Viaductafrit wat beter beveiligd Schiedam schrijft Russen Roze man schopt politie Geluids-apparatuur gestolen Handtekeningen voor opbouw werker in Zuid Groene long' heeft meer last van industrieverkeer Poelstra en DeConinck Volks kerstzang Dievegges op de bon Fotozaken beroofd Ontzeggingen bij alcohol controle Rijdt9ie door of slaat "ie af sllli Collecte Nicaragua succes él Oostgaag en Molenweg krijgen parkeerverbod Kerstbomen gestolen DINSDAG 18 DECEMBER 1979 VD/SC/WW 3 Door een technische fout bij de productie van deze kram is gisteren op de pa gina drie de naam wegge vallen van de schrijver van het artikel over Octa ve DeConinck. De auteur was de Vlaardingse stad sarchivaris Theo Poeisira. Vlaardingen De jaarlijkse volkskerstzang, georganiseerd door de raad voor de gemeen schap van kerken en het leger des heils, wordt zondagavond 23 december om 19.00 uur ge houden. Muzikale medewer king wordt verleend door de christelijke harmonievereni- ;ing Sursum Corda en het "laardings mannenkoor Or pheus. g'r VI; Vlaardingen Een drietal Rotterdamse dames werd vrij dagmiddag geverbaliseerd, omdat ze 2onder te betalen al voor ruim vierhonderd gulden aan „inkopen" hadden gedaan. Eon Maasluise dame die zater dagmiddag op dezelfde manier goedkoop boodschappen wilde doen. moest bij V Si D hetzelf de lot ondergaan. Vlaardingen Twee totoza ken in Vlaardingen werden de afgelopen dagen het slachtof fer van een stenengooiende fo toliefhebber. Eind vorige week werd de ruit van een fotohan- del aan het Liesveld met een zware steen ingegooid. De da der nam voor meer dan 2500 gulden aan handel mee. In de Kerksteeg werd zondagnacht de ruit van een fotohandel ge troffen door een baksteen. Ook daar verdwenen drie ca mera's die een gezamenlijke waarde vertegenwoordigden van rond de 2500 gulden. Een onderzoek wordt ingesteld. Vlaardingen/Schiedam In het kader van een landelijke alcoholcontrole werd ook in Vlaardingen en Schiedam spe ciaal uitgekeken naar wegge bruikers die onder invloed van geestrijk vocht verkeer den. In Vlaardingen werd tweemaal werd een rijverbod opgelegd en tussen de bedrij ven door werden nog drie pro- cessen-verbaal uitgedeeld voor andere overtredingen. Een avond later v/erd weer een overtreder van Het bekende artikel 26 van de Wegenver keerswet aangehouden- Een 28-jarige Vlaardinger kreeg, nadat de bloedproef was geno men, een proces verbaal. Tijdens de Schiedamse contro le, die vijf uur duurde, werden 1142 voertuigen aangehouden. Hierbij kregen 11 mensen een rijverbod en 9 personen een firoces verbaal. Eén automobi- ist weigerde de bloedproef. Alle wagens werden aange houden op de ChurchiJlaan. Vlaardingen „In ieder geval geeft dat hek aan de bewoners van de erachter staande huizen een gevoel van veiligheid." zegt M. H. Eliasberg van gemeentewerken. Hij heeft het over het massief uitziende hek, dat onlangs aan het einde van het Liesveldviaduct werd geplaatst. Al meerdere malen is het voorgekomen, dat een onoplettende automobilist in volle vaart de huiskamer binnereed van de vlak onderaan de afrit van het viaduct staande huizen. Aan die vorm van huisvredebreuk wil men door middel van dit hek een eind maken. De heer Eliasberg zegt ver- tien tons vrachtauto er nog der: „Het hek ziet er erg dwars doorheen, niaar een massief uit, maar het is dan gewone personenauto kan er ook bestand tegen een forse in ieder geval niet door." klap. Natuurlijk vliegt een Een voor niet-Vlaardingers (en ook voor sommige stadge noten) komische situatie: een grootsteeds vierbaans viaduct dat uitkomt op een vooroor logse straat met kleine huisjes. Voor de bewoners van die huisjes is de situatie minder komisch. Terwijl je rustig naar de televisie zit ie kijken ko men er ieder ogenblik auto's op de vredige huiskamer afge stormd en daarbij rijst steeds weer de angstige vraag: „Zou 'ie afslaan of rijdt 'ie door „In eerste instantie heeft dat hekwerk natuurlijk een waar schuwende functie. Een auto mobilist ziet nu eerder dat hij aan het eind van het viaduct de hoek om moet", vertelt de man van gemeentewerken. „In