SCHIEDAMSCKE ÏOJRANT Schiedam oneens met plannen Midden-Delfland 1 De laatste I avond Openbare discussie over stadsvernieuwing nodig Ook Maassluis moet fors bijleggen op huisvuil Politie Maassluis blij ft samenwerking positief benaderen 'Ook plaats vervangers hebben stemrecht nodig' Inwonersaantal blijft dalen Commissie sceptisch over longonderzoek Vijf extra koop avonden Modernisering kernwapens heilloos9 ICS Stedelijk Overleg: Vanwege tekorten A VII: Nieuwe drankjes uit Schiedam Donderdag 29 november 1979- ONAFHANKKL.IJK dagblad 104de jaargang no. 26502-8 PAGINA'S Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - kladitondiensl 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Hoofdinspec teur Van Nieuw koop: Gevaar van wildgroei... MaassluisHet uitblijven van plannen over regionale samenwerking van de politie brengt het gevaar met zich mee, dat er een zekere wildgroei ontstaat. Woorden van die strekking staan in de zojuist verschenen beleidsnota van de korpschef van de Maassluise politie, hoofdinspecteur Van Nieuwkoop. Daardoor wordt het volgens hem steeds moeilijker, alle tot stand gebrachte lo kale oplossingen in te passen in een to taaloplossing. De politie in Maassluis blijft de samenwerking met de korpsen in Rotterdam, Schiedam en Vlaardin- gen daarom positief benaderen. Die samenwerking is twee jaar geleden begonnen om ie komen tot een zo effi ciënt mogelijke uitvoering van de poli tietaken en een zo uniform mogelijke toepassing van het politiebeleid in de vier Maassteden. Momenteel werken vertegenwoordigers van de vier korp sen aan een samenwerkingsbesluit, dat moet dienen als formeel fundament voor de te maken afspraken. Onderwerpen, die onder de verant woordelijkheid van de vier korpschefs zijn of worden uitgewerkt zijn onder meer: systematische gegevensverwer king ten bate van de geüniformeerde diensten, integratie van de herkenning sdiensten, uniforme benadering van de reservepoli tie, coördinatie van gerichte verkeerscontroles, een regionaal plan voor „kleinere" rampen en standaardi satie van processen-verbaal. Hoewel de reorganisatie een taak van de centale overheid is, mag de inbreng van de lagere bestuursorganen niet worden onderschat, aldus de Maassluise korpschef. Voor wat betreft het functi oneren van de politie stelt hij voor, een regelmatige discussie op gang te bren gen in de commissie voor algemene za ken van de gemeenteraad. Daarbij kan de beleidsnota worden beschouwd als aanzet tot de discussie. In de nota wordt wat het praktische politiewerk betreft opgemerkt, dat de afstand tot het publiek zo klem moge lijk moei worden gehouden door aan de voet- en fietssurveillance een hoge pri oriteit toe te kennen. Tevens blijft een eis. dat er gedurende het gehele etmaal tenminste één surveillance-au to op straat moet zijn om snel te kunnen rea geren bij verkeersongelukken, vecht partijen, enzovoorts. Vlaardingse kerken t liven Tweede Kamer De laatste voorstelling. Een beetje weemoed, hier en daar. Een beetje verdriet. De Kweekbak, het unieke theatertje in Hoek van Holland, voor het laatst in functie. Paul Lensink, de grote man achter het Hoekse open podium-gebeuren, zag het allemaal lijdzaam aan, gisteravond. Maar niet alleen voor hem was het wat moeilijk: dat gold zeker ook voor al die an dere mensen, die al zo'n hoop energie in het mini- theater hebben gestoken. Voorlopig moeten ze hun vrije tijd anders beste den, want De Kweekbak gaat dicht: de huur is op gezegd. Op pagina drie uitgebrei de aandacht aan die laat ste avond in het Hoekse theater. I .Vlaardingen„In de overtuiging dat massavemie- 1 tingswapens en -methoden in strijd zijn met Gods heil Ivoor de wereld en niet kunnen dienen tot een werke lijke vrede, vragen wij U niet mee te werken aan de Uitvoering van dit heilloze plan." Aldus een brief van I ,üën Vlaardingse predikanten aan de tweede kamer I pver het voornemen van de NAVO over te gaan tot I modernisering van de kernwapens. I4let het schrijven geven de predikanten gehoor aan de op- Ijoep van professor Berkhof, de ljfcnïnister van defensie en de 1 tweede kamer onder druk le I zetten. De Vlaardingse predi- I kanten zijn zowel van her vormde als gereformeerde huize: het gaat om de domi nees Baak, Van der Beukei, Braam, Eikelboom, Kelling. Kouwenhoven, Van Kampen, Verhoef. Wilschut en Van Zet ten. De predikanten besluiten hun schrijven als volgt: „Het zou behalve van moed ook getui gen van handelen in de geest van het evangelie, wanneer door de volken van Europa aan het geweldsdenken een halt werd toegeroepen waartoe