SCHIEDAMSCHE COURANT Alge Stadskantoor wil energie besparen 3 ik -neem de pro \zz> mene en zeer matte vertoning Bewoners Kethel f maken zich slerk Actiegroep gaat met hondenbezitters praten Borden moeten eind maken aan hoge prijzen Uitlaten steeds groter probleem Tophandbal spreekt aan Ook isolatie moei verbeteren SGP/GPV: meer openheid voor raadsleden Andere subsi J ie- grondslag nodig" Vrije Academie klaagt haar nood bij raad op hoofd: Weg tas Nog een ambtenaar Zend- instalatie verbeurd verklaard Woonwagenplan leidt tot nieuwe vereniging ponderdag 15 november 1979 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 104de jaargang no. 26492- Brocrsvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De bewonersvereniging Schiedam-West is druk in de weer om contact te zoeken met de hondenbezit ters uit de wijk om zo tot een overeen komst te komen voor het probleem van de overlast door vervuiling. De be woners van het Fabriplein zijn on langs begonnen met deze actie. Een handtekeningenactie werd op touw ge zet, die circa honderd reactie oplever de: de bewoners wilden een „poepver- fcod" voor honden op het Fabriplein. De handtekeningen werden aan wet houder Chris Zijdeveld aangeboden. Deze is het met de actie eens, maar kon niks beloven aangezien het probleem wat dieper ligt geworteld. Want als op het Fa briplein geen honden meer mogen wor den uitgelaten, waar moeten zij dan hun behoeften doen? Zelfs de bewonersvereniging is het ermee eens dat dit een steeds groter probleem wordt, Honden mogen volgens de vereni ging, al niet meer op paden en in pekken worden uitgelaten. De hond in de goot uitlaten is volgens West ook niet meer mogelijk door de geparkeerde auto's en in een woonerf is zelfs geen goot meer. Als enig redelijk alternatieve ontlastings plaats wordt door de bewonersvereniging het hondentoilet aan de Vlaardingerdijk genoemd. Maar bij nader inzien lijkt dit volgens de hondenbezitters in West toch niet de ideale plaats. Een hondenbezitster schreef in een brief aan de actiegroep, dat als men bijvoorbeeld met de hond uit de Aleïdastraat de Vlaardingerdijk op loopt, dat men dan op een bordje „verbo den voor honden" stuit. Men zou volgens de schrijfster een heel eind moeten omlo pen om bij de hondenbak te komen. Daarom is de bewonersvereniging Schie- dam-West met een enquête voor alle hondenbezitters in de wijk begonnen om samen tot een oplossing te komen. Over enige tijd zal de werkgroep de hondenbe zitters uitnodigen voor een vergadering, die hopelijk zal leiden tot een oplossing voor dit milieuprobleem. Schiedam Zo'n kleine dui zend handbalfanaten hebben gisterenavond bij het ver volg van het Holland-toer- nooi in de Margriethal voor een onverwachte ambiance gezorgd. Internationaal tophandbal waarbij de Nederlandse dames met een zeer verdienstelijke 15-17 nederlaag tegen de Pool se ploeg en Hongarije-Tsjecbo- Slovakije (uitslag 13-11) een schitterende herrinnering in de Schiedamse handbalge schiedenis betekenden. In het openingswoord sprak burgen- meester John Te Loo de hoop uit dit soort evenementen van kaliber nog vaker in Schiedam te mogen bewonderen. Schiedam Burgemeester en wethouders van Schie dam gaan een adviesbureau inschakelen, dat rapport moet uitbrengen over het functioneren van de techni sche installaties in het stadskantoor, waaronder de ap paratuur voor verwarming en luchtverversing. Het col lege wil graag weten of het mogelijk is dusdanige ver anderingen aan te brengen, dat ook op het stadskan toor veel energie kan worden bespaard. De kosten van het onderzoek zijn geraamd op 50.000 gulden. Een overweging, die een be langrijke rol heeft gespeeld bij het besluit van B en W is het feit dat de gehele technische installatie van het stadskan toor is gebouwd in een tijd, dat nauwelijks rekening werd ge houden met energiebesparing. De verwarmings- en luchtver versingsapparatuur voldoet daarom niet nmeer aan de huidige eisen. Daar komt nog bij dat herhaaldelijk onderde len defect raken. Het adviesbureau zal tijdens het onderzoek onder meer aandacht besteden aan moge lijke verbeteringen in de isola- ,tie van het gebouw, de warm- te-technische installaties, de verlichting en aan mogelijke alternatieve energievoorzie ningen. Tevens zal het bureau bekijken of het mogelijk is een redelijk klimaat in het stads kantoor te handhaven zonder luchtverversingsapparatuur. Vooruitlopend op de aanbeve lingen van het bureau zullen enkele noodzakelijke onder houdswerkzaamheden en re paraties aan de verwarmings- en luchtverversingsapparatuur worden uitgevoerd. De kosten daarvan bedragen 125.000 gul- den. Tevens