Drie keer is zestig ,Je groeit met zo'n school mee.' "t Groen jubileert na^«i .iil^E3SS C7 IS&PBI fesisiKSSSMiPS rSIlSlSlli Oud-rector Smit: DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 SC/VD/IVVV 5 V f g11i:il!lll!nHlttlII!IIIIIHIiil)HÜIIU!U!lliII!I!!llll§ door Jan Hendrik Bakker vil tenviiitig iüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiitiiniiiiiis Die meneer van de handelsavondschool „Kennis is macht" heeft achteraf geen gelijk gekregen. Toen in 1948 de Christelijke HBS met Vijfjarigen Cursus omgedoopt werd in Groen van Prinstererlyceum en derhalve uitgebreid werd met een gymnasiumafdeling meende deze vertegenwoordiger van het maatschappelijk zo nuttige instituut, dat de gymnasiumafdeling in Vlaardingen een doodgeboren kindje was. „Want," zo beargumenteerde de spreker, „in Vlaardingen is aan een handelsschool veel meer behoefte." Wat vanuit sprekers optiek begrijpelijk was. Alleen: aan een gymnasiumafdeling bleek wèl behoefte. Voor Vlaardingen zat er wel degelijk een lyceum in. Dit. jaar viert de christelijke scholengemeenschap Groen van Prinsterer, een mondvol voor wat iedereen nog steeds kortweg ,,'t Groen" noemt, haar zestigjarig jubileum. Zeslïg~jaar; misschien dat de enige constante in al die laren hei getal vijfenvijftig is. Drie keer komt het getal voor, keurig corresponderend met de drie tijdvakken waarin de historie van het 't Groen ingedeeld kan worden: Jchiedamseweg 55, Westhavenkade 55, totterdamseweg 55. De ichïedamseweg begon op 5 leptember 1919, toen daar de /laardingens eerste Christelijke HBS de schooldeur opende voor een totaal van dertig leerlingen en tien docenten over werkverschaffing gesproken! Directeur: de astronoom drs. C. de Bruijn. In de annalen van de enige echte krant die Vlaardingen ooit rijk is geweest, de Nieuwe Vlaardingsehe Courant, zijn nog de sporen te vinden van een in alle hevigheid opgelaaide schoolstrijd. De ..openbaren" voelden zich, blijkens de brieven aan Mijnheer de Redacteur, afgetroefd, het gras voor de voeten weggemaaid; bij de protestanten overheerst trots. Maar hoewel het voortouw - bij deze mannenbroeders van hei onderwijs zeker in goede handen was, emancipatorisch hobbelde het uitsluitend uit pm dj gr..„agm tgSÉte', heren bestaande schoolbestuur wel wat achter de ontwikkelingen aan. In hetzelfde jaar van de oprichting van de Christelijke HBS werd het nieuwe Algemene en Evenredige Kiesrecht van kracht; ook staatsburgers van het vrouwelijke geslacht mochten nu hun stem uitbrengen. Aan het schoolbestuur ging zulks voorlopig nog voorbij. In de notulen van het bestuur uit Een schoolfeestje in de vijftiger jaren. De sportieve wijde trui met opengevouwen boord wordt, m de discotheken weer regelmatig gesignaleerd. Sï:V>. /;;V- Het herenhuis op de Schie dam seweg; de wieg van de scholengemeenschap Groen van Prinsterer. Schoolkamp in Heerde. Let op de basketbalschoen met omgeslagen geitewollensok. ^iiiiitiiiiiiiiiiiiJiiitiiiiiiiifiiiiiifiHiriiiiffifiifiiiiifiiififiiiiimiiiiiiiiiiinriiiiiiftiiiiiFiiiiiriiiiiiiiiiiriiiiriiiiniiniiiiirtiifiiiiJiiiiiiiiJiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiijifriiitiiifiiiJiiiirfiHiiiifiüiriitfiiiJitiiHEiitiifiiifiiüS; 1 Groen anno nu; die tijd vinden we de zinssnede dat „voor Fransch wordt besloten Mejuffrouw W.S., die de eenige mogelijke sollicitante is, nog niet te benoemen. Enkele leden hebben bezwaar tegen haar principicle standpunt, dat zij onvoldoende vinden, van andere zijde is men niet voor vrouwelijke