SC iliUAIVISCHE COURANT Ik .ttccm- depFoei Toch FNV-fractie in ondernemingsraad HVO Schuttersveld vecht door tegen woningbouw Ondanks besluit leden Jan van Houwelingen over kernenergie Indieningsfout vertraagt nieuwbouw Halve gemeente raad wil aan het wvord Goed gedaanjongens Plavuizen- diefstal Contactlenzen ontvreemd Forse straf geëist tegen roekeloze Vlaardinger Komst woonwagenbewoners niet grootste probleem: Dinsdag 20 november 1979- ONafhankelijk dagblad -104de jaargang 110. 26495 4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingcn In de pas ge kozen ondernemingsraad van het Havenbedrijf Vlaar- dingen Oost (HVO) zit een FNV-fractie. die door de be drijfsledengroep van de In dustriebond FNV niet als zo danig wordt erkend. De be gin november gekozen on dernemingsraad bij HVO be staat uit'zeven „FNV"-Ieden, vijf CNV-leden en één lid van de Unie BLHP. Deze laatste, Cees den Boogcrt, is tevens voorzitter van de on dernemingsraad nieuwe stijl. Hot conflict bij de FNV-leden die werkzaam zijn bij HVO, vindt zijn oorsprong in een rapportje dat de bedrijfsleden- groep van die vakbond maakte over het functioneren van de ondernemingsraad bij HVO. Met in de ene hand de Wet op de Ondernemingsraad (de oude uit 1972) en in de andere band de notulen en stukken van de ondernemingsraad-ver gaderingen van de afgelopen jaren, concludeerde de bedrijf- sledengroep dat er niet veel van dat ondernemingsraad- werk terecht was gekomen. De ledenvergadering besloot toen, aan de hand van dat rap port, met negentien tegen vier stemmen, voorlopig niet mee te doen aan de verkiezingen voor een nieuwe onderne mingsraad. Een aantal leden was het niet eens met dat democratisch ge nomen besluit en gingen op ei gen houtje een kandidatenlijst voor de FNV-fractie in de on dernemingsraad opstellen. Dat lukte: zeven man en twee re serves kwamen op de FNV- lijst te staan. Naar de mening van de bedrijfsledengroep van de FNV hebben de „dissiden ten" toen een ware ronsel pa r- tij gehouden om aan voldoen de handtekeningen te komen, teneinde te bewijzen dat de FNV-leden wel mee wilden doen aan de verkiezingen voor de ondernemingsraad. Die verkiezingen zijn overi gens niet gehouden. De FNV heeft namelijk recht op zeven zetels in de ondernemingsraad en de FNV-,.dissidenten" ga ven ook zeven kandidaten op, die dus automatisch geplaatst waren. De bedrijfsledengroep van de FNV zet echter grote vraagtekens bij deze procedu re, want dc twee reserves die op de kandidatenlijst stonden, tellen voor de wet ook mee als kandidaten en er had derhalve dus wel gestemd moeten wor den. Ondanks alles is de onderne mingsraad nu geTnstaleerd, maar de fractie van de FNV wordt door de bedrijfsleden groep van die bond niet als haar wettelijke vertegen woordiger erkend. De leden van de fractie zijn onmiddel lijk van de zogenaamde kader- lijst geschrapt en kunnen dus geen gebruik meer maken van de hulp en informatie van het districts-kantoor of hoofdkan toor van de FNV. De voorzitter van de bedrijf sledengroep HVO van de In dustriebond FNV, Piet Boog aard. zegt voorlopig de ont wikkelingen af te willen wachten. „We houden de be wegingen van deze heren angstvallig in de gaten. Als ze onze belangen niet voldoende behartigen, zullen wij onge twijfeld op gepaste wijze rea geren." Vlaardingen—-Jan van Houwelingen, het bekende CDA tweede-kamerlid, houdt morgenavond voor de Vlaardingse CDA-Iedenver- gadering een inleiding over kernenergie. Speciaal voor deze gelegenheid heeft de re dactie van het plaatselijk CDA-blad „CDA-nieuws" een themanummer laten ver schijnen,. waarin verschil lende personen hun visie ge ven over het onderwerp „energie" Peter Blonk (gemeenteraadslid voor het CDA) spreekt zich uit over energiebesparing in Vlaardingcn. Plaatselijk voor zitter Rien Westrate zegt kern- energie af te wijzen, zolang de problemen van het radio-actie- i ve afval, de veiligheid en de 1 termische verontreiniging niet is opgelost. Leo de Snayer, voorzitter van het CDA-ka- merkring-kiesverband Dord recht, beschouwt de diverse energiebronnen en vertrouwt op de technologische ontwik keling in het vinden van alter natieve energiebronnen. De ledenvergadering is openbaar, wordt