SCHIEDAMSCHE COURANT Startsein voor 124 huizen in Woudhoek IJk j neem dêjpiroef ■Szz- Bot moet huiswerk weer overmaken #i8# Goudriaan ontkent fractie-afspraken Ridderorde voor Henk Offreins Arij Maarleveld voorzitter commissie onderwijsplanning n Oude pindakaas- fabriek Beheer buurthuizen: g wil nog 1 steeds branden éV": Telefooncel voor invaliden Minder inwoners Twee gewonden na botsingen Vrachtwagen- chuffeur bijna uur bekneld in cabine Schutters veld wil recreatie Geen woningbouw op Gusto terrein Donderdag 20 december 1979. ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broers vest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 144144 -104 de jaargang no. 26517-8 PAGINA'S- SCHIEDAM EN K ETHEL Schiedam Al wordt de pindakaasfabriek aan de Noordvest op het moment gesloopt; brand vatten wil het er nog steeds. Toen de fabriek nog volop aan het produceren was braken er al geregeld brandjes uit. Het ver stopt raken door pindavliesjes in de machi nes was toen hiervan veelvuldig de oorzaak. Gisteren waren het niet de vliesjes, maar de slopers de oorzaak. Zij waren namelijk bezig met het doorsnijden met lasapparaten van de schoor steen van de fabriek. Hierbij vatte de schoorsteen vlam, aangezien er olieresten aan de binnenkant van de pijp zaten. Het leek erger dan het was; de vlammen sloegen meters hoog u uit de schoorsteen en menig- 't®* een dacht dat het gebouw in er9®r net lichterlaaie stond. De brand- "e weer, die door een ander schoorsteen brandje op hetzelfde tijdstip in v®n oud- garagebedrijf Waldo aan de Pfodakaasfa- Singel vrij beroepspersoneel bliek had vlam moest inzetten, had de zaak gevat, niet het echter in vijf minuten geblust, gebouw zelf. Vlaardingen De mogelijk heid moet niet worden uitge sloten dat wethouder Cees Bot (CDA) bakzeil zal moe ten halen over de problemen rond de beheersvorm van de buurthuizen. Dat hebben in gewijden in de Vlaardingse politiek inmiddels aangege ven. Dinsdag heeft het colle ge van B en W, tijdens het behandelen van de „geheime agenda", besloten om alle wettelijk mogelijke beheers vormen en geboden oplossin gen nog eens op een rijtje te laten zetten. Wethouder Cees Bot moet de resultaten van die inventarisa tie vóór 9 januari aan het col lege kenbaar maken, omdat tijdens de collegevergadering van die dag een besluit moet vallen over de beheersvorm voor de nieuwe wijkaccommo- daties in de VOP en de Oost- wijk. De problemen ten aanzien van de beheersvorm zijn ontstaan toen wethouder Bot enige tijd geleden met een notitie kwam. waarin hij voorstelde om voor het beheer van de wijkcentra een zogenaamde commissie ex- artikel 61 in te stellen. De bei de buurthuizen voelden hele maal mets voor deze beheers vorm, waarin de gemeente het voor een groot deel voor het zeggen zou krijgen. De com missie voor sociaal-culturele aangelegenheden steunde de wethouder aanvankelijk m zijn pogingen er een commissie ex-artikel 61 van te maken. De PvdA leverde daarop een compromis, waarin enerzijds de gemeentelijke verantwoor delijkheid voor de gebouwen een plaats kreeg en anderzijds de eigen verantwoordelijkheid van de gebruikers duidelijk werd opgenomen. De Oost wijk heeft de nieuwe wijkaecommodatie inmiddels m gebruik genomen, maar heeft lot nu toe geweigerd het huurcontract te tekenen. De VOP heeft gesteld geen ge bruik te 2ullen maken van het nieuwe wijkcentrum als dat niet ook door hen beheerd zou mogen worden. De gemeenteraad zal in zijn vergadering van februari de uiteindelijke beslissing nemen over de beheersvorm van de twee wijkaccommodaties. Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan ontkent dat er binnen de PvdA-fractie keiharde afspraken zijn ge maakt die een breuk binnen de fractie zouden moeten voorkomen. Het is volgens hem niet waar, dat hij bin nen enkele maanden met enkele notities op de prop pen moet komen, aan de hand waarvan beoordeeld wordt of de toenemende kritiek van sommige frac tiegenoten op zijn functio neren in harde resultaten moet worden omgezet. Vol gens de wethouder hebben die toegezegde notities nau- welijks enig gewicht. Fractievoorzitter Hans Ver sluys had begin deze week gezegd dat de kritiek op Goudriaan en zijn beleid ge resulteerd had in een aantal afspraken Hie er op neer kwamen, dat binnen een termijn van zes maanden serieus op de wrijfpunten zou worden ingegaan door middel van een forse hoe veelheid notities. Goudri aan: „Wat Versluys zegt is niet waar. Ik zit hier nog de volle tweeeneenhalf jaar." Versluys had aan de afspra ken geen directe sancties verbonden, maar wèl laten doorschemeren dat de ko mende zes maanden bepa lend zouden kunnen wor den voor het al of niet aan blijven als fractieleider. De situatie die nu is ontstaan laat enerzijds een wethou der zien die aan de termijn van zes maanden nauwe lijks waarde hecht en aan de andere kant Versluys, die liet weten dat van de termijn van zes maanden erg veel afhangt- De fractie leider zelf was gisteren voor commentaar niet bereik baar. a Scheidend hoofdinspec teur Henk Of- freins krijgt van burge meester Kie- boom de rid derorde. Naast de heer Offreins zijn echtgenote. Vlaardingen Ter gelegenheid van zijn afscheid van de Vlaardingse gemeentepolitie is hoofdinspecteur H. W. Of freins (60) benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg de -versierselen opgespeld van burgemeester W. Kieboom tijdens de afscheidsreceptie gistermiddag. De heer Offreins heeft in het totaal 37 jaar bij de politie gediend. Als zijn opvolger is de heer M. Keizerwaard benoemd. Offreins begon zijn loopbaan op 20 februari 1941 in Weesp. Daarna was hij werkzaam in Deventer, waar hij de rang van inspecteur behaalde. Be gin 1971 trad hij als hoofdin specteur ambtenaar tweede klasse in dienst bij het Vlaar dingse politiekorps. Zijn be vordering tot hoofdinspecteur ambtenaar eerste klasse volgde twee jaar later. In 1975 werd hij benoemd tot plaatsvervan gend commissaris van politie. Offreins is door zijn collega's altijd ervaren als een zeer des kundig medewerker, plich tsgetrouw, onkreukbaar en so ciaal bewogen. Naast zijn da gelijkse politiewerk zette hij zich bovendien in voor het dierenleven: de heer Offreins zit in het bestuur van de vere niging van de Vlaardingse die renbescherming. Commissaris Ben van Toledo vertelde tijdens zijn afscheids rede vele kleurrijke anecdotes over de dierenkennis van Of freins. Eén daarvan betrof het prachtige verhaal hoe de nu bijna uitgediende hoofdinspec teur eens een koppige zwaan, die midden op de weg was gaan zitten en 2ich van al het geclaxoneer niets aantrok, wist te veijagen door met een flad derende cape op de weg te verschijnen. Toen de zwaan daarna inderdaad aan de haal ging was Offreins' laconieke verklaring: „Je moet zorgen dat de spanwijdte van je eigen vleugels groter is dan die van de zwaan." Schiedam—Burgemeester en wethouders van Schiedam gaan de directeur van het hoofdpostkantoor verzoeken oen telefooncel voor minder mobiele personen te plaatsen. De cel zal moeten komen in de dag en nacht voor het publiek geopende hal van het postkan toor aan de Lange Nieuw- straat. Er staan momenteel twee normale telefooncellen, die voor sommige invaliden echter moeilijk te betreden zijn. Vlaardingen Blijkens de voorlopige gegevens van de bevolkingsstatistiek vermin derde de Vlaardingse bevol king in november met 61 per sonen tot 79.567. Er vestigden zich 39 gezinnen en in totaal 228 personen. Er vertrokken 74 gezinnen en in totaal 326 personen. Het aantal geboorten bedroeg 95, het aan tal overledenen 58. Er werden 46 echtsche-Jmgen voltrokken en 11 eel. scheidingen