Niek Foot: 'Hef; imago van 4( O gulden boete voor jeugdige motorrijder Misschien koffie in nieuw gebouw' Rob van de Linden terug op eigen bodem Educatief Centrum gaat van start COOP cfafüent Uzéff Legale werknemers niet te krijgen Zonder rijbewijs op verkeerde weghelft: aanrijding Directeur arbeidsbureau: ,The Group' in de Quibus Vrijwilligers gezocht D.van Asperen neemt afscheid Stichting Welzijn stelt werkplan vast Fischer Chore op TROS-TV Dokter Ormel naar Arnhem j Vogelbeurs in Maasland iVWj DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 SC/VD/WW 3 Mfestiand Maasland De advertentie, die vorige week in een Maaslands huïs-aan-huisblad verscheen, loog er niet om en was moeilijk over het hoofd te zien. In forse kapitalen liet Niek Poot, tomatenkweker van professie, weten dat hij het werk op zijn bedrijf wel móet verrichten met illegale arbeiders. Omdat hij, ondanks zijn herhaald adverteren, geen personeel kan vinden in een land waar 200.000 werkzoekenden zijn. Omdat hij de stand van zijn gewas nu eenmaal niet stil kan zetten en daardoor geen werknemers de laan uit kan sturen. Omdat hij door de nieuwe wet Arbeid Buitenlandse Werknemers, die op 1 november jongstleden in werking trad en de consequenties die daar voor hem uit voortvloeien verschrikkelijk kwaad was geworden. Wanneer deze wet inderdaad strak en naar de letter wordt toegepast kunnen werkgevers die „illegalen" in dienst hebben beboet worden met tienduizend gulden of zelfs met bedrijfssluiting. tentie, waarmee hij de knup pel in het hoenderhok smeet. Slecht aangeschreven Niek Poot in een van zijn warenhuizen: „Illegale Turken zijn haast nooit ziek..." Zijn boosheid werd nog ver sterkt door het beeld van de Westlandse tuinder, zoals dat zo vaak wordt afgeschilderd: een uitbuiter van de kansar men. Door publicaties over hongerlonen, net gemis aan so ciale voorzieningen en erbar melijke omstandigheden waar onder de buitenlandse werk nemers in het Wcsüand moe ten leven en leven. Niek Poot vindt dat het hoog tijd wordt om eens een paar zaken recht te zetten. Vandaar de adver- „Ja, ik weet dat ik met m'n advertentie heel wat heb opge roepen, maar ik moest het ge woon kwijt", zo licht Niek Poot desgevraagd toe. Met 3,5 hectare aan warenhuizen bezet hij een paar flinke straten in de Glazen Stad. Licht en lucht, regen en temperatuur worden door de computer geregeld en automatisch uitgevoerd. Hij kan het werk af met een be zetting van acht a twaalf man, afhankelijk van het seizoen, maar ondanks veel adverteren krijgt hij die arbeidskrachten niet gerecruteerd. „Het is iets waar ik geen klap van begrijp, als tk de werkloosheidscijfers zie" zegt hij, „Het Westland staat blijkbaar slecht aange schreven op de arbeidsmarkt, maar zulk beroerd, smerig of zwaar werk is het nou toch ook niet in de tomaten. De lo nen en andere arbeidsvoor waarden zijn geregeld via een collectieve arbeidsovereen komst, maar als de mensen voldoen ga ik daar nog wel bo ven ook. Voor de illegale werknemers gelden bij mij precies dezelfde voorwaarden als voor de andere weikne- mers en ook voor hen worden de sociale lasten afgedragen. Ik wil uitdrukkelijk stellen, dat er bij mij op het bedrijf geen enkel onderscheid be staat tussen de Hollandse en de buitenlandse werknemers. De illegalen ziin vlijtige jon gens, vrijgezellen vaak, die geen moeilijkheden geven. Voor hun behuizing hier op het bedrijf dragen ze 25 gulden per week af." Weinig keus Niet zonder