SCHIEDAMSCHE COURANT" Bot laat zich niet opjagen Warm tepomp in werking Hik neem ro Scheuring binnen PvdA Huisvesting nu beter geregeld geding RiRRr net voorkomen - ->0 arbelds- ex ira - binnen paar jaar Nieuwe diensten, nieuwe directie Na dreige menten VOP Puntensysteem voor woningzoekenden Positie Versluijs wellicht in Dinsdag 18 december 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD I04de jaargang no. 26515-4 PAGINA'S Brot-rsvesl 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262S6S - klarhtend.cnst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Rotterdamse bedrijven komen naar Schiedam Op de achtergrond de Wilhelminahaven, met daarachter het schiereiland waar zich twee Rotterdamse offshore-bedrijven-gaan vestigen. (Luchtfoto Henk van Westerfng/Sijthoff Pers.) Schiedam De gemeente Schiedam heeft met het Rijn-Schelde-Verolme-concern (RSV) overeenstemming bereikt over de aankoop van zestien hectare industrieterrein aan de Wilhelminahaven. Het terrein, waar tot eind 1977 de scheepswerf Nieuwe Waterweg was gevestigd, wordt in erfpacht uitgegeven aan twee Rotterdamse ondernemingen, die zich hoofdzakelijk bezighouden met de oliewinning op de Noordzee. Door de transactie zijn 650 arbeidsplaatsen veilig gesteld en krijgt Schiedam er binnen drie a vier jaar 500 arbeidsplaaten bij. Daarnaast zorgen de twee bedrijven momenteel voor circa 900 indirecte arbeidsplaatsen bij toeleveringsbedrijven. Uver de grootte van het be drag, dat met de aankoop is gemoeid willen de partijen niet meer kwijt dan dat het in de miljoenen loopt. Ook over de erfpacht hullen de betrokkenen zich in stilte. Beide ondernemingen Van Kooten Verbeek BV en Brown and Root Nederland BV; sa men goed voor 650 arbeids plaatsen dreigden Neder land te verlaten, omdat zij op de huidige vestigingen (in de Rotterdamse Waalhaven en Sint Jobshaven) geen ruimte hebben voor uitbreidingsplan nen. Voor Brown and Root kwam daar nog bij, dat het voor 1984 het terrein aan de Sint Jobshaven moet verlaten in verband met de daar ge plande woningbouw. Sinds de sluiting en de overna me van de scheepswerf Nieu we Waterweg door het RSV- concern heeft Schiedam ge probeerd het terrein in eigen dom te krijgen. De onderhan delingen met de twee bedrij ven, waarin de gemeente Rot terdam een actieve rol heeft gespeeld, hebben ruim één jaar geduurd. Woordvoerders van beide bedrijven noemden de onderhandelingen „zakelijk" en spraken hun waardering uit over de zeer korte tijd, waarin een en ander is gere geld. Van Kooten Verbeek en Brown and Root kennen op het vlak van reparatie en pro- duktie reeds enige jaren een vorm van samenwerking. Om die reden werd uitgekeken naar een nieuwe gezamenlijke locatie, waar beide onderne mingen zich kunnen vestigen. Enkele jaren geleden vonden reeds onderhandelingen plaats met Schiedam over het Gusto- terrein aan de Merwehaven, maar daarover kon de ge meente toen geen overéén- stemming bereiken met eige naar IHC. Behalve de vestiging van twee bedrijven, met in het vooruit zicht een stijging van het aan tal arbeidsplaatsen met enkele honderden, levert de transac tie Schiedam een half miljoen per jaar op. In het contract tussen de gemeente en beide bedrijven staat, dat de bedrij ven moeten zorgen voor het jaarlijkse uitbaggeren van de Wilhelminahaven. Dat kwam tot nu toe voor rekening van de gemeente. Binnenkort zal RSV een be slissing nemen over een zeven hectare groot gedeelte van het voormalige Nieuwe Water weg-terrein dat aan RSV- doehter Mofas werd verhuurd. Vast