wij een bijdrage van Uw kant dringend geboden achten. Wij vertrouwen er op dat U aan deze oproep niet voorbij gaat." Behalve door de predikanten is de brief tevens door een groot aantal kerkelijke ge meenteleden ondertekend. min(Zie verder pagina drie) tfcop 120. rt-dtoc >0. Schiedam De gemeente Schiedam is het oneens met de projectgroep Midden- Delfland van Rijnmond. In een brief wijst zij het dage lijks bestuur van Rijnmond erop dat de plannen, die be staan voor het zuidelijk ge deelte van Delfland, dat op Schiedams grondgebied ligt, ingaan tegen de ideeën die Schiedam met het gebied heeft Het gaat om de strook tussen de omstreden rijks weg 19 naar Delft en de Har- reweg en tussen de Woud- weg en de noordgrens van het Schiedamse woongebied. Volgens de projectgroep Mi- den-Delfland is dit gebied be stemd voor intensieve regiona le recreatie. Schiedam gaat er echter voor het gebied tussen de Woudweg en de noordgrens van het woongebied van uit dat het gebied bestemd is voor de bewoners van de aangren zende woonwijken. De ge meente wordt daarin gesteund door het streekplan Rijnmond, dat het gebied bestemt voor recreatie van regionale bete kenis met mogelijkheden voor stedelijk-verzorgende recrea tievoorzieningen. Voor de strook direct langs de Woud weg geeft het door Schiedam opgestelde bestemmingsplan Woudhoek-Noord de globale bestemming groendoeleinden en aan de rest van het gebied tussen dit gebied en de noord grens van het woongebied de bestemming recreatiedoelein den. In de brief stelt Schiedam dat in het plan Woudhoek-Noord de noordgrens van het woon gebied is bepaald aan de hand van de in het streekplan varf Rijnmond aangegeven grens. Maasland De verschillende belangengroepen in de recon structiecommissie Midden- Delfland vinden, dat zij te veel aan banden zijn gelegd door een regeling in de statuten, die plaatsvervangende leden geen r stemrecht geeft. Vooral nu de meningsvorming over inrich ting van het polderlandschap j tussen Schiedam, Delft en De Lier in een beslissend stadium komt en de reconstructiecom- missie vaker moet gaan verga deren, komt het voor dat niet alle commissieleden de verga deringen steeds kunnen bijwo nen, Hun plaatsvervangers mogen dan wel meepraten en adviseren, maar worden bij de besluitvorming niet betrok ken. Die bezwaren leven vooral bij boeren en natuurbeschermers. Ook Maaslands burgemeester Jaap van den Brink vindt de sjtuatie bezwaarlijk. Gisteren if erop aangedrongen bij de re gering het verzoek in te die- 1® om de reglementen zo te wijzigen, dat niet alleen de met naam en toenaam vermel de commissieleden mogen stemmen maar ook hun ver schillende waarnemers. „Dat is in het belang van Midden- Delfland," aldus G. J. Koop, in de commissie vertegenwoordi ger van de sector landbouw. •Als iemand nu een vergade ring niet kan bijwonen, is met een de organisatie die hij ver tegenwoordigt monddood ge- ïnaakt" Schiedam Het aantal inwoners van Schie dam is m de maand oktober met 65 terugelo pen. Eind oktober stonden er 74.874 Schie dammers geregistreerd bij de burgerlijke stand. Begin van dit jaar waren dat er nog 75.257. In de maand oktober stierven 62 Schiedam mers. Daar stonden 67 geboortes tegenover. In dezelfde periode verhuisden 350 inwoners naar elders, terwijl 280 personen in Schiedam kwamen wonen. Vlaardingen De commissie volksgezondheid staat nogal sceptisch tegenover de tussen tijdse uitkomsten van het zo genaamde TNO-longonder- zoek. Met uitzondering van wethouder Van der Velden en het raadslid Poppe knoopte geen van de leden beleidsmati ge consequenties aan die resul taten. Veel verder dan het plaatsen van een paar vraagte kens kwam men niet Dat bleek gisteravond, toen het wetenschappelijk hoofd, dr. R.v. d. Lende, van het nu al tien jaar lopende vergelij kend onderzoek tussen de ge zondheid van de Vlaardingse „long" en die van iemand uit het Groningse plaatsje Vlagi- wedde de gevonden resultaten toelichtte. Uit het onderzoek is gebleken dat gemiddeld geno men de achteruitgang van de longen in Vlaardingen ander half keer zo» snel gaat als in Vlagtwedde. Kritiek op die uitkomst was er ondermeer van het hoofd van de GG en GD, dr. Wolfs, die meende dat de gevonden re sultaten alleen iets zeggen over het verschil tussen stad en platteland. Het PvdA-lid mevrouw E. Nachtegaal vond het onderzoek te weinig ge richt op de praktische preven tie van ontdekte longaandoe ningen. Dr. v. d. Lende benadrukte nog eens dat met dit unieke onderzoek in elk geval is aan getoond dat de luchtverontrei niging niet omhoog mag. Een