trots laat hij de behuizing van de illegalen zien: een stenen gebouw naast de personeels kantine. Twee stapelbedden, een bankstel, een kastenwand en een keu kenblok met wasmachine vin den er makkelijk een plaats. In aparte, betegelde cabines zijn de douche, de wastafels en de toiletten ondergebracht, „Laat niemand beweren dal ik, als WesUandse tuinder niet sociaal voelend zou 2ijn" zegt Niek Poot, „En ik zie ook wel in dat het in wezen econo misch ongezond is om illegalen te werk ie stellen. Maar ik heb nu eenmaal weinig keus. Via het arbeidsbureau kreeg ik on langs een „legale" Turk aanbe volen. Tijdens z'n proeftijd was de man vaak ziek zodat ik nauwelijks kon beoordelen of hij voor het werk geschikt was. Maar mijn aanvraag om de proeftijd met een maand te verlengen werd niet ingewil ligd door het arbeidsbureau. Toen heb ik 'm ontslagen en er een illegaal voor in de plaats genomen. Want die zijn haast nooit ziek." Los van de officiële schattin gen naar het aantal illegale bouw '.and cem- voor e in een als surd. Schiedam „Hoort u wel op een weg thuis?" Deze vraag stelde officier van justitie A. M. Durieux gister ochtend aan de jeugdige Schiedamse materiaaltester, die op 10 oktober vorig jaar met een motor en. zijn vriend achterop zonder rijbewijs harder dan de toege stane maximumsnelheid op de verkeerde rijbaan van de Europaboulevard in VIaardingen reed. Uit verschil lende bekentenissen en verslagen blijkt dat de jonge man recht op een brommer inreed, die aan de rechter kant van de andere weghelft zat. De brommer had juist vier andere brommers ingehaald toen de motor met hoge snel heid' op hem botste. De brommer, bestuurd door een zestienjarige jongen, kon net iets naar rechts uitwijken, zodat hij niet frontaal werd geraakt. De bromfietser werd met een ernstige ver wonding aan de hand naar het ziekenhuis gebracht. Vol gens het medisch raport is men nog niet zeker of voor de jongen een volkomen ge nezing van de hand in het verschiet iigt. De motorrijder werd door de Rotterdamse officier van justi tie verweten dat hij met een geheel verkeerde mentaliteit reed en daarnaast ook nog geen rijbewijs had. Met zijn verweerwoord wekte de man nog de nodige argwaan bij de officier, die op een gegeven moment vroeg: „Begint u niet aan uzelf te twijfelen als u dingen beweert die van alle kanten, ook onder ede, wor den tegengeproken?" De offi cier doelde hiermee op de op merkingen van de verdachte dat de bromfietser geen licht voer. Verder had hij op te merken dat de bromfietser net vier andere brommers had in gehaald en dat hij daarom nooit de jongen aan de rech terkant van de rijbaan had kunnen aanrijden. De officier en later de rechter vonden de getuigenis sen toch overtuigend. De offi cier eiste voor het rijden zon der rijbewijs 150 gulden of drie dagen hechtenis en voor het aanrijden van de brommer 250 gulden of vijf dagen hechtenis. Presidente mevrouw R. E. An- dringa-Blok deelde de mening van de officier en gaf daarom ook de volledig geiste straf. Vlaardingen Het ziet er naar uit dat het Plaatselijk Educatief Centrum (PEC) begin volgend jaar daadwer kelijk van start zal kunnen gaan. De gemeenteraad moet in haar vergadering van deze week een beslissing nemen over het aanstellen van een beroepskracht op part time basis. Als dat voorstel wordt aangenomen kan die functio naris begin volgend jaar worden aangesteld. De beroepskracht voor het PEC zal tijdelijk worden ge huisvest bij de Stichting