RECREATIESCHAP OUDE MAAS dat zoeken we op... Na zestien jaar nog vrij onbekend Grienden Nieuwe polder Een kijkje vanuit de lucht op de jachthaven. Van de gelegenheid om de pleziervaartuigen F« het recreatieschap te meren wordt dankbaar gebruik gemaakt. Ook de recre anten die kiezen voor een pfaatsje op het vaste land ko men, getuigen de diverse caravans en huisje3 in „De Oude Maas" aan hun trekken. DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 SC/VD/WW 4 door Joop Breedveld hannapolder. Een lap grond van 45 hectare waar men hoofdzakelijk terecht kan voor de gebruikelijke recreatieve mogelijkheden: een verwarmd openluchtzwembad met vijf bassins van uiteenlopende diepten met daarbij behorende speel- en ligweider» en een eveneens verwarmd overdekt 25-meterbad. De heer Sterk man benadrukt de aanwezig heid van de overdekte facili teit. want het schijnt nogal eens voor te komen dat men sen er vanuit gaan dat bij slecht weer in de Johannapol- der met gezwommen kan wor den. Trots zegt hij te 2ijn op de o- penbare golfbaan die dit ge bied rijk is. De Johannapolder wordt gecompleteerd door een restaurant-voorziening. Aan sluitend in oostelijke richting ligt de jachthaven „De Rhoon- se grienden". De weg daar naar tae hebben de boot-bezit ters inmiddels in groten getale weten te vinden, want er is niet één leeg plekje meer te bekennen. Momenteel moet zelfs ai met lange wachttijden worden gewerkt. De heer Sterkman wordt laaiend enthousiast als het aangrenzende gebied, de Rhoonse Grienden, ter sprake komt. „In oorsprong waren die grienden volslagen ontoegan kelijk. Om de mensen een kans te geven dit schitterende natuurgebied te bekijken is het recreatieschap toen begon nen met het ophogen van de ïanmgs, zodat de wandelaar met bang hoeft te zijn voor natte voeten". Van het idee dat de cultiverende werk zaamheden aan de grienden eer» nadelige invloed hebben gehad op de rijke flora en fau na wil hij niets weten. „De vele planten zijn sindsdien 2e- ker niet verdwenen en van de vogels zijn er als gevolg van de toenemende bedrijvigheid en kele vertrokken, maar die nes telen nu in „Klein Profijt". Dit laatste gebied ligt direct onder de Rhoonse Grienden en is tot natuurreservaat om gedoopt. Dat betekent onder meer dat dit niet voor een ie der vrij toegankelijk is. (Luchtfoto's Sijtholt Pers/Nieuwsblad Oost-IJsselmonde Henk van Westering) Barendrecht Ondanks zijn al zestien jaar oude bestaansgeschiedenis zijn er nog maar al te veel mensen, die onder de rook van Botterdam wonen en zich niets of nauwelijks iets voor kunnen stellen bij het recreatieschap Oude Maas. Vaagjes weet men dat er gerecrëerd kan worden, maar welke mo gelijkheden daartoe zijn. is minder vaak bekend. Districtshoofd Ing. L. Sterkman gaat dan ook gretig in op de suggestie om „zijn" recreatieschap middels een kranteartikel onder de aandacht van de mensen te brengen, want hij is er stellig van overtuigd: „de Oude Maas kan nog wei wat meer bekendheid ge bruiken". Zoals gezegd, het begon zestien jaar geleden toen de toenmalige gedeputeerde mevrouw De Buiter-de Zeeuw zich opwierp als pleitbezorgster voor een buitenstedelijk recreatiegebied in de Bandstad. Haar besprekingen met de betrokken gemeenten (Zwijndrecht, Barendrecht, Heerjansdam, fihoon, Poortugaal en Botterdam), alsmede met de provin cie, wierpen al snel hun vruchten af. Voor de aan- legkosten stelde het Kijk zich voor 75% verant woordelijk. Van het resterende bedrag zou Botter dam 65%, de provincie 20% en de overige gemeen ten gezamenlijk 15% voor hun rekening nemen. Voor wat betreft het beheer en onderhoud moest men het zonder financiële hulp van de rijksover heid stellen. Verder werd besloten dezelfde verdeel sleutel te hanteren. Kortom: het recreatieschap stond op het punt geboren te worden. Sinds die tijd is er gestaag gewerkt aan het totetandbren- gen van een zo gevarieerd mo gelijk voorzieningenpakket. Bij het opmaken van een tus sentijdse balans kan in eerste instantie de onlangs versche nen „Recreatie krant voor Zuid-Holland" als richtsnoer gelden. Daarin wordt een glo bale indruk gegeven van het rijk geschakeerde voorzienin genpakket dat de Oude Maas aan de recreant te bieden heeft. De heer Sterkman is gaarne bereid het meer gede tailleerde verhaal te vertellen. Het recreatieschap Oude Maas wordt gevormd door het tien kilometer lange gebied dat zich slingert langs de noordoe ver van de gelijknamige rivier tussen Poortugaal en Zwijn drecht. In die strook liggen di verse, veelal totaal verschil lende stukken terrein, die te- samen een oppervlakte van 350 hectare (350 voetbalvel den) bestrijken. In het meest westelijke puntje, pal onder