r SCHEEDAMSCHE COURANT Werken aan Matthias II is beslist niet veilig Ik l neem d^proei Grote brandweeroefening op terrein van Unilever Centrum krijgt genoeg van herrie en overlast W' GZ-personeel tegen grote invloed Nolet in directie Onderzoek wijst uit £ËEE©ftê Woonhuis Schiedam uitgebrand Politierechter straft tuinder Bewoners vereniging stuurt •brieven naar stadskantoor Gasleidingen in scholen worden veiliger Nieuw gym nastieklokaal in Taan- schuurpolder Dinsdag 4 december 1979 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 104de jaargang no. 26505 4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Uit een onderzoek van de Indus triebond FNV (in sa menwerking met de Che miewinkel in Leiden) is gebleken dat het werken aan de Matthias II. een schip voor dc verbran ding van chemisch afval dat regelmatig bij HVO ligt voor reparaties en onderhoud, beslist niet veilig of gezond is. Dit in tegenstelling tot mededelingen die de be drijfsleiding, de be drijfsgeneeskundige dienst en de Havenar beidsinspectie steeds ge- daan hebben over het werken op dit schip. AI jarenlang probeert de be- drijfsledengroep van de In dustriebond FNV bij HVO de bedrijfsleiding van dit bedrijf te overtuigen van de ongezonde situatie rond dit schip. Ondanks het bestaan van vele klachten hebben, volgens de bedrijfsleden- groep FNV, noch de onder nemingsraad, bedrijfsge neeskundige dienst of de bedrijfsleiding van HVO, noch de Arbeidsinspectie, er serieus en voldoende aan dacht aan geschonken. Samenwerking met de Che miewinkel in Leiden heeft hel mogelijk gemaakt een vragenlijst op te stellen die erop gericht was een goede indruk te krijgen van wat voor soort klachten over dit schip onder de werknemers leefden cn wat voor geva ren voor de gezondheid het repareren van dit soort schepen oplevert. Uit deze interviews blijkt dat vrijwel iedereen klachten had over de omstandigheden waaron der men moest werken en op de een of andere manier er lichamelijk gevolgen van ondervond. Deze klachten zijn het gevolg van het blootstaan aan dampen van chemische stoffen die on- verbrand in het schip zijn achtergebleven. De instanties die het rap port hebben opgesteld zijn van mening dat men uit de resultaten van het onder zoek op zijn minst kan con cluderen dat, met name de Havenarbeidsinspectie en de bedrijfsgeneeskundige dienst in de uitoefening van hun taak hebben gefaald. Zij eisen dan ook een diep gaand onderzoek naar de gevaren van dit soort afval verbranding, naar de risi co's die aan de reparatie van afvaJverbrandingssche- pen kleven en tenslotte naar het falen van de be drijfsgeneeskundige dienst, Havenarbeidsinspectie en bedrijfsleiding bij het on derkennen van dit pro bleem bij HVO. Meer over het onderzoek, van de Chemiewinkel en de Industriebond FNV naar de gevolgen van het werken op de Matthias II op pagina drie van deze krant. Fusie ziekenhuizen ver keer in impasse Het samengaan van Nolet- en gemeenteziekenhuis leidt tot grote problemen. Vooral over de directiestructuur bestaan ernstige meningsverschillen. spits Schiedam Ernstige kritiek van het personeel van het gemeenteziekenhuis (GZ) heeft geleid tot een impasse in het overleg over de fusie van de twee Schiedamse ziekenhuizen. Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben daarom het No- letziekenhuis laten weten, dat een periode is ingesteld „om af te koelen". Met name de invloed, die de rooms-katholieke Noletstichtïng door de integratie zou krijgen in het gemeentelijk ziekenhuis, stuit op bezwaren van het GZ-personeel in al zijn gele dingen: directie, medische staf en medezeggenschapscommissie (MC). Verantwoordelijk wethouder Reinier Scheeres, die de zeer moeilijke besprekingen leidt, heeft de negen gemeenteraad sleden in de ziekenhuïscom- missie persoonlijk ingelicht over de gerezen conflicten, die vooral de toekomstige top structuur van de nieuwe zie- kenhuisvorm aangaan. Het overleg met Nolet is voorlopig opgeschort tot maandag 17 de cember. Na jarenlange bespre kingen, waarbij de stuurgroep integratie geregeld kleine slapjes kon zetten, komt dit uitstel hard bij alle betrokke nen aan. De houding van het GZ-perso- neel heeft een spoedvergade ring tot gevolg gehad tussen drie vertegenwoordigers van het gemeentebestuur {burge meester John te Loo, wethou der voor volksgezondheid eri personeelszaken Riet Taverne en wethouder Scheeres) en de afgevaardigden van het GZ- personeel. In die vergadering is afgesproken een bezinning- oeriode in te lassen. In eerste instantie liepen de standpunten van gemeente en Nolet over de toekomstige di- rectievorm wel parallel. Het plaatje