Bewoners Herenpad zijn het goed zat Zao Wou-Ki en Volker Bitters in stedelijk museum Schiedam Kerstbomen in de brand COOP SatHent Uzéff College passeert welstandscommissie College wil stuurgroep voor gezond heidscentrum Te Loo handhaaft Orpheus- traditie Snel opgeven noodzakelijk Op 2 januari t •-ƒ Blokje :i{ ,J,.rond/ Instuif in sporthal Nieuwjaars recepties n W-llf y - -*46' Wmmm Vrij zwemmen in Kolpabad MAK B.V. DONDERDAG 27 DECEMBER 1979 VD/SC/WW .3 Schiedam Burgemeester John te Loo wordt erevoor zitter van het koninklijk Schiedams mannenkoor Or pheus Op de nieuwjaarsre ceptie van dit koor, op dins dag 8 januari in zaal Arca de. wordt Te Loo geïnstal leerd. Het is al sinds de vo rige eeuw een traditie, dat dc burgemeester van Schie dam ere voorzitter van Or pheus is. Ook Te Loo wilde die traditie graag hondha ven, toen het koor hem be naderde. Orpheus heeft nog een pri meur: het mannenkoor heeft een vrouw voor het secretariaat gekregen. On langs is mevrouw Stouthan- del benoemd als opvolgster van haar man Loet Stou- thandel, die dit jaar over leed- Zij is blij zijn werk te kunnen voortzetten. Op de nieuwjaarsreceptie zullen de jubilarissen van Orpheus gehuldigd worden. Ook houdt voorzitter Piet Smit een toespraak. Om acht uur 's avonds begint de eerste bijeenkomst van het mannenkoor in de jaren tachtig. Ouders weer op herhaling Vlaardingen Lagere schoolkennis zakt snel weg. Voor volwassenen die weer wat van die kennis op willen halen, of wellicht iets erbij leren, begint half januari de cursus Ouders op Herhaling. De cursus bestaat uit vijftien avon den en kost in het totaal vijftien gulden. Hoewel de naam van de cur sus anders doet vermoeden is deze niet alleen op ouders gericht, maar op alle volwas senen. De motieven om aan zo'n cursus deel te nemen zijn meestal nogal uiteenlo pend. Men zoekt gezellig heid. waarbij het nuttige met het aangename gecombi neerd wordt, of men ge bruikt de cursus als opstapje naar de Mavo voor volwasse nen. Het programma bestaat uit drie onderdelen. Behalve de Nederlandse taal en rekenen komt ook de algemene ont wikkeling aan bod. De onder werpen worden door de cursis ten zelf vastgesteld. Bij hei re kenwerk wordt voornamelijk uitgegaan van de dagelijkse praktijk (girorekeningen, huur- cn koopsommetjes bij voorbeeld) Als de onderwer pen eenmaal gekozen zijn is net wel bedoeling dat iedereen alle vakken volgt. De onder werpen keren namelijk in alle vakken terug. Wie zich nog op wil geven moet er snel bij zijn. De cur suseen aanvangscursus; voor een vervolgcursus is nog geen ruimte wordt gehou den in buurthuis De Haven. Weeshuisplein, tel. 34.45.39 en wijkcentrum Oost in de Oos terstraat. tel. 35 59.54. Daar kunnen belangstellenden zich nog lot 1 januari opgeven. Schiedam Bewoners van het Herenpad gaan actie voeren als er geen einde komt aan de volgens hen onhoudbare ver keerssituatie in de straat. Zij zijn de gevaarlijke situaties zat. die ontstaan door het vele verkeer dat op weg naar de bin nenstad het smalle Herenpad passeert. Een andere grief vor men de vele verzakkingen in de straat, die het gevolg zijn van het het zware vrachtverkeer, dat op weg naar winkels en bedrijven in de binnenstad door het Herenpad rijdt. Maar voor zij tot acties overgaan willen de bewoners eerst hun problemen aan de gemeente voorleggen, die dan met een op lossing moet komen. Volgens de bewoners is het overdag voor voetgangers een hachelijke zaak om de straat ie betreden. „Op bepaalde plaat sen in het Herenpad is niet eens een stoep. En op de stuk ken waar er wel een is. staan de auto's overdag schots en scheef op hei trottoir gepar keerd. Als voetganger moet je wel over de rijbaan lopen, maar daar ben je je leven niet zeker door het verkeer, dat onafgebroken door de straat dendert. Om over kinderen maar niet te spreken! Het komt ook veel voor dat do straat geblokkeerd is door vrachtwagens, die bij dc su permarkt van Bas van der Heijden staan te lossen," aldus één van de bewoners. Om deze redenen heeft de ge meente onlangs een parkeer verbod ingesteld voor het Her enpad. Maar dat is "de bewo ners in het verkeerde keelgat geschoten, daar zij hun