Paling peuren in Delfland de voorraad slinkt weer Steeds meer interesse voor De Trechter Het accent van leerstof naar leerling Aïleblas 8s Ontmoetingscentrum werklozen draait goed Schema tweede deel onderwijsnota gereed ik Kjk Vogelshow in Arcade WOENSDAG 14 NOVEMBER 1979 SC/VD/WW 4 Vlaardingen/Schiedam Nu de feestdagen weer naderen krijgt de paling als een lekkernij voor smulpapen bijzondere aandacht. Het zware goed was in vroeger jaren al aan te treffen bij de vishan del, verpakt in een smalle doos en voorzien van een rood lint. Deze soms pols dikke superpaling werd toegevoegd aan het pakket geschenken voor Sinter klaas, kerst en jaarwisseling. Reeds toen gericht op de meer worden. Voor ons tand ccn ex- gevulde beurzen. Voor de klei ne man was de dunnere pa ling, verkocht in bosjes waar mee op straat werd gevent Ze waren tevens aan te treffen op week- en jaarmarkten en waar kermis werd gevierd. Men genoot van dit culinaire banket uit het zoete water, dat 2'n oorsprong vindt in zee. In onze dagen is paling, dun of dik, een kostbare lekkernij ge- portartikel waar de vraag eer der toe- dan afneemt. Wat in ons land aan paling aan de markt komt wordt in eigen wateren gevangen en voor een deel geïmporteerd uit Scandi navië. Men blijft beweren, dat paling gevangen in het IJssel- meer aan de reep of in de fuik de lekkerste is. Ook in andere waterrijke ge bieden van Nederland wordt Gerrit Alle bias: zwaar werk intensief op paling gevist. In de directe omgeving, in het waterareaal van Delfland waar de vangsten worden ge speend in bunnen om daarna in verse toestand aan handela ren te worden geleverd. Ook bij beroepsvisser Dirk van Sin deren, die het visrecht bezit voor een groot gedeelte van de wateren van Vlaardin- gen en het Maaslandse, wordt paling met fuiken bevist. Voor hem en z'n assistent Gerrit Al- leblas is het zwaar werk. Vooral in het najaar als voor de paling de bruidstrek begint, is het de tijd om de zogenaam de schterpaling (trekkers) te onderscheppen op hun weg naar het Sargassozeegebied in het westen van de Bermuda- eilanden. Zeer waarschijnlijk komen ze hier aan het eind van de winter aan om op een diepte van 6-7000 meter te paaien om daarna 500 meter onder het wateroppervlak de vrouwtjes in staat te stellen hun eitjes af te zetten. Deze vrouwtjes zijn dan ongeveer 11-12 jaar oud en zijn door gaans meer dan een meter lang. De mannetjes, 9 tot 10 jaar oud zijn bij volwassenheid een halve meter lang. De tra giek in de palingkringloop is dat beide partners na de pa ring sterven. Een hoge tol voor het plegen van de liefde en daarbij te bedenken dat de vissen soms over land moeten trekken om open water te be reiken. Ook voor de combinatie Van Sinderen/Alleblas is het, als de trektijd daar is, zaak een zekere strategie toe te passen met het plaatsen van hun fui ken. Door hun drang naar paaien eet de paling niet meer en beweegt zich als bode- ma zer enkele centimeters boven de grond. In zijn gang is hij alleen te stuiten door in een fuik te zwemmen. Na het kuitschieten ontwikke len de eitjes zich tot larven. Deze larven komen op de drift van de golfstroom naar de Eu ropese kusten. Zij arriveren daar dan na drie jaar als 7 cm lange aaltjes „glasaal" die weer drie jaar nodig hebben om uit te groeien tot paling met een wettelijke minimummaat van 28 cm lengte. Ook dit iaar was bij waterke ringen of sluizen het grote ge drang waar te nemen van mil joenen van deze glasaaltjes op weg naar hun toekomstige leefmilieu het polder- en an dere water. Om ook de sportvisserij in te schakelen bij het vangen van paling aan haak en peur, is en kele jaren geleden door de Ka mer van Binnenvisserij een re geling getroffen. Het vangen van paling in waterpercelen waarin ook beroepsvissers hun belangen hebben, kan slechts op bescheiden schaal. De meest kansrijke methode is het vissen met peur; een dot wor men horizontaal geregen aan een harige draad. Bij een aan beet blijven de naar achter ge richte tanden van de pahng aan de dot hangen en kunnen zodoende uit het water wor den getild. Het aantal uit te reiken ver gunningen wordt bepaald naar de omvang van het waterare aal