gehouden in gebouw Triangel aan de Fransenstraat en begint om acht uur. Vlaardingen Hoewel wet houder Goudriaan onlangs nog ten stelligste ontkende dat de bebouwing van het Lamoenterrein in de Vette- noordsepolder (VOP) onno dig vertraagd zou zijn door een foutieve indiening van de plannen, lijkt dit nu toch het geval te zijn. Uit een recent schrijven van het openbaar lichaam Rijn mond aan de projectgroep blijkt dat de aanvraag van een verklaring van geen bezwaar voor de woningbouw op het Lamoenterrein al vanaf maart dit jaar onbeantwoord in de la ligt. Rijnmond schrijft aan de projectgroep: „Het bouwplan Lamoen terrein plus andere straten (in het totaal 72 wonin gen) kan door ons niet worden behandeld zolang van de zijde van de gemeente Vlaardingen niet de vereiste financiële ge gevens aan de rijksoverheid zijn verstrekt. Pas als dit is ge schied kan daarna de normale procedure worden aangevan gen." Inmiddels heeft het college van B en W de raad een voor stel gedaan tot het bouwrijp maken van het Lamoenter- reïn. Daartoe wil het college een krediet uittrekken van zo'n 180.000 gulden. Verwarring troef bij begrotings behandeling Zelden was de Schiedamse politiek zo rommelig als gisteravond. Dat het toch een nuttige vrijetijdsbesteding kan zijn, bewees Jantje Boonstra van de PvdA met een alleraardigst handwerkje... Schiedam - Wij houden hier een kater aan over.1' Met die woorden liepen vannacht om half één enkele PvdA-raadsleden het stadskantoor uit. De vermoeienis was alom in de fracties aanwezig, want in jaren heeft Schiedam niet zo'n rommelig begin van de begroting smarathon meegemaakt als gisteravond. De algemene beschouwingen en de eerste ronde van de behandeling van de gemeentebegroting voor 1980, twee jaar geleden nog een klus voor de fractieleiders, was tegen midder nacht verzand in een politieke rijstebrij waar de diver se woordvoerders, zestien in tal, de krenten nauwelijks uit wisten te pikken. „Volgend jaar willen zij zeker alle 35 aan hel woord?" schamperden belangstellenden op de publieke tribune. „Ik ga dé politiek uit" en „morgen zie je mij niet" waren uitspraken van weeklagende politici, die het overzicht over deze eerste discussieronde niet meer hadden kunnen volgen. De verwarring was vooral ont slaan door de voor de Schie damse raad vrij onwennige bloksgewijze behandeling van de begroting: per portefeuille werd op problemen ingegaan. Dat had bijvoorbeeld voor PPR-eenling Herman Noorde- graaf tot gevolg, dat hij in eer ste termijn vijf maal aan het woord moest komen. VVD en CPN hadden zich als enige partijen niets aangetrokken van die bloksgewijze aanpak, die overigens afgestemd was op de vergaderwijze vah de PvdA en zij waren dus na één speech klaar. Voor burgemeester John te Loo was het een bijzonder zware vergadering. Hij kent nog nauwelijks de Schiedamse vergadertechnieken en vond zichtbaar dit „experiment" eveneens heel rommelig ex periment. in die zin dat het Pvd A-initiatief van vorig jaar om de spreektijd onder meer raadsleden te verdelen nu tot in de kleinste details was uit gewerkt, zodat het CDA deze keer zelfs meer sprekers dan de PvdA nodig had; zes tegen vijf. Ai vroeg in de avond,.voordat men toe was gekomen aan de gemeentebegroting ontstond echter onduidelijkheid. Vooral Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder eztra kosten bezoYgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad *<i* „Dit is vakwerk", mompelde eigenaar C. van Roon van een ju- wel iersbed rijf in het centrum van Vlaardingen, dat het slachtof fer is geworden van onbekende nachtelijke bezoekers. De inbre ker? hadden een gouden greep gedaan in de etalage, nadat eerst de dikke ruil totaal was verbrijzeld. „Dit is niet zomaar met een steentje gebeurd: hier is men met enorme kracht aan hel werk gegaan.", aldus de ondernemer. Bij de roof verdween voor een halve ton aan „vette beessies", zoals de juwelier het zelf uit drukt. De voorraad was, met het oog op de naderende decem bermaand, net „op oorlogssterkte" gebracht. Om zijn ongenoegen ie uilen zette Van Roon gistermiddag dit kaartje achter de ruit. Vlaardingen Twee man nen, een 36-jarige Vlaardin- ger en zijn iets jongere broer