leerkrachten." Hoe het verder met deze mej. S. vergaan is vermelden de archieven niet. Wel zien we op een oude foto uit 1925 de eerste vrouwelijke docente plotseling in beeld komen. In 1922 vindt de verhuizing naar de Westhavenkade plaats. Het nieuwe gebouw moet onderdak verschaffen aan 93 leerlingen. Je krijgt het gevoel dat het daarna allemaal zo'n beetje doorsuddert tot even na de oorlog. Stijve foto's van stijve mensen. Mannen met grote Theo Thijssensnorren. Zorgelijke gezichten van de jongens, de meisjes ernstig en intogen. Het zal wel aan de lange belichtingstijd van het fotografisch proces uit die dagen gelegen hebben. Maar toch heeft het er alles van dat het echte leven er pas na de oorlog in begint te komen. Als Vlaardingen opgestuwd wordt in de vaart der volkeren, zoals dat toen heette. In die tijd krijgt de school een soort glamour. Wellicht dat dat ook voor de oorlog het geval was, maar om de een of andere reden lijken scholen uit die periode alleen maar scholen; instituten waar je tegen betaling van lesgeld een portie „stof" kreeg toegediend. De jeugd organiseerde zich buitenschools. Maar na de oorlog, ten tijde van de opkomst van de rock roll, komt er tevens een soort emancipatie van de jeugd op gang. Een jeugdcultuur, niet meer als onderafdeling van een maatschappelijke stroming (de gereformeerde jongeimgenvereniging of de AJC), maar zelfstandig. De broedplaats van die cultuur werd de school. De school werd méér dan school alleen. En als het Groen verhuisd is naar die laatste vijfenvijftig, naar het moderne gebouw aan de Rotterdamseweg, dan geldt de roodblauwe sjaal als een begeerd statussymbool onder de Vlaardingse, Schiedamse en Maassiuise jeugd. Heel wat moeders hebben tijdens een snikhete zomer, als hun zoontjes nog maar koud het toelatingsexamen achter de rug hadden, zich de blaren moeten breien. Er waren'er GROEN VAN PRINSTE RER LYCEUM rotterdamseweg 55 telefoon 3741 - 3742 Rector Drs H.J. Smit Zo luidt het brievenhoofd. De laatste zin heeft hij echter met een spijtig streepje doorgehaald. „Ik schrijf dit als 80-jarige met" enige weemoed op m'n vroegere correspondentie papier, waarvan ik enige vellen trouw bewaard heb." Omdat spreken niet meer zo goed gaat had hij beloofd in plaats van in een gesprek zijn herinne ringen aan het papier toe te vertrouwen. Het zijn vier dichtbeschreven vel letjes geworden. Het hand schrift is helder en ver raadt nergens de leeftijd van de man, die van 1948 tot en met 1964 aan het hoofd stond van 't Groen. Veel oud-leerlingen zullen zich hem herinneren als hun markante en geliefde rector Smit. Hieronder een „bloemlezing" uit zijn brief. Net rector „Een nieuwe rector moet zich „waarmaken". Hij wordt nauwkeurig bekeken en beoordeeld door de lera ren, die toen bij een benoe ming nog geen inspraak hadden, door de leerlin gen, het bedienend perso neel en, meer vanuit de verte, door het bestuur en de ouders. De rector werd zelfs die zonder dat zij de school daadwerkelijk bezochten zo'n ding losjes om de nek hadden hangen. Want 't Groen was meer geworden dan een lyceum alleen. Wat dat meer precies mag zijn geweest; laat dat de reünisten maar met elkaar bespreken, maar het heeft ongetwijfeld iets te maken gehad met wederzijdse inspiratie buiten de lessen om. Voor een school die haar zestigjarig jubileum viert is het misschien tevens het beste wat met haar voor de toekomst toewensen kan: meer te zijn dan een school alleen. Zaterdag 8 december begint de viering van het jubileum met een dienst