de toekomst willen we op die plaats komen tot de reali sering van een groenvoorzie ning. De weg is er breed ge noeg voor en als het verkeers circulatieplan wordt uitge voerd zal er toch geen verkeer meer over het viaduct rijden." Van de oorspronkelijke filoso fie die achter de aanleg van het grootsteedse viaduct zat is. niets meer over. Het was in dertijd de bedoeling dat het vi aduct aansluiting zou geven op de Pruissingel/Billitonlaan en vandaar een gemakkelijke verbinding zou opleveren met de Marathonweg. Dat zou ech ter veel te kostbaar worden: er zouden te veel goede wonin gen moeten worden opgeof ferd en verder bleek ook de noodzaak van zo'n aansluiting niet. Blijft het feit dat Vlaardingen in de toekomst ."net een groots vierbaans viaduct zit, waaro ver alleen nog wat openbaar vervoer gaat. Het hek onderaan de afrit van het Liesveld-viaduct: om de bewoners een veilig gevoel te ge ven. De collecte die dit weekein de door de Latijns-Amerika- groep Vlaardingen georgani seerd werd ten bate van de wederopbouw van Nicaragua heeft een bedrag opgeleverd van meer dan twaalf honderd gulden. De actie werd, zoals uit de foto blijken moge, door burgemeester Kieboom van harte ondersteund. Het verzamelde geld is rechts- streeks overgemaakt naar het landelijk Nicaragua Komi- tee. Giften zijn nog altijd wel kom op giro 3580163, ten name van het Nicaragua Ko- mitee. 4-' 4 Schiedam Burgemeester Te Loo heeft in het kader van de internationale actie van Amnesty International een beroep gedaan op de fracties van.de gemeenteraad om brieven te schrijven naar politici in de Sovjet Unie. In die brieven zou verontwaardiging moeten worden uitgesproken over de naar schatting, tienduizend politieke gevangenen in Rusland. Onlangs hebben de burge meester en vele Schiedamse medici een protestbrief aan hun collega's in de Sovjet Unie gestuurd, waarin zij hun be zorgdheid kenbaar maken over het afschuwelijke lot van dissidenten, die ondermeer met misbruik van psychiatri sche middelen worden ge dwongen hun mening te her zien. Sinds enige tijd wordt in Schiedam Bij het aanhou den van een agressieve 29-ja- rige man heeft een agent een schop gekregen in het gelaat, waardoor hij een stifttand brak. De agenten reden in een sur veillancewagen op de Broers- vest toen zij merkten dat de man, die net in een wagen wil de stappen, zich hevig opwond over de komst van de politie. Met een hevig gevloek schopte hij tegen de achterkant van de politiewagen. Dc agenten wil den hem toen inrekenen, hei geen met veel weerstand van zijn kant uiteindelijk ook ge beurde. De motieven voor zijn agressieve gedrag zijn onbe kend. Schiedam Uil een woning aan de Halleystraat is een ge luidsinstallatie ter waarde van 2000 gulden ontvreemd. De daders hadden hiervoor de toegangsdeur openge maakt. Uit een kelder aan de M. C. M. de Grootstraat wordt een radio vermist. De daders kwamen 's nachts binnen, waarschijn lijk met een valse sleutel. Nog een valse sleutel werd ge bruikt bij het inbreken in een auto die op de Korte Haven stond geparkeerd. Hoewel er meer cassettebandjes door de auto verspreid lagen, werden er maar vijf meegenomen. verband met de Olympische Spelen, die volgend jaar in Moskou worden gehouden, ook een beroep gedaan op le den van sportorganisaties om brieven te schrijven of hun handtekening te plaatsen op lijsten, die worden opgestuurd naar de Sowjet autoriteiten. Zulke lijsten liggen in diverse clubhuizen en in de Margrit- thai. Op 10 januari zal de actie in Schiedam worden afgesloten in de zaal van dienstencen trum De Vier Molens. Cast spreker is de uit Rusland ge vluchte dissident Kronid Ar- kadevitsj Ljubarski. Maasland De Molenweg en de Oostgaag worden, als het aan Provinciale Waterstaat ligt, voorrangswegen met een al geheel parkeerverbod. De direkteur-hoofdingenieur heeft hei gemeentebestuur van Maasland dat geadviseerd in ver band met de parkeerchaos aan de kanten van genoemde we- fien. Met het bestuur van de Neder lands Hervormde kerk wjl men een overeenkomst sluiten om te komen tot de realisatie van