eigen auto's niet meer kwijt kunnen. Op een vergadering, waar ook een vertegenwoordiger van de supermarkt aanwezig was, hebben de bewoners besloten om met deze problemen naar de gemeente te gaan. Daar werd door de supermarkt toe gezegd, dat er in de toekomst naar gestreefd zal worden de bevoorrading op beperkte lij den te laten plaatsvinden om die overlast zoveel mogelijk te beperken. In gesprekken met de politic en de verkeersdes- kundigc van de gemeente. Hans van der Vlist, hopen de bewoners aandacht voor hun problemen te krijgen. Bestaat er binnen afzienbare tijd geen kans op verbetering, dan gaan zij over tot acties. De traditionele verbranding van kerstbomen vindt in Maas sluis plaats op woensdag 2 januari i960 omstreeks 16.15 uur op het terrein aan de Dr. Jan Schouten laan en op het terrein lussen de Chopinstraat en de Mozartlaan. De kerstbomen kunnen die dag vanaf 13.30 uur op vier plaatsen in de stad worden ingeleverd: op het parkeerterrein aan de Seringen straat, het parkeerterrein aan de G. A. Brederolaan, hoek Van Lennepstraat en op de twee verbrandingsplaatsen. Voor elke ingeleverde boom betaalt gemeentewerken twee dub beltjes. Schiedam zal ook op woensdag 2 januari de nieuwjaar vuren ontsteken. De bomen zullen aan de Westfrankelandsedijk en op het zantiveld bij de krui sing Van Dalsumlaan-Bouw- meesterweg in Schiedam-. Noord worden verbrand. De kerstbomen kunnen op die woensdag op zes verschillende plaatsen worden ingeleverd: op het Rozenburgcrplein. het Van 't Hoffplein. dc Parkweg, op de hoek van de Mgr. No- lenslaan, het Dr. VVibautplein bij het wijkcentrum en bij de dienst aan de Ringerstraat. De posten zijn van 9.00- tot 12.30 uur open. Voor elke ingelever de kerstboom ontvangt men een kwartje. De bomen kun nen natuurlijk ook worden in geleverd bij de verbrandings plaatsen, van 9.00 tot 19.00 In Maasland wordt dinsdag 2 januari vanaf 19 uur een cen trale kerstbomenverbranding gehouden. Dat gebeurt op het terrein aan de Hofsingel, nabij de accommodatie van de rui- terverentging. Vanaf 15 uur kan men er bomen aanbieden: per stuk wordt een kwartje be taald. In Vlaardingen is men enkele jaren geleden gestopt met het organiseren van een kerstbo menverbranding. Wel bestaat de mogelijkheid, rond de jaar wisseling op werkdagen tussen 09.00 en 16.00 uur kerstbomen in te leveren op het terrein van de reinigingsdienst aan de Hof laan. Men krijgt er een kwartje per stuk voor. Signalement Naam: Hertha. Ras Mechelsc Herder. Leeftijd: Bijna twee en een half jaar. Kleun Geel/bruin. Geslacht: Vrouwelijk. Hertha is een beetje te dik. Dat is eigenlijk de enige negatieve qualifïcatie die je aan deze hond zou kunnen geven, want verder zijn er alleen maar po sitieve eigenschappen te ver melden, Lief voor kinderen, rustig en kalm, kan goed al leen zijn en is uiterst zindelijk. Met autorijden heeft Hertha weliswaar niet zo'n ervaring (het enige ritje dat ze tot nu toe heeft gemaakt is van haar vorige eigenaar naar het asyl aan de Schiedamse Sportlaan 2). maar de asylmedewerkers hebben de indruk dat ze het ook daarmee niet moeilijk zal hebben. Een prima hond dus. waarvoor het niet moeilijk zal zijn een nieuwe baas te vinden. Wat haar lijn betreft: Hertha heeft erg weinig beweging gehad en bovendien slechte voeding. De nieuwe baas moet dus wel wat verstand hebben van de juiste opvoeding van een hond. maar dan zal Hertha ook zeer snel weer op een normaal gewicht komen. Ze heeft wel zin in een wandeling, dus het is niet te wijten aan luiheid van het dier. Hertha's vorige baas verhuisde» naar een kleiner huis en daar was geen plaats meer voor haar. Een baas die met liefde, en kennis van zaken voor Hertha kan zorgen krijgt er een uitstekende hond aan. De medewerkers van de Harga- hoeve verlenen graag hun me dewerking. Zij vinden het fijn als een hond goed terecht komt en als de nieuwe eige naar met zijn huisgenoot nog eens langs komt. Vlaardingen In de sporthal aan de Floris de Vijfdelaan wordt maandag 31 december een sport- en spel instuif ge houden voor jongens en meis jes tot 13 jaar. Tijdens deze in stuif kan men onder meer trampolinespringen, tafelten nis. badminton