staat, dat indien RSV wil verkopen, Schiedam het recht van eerste koop heeft. Gisteravond tijdens de ge meenteraadsvergadering wer den waarderende woorden ge sproken over deze „industriële ommezwaai", die sinds de slui ting van Gusto niemand had kunnen verwachten, zoals PvdA-fractieleider Lou van der Stel het uitdrukte. VVD- raadsiid Cor van Tilborg was ook in zijn nopjes, maar bena drukte dat het niet feitelijk gaat om meer arbeidsplaatsen dan voorheen, maar slechts om een terugwinnen van wat door de sluiting van Gusto verloren is gegaan. Schiedam Directeur van de nieuwe dienst voor ge meentelijke sociale werk voorziening in Schiedam wordt „Wally" van der "Veen, "voorheen bedrijfs leider van Schiemond. de sociale werkplaats aan de Vijgensteeg. Gisteravond is hij door de gemeente raad benoemd. De raad had kort daarvoor gekozen voor het zelfstandig wor den van bedrijfsgemeen- sehap Schiemond, met overigens CPN-raadslid Eef Collê als enige tegen stander. Tol directeur van de open bare nutsbedrijven Schie dam is dr. ir. J. J, van Wil ligen benoemd. Hij was tot op heden directeur van de gemeentelijke technische bedrijven, die samengaat met de havendienst en de Vrom-dienst Deze inte gratie maakte een nieuwe naam noodzakelijk en dat werd: openbare nutsbedrij ven. Op 1 januari wordt deze naam officieel. De benoeming van Van Willigen leverde geen pro blemen op. Vorig jaar pen sioneerde Vrom-directeur Ebbo Kraan en Theo Sa bel. die havenmeester was, wordt bij de nieuwe grote re dienst chef van de hoof dafdeling inspectie en ser vice. Vlaardingen „Eigen be heer of géén beheer!", zei de vertegenwoordiger van de VOP. „Ik ben niet be reid met een brandende fakkel in mijn achterwerk te gaan zitten!", zei wet- houder Cees Bot. De com missie voor sociaal-cultu rele aangelegenheden probeerde de vlammen te doven, maar de VOP bleef bij haar stellingna- me: als wij niet het volle dige beheer in handen krijgen, dan hoeven we die wijkaccommodatie niet. Dat was zo'n beetje de sfeer tijdens de commissievergade ring voor sociaal-culturele ac^ tiviteiten, die gisteravond werd gehouden. De Vereni ging Wijkbelangen Vette- noordsepolder had tijdens de vergadering vijf medewerkers of bestuursleden nodig om de problemen in de wijk toe te Haddeman.de coördinator buurthuis VOP, biedt wethouder Cees Bot ne gentig handte keningen aan van mede werkers van de vereniging en buurtbewo ners die het niet eens zijn met de ge meentelijke standpunten over de be heersvorm. lichten: de ontruiming van Badhuis en Rommelpot, de peuterspeelzalen, de alarmin stallatie en de brandbeveiliger voor de nieuwe accommodatie, de aanstelling van de tweede vaste kracht en natuurlijk de beheersvorm. Wethouder Cees Bot weigerde overigens ai deze zaken in be handeling te nemen, laat staan beslissingen te forceren. „We hebben een lawine van brie ven gekregen van de VOP, vandaag behandelen we er één (bestemming Wijkinformatie- centrum). De rest komt bij de volgende vergadering aan de orde." Wel ging hij globaal in op op merkingen die gemaakt waren tijdens het spreekhalfuur. De beslissing over de alarminstal latie en de brandmelder voor de nieuwe accommodatie, het eerste van wezenlijk belang om de inboedel te kunnen ver zekeren en het tweede van be lang om de premie voor de brandverzekering te drukken, neemt het college pas als er in zicht is in de totale overschrij ding van het krediet. De wet- houder.verwachtle eind janua ri, begin februari die beslissing te kunnen nemen. De wethouder deelde nog mee