een parkeerterrein achter gebouw Het Trefpunt. Dit als alternatief voor de door de maatregel verloren gaande ..parkeervoorzieningen" in do bermen van de verbinding swegen naar Delft. Het kerkbestuur zal accoord gaan met de voorgestelde wij ziging. maar dan verwacht men van het gemeentebestuur wel een tegenprestatie. Het schoonhouden van het kerk plein en de verzorging van de bomen op dal plein zouden dan ten laste van de gemeente moeten komen, terwijl rond het parkeerterrein een af scheiding dieru te worden aan gebracht. Schiedam Twee Schie damse knapen van 13 en 14 jaar zijn op de Broers- verst door surveillerende agenten aangehouden toen zijn met kerstbomen aan het slepen waren. De jon gens hadden de bomen van een opslagplaats aan de Broersveld ontvreemd. Na mee te zijn genomen naar het bureau, zijn de jongens bij hun ouders te ruggebracht. Uit een kerstbomenstand plaats aan de Nieuwe Ha ven zijn tien bomen gesto len. Hierbij werd een zeil aan stukken gesneden. De waarde van de bomen be draagt 200 gulden; de waarde van het zeil is on bekend. Schiedam „De gemeente mag en kan «als subsidiegever niet langer toezien dat deze smerige praktijken van de stichting Schiedams werkge versinstituut ten behoeve van opbouwwerk (SSWO) door gaan". Met deze woorden zin speelde de voorzitter van de bewonersvereniging Schie- dam-Zuid, Koos van der Keur, op wat hij noemt „het tegen elkaar uitspelen van di verse verenigingen in Schie- dam-2uid door de SSWO". Een delegatie van Zuid kwam bij de burgemeester met ruim 1900 handtekeningen van be woners van de Gorzen (95%) met de „eis" van de gemeente om voor Zuid een opbouw werker te verzorgen. Geeft de gemeente geld. dan willen zij een eigen stichting opbouw werk. Qeeft gemeente geen subsidie, dan wil Zuid de opbouwwerker, die nu in Schiedam-West werkt, „te rug". Burgemeester John le Loo ontvangt uit handen van de voor zitter van de bewonersvereniging de ruim 1900 handlekeni- gen. Schiedam Een zekere voorliefde voor bomen en struikages langs de weg heeft Chris Zijde veld al jaren, en wie de wethouder in die tijd over de Schiedamse parken heeft horen pra ten, kent zijn theorie over de „groene long". Zelf loopt wethouder Zijdeveld van zijn huis aan de Schiedamseweg naar het stadskantoor altijd zoveel mogelijk door gebiedjes waar veel groen te zien is, en dat werkt bij hem de stelling in de hand dat iedere Schiedammer, waar deze ook woont, recht heeft op minstens evenveel groengebied in de directe woonom geving. Die groene Jong loopt door heel Schiedam, van de Gor zen naar Midden-Delfland, Het is een aaneenschakeling van enkele parken, die slechts één keer storend doorbroken wordt, Het eer ste traject loopt van Maas boulevard via" Westfranke- landsedijk en Volkspark naar de jonge wijkparkjes langs de Julianalaan bij Wilton-Fijenoord. Een oversteek moet dan ge maakt worden bij de Missis- sippi-bar om in de Slach- thuisbuurt te komen en vandaar via Vijf Sluizen, Hargapark. Prinses Beatrix- park en park KetheJ in de polder, weer één lange groenstrook dus. Zijdeveld hecht grote waar de aan deze groene long, ",'1 Het vrachtverkeer op de Ary Prinslaan en de Admiraal De Ruyterstraat is voor wandelaars gevaarlijker dan de tamelijk rustige Stadhouderslaan. Een parkuitbrelding op deze druk ke industrieweg zou dan ook veel effectiever zijn. waar de wandelaar relatief gezonde lucht kan inade men tijdens een urenlange voettocht. Het liefst zou de wethouder voor stadsont wikkeling en milieu dan ook het parkoppervlak uit breiden, ook naar andere wijken toe. bijvoorbeeld richting Singelkwartier. Vreemd tijdstip In dat licht gezien komt het aloude plan om Julianapark en Volkspark samen te voe gen op een vreemd tijdstip aan de orde. Twee jaar gele den leek het nog wenselijk pm die samenvoeging uit te stellen, want het wegwer ken van de Stadhouder slaan voor wat betreft het deel dat beide parken scheidt werd zo nodig nog niet gevonden. Zo druk was het laantje tussen de twee parken niet, dat de wandelaars er hinder van zouden ondervinden. Toch heeft Zijdeveld vorige