VVV kom met Schiedam-das Wilton Fijenoord Harmonie: veel ervaring met volksliederen K Triangel vier dagen in de ban van vogels 3 Jeugd burgemeesters- wijk: Honderd- (Maassluis blijft groeien Bromfiets gestolen loorgereden tia aanrijding „Partituur vaak moeilijk te krijgen' Ook Maasland is actief Tuberova ook op maandag Abortusfilm inVrommes Bingo ■TV) WOENSDAG 14 NOVEMBER 1979 SC/VD/WW 3 beek. wonende In het bejaarden- JHFSgC centrum „Zonne- weelde". zal lil woensdag 21 no- - vember zijn hon- IrlHSS" derdste verjaar- dag vieren. SlUlS Anion Oorebeek werd gebaren le Geervliet op 21 november 1879 en woont sedert 15 oktober 1901 in Maassluis. Hij trouwde op 4 mei 1905 te Heenvliet met Leentje Dijkshoorn. Zij kregen drie kin deren. twee doch ters en een zoon. Mevrouw Oore beek overleed op 22 augustus 1961, De heer Oore beek is bij het on derwijs werk zaam geweest. Hij was raadslid voor de toenmalige Vrijheidsbond van 3 september 1935 tot 4 septem ber 1939. Hij is ere-lid van de Nederlandse Pro testanten Bond te Maassluis. Burgemeester en mevrouw Van Es gaan de heer Oor ebeek, die ook de oudste inwoner van Maassluis is, feliciteren op zijn veijaardag. ^Maassluis Het inwonersaantal van Maassluis is in de maand oktober toegenomen met 138. waardoor het totale inwonersaan. ital nu 32.709 bedraagt. Maassluis kreeg tijdens deze maand m jmeuwe mannelijke en 124 nieuwe vrouwelijke inwoners Er Wieden 9 inwoners en 101 personen vertrokken naar een an dere gemeente. IHet bevolkingsaantal van Maassluis is vanaf begin dit jaar toeee- fnomen met 540 inwoners. Schiedam Het college van burgemeester en wethouders heeft gistermiddag uit handen van VVV-directeur Ruud Pil- lard de nieuwe Schiedam-dassen in ontvangst genomen. De VVV introduceerde ook voor het eerst een Schiedam-shawl voor dames. Bij de uitreiking verklaarde Pillard dat de VVV altijd bezig hoort te zijn om Schiedam bekend te maken. Dat deed de VVV in het verleden onder meer door fiets- en wandeltochten door de stad te organiseren. De dassen en shawls spelen bij het pro moten van Schiedam ook een grote rol. De vereniging voor vreemdelingenverkeer hoopt dat rasechte Schiedammers ook een Schiedam-das zullen dragen, waarmee zij dan kunnen laten 2ten dat zij trots zijn op hun stad. Omdat de VVV van mening is dat burgemeester John te Loo de belangrijkste man van Schie dam is kreeg hij de eerste das aangeboden. Burgemeester Te Loo, die nogal wat moeite had met het omknopen van de das, sprak de hoop uit dat heel veel mensen Schiedam door middel van deze das zullen promoten. Burgemeester John te Loo kreeg bij het omknopen van de Schiedam-das assistentie van enkele wethouders. 'We welen met tijd geen raad onze -> Maassluis In Maassluis ar resteerde de politie een 12-jari- ge Maassluizer op die kort daarvoor in Rozenburg een [bromfiets had gestolen. Bin- jiïen een uur was de jongen Veer terug in Rozenburg, jwaar de rijkspolitie de zaak jyerder afhandelde. faassluis De politie van laassluis heeft tegen een 35- arige Maassluizer proces- 7 erbaal opgemaakt wegens i iet doorrijden na een aanrij- V; iing. De man was met zijn luto tegen een oplegger ge- - tden en daarna doorgere- len zonder zijn identiteit be tend te maken. Bovendien l hij tijdens een ontzeg ging van de rijbevoegdheid, pie pas in 1983 aflooDt, :n 29-jarige Vlaardinger, die [vermoedelijk onder de invloed achtyer het stuur zat raakte in de Zuidbuurt met zijn auto te water. De man kreeg een pro- ^s-verbaal, mede omdat hij de bloedproef weigerde. De auto werd later met .een takehva- gen op het droge getrokken. ingoe i vau Maassluis „Wanneer bij de bouw van een wijk geen rekening is gehouden met een be hoorlijke wijkvoorziening die kan dienen als ontmoetingsplaats, dan kunnen er vroeg of laat problemen