dat het college vandaag spreekt over de beheerssituatie van de wijkaceommodaties en dat het college daar op 9 janu ari een principebesluit over zal nemen. In februari kan de ge meenteraad zich er dan over uitspreken. Schiedam'Met een paar luide knallen stelde wet houder van economische zaken Rcinier Scheeres gistermiddag de gasges tookte warmtepompinstal latie van de nieuwe gebou wen van de Gemeentelijke Technische Bedrijven aan de Van Heekstraat in wer king. Hij drukte de ontste king in en meteen begon de warmtepomp met haar haar energiebesparende, warmtelevcrende wer king. Voor wie van de ge nodigden het weer ie guur was om dat alles buiten van nabij te aanschouwen, waren in de bedrijfskanti ne video-monitoren opge steld om alles op de voet te kunnen volgen. De nieuwe kantoren zijn een voorbeeld van ener- gicbewust bouwen. De ge bouwen zijn optimaal geï soleerd, er wordt gebruik gemaakt van een nieuw soort TL-buizcn met een hoog rendement bij een laag vermogen, er komt een batterij zonnecellen op het dak gebouwd en voor de warmtepomp zelf wordt het water van de Schie benut. Schiedam De gemeenteraad heeft gisteravond een belangrijke stap gezet voor betere huisvesting in Schiedam door unaniem het zogenaamde woonrmmtereglement aan te nemen. Dit regle ment, waarbij aan de hand van sociale en medische indicaties een puntensysteem wordt toegekend aan woningzoekenden, is een uitvloeisel van de woonruimteverordening die in maart van dit jaar werd aangenomen. Om de gegevens van alle wo ningzoekenden, met het regle- tnent in de hand, in een kaar- tensysteem te kunnen verwer ken heeft de gemeente Schie dam gekozen voor een tijdelij ke personeelsuitbreiding. Gis teravond deelde verantwoor delijk wethouder Riet Taverne mee, dat voorlopig voor de duur van een jaar drie mensen worden, aangenomen. Dat kan ingevolge de TA P-regeling (tijdelijke arbeidsplaatsen). Drie raadsleden plaatsten, hoewel zij met het woonruim te regie ment blij waren, wel enkele kanttekeningen. PvdA- raadslid Hans van Kleef pleit te voor verlaging van de pun tentoekenning voor woning zoekenden, die in Schiedam werken maar daar meer dan vijftig kilometer vandaan wo nen. Ook wees hij op de nood zaak van privacy van de wo ningzoekenden, hoe de punten ook berekend worden. Auto matisering is niet daarbij im mers uitgesloten. PPR-raadsItd Herman Noordegraaf wees erop, dat bij stadsvernieuwing mensen de garantie moeten krijgen na afloop in hun eigen straat of buurt terug te kun nen keren. Ook vroeg Noorde graaf om een geregeld onder zoek naar hoe het puntensys teem in de praktijk zal werken voor buitenlanders, die een ge zinshereniging willen. CDA- raadslid Aad van Lingen wil de meer omschreven zien, wat een sociale indicatie is. Een motie, ingediend door Van Kleef, werd aangenomen. Daarin staat, dat binnen een half jaar het nieuwe reglement gehanteerd moet gaan worden. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad.! Vlaardingen Grote spanningen binnen de fractie van dc VJaardingse socialisten hebben biina tot een scheuring geleid Oorzaak van het conflict: het collegebeleïd inzake de stads- vernieuwing en de positie van wethouder Goudriaan, van wie een aantal critici binnen de fractie vindt dat hij onvol doende heeft geluisterd naar de wensen van de fractie. Vol gens fractieleider Hans Versluys staan de beide partijen nog steeds lijnrecht tegenover elkaar, maar zou er wel een aantal afspraken gemaakt zijn waarmee de critici 2ich voorlopig te vreden kunnen stellen: binnen zes maanden