Er is ook een werkgroep die plannen maakt voor het reali seren van een medisch kleu terdagverblijf voor kinderen met psychische of somatische problemen. Uit een onderzoek van de GG GD is gebleken, dat daar bijzonder veel be hoefte aan ls." Pensionering Er worden in het begrotings jaar 1980 nog meer uitslagen van onderzoeken verwacht- Een andere werkgroep houdt zich momenteel bezig met het bezien van de mogelijkheden, om oudere werknemers voor te bereiden op de pensione ring. Mevrouw Van Eek: „In eerste instantie heb ik daarbij vooral gedacht aan werkne mers van kleinere bedrijven. Er zijn uitnodigingen verzon den aan de Industriële Kring Maassluis en aan de winke liersvereniging, om over de re alisering van zoiets eens te ko men praten. Men was erg en thousiast De bedoeling is dat een werkgroep binnenkort met uitgewerkte voorstellen komt." Er moet in Maassluis ook het een en ander van de grond gaan komen voor mensen, die om wat voor reden dan ook niet meer aan het arbeidspro ces kunnen deelnemen, zo vindt de wethouder. Een werkgroep heeft de opdracht gekregen, zich daar over te buigen. „We hebben in Maas sluis gelukkig maar weinig Langdurig werklozen, maar ik vind dat we voor de groep ruet-actieven toch de nodige activiteiten moeten kunnen bieden. Desnoods in samen werking met Vlaardingen, als er hier weinig belangstelling voor is." Er is voor mevrouw Van Eek nog heel wat te doen, in het komende jaar. Maar daar ziet ze zeker niet tegenop. „De por tefeuilles die tk heb vormen bij elkaar een zwaar pakket: dat is waar. Vroeger was volksgezondheid een wegge vertje: dat kon een van de toe komstige wethouders er nog wel even bijkrijgen. Maar te genwoordig zitten er zoveel as pecten aan, dat het een steeds belangrijker onderdeel v?n de gemeentelijke taken wordt. En dat geldt voor onderwijs pre cies eender. Nee, het is niet ge makkelijk. maar ik vind de combinatie van portefeuilles, die ik in beheer heb, bijzonder plezierig. Het heeft allemaal bijzonder veel raakvLakken met elkaar." Vlaardingen De Historische Vereniging houdt volgende week maandag, 19 november, een avond die geheel in het te ken van het Westland zal staan. De amateur-historicus M. A. C. van Adrichem houdt een lezing met dia's over „Het Westland in het verleden". Het gebeuren vindt plaats in de grote zaal van het pand f Maassluissedijk 7 in Vlaardin- k gen. Ook niet-leden van de vereniging zijn welkom. Schiedam Morgen houdt de Eerste Openbare Praktijk school voor Lager Economisch Administratief Onderwijs aan het Oude Kerkhof 13 in Schie dam een vooorlichtingsavond. Op de avond, die om acht uur begint, kunnen belangstellen den informatie krijgen over het onderwijs op de school en over mogelijke vervolgoplei dingen. Gedurende de avond zal men de leerlingen van een brugklas aan het werk kunnen zien. Tevens zal een demon stratie plaatsvinden met mo derne kantoorapparatuur. Maasland Door slagvaardig optreden en samenwerking tussen het bestuur van de Maaslandse vogelvereniging en de politie van Vlaardingen en Maasland is een brutale parkietenroof uit de Maasland- se dorpsvoière binnen één week opgelost. Het grootste deel van de vogels is inmiddels weer in Maasland terug. De diefstal werd op 1 novem ber gepleegd door jeugdige Vlaardinger5, die nog door de politie worden gehoord. Om bij de vogels te komen werd er aan de volière flinke schade aangericht. Vlaardingen De bazar, die de christelijke basisschool 't Kompas voor 4 tot 12-jari- gen het afgelopen weekend heeft gehouden, heeft in totaal een bedrag van 7.212,87 gulden opgeleverd. Het geld zal wor den besteed aan de realisering van een drinkwaterproject in Rwanda. Op deze plaats zullen de trams van lijn 1 vanaf 1985 het spoor Rotterdam/ Vlaardingen kruisen. De bouw van het noodzakelijke viaduct zal veel stremmingen In het verkeer teweegbrengen. 