inge schreven. Schiedam Twee jonge weg gebruikers zijn in het zieken huis beland na een botsing met automobilisten. Op de Nieuwe Damlaan reed een 15-jarige Vlaardinger door rood licht op de kruising met de Burge meester Honnerlage Grete- laan, waardoor hij met zijn fiets bovenop de bestelauto van een 51-jarïge Schiedam mer knalde. Hij brak daardoor een been en belandde m het Noletziekenhuis. Op de hoek van de Brauwweg en De Ghevnstraat brak een 18-jarige bromfietser uit Schie dam een been, doordat hij bot ste tegen de personenauto van een 41-jarige Viaardtnger aan wie hij geen voorrang had ver leend. De jongen is m het ge meenteziekenhuis opgenomen. Gouda De 31-jarige vracht wagenchauffeur J. L. S. uit Schiedam-Kethel is woensdag middag zwaar gewond opgeno men in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam nadat hij bijna een uur bekneld had gezeten in de cabine van zijn auto. De cabine van de wagen was zwaar beschadigd bij een kop- staartbotsing bij de Gouwe- brug bij Gouda. Volgens de po litie was S. in een file voor de brug met zijn tien ton puin ge laden wagen tegen een voor hem rijdende trailer gereden. Als gevolg van het ongeval heeft het verkeer op rijksweg 20 zowel m de richting Rotter dam als in de richting Utrecht" veel vertraging opgelopen. De weg moest gedurende geruime tijd voor het verkeer m beide richtingen worden afgesloten. Omstreeks vier uur kon het verkeer in de richting Rotter dam weer gebruik maken van de weg. Het verkeer in de richting Utrecht werd toen nog omgeleid, aldus de politie. Schiedam De omwonenden van het Schuttersveld willen desnoods bij gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland gaan strijden tegen woningbouw in dit deel van Nieuwland. Zij willen een „recreatief alterna tief". In een brief, die L. J. van de Wateren namens de werk groep Schuttersveld heeft ge stuurd, valt op dat met geen woord meer wordt gesproken over woonwagenbewoners. De actie tegen woningbouw op het Schuttersveld begon maanden geleden wel naar aanleiding van plannen van de gemeente Schiedam om op het Schuttersveld huizen voor woonwagenbewoners neer te zetten. Evenals de bewoners van Ke- thel-Oost hebben de omwo nenden van het Schuttersveld steeds ontkend iets tegen de woomwagenbewoners van de Schiekade te hebben. De be zwaren werden in Nieuwland opgehangen aan de komst van woningen op een plek, die al tijd braak had gelegen en waar gevoetbald werd en waar ook af en toe een circus zijn tenten opzette. Om meer voet a^n wal te krij gen willen de Schuttersvelders nu een bewonersveremgmg oprichten. Schiedam In Woudhoek-Noord is gistermiddag het startsein gegeven voor de bouw van 124 eensgezinswoningen. Opdrachtgever van het project is Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Van de te bouwen huizen vallen er 86 onder de premie-koopregeling en de overige 38 in de vrije sector. Een beperkt aantal zal minder dan 130.000 gulden gaan kosten. Voor de duurste zal een bedrag van circa 230.000 gulden moeten worden neergeteld. Er hebben zich nu al 2Ü0Ö gegadigden bij de gemeente gemeld voor de 124 woningen, die medio 1981 worden opgeleverd. Nadat een buldozer een hoe veelheid grond had ver plaatst gaf Schiedams wet houder voor ruimtelijke or dening Chris Zijdeveld sa men met één van zijn top ambtenaren, Gustaaf Schaap, het startsein voor de bouw door een bord te onthullen, waarop het project staat aan gekondigd. Schaap was erbij betrokken om de waardering te bena drukken die bestaat voor het werk dat door de hoofddienst stadsontwikkeling, waarvan hij chef is. is verzet voor de uitbreiding van Woudhoek. In een toespraak legde Zijde veld uit waarom was gekozen voor een ander startsein dan de traditionele eerste paal. „Het slaan van een eerste paal zo kort voor de kerst zou