zal een begin worden gemaakt met de isoia- tie van het stadskantoor. Dat I zal 70.000 gulden gaan kosten. Vlaardingen De Vlaar- dingse gemeenteraad heeft gisteravond de spits afge beten van de jaarlijkse ma rathon-zitting over de be groting. De fractievoorzit ters blikten terug op het afgelopen politieke jaar en iL. f i Vlaardingen Een inwoon- Ster van Vlaardingen werd dinsdagavond omstreeks half ïlf gemolesteerd door een naar ïchatting 20-jarige jongeman, lie haar een klap op het hoofd toediende en er daarna met r handtas vandoor ging. In tas zat een portemonnee 1 tachtig gulden. Naar de wordt gezocht brachten hun gedachten over 1980 onder woorden. De financiële deskundigen, die daarna aan het woord kwamen, vertaalden dit al les in cijfers. Was het vorig jaar nog een zeer roerige bijeenkomst vanwege de pijntjes die Be stek '81 voor de gemeente veroorzaakte; gisteravond leek het of iedereen het moe de hoofd in de schoot had ge legd. Er was weinig vuur werk van gehalte, slechts hier en daar wat kleur be kennen van de diverse poli tieke partijen. Over het alge meen gesproken bleek uit de toespraken de tevredenheid bij de partijen, die wethou ders hebben zitten in het col lege van B en W (PvdA en CDA) en het ongenoegen bij de oppositiepartijen (WD, D'66, SGP/GPV en SP). vige discussie zou ontstaan tussen PvdA en CDA ener zijds en de oppositie aan de andere kant. Maar het colle ge nam hen de wind uit de zeilen door toe te zeggen op de motie met een advies te rug te komen in een verga dering van de commissie al gemene zaken. Vanmiddag om twee uur heeft wethouder Van der Velden geantwoord op de vragen van de financiële deskundigen. Vanavond om half acht vervolgen de raads leden de begrotingsbehande ling per hoofdstuk. Op pagina drie meer over de algemene beschouwingen. Vlaardingen Het bestuur van de Stichting Vrije Aca demie heeft nog eens extra aandacht gevraagd voor haar benarde financiële situ atie. In een brief aan de Vlaardingse gemeenteraad gaat de stichting uitgebreid in op de problemen rond de cursus-uren. Er wordt op ge wezen dat de academie steeds hogere cursusgelden zal moeten vragen om de eindjes nog aan elkaar te kunnen knopen. De financië le drempel voor potentiële klanten wordt daardoor ech ter onaanvaardbaar hoog. Uit een overzicht van die cur susgelden blijkt dat deze in de periode 76/77 - 79/80 2o'n tachtig gulden gestegen zijn. Kostte een avondcursus foto grafie in 1976 130 gulden; in 1980 moet de cursist 210 gul den neertellen. Daar komt dan nog gemiddeld 60 gulden ma teriaalkosten bovenop. De snelle stijging van de cursus- kosten houdt verband met de wijze van subsidiëring. Die subsidiëring vindt uitsluitend plaats op de personele lasten. De tekorten daar moeten ver haald worden op de cursus- en exploiiatiegelden. De stichting vreest dat de cur susgelden in de toekomst nog zullen blijven stijgen. In de brief aan de gemeenteraad schrijft zij: „De spiraal van de afgelopen jaren zal doorbro ken moeten worden, omdat de bereikbaarheid van de Vrije Academie door financiële drempels beperkt wordt. Méér deelnemers die de lasten geza menlijk kunnen delen en/of een andere subsidiegrondslag zijn daarom noodzakelijk." Vlaardingen De Rooie Vrouwen in de Partij van de Arbeid vinden dat er een aparte ambtenaar moet wor den aangesteld voor emancipa tiezaken. Zij vragen het Vlaar dingse college dit in overwe ging te nemen. De speciale ambtenaar eman cipatiezaken zou voornamelijk belast moeten worden met het onderzoek voor en de samen stelling van de door het colle ge aangekondigde beleidsnota. Een en ander zou moeten ge beuren in samenwerking met de Vlaardingse vrouwen. Hans Versluys (PvdA) vond het na één jaar samenwer ken met het CDA nog wat vroeg voor een politieke be oordeling van de activiteiten van het college. Hij sprak over een goed team en achtte de voorwaarden aanwezig - om in vier jaar het Beleids- 5 programma te realiseren. Jo Schriel (CDA) noemde de sa- menwerking met de PvdA i een zakelijke overeenkomst die zakelijk werd uitgevoerd, j „Maar", voegde hij daaraan toe, „de verschillen tussen PvdA en CDA zijn op essen tiële onderdelen van het be leid onloochenbaar." Kritiek had Jo Schriel op de i oppositiepartijen in de ge- «.