79 Schiedam Als de ge meente tijdig reageert, kan in 1980 worden be gonnen met verlenging van lijn 1 via de Broers- vest, 'sGravclandseweg, Burgemeester Van Haa- renlaun. Nieuwe Dam- laan en ChurcWllweg naar Woudhoek-Noord. In 1985 £00 die tramlijn in gebruik kunnen wor den genomen. Waar de eindhalte komt te staan is nog een open vraag. Vlaardingen heeft geen behoefte aan een boven grondse railverbinding en de Schiedam se wet houder Chris Zijdeveld kan uit de berekeningen van het ministerie niet bekijken of het tramtra cé ergens in Woudhoek ral eindigen of doorge trokken wordt via de toekomstige wijk Spa- land naar het eveneens toekomstige NS-station Kethel. Zijdeveld zegt zijn vingers niet aan Vlaardingen te willen branden, maar geeft blijk van een voorkeur voor uitbreiding van het railvervoer naar die gemeente. „Het komt open* baar vervoer ten goede, als het zoveel mogelijk kanten uit gaat," zei de Schiedamse wet* houder gistermiddag. Zijde veld zegt best bereid te zijn am zijn Vlaardingse collega Bas Goudriaan de filmpjes en dia's te willen lenen, die hij in Zu rich en Mannheim gemaakt heeft van bovengrondse snel* advertentie novemberaktie: dubbele (6 maanden!) garantie op ai onze VOLVO-occasions Jirk de Derdelaan 18, Vlaardi ngen-Westwijk, tel.010-350055 tramverbindingen; daarvan was hij zeer onder de indruk. Bij de aanleg van de rails, voorlopig voor een gewone tram, wordt er rekening mee gehouden dat er na 1985 even tueel ook de iets bredere snel tram over kan rijden. Minister Tuijnman vindt een sneltram- lijn door Schiedam thans niet noodzakelijk. Wordt na 1985 toch overgeschakeld op snel- tramexploitatie, dan hoeft al leen nog het gedeelte tussen Koemarkt en Marconiplein te worden aangepast De genoemde tramverbinding van de Koemarkt naar Schie dam-Noord maakt volgens Zij develd in de verre toekomst nog meer verbeteringen van het openbaar vervoer moge lijk. „Voorlopig hebben wij dit binnengehaald," zegt Zijde veld, „en het enige, dat een tramlijn nu nog in de weg kan staan is de gemeente Schiedam zelf, als zij te laat zou reageren op de toezeggingen van de mi nister. Maar daar gaan wij niet van uit. Veel vooruitlopen hierop wil ik nog niet, maar ik sluit niet uit, als straks lijn 1 over de Van Haarenlaan njdt, dat Rijnmond een mogelijk heid ziet voor een tweede en kortere verbinding met het Marconiplein." De gemeenten Schiedam en Rotterdam laten het tracé Horvathweg/Franse- laan dan ook niet vallen. Het gaat hier om een twintig jaar oud plan. Schiedam Binnenkort zal in Schiedam weer een onderzoek naar kan ker van de baarmoeder hals worden gehouden. Aan de beurt is nu de eerste groep van de tweede onderzoeksron- de. Dal zijn vrouwen, die geboren zijn in de ja ren 1927. 1930, 1933. 1936, 1939,1942 en 1945. De on derzoeken zullen plaats vinden in het Kruisge- bouw aan het Bachplein en in het voormalige GG en GD-gebouw aan de Tuinlaan in de periode Schiedam Op uitnodiging van de afdeling Schiedam van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen zal de schrijfster Yvonne Keuls don derdagmiddag een lezing hou den in de grote zaal van ge bouw Irene aan de Nieuwe Haven. Zij zal onder meer ko men praten over het door haar geschreven toneelstuk „Jan Rap en z*n Maat", waarin zij haar ervaringen ais begeleid ster in een Haags opvangte huis heeft verwerkt Naast de jaarlijkse pnjs voor de toneel critici is het stuk dit jaar ook bekroond met het zilveren cul tureel jongrerenpaspoort Deze lezing, die om 14 uur be gint is voor iedereen toeganke lijk. van 21 november tot 19 december. Het gaat om een bevolkingson derzoek in drie proefregio's, waar ook Schiedam bij hoort. Het streven is om in een regio alle vrouwen geboren tussen 1927 en 1947, in drie groepen te onderzoeken in een periode van drie jaar. De vrouwen, die deze keer aan de beurt zijn zullen allen een persoonlijk gerichte oproepkaart ontvan gen, waarop datum, tijd en plaats van het onderzoek zijn vermeld. De organisatoren doen een dringend beroep op de betrok ken vrouwen om massaal deel te nemen aan het onderzoek. In de eerste plaats terwille van de eigen gezondheid, maar ook om de wetenschappelijke waarde van het onderzoek zo groot mogelijk te doen zijn. Het onderzoek is geheel pijn loos en