Wel zijn Vlaardingen. De SWV zal gedurende de eerste tijd ook ondersteuning geven bij het oprichten van de vereniging PEC, de sollicitatieprocedure en de start van de activiteiten. Een van de eerste taken van het PEC wordt de directe be geleiding van het Open School-project. De verwach ting is, dat in september vol gend jaar met de Vlaardingse Open School zal kunnen wor den begonnen. Het PEC zal ook worden betrokken bij een Werkgroep Alfabetisering, die eind van dit jaar of begin 1980 gevormd zal worden. Deze werkgroep zal worden opge richt door de Stichting Wel zijn, naar aanleiding van de regionale bijeenkomsten die onlangs over alfabetisering- swerk hebben plaatsgevonden. Schiedam Anderhalf jaar na een actie, waar de politie aan te pas moest komen, is gisteren opnieuw een stuntje uitge haald om bezoekers van het arbeidsbureau van koffie te Voorzien. Schiedam's werklozenproject De Trechter, dat in 1978 hulp kreeg van de Jonge Socialisten, voerde de actie deze keer in samenwerking met zijn Vlaardingse equivalent, De Kabel. Geen politie kwam er nu; wel zorgde Sinterklaas nu voor eert leuke stemming op het gewestelijk arbeidsbu reau (GAB). De koffie was lekker; een kleine honderd hand tekeningen is opgehaald en het personeel van het arbeidsbu reau reageerde best enthousiast maar het staat volgens GAB-direeteur G.J. van Lent al vast, dat er in het huidige kantoorgebouw géén koffie voor werklozen komt. De Trech ter en de Kabel hebben te horen gekregen, dat heel mis schien wel een koffie-automaat kan worden neergezet in het nieuwe arbeidsbureau, waarvoor volgens Van Lent in de loop van 1980 de eerste paal kan worden geslagen en dat dan wordt gebouwd naast de huidige nood vestiging aan de Vale- husstraat in Schiedam. De twee werklozenprojecten vinden het vrij belachelijk, dat voor een simpele kop koffie een nieuw gebouw moet wor den neergezet. Voorlopig moe ten de bezoekers van het ar beidsbureau het dan nog zon der doen. Trechter-medewer ker Hans Verlinde: „Het lijkt misschien een onbelangrijk dingetje om je druk over te maken, maar je praat wel an ders als je hier een uur moet zitten wachten voor je gehol pen wordt en als je dan steeds een dampende kan voor het >ersoneel langs ziet gaan. Dat s een ware verzoeking. En de Werklozen, die hier komen, hebben het toch al niet mak kelijk door hun dagelijkse situ atie. Een kop koffie is dan wel het minste wat je kunt doen om het bezoek aan het ar beidsbureau te verlichten." Sinterklaas was dat met Ver linde eens. Voor de video- groep van De Kabel verklaar de hij blij te zijn GAB-dïrec- teur Van Lent de wensen ken baar gemaakt te kunnen heb ben, al levert dat dan geen di rect resultaat op. De directeur verschafte enig Inzicht in de bezwaren, die momenteel bij de rijksoverheid bestaan tegen een koffie-automaat en waar door de werklozen op een droogje moeten zitten. Van Lent deelt overigens niet ai die bezwaren, die hem gezocht overkomen, maar de directeur gaat nu eenmaal niet over za ken zoals koffie. advertentie De klanten hebben het voor 't verteilen bij hun COOP. En als ze voordeel willen, dan krijgen ze dat ookVooral in de dingen van alledag. Want dat scheelt! „Het plaatsen van een koffie- automaat is een punt. Waar zet je zo'n ding? Er zouden enkele bouwtechnische aanpassingen nodig zijn en dat stuit in Den Haag op problemen. Iets an ders is dat met het schoon maakbedrijf een hoger bedrag zou moeten worden afgespro ken, want bij zo'n