in de Grote Kerk (aanvang 14.00 uur). Daarna start de eigenlijk reünie van de oud-leerlingen en -leraren. Tijdens de daaropvolgende week zal van dinsdag tot en met vrijdag in de Stadsgehoorzaal elke avond een voorstelling gegeven worden. „Al wordt het Groen een beetje grijs" heet de revue die dan op de planken zal worden gebracht dus wel eens op de proef ge steld en de leerlingen pro beerden dan ook wel eens hoe ver ze konden gaan." „Een mooi voorbeeld daar van was 't volgende. Thuis zaten we een beetje m moeilijkheden in verband met de geboorte van enige poesjes. Ik schreef op 't gro te mededelingenbord, dat in de gang van de oude school op de Westhavenkade hing de volgende mededeling: Lief katertje aangeboden, te bevragen bij de rector. Toen ik 's middags, na de lunch pauze op school terugkeerde stond er op dal bord: lief rectortje aangeboden, te be vragen bij de kater." Maar Smit doorstond de proef. Hij liet het vrijpostige Eroza staan. Gewoon omdat ij die grap wel kon waar deren. „Resultaat was, dat er geen knoeierijen meer volgden en 't katertje waren we kwijt! De rector was „geaccepteerd"." De school groeide snel. Aan de Rotterdamseweg werd een groot en modern schoolgebouw neergezet, berekend op zo'n zeven honderd leerlingen. „De toenmalige burgemees ter zei mij: „Uw school wordt te groot opgezet, want er komt spoedig een gemeentelyceum." 't Tegen deel was waar. Al vrij gauw na 't in gebruik nemen van de nieuwe school in 1956 bleek "t dat 't gebouw te klein was." Oud-rector Smit zoals de meeste reünisten hem zich zullen herinneren. Ik heb hier al die zestien jaren plezier gehad in m'n werk, zelfs loen de school uitgegroeid was tot over de duizend leerlingen. Je groeit met zo'n school mee en dat is iets anders dan plotseling als recto- gezet te worden m zo'n enorm grote school. Wel zag ik de geva ren van de massaficatie en ik betreurde 't ten zeerste dat ik niet meer alle leerlin gen persoonlijk kende. Dat zie ik nog steeds als een be zwaar, die massaficatie bij de tegenwoordige grote scholengemeenschappen; hoewel ik m'n ogen beslist niet sluit voor de voordelen van een „gespreid gezag" en wat meer inspraak van de kant van de leraren en de leerlingen!" Het nieuwe schoolgebouw s aan de Rotterdamseweg bezat „de mooiste rectors- kamer van Nederland". „Er is in die kamer wat af- gepraat, zowel met leraren als met leerlingen, als mei S ouders van leerlingen. Ja, die contacten met leerhn- gen hebben me ,jong" ge- houden. Ik had die contac- ten niet graag willen mis- sen, evenmin als de „aula- diensten" op de maandag- morgen, waarbij je iets kon zeggen over „die Andere" g in je leven, Jezus, de leven* de Heer Dat was toch ei- E§ genlijk een zoeken naar de 2in van het leven, in een tijd, die ook toen ai vol was 5 van zinloosheid en onbe- grip" gj En tenslotte het jubileum. |j ,,'t Groen, zoals de school nog altijd genoemd wordt, is nu 60 jaar oud. Al die oud- S leerlingen bewaren goede en ook wel minder goede j= herinneringen aan deze H school. De beide bekende oud-leerlingen Maarten Biesheuvel en Maarten 't 5 Hart halen in hun veelgele- zen boeken hun hennnerin- 5 gen aan 't Groen wei eens op!" 2 „Ja, die herinneringen, ze S zullen tijdens de reume op acht december weer opge- haald worden En ik her- S haal, wat ik bij een vroeger jubileum van de school al eens gezegd heb: wie met en S van zijn herinneringen leeft, leeft twee maal!" jg Jool in Parijs, maar de pyjama's zijn keurig,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5