was al ingevuld: namen van de nieuwe directieleden werden al genoemd. De hou ding van het GZ-personeel heeft echter als gevolg gehad, dat de ziekenhuiscommissie het college met klem adviseer-' de een rapport met gegevens over de topstructuur toch Overleg opgeschort naast zich neer te leggen. Daardoor is een situatie ont staan, waarin wethouder Scheeres het „heel moeilijk manoeuvreren" vindt. Ener zijds is hij niet tegen het nieu we directieplaatje gekant, an derzijds heeft hij te maken met het gemeentepersoneel in het ziekenhuis dat de voorge stelde directiestructuur „on werkbaar" vindt. Dc komende weken zal er volgens Scheeres druk gepraat moeten worden. al merkt hij laconiek op nooit van fusies zónder conflicten te hebben gehoord. Inhoudelijk wil hij echter niet op de pro blematiek ingaan: „Het gaat om mensen. Dat betekent dat je 2eer nauwkeurig met zoiets als een directiestructuur moet omspringen," Binnen het gemeentebestuur zijn enkele leden geneigd niet alle wensen vanuit het eigen hd let :ra Burgemeester Kieboom schrijft Russische collega Vlaardingen De burge meester van Vlaardingen, W, A. Kieboom, heeft in het kader van de Rusland-actie van Amnesty International een brief geschreven aan de heer G. Yerevan, het hoofd van het plaatselijke Sovjet- bestuur in de gemeente ju Trudyashchikhsya, een Ar meense Sovjet-republiek. In de brief vraagt burgemees ter Kieboom de heer Yerevan zijn invloed aan te wenden ter vrijlating van drie „Helsinki- monitors" (personen die de na leving van de Helsinki-ak- koorden in Rusland controle ren). De drie die in de brief met name worden genoemd, moeten dwangarbeid verrich ten in een werkkamp van de Armeense Sovjet-republiek. Amnesty International heeft alle burgemeesters in hel land gevraagd aan deze actie mee te werken. De actie, die loopt van medio oktober 1979 tot medio januari 1980, zal voor Vlaardingen op 18 januari 1980 worden afgesloten met een manifestatie in Triangel aan de Fransenstraat. Met loeiende sirenes stoven ze naar de Vlaardingse Del taweg; brandweervoertuigen uit de drie Waterwegsteden Schiedam, Vlaardingen cn Maassluis. Op het bedrijf sterrein van Lever's Zeep, onderdeel van Unilever, vond gisteravond een onaan gekondigde grootscheepse brandweeroefening plaats, waaraan vele manschappen deelnamen. Ook een ploeg Vlaardingse EHBO-ers was opgeroepen om assistentie te verlenen. Er waren maar weinig mensen op de hoogte van hetgeen voor gisteravond op het programma stond. In het geheim hadden de organisatoren een ramp van formaat in elkaar gezet, die voor vrijwel alle deelne mers als een volslagen verras sing kwam. Een ramp overi gens, die zeer realistisch in el kaar zat. Het ging er allemaal om, dat zich in een ketelhuis op het bedrijfsterrein een ontploffing zou hebben voorgedaan na een begin van brand. Door die ont ploffing zou de bedrijfsbrand weer van Unilever uitgescha keld zijn. Vervolgens zou nog een ontploffing hebben plaats gevonden in een productie-af deling van het bedrijf. Om het allemaal zo echt mogelijk te maken Jagen overal op het ter rein „gewonden", op voortref felijke wijze gespeeld door Lo tus-studiegroepen, Burgemeester Kieboom, die e- venals zijn Maassluise collega Van Es op het terrein van de ramp aanwezig was, vertelde na afloop: „We hebben wel" wat schoonheidsfoutjes ont dekt, maar verder verliep het uitstekend. We zijn nu wel ge wezen op verschillen in de di verse uniforms en petten, maar dat zijn ondergeschikte zaken. We zijn best tevreden." Dit was géén oefening; in een woonhuis aan de Rhoon- sestraat in Schiedam sloegen de vlammen uit het dak. De Schiedamse deelnemers aan dc regionale oefening had den een drukke avond, overi gens. Vlak voor ze naar de Vlaardingse Deltaweg werden gedirigeerd waren ze ingezet bij een uitslaande brand in een woonhuis aan de Rhoonses- traat in Schiedam, Hoewel binnen tien minuten na de melding al het sein brand meester kon worden gegeven brandde de bovenverdieping Brandweerlieden uit Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis actief tijdens de regio nale oefening in Vlaardingen. geheel uit. De onderlïngende woning liep veel waterschade op, terwijl de naastliggende panden door rook en roet wer den aangetast. Over de oor zaak was gisteravond nog niets bekend; de schade loopt tegen de 100.000 gulden. Den Haag Een 53-jarige tuinder uit 's-Gravenzande is door de Haagse politierechter veroordeeld tot driehonderd gulden boete en voorwaarde lijk vier maanden ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. De verdachte heeft met zijn auto een aanrijding veroorzaakt en is er vervolgens zonder meer