er toe leiden dat kostbare materi alen en installaties in een af gelegen gebied lang onbeheerd zouden staan. Ook voor de pa- lenproduktie kwam het beter uit als pas volgend jaar met heien wordt begonnen." Voor het kiezen van een buldozer als markering van de bouw- staat merkte de wethouder op dat voordat de bouw begint al veel ander werk is verricht. Daarom is het goed dat de af deling, die grondwerk doet eens wat aandacht krijgt." Bouwfonds Nederlandse Ge meenten stelde vierduizend gulden ter beschikking voor de toekomstige bewoners, die eenmaal in de nieuwe wonin gen getrokken zelf zullen be palen wat er met die centen gedaan wordt. De mogelijk heid werd geoppperd dat het geld wordt besteed voor enke le speelwerk tuigen voor kin deren. Door de mensen zelf te laten kiezen wat zij met de vier mille doen hoopt het Bouwfonds een aanzet te ge ven voor de betrokkenheid van de bewoners bi| de buurt. Dit keer niet een" eerste paal, maar de onthulling van een bord. Vlaardingen De Vlaardingse wethouder van onderwijs, Arij Maarleveld, is voorzitter geworden van een op 26 no vember door de Rijnmondraad ingestelde speciale commissie voor de planning van het gemeentelijk onderwijs. De com missie bestaat voornamelijk uit „onderwijswethouders" van de Rijnmondgemeentes, aangevuld met een vertegenwoordi ger van de Rijnmondraad. De Rijnmondraad neemt na melijk beslissingen over het voortbestaan van scholen en het eventueel plegen van nieuwbouw. Het gaat bij deze beslissingen nadrukkelijk al leen om scholen vóór het ge meentelijk voortgezet onder wijs. Scholen dtc bijvoorbeeld staan in de kleinere Rijn mond-gemeenten of gepland zijn bij gemeentegrenzen, trok ken over het algemeen ook leerlingen van andere ge meenten. Vanwege dit regio nale aspect en het feit dat Rijnmond voldoende ambtena ren heeft om verantwoorde prognoses te maken, hebben alle Rijnmond-gemeenten de bevoegdheid van planning van gemeentelijk voortgezet on derwijs overgedragen aan de Rijnmondraad. Het commissie-voorzitterschap yan de Vlaardingse wethouder is waarschijnlijk tegen de zin van de Rijnmond-vertegen woordiger in die commissie, het Vlaardingse VVD- Rijn mond raadslid Jan Cees van Duin. Deze schrijft namelijk in het docember-nummcr van het Vlaardingse VVD-orgaan: „Het ligt m de lijn der ver wachting dat deze Rijnmond- vertegenwoordiger (dat is hij dus zelf! red.) de voorzitter van deze speciale commissie wordt, Voor de VVD-frac- tie van Rijnmond een succes en van belang voor de VVD- ondcrwijsmensen in de Rijn mondgemeenten, die zo een meer directe ingang kunnen hebben bij de bepalmg van de toekomstige scholen-suuatie in het Rijnmondgebied.11 Maar zoals dat vaak gaat in de poli tiek; het liep allemaal iets an ders. Schiedam Wethouder Rei- nier Scheeres van financiën en economische zaken acht het met waarschijnlijk dat er in de toekomst woningen worden gebouwd op het Gusto-terrem aan de Merwehaven. Op de bijeenkomst waar hij de komst van twee Rotterdamse bedrij ven naar het voormalige Nieu we Waterweg-terrein aan de Wilhelminahaven ontvouwde, liet hij zich in dergelijke ter men uit. Het industriegebied 's-Grave- land biedt niet veel ruimte meer aan bedrijven, die hun oog op Schiedam, laten vallen. Daarom wees de wethouder op het voormalig Gusto-terrem, dat door zijn ligging uitermate geschikt is voor de vestiging van industrie. Binnenkort hoopt Schiedam een zeven hectare groot ter rein van Rijn-Schelde-Verol- me aan te kopen naast het zojuist verkregen gebied, waar de twee Rotterdamse onderne mingen zich gaan vestigen. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vmden, wordt zonder extra kosten bezorgd jn combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. VJ ooov O ft 3000 VB flow

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1