automaat wordt natuurlijk gemorst en de mensen lopen ook met hun bekertjes door de gangen heen. Er is ook een bezwaar, waarin ik mij wel kan inleven, en dat betreft de concurrentiepositie tegenover de horeca. Zo'n kop je Koffie zou bij ons een kwar tje of zoiets kosten en dat is zo veel goedkoper dan koffie in een café. dat de horeca erdoor benadeeld zou kunnen wor den," aldus Van Lent. Overigens wijst hij op een lichte tegenstelling in de situa tie, zoals die mèt koffie zal kunnen zijn In het nieuwe ge bouw. De lange wachttijden, waar nu vaak sprake van is, zullen dan tot een paar minu ten kunnen worden terugge bracht door een nieuwe werk wijze, waarbij een afspra kensysteem gehanteerd zal worden. Van Lent reageerde gisteroch tend uiterst soepel toen Sinter klaas, De Trechter en De Ka bel in het arbeidsbureau arri veerden met een grote koffie kan. Anderhalf jaar geleden, toen hij nog geen directeur van het GAB in Schiedam was. werd door de toen ver antwoordelijke chef de politie erbij gehaald omdat gevreesd werd dat door publiciteit over de actie de privacy van de be zoekers niet beschermd kon worden. Ook gisteren was dat even een punt, maar Van Lent bleek dat De Trechter en De Kabel daarmee tijdens de voorbereidingen voldoende re kening hadden gehouden. Rob van de Linden: „Muziek van The Group niet te definiëren". Schiedam De Schiedamse musicus Rob van de Linden keert zondag terug op eigen bodem. De componist/arran geur/pianist, die in Schiedam is geboren en getogen en in middels een aanzienlijke reputatie in de lichte muziek heeft opgebouwd, treedt met zijn elf man sterke formatie „The Group" op in de Quibus (aanvang 21,30 uur) en zal dan ook werk van de allernieuwste nog niet uitgebrachte elpee ten gehore brengen. „Het doet werkelijk plezier juist Schiedam die primeur te bezorgen", zegt de 43-jarige Rob van de Linden. „Pas in ja nuari volgt de officiële kennis making in De Doelen". Is de muziek van The Group te definiëren? Rob van de Lin den: „Nee, dat is dan het merkwaardige. Er zitten aller lei elementen in: klassiek, pop en toch ook jazz. Maar on danks het feit dat de muziek vrij vast omlijnd staat, bestaat er geen naam voor. De eerste elpee heette „Omniphonie Mu sic" en daarmee wilden we de veelzijdigheid ervan aange ven". „Waar ik mee bezig ben", zegt de altijd op de achtergrond ge bleven Schiedammer," is ver gelijkbaar met wat een Gil Evans, Weather Report en toch ook Chick Corea doen. Het zoeken naar nieuwe muzi kale lijnen. Het grote nadeel daarvan is, dat slechts weini- door Emile Schelvis ger. dat waarderen en dus ben je commercieel niet interres- sant. We zijn daarom ook ge lukkig, dat Polydor de nieuwe plaat wil uitbrengen en dat de radio (Aad Bos) toch al stuk ken heeft laten horen. Er is momenteel ook een kans dat we een nummer op single uit brengen. Rob van de Linden speelde sa men met onder andere Tom Manders (Dorus), Francis Bay, Conny Stuart, Wim Sonne- veld, Ansje van Brandenburg en ook broer Dolf van de Lin den. „Ik loop nooit voorop. Al leen met De Group, die een aardig groot verloop wat be treft muzikanten heeft ge kend, wil ik wel aan de weg timmeren. En dat is moeilijk zat". De „opstelling" van de Group is: Dick Gout (piccolo, fluit, alt-fluit). Ben Vrauwdeunt (alt-, sopraan en baritoon-sa- xophoan), Koos van Hont (trumpet, alt-trompet, llugel- hoorn), Arto Hoornweg (trom pet, flügelhorn), Jaap Moer man (Franse Hoorn, Wagner- Tuba), Chris Maat (trombone, tuba). Bas Krumperman (gui taren). Fred Krens (drums). Evert Le Mair (vibrafoon, per cussie), Koos Wiltenburg (bas gitaar en contrabas) en Rob van de Linden (piano, keybo ards, kalimba). Schiedam De afdeling Schiedam van de Neder landse vereniging voor slechthorenden heeft vrij willigers nodig. Bij de ver eniging bestaan plannen om binnenkort bijeenkom sten voor slechthorenden te houden in dienstencen trum De Vier Molens. Mensen die hun medewer king adressen schrijven, koffie schenken enzo voorts willen verlenen aan deze bijeenkomsten kunnen bellen met 26.50.00. Tevens kan de vereniging medewerkers gebruiken die zich willen inzetten voor de landelijke, reizen de tentoonstelling die ko mend jaar naar Schiedam zal komen. Daarbij denkt men aan chauffeurs en mensen die tentoonstel lingsmateriaal in- of uit pakken. werknemers in het Westland, die variëren van „nog geen duizend" van minister Albeda tot „bijna tweeduizend" van de vakbonden, heeft Niek Poot zo zijn eigen ideeën. „Laten we zeggen zo tussen de driedui zend en vijfduizend in het hoogseizoen." schat hij. Vlaardingen Directeur D. van Asperen van de Vlaar dingse machinefabriek en in stallatiebedrijf C. de Neeff BV, gaat met pensioen. Na een 32- jarig dienstverband bij het Vlaardingse bedrijf maakt hij per eind december van de ge legenheid gebruik, om op 62- jarige leeftijd uit te treden. Om het afscheid luister bij te zetten wordt woensdag 19 de cember tussen 16 en 19 uur een receptie gegeven, die zal plaats vinden aan boord van de „Pieter Caland". Dit schip zal afgemeerd liggen in de Vlaardingse haven, tegenover de Galgkade. Alle relaties zijn welkom. Als opvolger is per I januari tot directeur benoemd de heer J.C.Groen. Vlaardingen De Stichting Welzijn Vlaardingen (SWV) gaat zich in een vergadering van het algemeen bestuur op 18 december buigen over het werkplan voor 1980. In dat plan is vastgelegd, met welke taken de stichting zich de ko mende periode precies wil be lasten. De vergadering is o- penbaar en wordt vanaf 20 uur gehouden op het bureau van de stichting. Maasland De opnamen, die begin november zijn gemaakt van het bezoek dat de Fischer Chöre aan Maasland hebben gebracht 2ullen zondag te zien zijn in een TROS-TV-uïtzen- ding, die via Nederland 1 om 20 uur begint. In dat program ma zijn beelden te verwachten van de ontvangst van de koor leden en de uitreiking van de platina en gouden elpee's, ter wijl ook opnamen zijn ge maakt bij de optredens in de Nederlands Hervormde Kerk in Maasland en in het Rotter damse sportpaleis Ahoy*. Schiedam Na vijfentwintig jaar gaat dokter G. W. Ormel uit de Schoolstraat zijn patiën ten verlaten. Per l januari 1980 is hij benoemd tot arts bij de rijksgeneeskundige dienst te Arnhem, Morgenavond van zeven tot negen uur in zaal Irene aan de Nieuwe Haven kunnen patiën ten afscheid van hem nemen. Tevens kan men kennismaken met zijn opvolger, de heer H. L. Hagens. Maasland Mede in het ka der van de samenwerking tus sen de Maaslandse en de Vlaardingse vogelverenigin gen wordt donderdag 13 de cember een grote gezamenlijke vogelbeurs gouden in zaal De, Magneet aan de Huis te Velde-' laan in Maasland. Onder de deelnemers verwacht men niet alleen leden van een van beide verenigingen, maar ook vogel liefhebbers die geen lid zijn. Iedereen die voor vogels be langstelling heeft is welkom: entree wordt niet geheven. De beurs begint om 2u uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3