Rhoon, ligt de Jo- Dat hot recroaiieucbap zijn definitieve vprfii nog met heeft gevonden blijkt uit deze luchtfoto. In dit deel van «et gebied is men nog volop bezig het broakli93ende torrein aeschikt te maken voor recreatie. De huidige plannen spre- Sen van een oppervlakte van in totaal 6(30 hectare aan re- creatieve grondldie in 1980 een feitzoudenmoetenz,^ Derhalve moeten nog diverse onderdelen van het gebied worden aangepakt. Het verschil tussen de Rhoon se grienden en de enkele kilo meters verderop gelegen Car- nissegrïertden is dat de laatste met opzet slecht begaanbaar zijn gehouden. De heer Ster man bestempelt het als „meer een natuurgebied met recrea tieve waarde". Het hout wordt daar wel enigszins gekapt, maar niet meer voor water- bouwdoeleinden gebruikt. En als men er wandelen wil, kan In de Vredepolder ia de groots opgezette trimbaan te vinden. gebruikte materialen waarbor; gen meer de veiligheid van d§ gebruikers, terwijl met behulp van boidjes de trimmers exact af kunnen lezen welk traject op hun leeftijd, conditie enzp* voort van toepassing is. „Ja. ik kan wel zeggen dat ik met deze trimbaan ontzettend in m'n schik ben", aldus de Sterkman, die er m de winter* maanden zelf vaak te vinden is. Voor wal betreft „Het Klein* Veld" kan de heer Sterkman een positief geluid laten horen. Op de daar gedrapeerde cam ping is namelijk nog plaats voor zo'n vijftig kampeerders. „De mensen moeten echter wel beseffen dat ons beleid *r op is gericht een rustige cam ping te hebben. Men moet *r dus geen pretpark of discotafe relen verwachten". We hebben het tien kilometer' lange recreatielim nu biiiia volledig gevolgd. Resteert h®t gebied „Buitenland", dat vlak bij Zwijndrecht ligt. Ook dit onderdeel van het recreatief»6* bied verkeert nog m de voor bereidende fase. Pikant detau is nog dat in elke fase van recreatiegebied Oude Maas een provinciaal rijwielp®4 wordt aangelegd. Dat betekefl{|S dat nu, met kleine onderbreng] kingen, het traject Poortütjg gaal—Zwijndrecht per fi*B j| door het recreatiegebied kahw worden afgelegd. En ook oHjg deze manier onderscheidt Oude Maas zich van anderf recreatiegebieden. t dat, maar men moet wel reke nen op zeer slecht begaanbare trajecten. Hoe dan ook, de grienden vor men de trots van het recreatie gebied. Begrijpelijk als men bedenkt dat juist door de aan wezigheid van deze unieke stukjes natuur het recreatie schap Oude Maas zich van an dere recreatie-gebieden onder scheidt. Vele natuurwetenschappers volgen de ontwikkelingen met argusogen. Zjj plegen terug te kijken naar de tijd dat het na tuurgebied meer waarde had. Wat er nu over is, zo wordt in het blad „Natuur en Milieu" gesteld, is slechts een schijntje van het oorspronkelijke. Twaalf van de veertien terrei nen van het zoetwatergetijde- grasgors moesten voor diverse belangen worden opgeofferd. De meest indrukwekkende destructie zou hebben plaats gehad langs de oostelijke Oude Maas, waar in vijftien jaar tijd rijke levensgemeenschappen van drie grasgorzen (81 ha) moesten plaatsmaken voor baggerspecie of een vaargeul. Na de constatering dat veel planten en dieren uit het ge bied van de Oude Maas zijn verdwenen door geluidsover last, rook, roeststof, vervuild water, woningbouw en indus trievestigingen, volgt hun har- tekreet: „Iaat mensenhanden niet in één decennium alles af breken wat ze in enkele eeu wen hebben gemaakt". Het is de andere kant van de medaille. De heer Sterkman is cr echter van overtuigd dat* het landschap slechts voor een zeer klein deel is aangetast ten behoeve van recreatieve voor zieningen. Bovendien laat hij er geen twijfel over bestaan zelf een groot planten- en die renvriend te zijn, In zijn uitleg van datgene dat het recreatie gebied te bieden heeft, zijn we inmiddels aangeland bij de Nieuwe Polder, Dit gebied is momenteel volop in ontwikke ling, Eind dit jaar zal dit ge bied naar alle waarschijnlijk heid in gebruik kunnen wor den genomen. Daar kan men dan ondermeer een definitieve golfbaan vin den. Een groot deel zal ook be stemd worden voor openbare recreatie. Aansluitend ligt „Het Hoge Veld". De trek pleister hier is de twintig cen timeter diepe spartelvijver voor de allerkleinsten. Een voorziening die ook in „Het Kleine Veld" is aangebracht. Weer verder in de richting Van Zwijndrecht ligt de Vre depolder. „Toen we dit stuk grond kochten zijn er plannen voor een trimbaan ontwik keld, We verkeerden toen in de gunstige omstandigheid dat we een blanke lap grond had den waarmee we nog alle kan ten uit konden". Het eindre sultaat is geheel anders dan datgene dat een doorsnee trimbaan te bieden heeft. De

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4