waarvan verenigingen het visrecht bezitten. Ook aan de enkele haak, geaasd met een worm, wordt regelmatig een paling gevangen, doch dit zijn meer toevalstreffers te noe men. De grote buit moet ko men van net peuren, soms en kele kilogrammen lussen zon sondergang en het aanbreken van de dageraad. In de Vlaar- dingse Hengelaars Bond (VHB) zijn momenteel slechts veertig leden in het bezit van zo'n peurvergunning, de rest van de liefhebbers hiervoor staat op een wachtlijst. Voor de houders van een peurvergunning is de tijd nu voorbij. De trekpaling is reeds lang onderweg naar de oaai- gronden. De nog niet geslach tsrijpe paling zoekt een onder komen om te overwinteren in de bagger en walkanten var» het polderwater. Vooral als het kouder gaat worden is de vangst vaak de moeite niet waard. De tol, die voor het peuren gedurende de zomermaanden betaald moet worden, is het voorkomen om opgevreten te worden door de muggen die dansen tussen het riet en tuk zijn op het bloed van de vissers. Ze hebben het er echter voor over, de twee vaste peurmaten Jaap Hollen- berg en Aad Dirks, leden van de VHB. Ook voor de beroeps vissers wordt het dunnetjes om deze tijd van het jaar. De voor raad in de buns slinkt. Ze be vatten echter toch nog lekkere zootjes paling, zoals Gerrit Al- leblas laat zien. Jaap Hollenberg (links) en Aad Dirks van de VHB. Schiedam Het gaat steeds beter met het ontmoetingscen trum voor werklozen van De Trechter aan de Overschleses- traat. In augustus had het gemeentebestuur geklaagd over het feit dat het ontmoetingscentrum niet genoeg werklozen bereikte, hetgeen de gemeente onnodig veel geld kostte. Vol gens Jab van Esch, assistent-coördinator van het ontmoe tingscentrum, is nu een stijgende lijn waar te nemen in het bezoekersaantal bij het centrum. „We hebben zelfs sinds kort een vast rooster met cursussen kunnen maken- Dat is blijkbaar bij de Schiedamse werklozen meer in trek dan het in los verband volgen van cursussen." Gemiddeld zijn in het centrum tien mensen per dag bezig. Zij kunnen terecht voor allerlei creatieve activiteiten. Men kan natuurlijk ook gewoon een po tje komen kaarten, schaken of dammen. Dat het in het begin slecht liep met de ontmoeting sruimte is niet te wijten aan het werk dat daar verzet wordt Volgens Jab van Esch is het voornamelijk de drem pelvrees van de werkloze mensen, die zich nog steeds een beetje schamen voor het werkloos-zijn. „Ook het feit dat een dergelijke centrale iets nieuws Is, vormt voor veel Ook de kleuters gaan straks op In da nieuwe basisschool. Het tweede deel van de nieuwe onderwijsnota „Onderwijs in sa menhang" besteed veel aandacht aan da Integratie van kleu ter- en lager onderwijs. VlaardingenMet de regelmaat van een blok en de zorgvuldigheid van een horlogemaker levert de ambtelijke werkgroep, die zich bezighoudt met de nieuwe gemeentelijke onderwijsnota „Onderwijs in samenhang", de onderdelen van die nota af. Stap voor stap, met inspraakmogelijkheden voor alle di rect betrokkenen, moet er zo een vers beleidsfunda- ment gelegd worden voor het Vlaardingse onder wijs in de tachtiger jaren. De stap-voor-stap route komt eenvoudig gezegd op de vol gende neer: de vier delen van de nota (algemene inleiding, primair onderwijs, voortgezet onderwijs en overige vormen van educatie) worden achter eenvolgens in schema-vorm door de werkgroep aan de be trokkenen aangeboden. De op en aanmerkingen kunnen worden doorgegeven aan de werkgroep die op haar beurt zorgt voor het samenstellen van een discussiestuk van elk van de vier delen. Die discus siestukken gaan weer naar de betrokkenen. Na de2e tweede inspraakfase gaat alles weer terug naar de werkgroep en ontstaat er een definitieve nota, waar het college van B en W zijn goedkeuring aan moet geven, eventueel na het houden van een hoorzitting over dit onderwerp. Op het ogenblik buigen de mensen uit het onderwijsveld zich over het schema voor het tweede deel, het deel over het primair onderwijs (het huidige jager en kleuteronderwijs). Veranderingen In de huidige gemeentelijke onderwijsnota „Onderwijs in overgangstijd" wordt een aan zet gegeven tot het doorbreken van