en dergelijke. Meisjes kunnen op die dag te recht tussen 10.00 cn 12.00 uur. Jongens zijn 's middags wel kom: tussen 13.00 en 15.00 uur. De toegang is gratis: deskundi ge begeleiding is aanwezig. De gemeentebesturen in de re gio geven traditiegetrouw in de eerste dagen van het nieu we jaar een nieuwjaarsont vangst. om alle relaties een goed 1980 te kunnen toewen sen. Schiedam is de enige in deze omgeving die dat op 1 ja nuari doet: de andere gemeen ten doen het op 2 januari. Het Schiedamse gemeentebe stuur reeipieert op 1 januari vanaf 16 uur in het stadhuis op de Grote Markt. Tot 18 uur is iedere inwoner er welkom. De gemeente Vlaardingen houdt woensdag 2 januari vanaf 19.30 uur haar ontvangst in de bur gerzaal van het stadhuis op de Markt. Op dezelfde tijd kan men terecht in de Maassluise burgerzaal en in die van Maas land. De deelgemeente Hoek van Holland reeipieert op 2 ja nuari van 19.00 tot 20.30 uur. Ook de provincie staat stil bij de jaarwisseling. Het college van Gedeputeerde Staten houdt op 2 januari tussen 15 en 18 uur een nieuwjaarsreceptie in het Provinciehuis in Den Haag. Iedereen die komen wil is welkom. - i La Cathedrale, een litho van Zoa Wou-Ki uit 1952. Schiedam Twee schilders, Zao Wou-Ki en Volker Ritters; de één afkomstig uit het land waar ze het buskruit al lang uitgevonden hadden voordat ze hier in Europa met de christelijke jaartelling begonnen, de ander een Duitser die veel van de Nederlandse schilderkunst geleerd schijnt te hebben. In het stede lijk museum van Schiedam exposeren beiden tot 21 januari 1Ö79 hun grafisch werk. Het zijn twee ten toonstellingen geworden die scherp met elkaar con trasteren. maar ieder op zich zeer de moeite waard kunnen heten. Vooral het werk van Zao Wou-Ki is adembenemend. Zao Wou-Ki werd geboren in Peking (1921) en stamt uit een aristocratische, kunst zinnige familie. Zijn artistie ke opleiding ontving hij ge heel binnen de Chinese tra dities. Pas tijdens de grote omwenteling in China, toen Ma o Tse-Toeng aan de macht kwam, vertrok hij naar Europa. 27 jaar oud, waar hij zich in Parijs ves tigde. Zao Wou-Ki geldt nu als degene die de oosterse en westerse schilderkunst met elkaar heeft verenigd. In Parijs heeft hij grote ten toonstellingen gehad. Het werk dat nu in het stedelijk museum te 2ien is is afkom stig uit een particuliere ver zameling en bestrijkt de ge hele ontwikkeling van deze fascinerende graficus. XJit het vroege werk uit de veertiger jaren blijkt het duidelijkst de Chinese tradi tie, waarbinnen Zao Wou-Ki zich ontwikkelde. Maar ook de eerste etsen en litho's, die daarop volgen, laten de calli- grafisehe (de kunst van het schoonschrijven) elementen zien, eigen aan de Chinese Ir' Volker Ritters, Kethel. schilderkunst. Voor wie minder met de kunsthistorie op de hoogte is lijken de kleine krabbeltjes wel wat Op hiëroglyfen. Wou-Ki kwam ook in zijn land in aanraking met dat gene wat er aan de andere kant van de wereld op schil derkunstig gebied gebeurde. Hij bekeek gretig reproduc ties van Europese modernen als Picasso. Klee en Cezan ne. Van Klee onderging hij dan ook veel invloed, wat niet zo gek is omdat de Chi nese calligrafie en Klee wel iets gemeen hebben. Een mooi voorbeeld van de in vloed van Picasso is het eer ste portret van de expositie, „portrait de filette". Eigen slijl Wanneer Zao in het begin van de jaren vijftig een ei gen stijl gaat ontwikkelen ontstaat er een betoverende combinatie van twee werel den: de oude Chinese schil derkunst, waarin beheersing een zeer belangrijke rol speelt, en de moderne wes terse kunst die juist in die tijd steeds meer nadruk op de expressie begon te leggen. Het resultaat hangt in het stedelijk breeduit ten toon in een enorm aantal werkelijk adembenemende kleurenli tho's en etsen. Bijna alle on getiteld, het zou ook niet juist zijn deze beheerste uit spattingen als een opgezette vlinder vast te prikken op een naampje. Merkwaardig hoe in deze vrijwel abstracte kieurcollage toch steeds de wijdsheid van de Chinese landschappen herkenbaar blijft. De andere exposant, Volker Ritters. kreeg in de catalogus van de tentoonstelling een citaat van Neseio mee. Dat