uit Zeeland werden in de nacht van zaterdag op zon dag door de politie op heter daad betrapt bij het stelen van plavuizen. De politie was door omwonen den in de Industriestraat opge beld met de mededeling dat een man zich verdacht ge droeg. De politie kon ter plaat se constateren dat het tweetal 75 plavuizen, afkomstig van diefstal, in zijn bezit had. Het tweetal werd meegenomen naar het bureau en ingesloten. Tegen beide mannen werd proces-verbaal opgemaakt. Vlaardingen-Bij een bezoek aan het Kolpabad werd een 27-jarige inwoonster uit uit Vlaardingen ernstig gedu peerd. Een onbekende nam haar tasje met make-up artike len weg, waarin naast zilveren oorbelletjes onder andere ook haar contactlenzen waren op geborgen. De totale waarde van het ontvreemde bedraagt ongeveer zevenhonderd gul den. in het Pvd A-blok vroeg men zich af wie van het CDA nu eigenlijk de algemene be schouwing gaf. Piet Poot of Aad van Lingen. Weliswaar verzorgde Van Lingen voor de confessionelen hel financiële aspect („Het bureau economi sche aangelegenheden moet worden uitgebreid"), maar door meteen woningbouw („Liever honderd beslissingen met mogelijk vijf foutieve dan nauwelijks beslissingen") en personeelszaken erbij te be trekken kreeg zijn betoog toch een algemeen karakter. Van de debatten viel het meest de kritiek op de politie op, van de VVD meer nog dan in de PPR-analyse. Maar ook dit punt kon de gemoederen niet verhitten, evenmin als een zestal moties. Vijf daarvan bleken al dagen van tevoren voorgebakken en daaronder prijkten derhalve handteke ningen van verschillende poli tieke aard. Deze zijn dan ook van aannemen verzekerd: de raad zal zich uitspreken voor huizenbouw voor woonwagen bewoners onder garantie dat de provincie en CRM evenre- dig veel standplaatsen voor energiebesparing zal meer woonwagens opheffen; de raad aandacht krijgen. Een PvdA- zal alle moeilijkheden bij in spraak bij her bestrating laten evalueren; het huurcontract met cineast Jan Schaper voor het Zakkendragershuisje wordt beëindigd, zodat het monument ten goede kan ko men aan de Schiedamse bevol king; gewerkt zal worden aan een samenhangend welzijnsbe leid; en voorlichting over motie over bevriezing van de aardgasprijzen wordt in elk geval ook gesteund door CPN- raadslid Eef Collé. die de soci alisten wel verweet dat zij' hem van een communistisch stokpaardje hadden gestoten. Pagina drie biedt meer ïn formatie over de algemene beschouwingen. Driemaanden en ontzegging: Rotterdam „Normaal vraag ik altijd wat het be roep van de verdachte is; of hij zijn rijbewijs kan mis sen. Maar dit is typisch een geval waarvan ik zeg: wat meneer ook voor een beroep uitoefent: wat mij betreft moet hem de rijbevoegdhèid gedurende lange tijd ont zegd worden." Dat meende de officier van justitie, die tegen een 37-jarige Vlaardin ger onvoorwaardelijk drie maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid eiste. De Vlaardinger had vorig jaar november in de Van Leyden Gaelstraat met hoge snelheid een fietser aangereden, was daarna doorgereden en had na aanhouding door de politie ge weigerd de bloedproef te on dergaan. Het slachtoffer moest ernstig gewond iri het zieken huis worden opgenomen. De man stond dan ook terecht wegens roekeloos en te hard rijden en het weigeren van de bloedproef. Tijdens de behandeling van de strafzaak bleek dal de ver dachte een hele waslijst van veroordelingen wegens te hard rijden op zijn naam had staan. Voor de officier van justitie reden tot de opmerking: „Me neer rijdt niet, meneer vliegt." Uitspraak vrijdag 30 noveml ber. Schiedam De Werkgroep Schut tersveld, die zich bezig houdt mei de toekomst van Nieuwlands grootste onbebouwde terrein, heeft tijdens een gisteravond gehouden bijeenkomst de wind van voren ge kregen van enkele bewoners. „U zou zich verdiepen isi tic .problema tiek rond de komsc van woonwa genbewoners naar een ^Vuk terrein waar men wonigen wil gaan bou wen. Wat de werkgroep ons nu presenteert is het vraagstuk rond de plannen voor bebouwing van het terrein bij de Damlaan". Op 5 juni hield de werkgroep een eerste bijeenkomst. Er waren berich ten dat een herziening van het be stemmingsplan op komst was. waarin