ontstaan. Met betrekking tot de jeugd is dit het geval in de burgemeesters- wijk". „In een wijk waar niets van en voor onszelfs is willen wij ook de kans krijgen iets op te bouwen. Ook wij hebben recht op een stuk invulling van ons leven." Dat zijn twee van de conclu sies, die zijn vastgelegd in de nota „De jeugd in de burge meesterswij k Maassluis", die vorige week is uitgebracht. De nota is gemaakt door de werkgroep, die zich met jon geren in die Maassluise nieuwbouwwijk bezighoudt: een werkgroep waarin naast de jeugd zelf ook opbouw werker Gerard Neessen, en kele ouders en wijkagent Ba- kelaar zitting hebben. Het werkstuk zal de komende maanden moeten dienen als discussiestuk bij het beant woorden van de vraag: hoe Gerard Neessen (links), Jwan Sewbaran (midden) en René Kooij: eigen ruimte is dringend nodig... kunnen de problemen in de wijk worden opgelost? De politierapporten spreken duidelijke taal. In een periode van enkele maanden zijn er vernielingen gepleegd, kinde ren en oudere wijkbewoners lastig gevallen en is er ge- door Paul Houkes klaagd over crossende jeugd. Er deden zich vechtpartijen voor, ruiten van woningen werden bevuild en er werden vuurtjes gesticht. Verantwoor delijk in al die gevallen: een groep jongeren in de leeftijd van 12 tot 22 jaar. En de oor zaak: de grenzeloze verveling, die zich bij de jeugd in de nieuwbouw voordoet. Er is im mers helemaal niets voor hen te doen. Iwan Sewbaran, een van de leden van de werkgroep: „Het ging werkelijk zeer slecht in de wijk. De sfeer was ver be neden peil en er was heel wat ruzie met de oudere wijkbewo ners. We hadden met hen ook helemaal geen contact: daar hadden ze zelf blijkbaar ook geen behoefte aan." En René Kooij: „We zijn diverse malen op het politiebureau geweest om over de problemen te pra ten. Daaruit is een goed con tact ontstaan met wijkagent Bakelaar, die best begrip voor onze situatie kon opbrengen." Het was de wijkagent, die de jongeren in contact bracht met opbouwwerker Gerard Nees sen. Samen met hem werden de nodige gedachten uitgewis seld en de vorige week ver schenen nota is daar het recht streekse gevolg van. „De woonomgeving is hele maal af. We kennen de kant- en-klaar speelplaatges met en met de stereotiepe groenvoor ziening met zijn wandelpaad jes. Al het avontuurlijke spel, wat mogelijk was op en om de braakliggende terreintjes is te genwoordig onmogelijk gewor den." zo wordt in de nota aan gegeven. Schiedam Voordat vana vond om half acht de eerste ■«1 wordt gegooid in het Holland-handbaltoernooi in oe Schiedamse Margriethal jal de harmonie van Wilton Fijenoord het publiek ondei^ «ouden met enkele pittige 'Barsen en de volksliederen J^n Polen en Nederland. Ook na de wedstrijd Neder- land-Polen zullen de toe schouwers kunnen luisteren mat marsmuziek van het orkest Aan het eind van de Pauze zullen de volksliede- toï van Hongarije en Tsje- choslowakije.worden ge- lPecld,Die twee landen ont moeten elkaar in de tweede »edstrijd. voor het uit ongeveer zestig personen bestaande orkest le- 7' het instuderen van de "tie buitenlandse volksliede- p ren geen noemenswaardige jn problemen op. Tijdens het 54- ang bestaan heeft de harmo- j al heel wat ervaring opge ld "iet het vertolken van zM "®iksliederen bij tewaterlatin gen van onder diverse vlaggen varende schepen. De heer J. Vos, voorzitter van de har monie Wilton Fijenoord, ver telt: „Het probleem is niet de uitvoering, maar het te pak ken krijgen van de op papier gezette muziek. Negen van de tien keer hebben de muziek uitgeverijen de partituur van het volkslied, dat ie nodig hebt niet voorradig. Als je het ner gens kunt krijgen, dan wend je je tot de desbetreffende am bassade. Ook die hebben het meestal niet op papier staan. Vaak geven ze een grammo foonplaat