week het plan weer boven water gehaald. Zonder kritiek ging dat niet. Zowel van een omwonende, de strijd bare Schiedammer G. H. Kersten, als uit D'66, VVD. CDA en de PvdA kwam commentaar in de trant van „Moet dat nou?" en „Is vier ton niet te duur om zo'n smal laantje weg te werken?" Zo werd de in druk gevestigd, dat het aan een laten groeien van beide parken meer een prestige object van Zijdeveld is om zijn groene long voller te kunnen pompen dan een ef fectieve verbetering voor wandelaars. Principieel tegen is natuur lijk niemand, want meer groen stelt de hele commis sie voor ruimtelijke orde ning op prijs. Het is vooral door Kor Kegel de kostenfactor, die vragen opwerpt: is met dat geld op andere plaatsen in de stad niet meer te doen, wat dui delijker een verbetering is voor het stedelijk klimaat? VVD-raadslid Cor van Til- borg zou daar best, zoals hij dat zelf noemt, een „mini- planologische kernbeslis sing" van willen maken en Siem Rosman (CDA) geeft toe dat te veel is gekeken naar de aantrekkelijke par kaspecten en te weinig naar de prioriteitenlijst. Er ko men andere bezwaren bij: de commissie moest van buurtbewoner Kersten ho ren, dat de samenvoeging van Julianapark en wat over is van het vroegere Sterrebos de bereikbaarheid van het Noletziekenhuis niet ten goede zal komen, dat daar bovendien par keerplaatsen voor bezoekers verloren kunnen gaan en dat het met sluipverkeer over de Stadhouderslaan best meevalt sinds de afslui ting een paar jaar geleden ter hoogte van de Juliana van Stolberglaan. Fietspad Ook pleit niet voor een har monieuze overgang van het ene naar het andere park. dat er ten niscomplexen tus sen liggen en dat in elk ge val een fietspad de twee parken blijft scheiden. „Maar een pad heeft er vroeger, tot ongeveer 1920. ook al gelopen," zegt inge nieur C. Hoogewetj, chef van de hoofdafdeling plant soenen bij gemeentewerken Schiedam. „Die twee par ken zijn altijd één harmo nisch geheel geweest. Zij horen van oudsher bij el kaar. Het Julianapark gold als een voorportaal naar het Sterrebos. Tegenwoordig is het een steriel park, dat niet met zijn tijd kon mee groeien omdat het «tanslui- ting op ander groen mist," Van Tilborg noemt het zelf bedrog als geprobeerd zou worden er weer een harmo nieus geheel van te maken, nu er aan de Stadhouder- slaan tennisvelden en een consultatiebureau zijn geko men; die waren er vroeger niet. PvdA-raadslid Hans van Kleef deelt die bezwa ren. Diens fractiegenoten Aad Wiegman en Jo Ou- wens zien echter enorme voordelen voor de oude be woners van het nabijgele gen Sint Jacobsgasthuis, die daarvoor een weg minder hoeven over te steken. „En die Stadhouderslaan is echt wel hinderlijk als je daar wandelt," vindt Wiegman. Ingrijpend Omdat Zijdeveld er geen heet hangijzer van wilde maken, kwam de kwestie nog niet gisteravond tijdens de vergadering van de ge meenteraad aan bod. maar werd besloten om in een volgende commissieverga dering verder op de zaak in te gaan. Dan komt ook ter sprake, wat vorige week in j de discussie hierover ont- j brak: als immers één sa- i menvoeging van wijkpar- j ken de rust rond het Julia- napark ten goede zou ko- men, d3n is het wel die tus- j sen Sterrebos (Volkspark) i en de jonge plantage lotaan j waar vroeger de Zandvlak- te was. Ingrijpend zou deze j samenvoeging in alle op- zichten zijn: industriever- i keer wordt daarmee ver- j bannen van Ary Prinslaan en Admiraal De Ruyter- straat, wat niet alleen voor de bewoners van het Sim j Jacobsgasthuis aangenaam j is maar ook voor verkeer op j de BK-laan, want op die i piek vindt nogal eens een ongeluk plaats. Het vracht- l verkeer vindt 2ijn weg toch j wel via Westfrankelandse- i dijk en de aansluiting daar- van op de Vlaardingerdijk wordt al jaren gezien als een noodzaak. Bovendien wordt de groene long met dat nieuwe idee meer ver sterkt dan met samenvoe ging van Sterrebos en Julia napark. Wel is zo'n ingreep duurder dan vier ton, reden voor de commissie om ook daarop diep in te gaan. nnrnmmn

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3