in plaats van bijzondere bebouwing gewone woningbouw zou komen. iHierin konden dan enkele woonwa genbewoners komen wonen, die op het moment op een terrein bij de Schiekade zijn gestationeerd. Dit stuitte op verzet van de bewoners van het Schuttersveld en omgeving. Er werd een werkgroep opgericht dat zich met de zaak zou gaan bezighou den. Een paar weken later werd een enquêteformulier aan de bewoners uitgereikt. Hierin stonden vragen met als doel tot een onderling besluit te komen over de toekomst van het terrein bij het Schuttersveld. Vragen die betrekking hadden tot de woon wagenkampbewoners stonden er niet in vermeld. De enquêteformulieren die zonder naam en adres werden in geleverd volgens een bewoonster uit angst voor repressailles van woonwagenbewoners telden niet mee. De uitkomst was dat 82 procent van de bewoners tegen woningbouw bij het Schuttersveld zijr»; In de periode tussen juni en septem ber hebben de werkgroep en de woonwagenbewoners verscheidene malen contact met elkaar gehad. Dit liep op niets uit, aangezien de werk groep en de bewoners geheel andere belangen hebben. Wel kwamen en kele bewoners en de werkgroep tot de conclusie dat de woonwagenbewo ners heel erg schoon en netjes leven. De heer L. J. van de Wateren, voor zitter van de werkgroep Schutters veld, heeft in brieven aan de ge meente altijd het woord woonwagen- kampbewoners vermeden, aangezien hij niet wilde discrimineren. Een oplossing moet volgens de 30 aanwezige bewoners gevonden wor den in de door CRM opgestelde woon wagen wet, waarin staal dat Schiedam in 1983 twee woonwagen- centra's moet hebben, waarin niet meer dan 2 maal 25 woonwagens mo gen worden ondergebracht. „Als we de bouw maar lang genoeg kunnen rekken, dan kunnen we de Schie damse gemeente hopelijk dwingen andere woongeJegcnheden voor de woonwagenbewoners te vinden". Dit was een opmerking van een bewo ner, die er gewoon voor uit kwam te gen de komst van woonwagenbewo ners in 2ijn wijk te zijn. De werkgroep gaat zich nu beraden welke slappen zij verder gaat onder nemen. Het plan is om een bewoners vereniging op te richten zodat er meer een vuist gemaakt kan worden tegen de herziening van het bestem mingsplan. Misschien zullen de be woners zich gaan aansluiten bij wijk- verenigirig Nieuwland, aangezien er haast bij de zaak is. in ieder geval zal de werkgroep in beroep gaan bij de gemeente om tegen de plannen te protesteren. Amnesty Rijnmond iioudt Rusland aclic De Amnesty-grocpen van Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Maasland gaan meewerken aan de we reldwijde Rusland-actie ïn verband met de Olympische Spelen in Moskou, Dc burge meesters van deze plaatsen zullen benaderd worden om aan deïe actie mee te wer ken. Ook de medici in het Rijnmond-gebied zullen het venoek krijgen brieven tc schrijven aan die klinieken in Rusland, waar dissiden ten „behandeld" worden. De Rusland-act ie van Am nesty International wordt in 27 landen gevoerd. In Neder land nemen 250 Amnesty- groepen aan de campagne deel. De afdeling Nederland van Amnesty heeft een uitge breid rapport over Rusland ge publiceerd. Drie schendingen van de mensenrechten staan daarbij centraal: het opsluiten van mensen wegens hun over tuiging, het misbruik maken van behandelingen in psychia trische inrichtingen en de sy stematische ondervoeding van gevangenen in werkkampen. De nadruk bij de Rusland-ac tie zal gelegd worden op de publiciteit. De ervaring heeft namelijk geleerd dat de autori teiten van dat land gevoelig zijn voor het publiek maken van schendingen van de men senrechten. De werkgroepen van Amnesty in het Rijn mond-gebied willen ook diverse sportorganisaties in dit gebied inschakelen. Am nesty International is van me ning dat sport en politiek ge scheiden moeten blijven, maar sport en mensenrechten niet. Amnesty International wil zich echter nadrukkelijk niet uitspreken voor of tegen een boycot van de Olympische Spelen, Naast de gerichte benadering van bovengenoemde groepen zullen aan de bevolking peti ties ter ondertekening, voorge legd worden. Aan hel eind van de aclie zullen manifestaties en fakkeloptochten gehouden -worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1