of een bandopname mee. Maar over het algemeen zijn dat uitvoeringen door een symfonie-orkest En dat is iets heel anders dan een harmonie. De dirigent moet het dan op nieuw arrangeren en op schrift stellen. Dan is het al leen nog maar een kwestie van een paar keer repeteren". De partituren van de drie Oosteuropese volkliederen heeft de harmonie gekrgen van een „bevriend" militair orkest, waarvan de voorzitter liever de naam niet noemt, omdat hij bang is dat het or kest dan wordt overstroomd met aanvragen van dergelijke partituren. In de knel De voorzitter vertelt dat de harmonie in het verleden bij de tewaterlating van een Nige- riaans schip lelijk in de knel kwam te zitten. Het orkest had het Nigeriaanse volkslied vol komen onder de knie, toen er enkele dagen voor de plechtig heid een staatsgreep plaats vond in het Westafrikaanse land. Na contact met de am bassade ontving de harmonie op het allerlaatste moment de partituur van het nieuwe volklied. De harmonie krijgt vanavond assistentie van een twaalf man sterk tamboerkorps, dat net als de harmonie voor het grootste deel wordt gevormd door werknemers van de werf. Daarnaast bestaat het orkest uit familie van personeel en ex-werknemers. De jongste muzikant ïs veertien en de oudste is zeventig. Het orkest kan gerust jong worden ge noemd. De gemiddelde leeftijd ligt rond de 26. Tot voor enkele jaren beschik te de harmonie over een pro fessionele dirigent. Sinds die echter overstapte naar de Am sterdamse politiekapel wordt naarstig gezocht naar een op volger. Momenteel wordt het dirigentschap waargenomen door een orkestlid, dat stu deert aan het conservatorium. Voorzitter Vos hoopt dat er niet op het allerlaatste mo ment een boot binnen' wordt gesleept, die met grote spoed moet worden gerepareerd. Want dat zou kunnen beteke nen, dat één van de leden zich onmogelijk vrij kan maken om een bijdrage te leveren aan de muziek bij het internationale handbaltoernooi, Hij vertelt- :„Zo'n ontbrekend instrument vullen we natuurlijk op met andere instrumenten, zodat het publiek er niets van merkt, Maar toch is het niet leuk als er daardoor een or kestlid niet naar de Margrie thal kan komen. We hebben er tenslotte met zijn allen naar toe gewerkt." Vlaardingen De grote zaal van Triangel zal van woens dag 28 november tot en met zaterdag 1 december het do mein zijn van bijna 450 prachtige vogels. In die peri ode houdt de afdeling Vlaar- dingen van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers daar haar jaarlijkse ten toonstelling. Aan deze expositie gaat de gebruikelijke onderlinge wedstrijd vooraf, waaruit de kampioensvogels van het jaar te voorschijn moeten komen. De afdeling kieurkanaries be vat wederom bijna alle voor komende keurslagen, waaron der oude en jonge vogels. Ver der is er een aantal vorm- en postuurkanaries en bastaar den, verkregen door kruisin gen tussen kanaries en andere vogels. De trots van de Vlaar- dingse afdeling is de grote col lectie tropische vogels, onder gebracht in verlichte vitrines, zodat de verenpracht bijzonder goed uitkomt. Nieuw op deze show is de aan- wezigheïd van enkele grote vogels, waaronder Prince of Wales-parkieten, een jachtek- ster en een kitta, een vogel die inclusief zijn staart een 1 heeft van 65 centimeter. De tentoonstelling wordt woensdagavond 28 november off'cieel geopend door Gerard van Leeuwen van de Vlaar- dingse Raad voor Sport en Re creatie. De toegang is gratis. Triangel is op woensdag geo pend vanaf 20.00 uur. donder dag en vrijdag van 1Q.QQ tot 20.