vandoor ging. SchiedamMet een brief aan het college van BenW heeft bewo nersvereniging Sc hied am-Centrum het college erop geattendeerd, dat de bewoners van het centrum te veel last hebben van disco-dancing De Hoeve aan de Grote Markt. Nu er volgens de bewonersvereniging ook nog een dansinstituut op de Dam 12 is gepland, is de maat vol. Daarover is gisteren ook een brief de deur uitgegaan. Dl de tweede brief heeft Schiedam- Centrum het plan van dansschool. Hajee om in een pand aan de Dam 12, dat als winkel en kantoor is gebruikt. een dansinstituut te vestigen sterk af geraden. De kritiek van de bewoners van de binnenstad is aan burgemees ter en wethouders doorgespeeld. De vereniging vraagt zich af of een nieuw dansinstituut, gezien de ligging en omgeving, wel past in de buurt. Hiermee bedoelt de bewonersvereni ging de smalle straten en kaden die in de buurt liggen. Verder vindt de vereniging het bedoelde dansinstituut een uitbreiding van het horeca-we- zen, aangezien verwacht wordt dat alcoholische dranken zullen worden geserveerd. De grootste angst heeft men echter voor het vergroten van de al bestaande prohlemen rond de recreatieve voorzieningen in het cen trum: „Het meeste wordt gevreesd voor de overlast, geluidshinder voor de aangrenzende buren en het lawaai van auto's en bromers van de bezoe kers van de dansschool voor de direc te omgeving, die door zo'n instituut wordt veroorzaakt." Schiedam-Cen trum hoopt dat de gemeente reke ning wil houden met de bewoners van de binnenstad bij de eventuele verlening van vergunningen, „Ze moeten zich toch al veel ontzeggen en slikken," aldus de brief. De vereniging noemt onder meer de slechte ervaringen met de disco-dan cing aan de Grote Markt in Schie dam. In een andere brief aan het col lege schrijft bewoners vereniging Schiedam-Centrum: „Alle vormen van intimidatie, lawaai-overlast- on rust en vernielingen van onder ande re ruiten, bestrating, kunstwerken, geplaatste bloembakken zullen moe ten verdwijnen". De bewonersvereni- ging heeft deze eis met de handteke ningen van alle bewoners van de Grote Markt en een gedeelte van de Boterstraat naar B en W gestuurd. De bewoners noemen het een noodsitua tie en zouden daarom graag willen zien dat de gemeente op korte ter mijn de nodige maatregelen zal tref fen. Dit nieuwsblad, waarin u 1 het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zander extra kosten bezorgd in combinatie J* 1 VI oo^P1 teleto0*1' al4'3000 ei1 GZ helemaal reëel te vinden, omdat met zekere bezwaren tegen vergaande Nolet-invloed een tweerichtingverkeer tus sen beide ziekenhuizen onmo gelijk zou worden gemaakt. Unaniem is de ziekenhuiscom- mtssie dan ook nog niet. Algemeen directeur drs. J. de Koning van het gemeentezie kenhuis onthoudt zich van commentaar: „Ook al zou dat allemaal zo zijn, dan moet U zich toch tot de heer Scheeres wenden. Hef is een bestuurlij ke aangelegenheid. Integratie is tenslotte een zaak, die de di recties niet uitmaken." Vervolg op pagina drie. VlaardingenDe gemeente Vlaardingen gaat binnen kort voor 294.320 gulden aan aanvullende veiligheidsmaa tregelen treffen aan gasbin- ncnleldingen en gasmeter- kasten van verschillende Vlaardingse schoolgebou- Enige tijd geleden zijn enkele lekkages geconstateerd in de gasbinnenleidingen (de leiding van de gasmeter naar de aan- sluitpunten) van diverse schoolgebouwen. Het is de be doeling dat de leidingen, die over het algemeen onder de vloer zijn aangebracht, nu bo vengronds gemonteerd wor den. Verder zal in verschillen de scholen, naast het gasdicht maken van de geveldoorvoe ring, de meterkast worden verplaatst. Men hoopt door deze maatregelen te voorko men dat er zich bij een even tuele lekkage gasophopingen onder de scholen zullen voor doen. Na de explosie in de Paulus- school {in 1972) zijn door de gemeente alle gasdienstleidin- gen gecontroleerd en is de ven lila tie onder de vloeren, van de CV-ruimten en van de meterkasten verbeterd. Aan de montage van de gasbinnen leidingen is toen niets veran derd. Maassluis Meer dan een miljoen gulden wil het Maassluise college van BenW uittrekken voor de bouw van een gemeentelijk gymnastieklokaal in de Taanschuurpolder vlakbij de Minister de VisserschooL. Het college is van mening dat het oude lokaal bij lange na niet meer voldoet. De staatssecretaris van onder wijs heeft enige maanden gele den aan het plan voor een nieuw gymnastieklokaal al zijn goedkeuring gegeven. Het toekomstige gymnastieklokaal zal behalve de De Visserschool ook de andere scholen in Maassluis Oost ten dienste staan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1