bestast slechts uit het nemen van een „afstnjksel" van de baarmoedermond. Het duurt met langer dan een kwartier Het gehele onder zoek, ook het administratieve gedeelte, wordt door vrouwen gedaan. Iedere vrouw, die is onderzocht, krijgt de uitslag. Indien er afwijkingen worden geconstateerd, wordt de huis arts ingeschakeld. In enkele gevallen zal bijvoor beeld een bestaande afschei ding moeten worden behan deld, waarna door de huisarts een nieuw uitslrijkje moet worden gemaakt. In andere gevallen is een controle na enige maanden nodig, of is een verwijzing naar de vrouwen arts de aangewezen weg. Een zogenaamd positieve uitslag zal in veel gevallen ook een onschuldige aandoening kun nen betekenen. Het onderzoek geeft uiteraard uitsluitend de situatie van dit moment weer. Het biedt geen garantie dal men in de komen de jaren geen aandoeningen van de baarmoeder kan krij gen. Schiedam Uit de kelder van een 27-jarige computer-opera tor aan de Delflandseweg is een complete model-spoorbaan met stations, huizen en diverse andere attributen gestolen. Het geheel vertegenwoordigt een waarde van 1500 gulden. De dieven kwamen binnen met een valse sleutel. Vlaardingen De recherche van de Vlaardingse politie be leeft drukke dagen. In het afgelopen weekend hebben zich in de stad heel wat zaken afgespeeld» die door die afdeling in onderzoek zijn genomen. In een woning aan de Hazelaardreef werd eind vorige week ingebroken en voor 1500 gulden aan geld en een hoeveel heid sieraden meegenomen. De breekschade bedroeg 150 gulden. In enkele andere woningen in diezelfde straat werd eveneens ingebroken» doch hier werd hlijkbaar niets gevon den dat de moeite waard was om mee te nemen. Wel werd voor 300 gulden schade aangericht In een woning aan de Populierendreef vond men een aantal giro-betaalkaarten, 500 gulden en diverse bescheiden. In alle gevallen kwam men binnen door een keukenraam te forceren. In het afgelopen weekend werd ook ingebroken in de kan tine van het volkstuincomplex aan de Broekweg. Er werd voor 200 gulden schade aangericht en een hoeveelheid rook- en snoep waren meegenomen. Bij de lawn tennisclub werd voor 25 gulden aan snoep weggehaald. Hier was de breek schade aanzienlijk: 250 gulden. Ook in andere delen van de stad was men actief. Het GG GD-gebouw aan de Soendalaan werd bezocht door twee jongelui, die later door de politie werden aangehou den. Ze namen niets mee» maar richtten wei vernielingen Schiedam Doordat een 64- jarige Schiedammer op de Schiedamse Burgemeester van Haarenlaan zijn auto keerde kwamen drie auto's met elkaar in botsing. Een 4-jarige jonge tje, dat met de man meereed, is met pijn in de nek in het Noletziekenhuis opgenomen. De Schiedammer reed met zijn auto uit de M. C, M. de Groot straat de Burgemeester van Harenlaan op, toen hij ontdek te dat hij de verkeerde rich ting uitging. Terwijl hij de wa gen aan het keren was, botste een 20-jarige automobilist te gen hem op. Een derde auto mobilist kon de botsende au to's niet meer ontwijken. De schade was aanzienlijk. Schiedam Geluidsappara tuur uit auto's schijnt erg in trek te zijn bij dieven. In één nacht werden in Schiedam vier wagens opengebroken. Een cassetterecorder ter waar de van 200 gulden, een autora dio ter waarde van 375 gulden, een autoradio ter waarde van 75 gulden en een koffer met cassettebandjes met een waar de van 100 gulden waren de buit De schade aan de wagens {geforceerde ruiten) bedroeg telkens 50 gulden. Schiedam De politie heeft het afgelopen weekeinde een 25-jarjge magazijnbediende uit Rotterdam gearresteerd, die in tramlijn 8 een controleur van de RETT een schop heeft gege ven. Omdat de Rotterdammer zonder geldig plaatsbewijs in de tram zat wilde de contro leur hem een boete opleggen. De man nam dat niet en gaf de controleur een trap in de rug. Daarop maakte hit zich uit de voeten. Korte tijd later kon hij door de politie worden aange houden. De controleur is met spierkneuzingen in de rug via het ziekenhuis naar huis ge gaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3