overvol iheater. Een goed draaiende discotheek zal het moeilijk hebben 'de Kweekbak' ie overtreffen qua bezoekersaantal. aitifiiiiiiMiiiiiHuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiniiiiiiiiiifjiniiiiuiiiiuiiiiiii^^ Schiedam In Schiedam is gisteren de eerste van een vijf tal koopavonden in verband met Sint Nicolaas van start ge gaan. Dat is mogelijk gewor den door een ontheffing van het ministerie van economi sche zaken, die voor het hele land geldt. De komende week zullen de winkeliers in Schiedam op vrijdag, maandag en dinsdag tot negen uur hun deuren mo gen openen. Op woensdag 5 december kunnen alle win kels, ongeacht de normale slui tingstijden openblijven tot zes uur. De koopavond op donder dag gaai gewoon door, Omstreeks de kerstdagen mo gen de winkels ook langer op enblijven. Vlaardingen Het stedelijk overleg stadsvernieuwing (SOS) vindt dat de discussie over de nota organisatie stadsvernieuwing „in alle openbaarheid gevoerd moet worden". Het SOS zou graag zien dat er een openbare ver gadering van wethouder, ambtenaren en raadsleden over de materie gehouden wordt. De wens van het SOS komt nadat tijdens de begrotingsbe handeling door diverse raads leden er eveneens op aange drongen was. de irieeen van het SOS eens tijdens een speci ale commissievergadering te bespreken. Het SOS heeft eni ge tijd geleden een eigen nota uitgebracht over de organisatie van de stadsvernieuwing. Het SOS heeft ook zijn teleur-, stelling uitgesproken over de behandeling van het stadsver nieuwingsbeleid tijdens de be- grotingsdebatten. Het overleg schrijft: „Het is het SOS een raadsel hoe de raadsleden na de wanvertoning in de raads zaal nog verder willen en dur ven gaan. Kunnen ze zich nu in de SOS-nota vinden of niet? Zijn ze tevreden over de be antwoording en laten ze het daar maar bij zitten?? Dat T kunnen we ons niet voorstel len... Als er wat veranderd moet gaan warden, dan ver wachten we ook van de raads leden een actieve aanpak van de problemen, dat wil zeggen dat woorden in daden moeten worden omgezet." Tijdens de laatste vergadering van de commissie stadsontwik keling zegde wethouder Gou- driaan een gesprek tussen het college en het SOS toe. Dat zou dan moeten gebeuren in januari; een maand voordat de definitieve versie van de ge meentelijke nota stadsvernieu wing in de raad komt. Maassluis Ook in Maassluis zal de huisvuilbelasting- een flink eind om hoog gaan: de Maassluizers moeten bijna een derde meer gaan betalen. In de begroting voor 1980 was met deze verhoging nog geen rekening gehou den. Nu heeft het college alsnog, ge dwongen door de problemen bij de AVR, een voorstel tot een verhoging van de reinigingsrechten met 27 pro cent ingediend. Aanvankelijk zouden de tarieven in Maassluis slechts met 3,5 procent stijgen. De malaise bij de Afval Verwerking Rijnmond (AVR), waar de afgelopen ja- ren gigantische verliezen werden gele den, maakte dat het gemeentebestuur on mogelijk. „Het is slikken of stikken," licht financieel wethouder Izaak van der Knaap toe. „We staan met de rug tegen de muur en kunnen gewoon niet anders.. Maar ik ben zeker benieuwd wat er dins dag (wanneer het collegevoorstel in de Maassluise raad besproken wordt, red.) gebeuren gaat" £oals bekend zijn het vooral de kleinere gemeente rond Rotterdam die het meest voor de verliezen, bij de AVR geleden, op moeten draaien. Wethouder Van der Knaap stelt zich dan ook van ganser har-1 te achter een Vlaardingse motie die bij .raad van commissarissen van de AVR in gediend werd. In die motie wordt voorge steld om de verliezen niet alleen op de gebruikers/aandeelhouders te verhalen, maar op heel Rijnmond. Van der Knaap gelooft echter niet dat de motie enige kans van slagen heeft. Schiedam De Schiedam se jeneverstokerij De Dub bele Adelaar heeft weer vier nieuwe alcoholische versnaperingen op de markt gebracht. Sinds kort wordt in deze Nolet-distil- leerderïj aan de Hoofd straat moutwijnjenever, aalbessenjenever, citroen brandewijn en inmaak- brandewijn gemaakt De drie laatste dranken zijn in de winkel te koop onder het merk „Omaatje", van wege de oude ambachtelij ke bereidingswijze. De dranken worden volgens eeuwenoud recept samen gesteld. Het bedrijf beschikt overi gens nog steeds over uit de vorige eeuw daterende distilleerketels, Om die re den nodigt de stokerij een ieder uit om eens langs te komen eens een kijkje te nemen. Deze uitnodigin gen staan ook op de etiket ten van de flessen van de door de Dubbele Adelaar verkochte drankjes.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1