«van nviato meenteraad. Hij vond het on jeugdige Schiedammers zich begrijpelijk dat in het afgelo- voSrde Ssr £li- i pen war van die kant geen enkele keer een poging was gedaan het college te inter- Den Haag Op de rijksweg bij Delft werd bij controle een to to aangehouden, waarin een I adiozend- en ontvanginstalla- ie werd aangetroffen. Als ge- j rüïg hiervan hadden twee Schiedam Sinds één dag bestaat de vereniging ruim- I telijke ordening Schiedam- Kethel en omstreken. De plannen van de gemeente om woonwagens te plaatsen op de driehoek tussen Koe koekslaan, Kerklaan en ver lengde Zwaluwlaan zijn in Kethel de directe aanleiding geweest om de vereniging op te richten. Voorzitter is Kees Jansen uit de Laan van Spaland. Gisteren zei hij op het woonwagenpro- te verantwoorden overtreding van Tele- entaf- en Telefoonwet Volgens de verdachten waren tij-helemaal niet van plan om Biet de installatie te gaan uit eenden, het zou alleen naar tien proberen zijn geweest van aè; antenne, of die op de auto jgoèd zou blijven staan. Wel yas er een scanner in de auto jjanwezig. Het plan was om de ifa&aUatie te gaan verkopen, ïfc; officier van justitie vond Wt verhaal niet zo erg geloof- Swaardig, Hij wilde in dit geval Stilstaan met het verbeurd verklaren van de installatie in ge auto aangetroffen, omdat in fpk geval het bezit van de in stallatie was verboden. rechter veroordeelde over- $tinkomstig die eis. i peilt ren. Naar zijn mening hadden ze hun taak als oppo sitie in het afgelopen jaar j niet naar behoren vervuld. Rien Lensvelt nodigde in een door VVD en D'66 gesteunde motie het college uit de mo gelijkheid te openen om raadsleden als waarnemer de collegevergaderingen bij te laten wonen. Hiermee wilde hij benadrukken dat raadsle den van partijen die geen wethouders in het college hebben zitten, minder en la ter wezenlijke informatie krijgen dan raadsleden uit de college-partijen. Even leek het erop dat er naar aanlei ding van deze motie een ste- Ook de Stationsstraat ligt in een stadsvernieuwingsgebied. Wie hier een woning koopt, loopt het risico een kat in de zak te kopen of in ieder geval te veel te betalen. Schiedam Als de gemeenteraad ermee in stemt, zullen binnenkort in enkele oude wij ken in Schiedam borden worden geplaatst, die adspirant-kopers erop attent moeten ma ken dat een huis in zo'n buurt in een stads vernieuwingsgebied ligt en dat de mogelijk heid bestaat daarover informatie te krijgen bij de gemeente. De tekst van de borden zal ongeveer luiden: „In deze wijk zullen in de komende jaren stads- vemieuwingsactiviteiten worden uitgevoerd. Voordat U overgaat tot de aankoop van een woning in dit gebied, raden wij U aan, eerst Contact op te nemen met de geuseente" Het plan is ingediend door de dienst gemeentewer ken. De laatste jaren worden in de stadsvernieu wingsgebieden huizen, voor veel te hoge prijzen verkocht Gemeentewerken denkt dat daar een eind aan kan worden gemaakt door eventuele kopers gerichte informatie te geven over de stadsvernieuwingsplannen en tevens inlichtin gen te verstrekken over de bouw- en woon- technische kwaliteiten van het pand. Met deze gegevens kan een koper tot een zo reëel moge lijke beslissing komen bij de aankoop van een pand en wordt de mogelijkheid om huizen in stadsvernieuwingsgebieden voor te hoge prijzen te verkopen veel kleiner. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad telelo00- blecm nog niet in te willen gaan, omdat hij grondige in formatie daarover mist. „Wij betreuren het dat de gemeente ons niet tijdig heeft ingelicht," zei Jansen, doelend op de ver gadering van de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening i van enkele weken geleden in i het stadhuis, waar de ideeën om een klein deel van het woonwagenkamp aan de Schiekade te verplaatsen naar de Koekoekslaan werden be sproken. Tientallen bewoners van Ke thel-Oost kwamen in het ge weer. De nieuwe vereniging is er een resultaat van, al gaat 1 het volgens Jansen niet om een gelegenheidsclubje dat zich alleen met dat probleem bezighoudt. „Er wordt natuur- l lijk wel erg veel over gepraat. Maar onze algemene doelstel- I ling is de belangenbehartiging j van de bewoners van Kethel op het gebied van de ruimteJij- j ke ordening." Dinsdagavond J zijn de statuten gepasseerd I door de notaris. Volgens Jansen wil de vereni ging bereiken, dat er in dorp Kethel, de Vogelbuurt en Ke- thel-Oost geen ontwikkelingen plaatshebben die tegen de zin van de bewoners zijn. Door be stemmingsplannen, structuur schetsen en streekplannen te bestuderen hoopt de vereni ging zich een positie te ver werven, waarin geregeld over leg met de gemeente Schiedam en de provincie Zuid-Holland mogelijk is. In overleg met de leden zal de vereniging de no dige maatregelen nemen om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan. Het indienen van bezwaarschriften, zowel individueel als collectief, zal in bepaalde situaties worden ge stimuleerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1