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 19.00 uur. Ook de Maaslandse Vogelvere niging gaat haar jaarlijkse ex positie houden. Woensdag 21 november zal wethouder J. K- wakkelstein het gebeuren ope nen, De expositie duurt tot en met 24 november en de plaats van handeling is natuurlijk hei Maaslandse „cultuurtem peltje" de Rozenhof aan het Kerkplein. Inmiddels hebben de leden van de vereniging hun vogels voor de expositie ingeschre ven. De verwachting is dat er weer zo rond de vierhonderd vogels aanwezig zullen zijn, waaronder een aantal postuur kanaries en een collectie kieurkanaries. Maassluis Op de oproep kaart van het bevolkingson derzoek van de Stichting Tu berova zijn de openingstij den van de onderzoekbure aus onvolledig vermeld. Niet aangegeven Is dat ook op de maandagen wordt on derzocht. De juiste tijden zijn als volgt: maandag, woensdag en don derdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 20.30 uur. Daarnaast op dinsdag en vrij dag van 9.30 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Schiedam—„Van breinaald tot politiek steekspel" is de titel van de film, die mor genavond wordt vertoond in vrouwencafé Vrommes. Deze documentaire gaat over de inzet van Nederland se vrouwen om de wetge ving aan de bestaande abor tuspraktijk aan te passen. Documentatie is voorhanden van het comité Wij Vrouwen Eisen, waarvan sinds een jaar een afdeling in Schiedam ac tief is. Dat comité propageert abortus niet („abortus doe je niet zomaar"); wel moet abor tus, volgens het comité, voor vrouwen in nood mogelijk zijn. Vóór de filmvertoning wordt in Vrommes, gevestigd in de Teerstoof, Nieuwstraat 12, een inleiding gehouden. Schiedam Met de smaak van de elfde van de elfde nog in de mond houden de Schie damse Rietzeilers morgen een bingo-avond in zaal Irene aan de Nieuwe Haven. Vanaf 19 uur ïs iedereen welkom. De netto opbrengst is bestemd voor gehandicapten in Schie dam. Eigen honk De oplossing staat de werk groep duidelijk voor ogen. Er moet een eigen honk komen, waar de jeugd zich kan uitle ven en ook eens een beetje zichzelf kan zijn. In het be staande wijkgebouw, De Flat, is geen plaats voor hen: daar ziet men ze liever gaan dan komen. Zo'n onderkomen dient klein schalig van opzet te zijn en speciaal bedoeld voor de bur gemeesterswij k. „Niet iets in de vo:-m van een open jonge rencentrum: dat is veel te groot van opzet, waardoor in dividuele problemen niet meer naar voren kunnen komen.", meent de werkgroep. Dat een flink deel van de wijkbewo ners achter een dergelijke ruimte staat valt af te leiden uit de resultaten van een handtekeningenaktie, die werd gehouden om de wens van de jeugd te onderstrepen. Binnen korte tijd werd een lijst met 744 handtekeningen verzameld. Iwan: „Tijdens het ophalen van die handtekenin gen hebben we bijzonder fijne reacties gekregen. Heel wat mensen zeiden: het wordt in derdaad hoog tijd dat er voor jullie iets gedaan wordt. En bij sommigen moesten we meteen binnenkomen om precies te vertellen, wat we wilden." Wat de steun van de buurt be treft zijn de jongeren dus zeer optimistisch gestemd. Of het echter zal lukken een dergelij ke accommodatie van de grond te krijgen zal vooral van de gemeente en het rijk afhan gen. Van de overheid zullen immers de financiële middelen moeten komen. Gerard Nees sen, de opbouwwerker die zich voor de jeugd heeft ingezet ,,CRM heeft voor dit soort jeugdruimten op dit moment nog geen subsidieregeling: het beleid loopt ook wat dit betreft weer achter bij de behoefte. Er zijn in ons land dan ook nog geen accommodaties als deze. Wel is men ook elders in nieuwbouwwijken bezig: in Amsterdam bijvoorbeeld, waar we nauw contact mee hebben. Het is immers duidelijk dat er dringend iets voor die jeugd gedaan moet worden. Niet al leen hier, maar overal in nieuwbouwwijken." En de le den van de werkgroep: „Het is met zo vreemd dat je baldadig wordt, op een gegeven mo ment We weten met onze tijd geen raad..."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3