moet het colle ge, en in het bijzonder Goudriaan zelf, met een forse hoe veelheid notities op tafel komen die op de kritiek in gaal Versluys stelt zijn eigen positie als fractieleider min of meer afhankelijk van wat er in deze zes maanden bereikt zal wor den. ÜXCOt»1 talo'00®'' nrteW»1'®1 - Dat er vanuit de PvdA vaak felle kritiek op wethouder Goudriaan en zijn beleid, of zoals men zegt, het ontbreken daarvan, te horen was is be- ki.Titd. Binnen de fractie zijn hf-t met name Hans Versluys, Wim Kwakkeistein, Toon Cor- nelisse en Gerard Boender, die de grootst mogelijke moeiie met dat beleid hebben. Hun inhoudelijke kritiek spitst zich toe op zo'n beetje alles dat voor de stadsvernieuwing van belang is. Over de te volgen visie bij het vaststellen van huren is geen duidelijkheid. De zogenaamde openplekker.- nota geeft nergens een verant woording voor het opvullen van de open plekken in de binnenstad; van zestig procent sociale woningbouw lijkt niets te komen, met de dure vis- bankflats hebben de vier grote moeite. Daarnaast zou het college nooit een gesprek op gang ge bracht hebben over de finan ciële grens tussen renovatie en nieuwbouw. De in het TNO- rapport genoemde vijftigdui zend gulden vinden de vier op zijn minst discutabel. Verder verwijten de critici Goudriaan dat hij nooit beargumenteerd heeft waarom niet van een landelijke stadsyemieuwing- ssubsïdie als de interim-saldo regeling gebruik is gemaakt. De vier zijn bang dat Vlaar dingen straks, wanneer er meer en meer bezuinigd gaat worden, „buiten de pot piest". Bovendien ligt er nog de colle genota organisatie stadsver nieuwing, die de vier fractiele den volkomen in het verkeer de keelgat is geschoten en is een discussie welke wijken bij de stadsvernieuwing het eerst aangepakt dienen te worden nauwelijks uit de verf geko men. Hoe belangrijk de meer per soonlijk gerichte kritiek op de wethouder is geweest valt moeilijk te overzien. Hans Versluys*. „Nee, het is niet per soonlijk", maar hij zegt tegelij kertijd: „De wethouder heeft zes jaar lang initiatieven van uit de fractie nooit opgepakt." Hij ontkent stellig dat er bij de kritiek op Goudriaan ook per soonlijke ambities in het spel zouden zijn geweest. De ver wijdering van Wim Kwakkei stein uit het fractiebureau wil de hij niet rechtstreeks met de spanningen binnen de partij in verband brengen. Tegenover de kritiek van de vier stelde de rest van de frac tie, dat er wel degelijk een en ander gerealiseerd zou zijn. Genoemd werden onder meer projecten in HoJy-Noord, de Indische Buurt, VOP en Oosi- wijk. Deze verdediging kon de vier echter niet overtuigen. Tenslotte werd een modus ge vonden waarbij „onderzoek" naar de punten van kritiek werd beloofd. Voor de zomer vakantie zou dat rond moeten zijn. Hans Versluys: „Ik be vind mij in de moeilijke positie dat ik zowel fractieleider ben, en dus namens de hele fractie moet optreden, als criticus van net beleid. Voor mij zullen de komende zes maanden zeer belangrijk zijn of ik die combi natie vol kan houden." Waar bij dus duidelijk wordt dat op dit moment eerder de positie van de Versluys dan die van de wethouder in gevaar is. De spanningen in de partij be reikten een hoogtepunt toen tijdens de begrotingsbehande lingen bleek, dat de discussie over de stadsvernieuwing „de zelfde mist en verwarring", al dus Versluys, opleverde als tij- dens een eerdere commissie vergadering. De kritiek op Goudriaan en ïijn beleid was toen praktisch unaniem.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1