gebeurde niet zomaar. Zijn tekeningen en etsen sluiten heel nauw aan bij dc visie van deze schrijver op Hol land en haar landschapjes. Op weg naar de horizon die zich met elke stap die je na derbij komt een stapje terug trekt. Voor Nescio was dat Jan Hendrik Bakker symbolisch voor het hele le ven: wat je wili bereiken, waar je graag zou willen zijn, daar kom je nooit. Of dat ook voor de Hamburgse graficus Ritters op gaat? Het blijft raden: het werk dat hij uitgekozen heeft voor de ex positie in het stedelijk echter gaat wel over dezelfde soort landschapjes waar Neseio over schreef. Ritters werd geboren in 1942 in Hamburg en is blijkens zijn biografie daar ook altijd blijven wonen. Wat niet wil zeggen dat hij nooit in Ne derland is geweest. Bijna al zijn geéxposeerde werk heeft oer-Nederlandse plek jes tot onderwerp. Abcoude. Diemen, Kromme Mijdrecht. Winkel, om maar een greep te doen. Hij voelt zich in dat soort omgeving thuis; mis schien komt het omdat het karakter van het Noordduit- se landschap cn met name Oost-Friesland niet zo gek veel van het Nederlandse verschilt. Veel van de on derwerpen die hij neemt, een hekje, boerderijtje of weggetje, tekent hij in een landschap met heel lage ho rizon waardoor het „Nescio- effect" nog eens versterkt wordt. Vlaardingen In het Kolpa bad kan gedurende de kerst vakantie op diverse dagen vrij gezwommen worden. Morgen bijvoorbeeld, vrijdag 28 de cember. kan men tussen 8.30 en 15.00 uur vrijwel onafge broken terecht voor vrijzwem- men, ingedeeld in vier perio des. Ook maandag 31 decem ber kan men vrij zwemmen tussen 10.30 en 17,15 uur. Ook in de eerste dagen van het nieuwe jaar. op 2, 3 en 4 janua ri. 2ijn er extra uren voor hei vrij zwemmen ingelast. Voorgoede bet aaibare - sportartikelen j camping - sport - watersport ,.;i: Hoogstraat 125. Schiedam. Tel.:267982. Als u koopt bij Coop dan hóórt u bij de vereniging die in eigen winkels de winst doorstuurt naarz'n eigen klanten. Als dat geen eigen voordeel is! Vlaardingen Het college van BenW heeft gebruik ge maakt van haar bevoegdheid, om een advies van de wel standscommissie naast zich neer te leggen. Die commissie, die bij bouw- en verbouwplannen moet oordelen of een en ander wel „fraai" genoeg is, had afwijzend geadviseerd op een aan gevraagde bouwvergunning, maar het college van BenW geeft de vergunning toch. De kwestie ging over de vraag, of een bewoner van de Tulp straat al dan niet een dakven ster mocht aanbrengen aan de achterzijde van zijn woning. De welstandscommissie vond dat de ingediende tekening moest worden afgekeurd, om dat daaruit bleek dat hei dak venster niet op dezelfde hoog te zou komen ais een dergelijk venster bij de buren. Tevens is dat raampje bij de buren wat minder breed uitgevoerd. Het college van B en W heeft deze kritiek naast 2ich neerge legd, omdat het verschil tussen beide dakramen volgens haar gering is. Het venster mag dus worden aangebracht. Ook een bewoner van de Em- mastraat krijgt zijn zin. Hij krijgt vergunning om aan bei de zijgevels van zijn woning een dakvenster aan te bren gen. Ook hier had de wel standscommissie negatief ge adviseerd. Vlaardingen Het college van BenW gaat op korte termijn praten met het be leidsteam van het in op richting zijnde Gezond heidscentrum Holy-Noord. De bedoeling van de ge meente is dat een stuur groep wordt samengesteld, die zich intensief met de voorbereidingen van het gezondheidscentrum zal bezighouden. In die stuur groep moeten niet alleen vertegenwoordigers uil de beleidsgroep zitting heb ben, maar ook uit andere betrokken instellingen en groeperingen. Het college wil in ieder ge val de weihouder van volksgezondheid. IJsbrand van der Velden, in die stuurgroep hebben. Ook de directeuren van GGD en GSG en de hoofden van de betreffende secretarie-afde lingen horen er in thuis. Het beleidsteam is op dit moment bezig, een beleids nota op te stellen. Die nota zal binnen afzienbare tijd aan het gemeentebestuur worden aangeboden. Bij het ministerie van volksgezond heid is inmiddels subsidie aangevraagd voor de op richting var» het gezond heidscentrum.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3