het systeem, waarbij elk leerjaar een bepaalde stof wordt onderwezen. Op de o- penbare lagere scholen in Vlaardingen leidde dat tot het invoeren van zogenaamde ni- door Jan Geert Majoor veaugroepen voor rekenen en lezen. Leerlingen die ongeveer hetzelfde niveau hebben voor deze vakken zitten bij elkaar in een groep. En dat kunnen in principe leerlingen zijn uit verschillende leerjaren. Maar de adviezen van de In novatie Commissie Basis school, een commissie die zich bezighoudt met de nieuwe sa menwerkingsvorm tussen kleuter- en lager onderwijs, gaan duidelijk verder. Het be langrijkste uitgangspunt voor deze commissie is de „geïndi vidualiseerde" school. Zij heeft daarbij een school voor ogen die op het kind is gericht. Een school waarbij de leerling zich ononderbroken kan ontwikke len en waarbij het onderwijs daar ook op is afgestemd. Dit uitgangspunt, wat je ook zou kunnen omschrijven met „niet de leerstof staat centraal, maar de leerling", werd ook in de Contourennota van oud-mi- nister Van Kemenade sterk naar voren gebracht. Ook in het recente ontwerp van Wet op het basisonderwijs wordt nadrukkelijk vanuit het kind geredeneerd en wordt de leer stof vooral gezien als middel tot ontplooiing van de per soonlijkheid. Het is duidelijk dat ook voor Vlaardingen deze nieuwe op vattingen een andere aanpak in het onderwijs vereisen. Vrijwel iedereen is het erover eens dat het een goede zaak is, dat kinderen van vier tot twaalf iaar een ononderbroken ontwikkelingsproces kunnen doormaken. Het wegnemen van de drempel tussen kleu ter- en Lager onderwijs en de samensmelting van aie twee tot één nieuwe basisschool worden dan ook algemeen aanvaard. In het voorlopige schema van deel twee van de nota „onder wijs in samenhang" wordt dan ook uitgebreid op het samen gaan van beide schooltypen ingegaan. Zeer nadrukkelijk stelt de werkgroep, dat er geen drempel mag ontstaan tussen de onder- en bovenbouw van die nieuwe school. Ook lande lijk bestaat de vrees dat er aansluitproblemen gaan ont staan binnen de nieuwe basis school. Men wil er voor waken dat er binnen de nieuwe struc tuur een breuklijn komt rond de achtjarige leeftijd. Het is duidelijk dat men wil komen met een weldoordachte uit werking van het principe van de ononderbroken ontwikke lingsgang. Bij de uitwerking van dat principe speelt de organisatie van de school natuurlijk een belangrijke rol Het ontwerp van Wet op het basisonderwijs geeft daarvoor ook een aantal duidelijke suggesties. Daar wordt onder andere gesproken over het maken van een schoolwerkplan (en overzicht per school van de organisatie en de inhoud van het onder wijs), een activiteit waar op veel scholen al stevig op ge zweet wordt Duidelijk is bo vengenoemd ontwerp ook waar bet zich uitspreekt over de „aandachtsgebieden" van het onderwijs. Het sterk in vakken gesplitste onderwijs moet plaats maken voor sa- icX-iT** menhangende leerstof-gebie den (bijvoorbeeld project/the ma onderwijs). Daarnaast wordt een grotere plaats inge ruimd voor de „expressie-acti viteiten" en voor de bevorde ring van gezond gedrag. Ook deze zaken hebben gevolgen voor de leerstof en voor de or ganisatie van de school Nieuw profiel In de nieuwe situatie op de ba sisschool zal de functie van schoolleider en waarnemend- schoolleider een duidelijk pro fiel moeten hebben, zo stelt de werkgroep. Wil in de nieuwe basisschool, met een groep ge specialiseerde onderwijsgeven den, het onderwijs goed verlo pen, dan is een intensieve pro fessionele samenwerking oxn- nen het team noodzakelijk. „Er zullen", zo staat in het schema vermeld, „overlegvor men tussen onderwijsgeven den moeten komen, die het functioneren als hecht team bevorderen en die voorkomen, dat er slechts sprake is van een optelsom van onderwijsge venden." In het schema worden allerlei motieven aangegeven voor een hechte samenwerking tus sen ouders en school: onder wijskundige, opvoedkundige, sociale en praktische. In het voorlopig schema wordt ge steld, overigens in de geest van het ontwerp van Wet op het basisonderwijs, dat een be stuurscommissie waarin alle geledingen vertegenwoordigd zijn, aan deze opvatting vorm en inhoud moeten geven. Tot 1 december kunnen de di recte belanghebbenden hun opmerkingen over het schema voor het tweede deel bij de werkgroep indienen. Deze fase is voor het eerste deel het al gemene/inleidende deel, al achter de rug. Volgende week verschijnt daarvan het discus siestuk. Schiedam De Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, afdeling Schiedam, houdt van vrijdag 18 tot en met zon dag 18 november haar jaarlijkse onderlinge wedstrijd en de daaraan verbonden grote vogelshow in de bovenzalen van gebouw Arcade. Voor het kweken van kleurkanaries heeft de afdeling landelijk grote faam weten te verwerven. Deze fraai be vederde zangertjes zijn dan ook in alle mogelijke kleur- slagen tijdens deze show te bewonderen. Van grote om vang is de collectie kuif-vorm en postuurkanaries, die wordt tentoongesteld in Arcade. Dit jaar is er ook weer veel te zien op het gebied van de bastaarden, ontstaan door kruisingen tussen kanaries, putters, sijsjes en andere vogels van Europese wildzang. De show wordt verder aangevuld met tropische zaad- en insecteneters, van ondermeer de prachtvinken-familie. Ook grote, fraai gekleurde, parkieten dingen mee naar de prijzen. De tentoonstelling is vrijdag- en zaterdagavond van acht tot tien uur voor het publiek toegankelijk. Zondag kan men terecht van tien tot vijf uur. mensen een belemmering." Ook dienstencentrum De Vier Molens wordt door veel werk lozen in Schiedam bezocht Het verschil is, dat daar niet specifiek voor werklozen acti viteiten worden gehouden. Ook wordt daar alcohol ge schonken, hetgeen in het ont moetingscentrum een onmoge lijke zaak zou zijn. „Anders zou de gemeente een kroeg gaan subsidiéren en dat kun nen. wij onmogelijk hard ma ken bij de gemeente," aldus Jab van Esch. Het ontmoe tingscentrum aan de Over- schiesestraat nummer 44 zit wel hard te denken aan een biljart, zodat overdag naast het tafeltennissen ook aan biljar ten kan worden gedaan. Binnenkort start" de Trechter weer met een aantal cursussen en activiteiten. Zo begint de Trechter vrijdag 23 november met een bestuurskad er-cu raus. Deze cursus zal speciaal be doeld zijn voor mensen, die; een bestuursfunctie in een club of vereniging hebben, of die zich tot een dergelijke functie voelen aangetrokken. De teken- en schildercursus start op woensdag 21 novem< ber. Iedereen, die zijn eigen ideeën vorm wil geven, kan hierbij terecht. Emailleren kan men vanaf 21 november, De genen, die er wat voor voelen om zich uit eigen ervaring wat meer te verdiepen in de pro blematiek van de huidige werkloosheid kunnen bij de doe- en praatgroepen terecht, die op donderdag 22 november zullen beginnen. Verder wordt in het ontmoetingscentrum voorlichting en informatie ge geven over het werkloos zijn. Tijdens die dagen zullen men sen van de gemeentelijke soci ale dienst en het gemeentelijk arbeidsbureau trachten in te gaan op de talloze vragen, waar werklozen mee zitten. De activiteiten zijn gratis, maar eventuele materiaalkos ten komen wel voor eigen re kening, Man kan zich opgeven of informeren bij het ontmoe tingscentrum aan de Over- schiesestraat 44, Schiedam, te lefoon 26.35.69. Volgende week dinsdag hou< den de FNV/WAO-werkgroep en de Trechter om 14.00 uur in het ontmoetingscentrum een bijeenkomst voor alle AAW- /WAO-era in Schiedam. On der meer zal op die middag een dia-serie worden ver toond, waarbij kan worden ge* discusieerd over de situatie van de arbeidsongeschikten in de Nederlandse samenleving. De Trechter heeft ook een In formatiewinkel op de Broei»- vest 107. Daar kunnen de werklozen allerlei hulp en in formatie krijgen over de pro blemen waarmee een werkloze wordt geconfronteerd. Zo helpt de werkwinkel bijvoor beeld bij het schrijven van be zwaar- of beroepschriften, het zoeken naar de mogelijkheden voor het aanvragen van steun enzovoort. Telefoonnummer van de werkwinkel: 26.52.55. 1 ga: voi zal vai len wo de C ti dra zei: l iUÏC Hex lijk i'ar bel een H<x den sch- B de; P, poe ïtüi (ka Boï ie< dee 3ij D tit ven M' bet ile tetti Ï0O Het :esj hoi dai rroi ïeei wk ieu Pet) uuj anf

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4