SCHIEDAMSCHE COURANT Oud archief moet wachten op restauratie Opspuiten bij Ypenburg verkapte aanleg rijksweg 19 Hulpverleners in nieuwe behuizing Ik .neem d e proef Reddingspoging voor concerten V isser i j museum Harreweg blijft dicht voor auto's Ceen eld voor 1981 Initiatief van studenten Disco-poes Kerst-inn werd kerst-uit Statenleden PvdA: Op zondag: ViLLERSUS Meer dan 9000 telefoontjes ,Etalagedief' aangehouden Nog steeds pessimisme over Broekpolderplannen Op oudejaars avond met de borrelbus Vrijdag 28 december 1979- B roers vest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtondionst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26520 10 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL De komende jaren zal het vroegere gemeentearchief nog niet gerestaureerd wor den, tegen aFspraken tussen de gemeente en de eigena ren in. Schiedam Burgemeester en wethouders van Schie dam hebben laten doorschemeren, dat zij er geen punt van zullen maken als de komende jaren nog niets wordt gedaan aan de restauratie van het voormalige gemeente-archief op het Oude Kerkhof. In het ant woord op schriftelijke vragen, die VVD-raadslid Cor van Tilborg daarover had gesteld, blijkt het college zich al verzoend te hebben met het gegeven dat vóór 1981 geen subsidie voor de restauratie loskomt. VlaardingenEr bestaat een kans dat de kamermuziekuit voeringen in de stijlkamer van het Visserijmuseum weer nieuw leven in wordt geblazen. Nu dc gemeenteraad de sub sidie voor die concerten onlangs heeft afgeschaft heeft een groepje muziekstudenten een reddingspoging ondernomen. Als resultaat kan voorlopig al een concert genoemd worden dat de studenten op vrijwillige basis bij wijze van experiment zullen geven. Vooralsnog zal de uitvoering een eenmalig karakter dragen. Wanneer de publieke belang stelling groot genoeg is kan ge dacht worden aan een geregel de voortzetting van het initia tief van de muziekstudenten. De Vlaardingse culturele raad en stichtingsbestuur van het Visserijmuseum hebben al ge zegd. bijzonder met het initia- tief jngenomer» te. zijn. Vooral hiel Visserij museum, dat de achttiende eeuwse muziekzaal speciaal voor de concerten liet Schiedam Na klachten van kei-harde rock and roll muziek in een woning aan de Frans Halsplein ging de Schiedamse politic een kijkje nemen. In de woning trof de politie geen mens aan. De muziek stond wel hard aan. Bij na der onderzoek bleek een van de drie huisdieren, een kat, de geluidsinstalla tie in werking had gesteld. De installatie is voorzien van zogenaamde tiptoet- sen, die enkel hoeven te worden aangeraakt. Daar mee had poes geen moeite. Schiedam De organisa toren hadden de afsluiting van de kerst-inn in dien stencentrum De Vier Mo lens heel anders verwacht. Na klachten van onrust en vechtpartijen kwam de po litie namelijk even voor het einde de de zaal ont ruimen, hetgeen met flin ke klappen gepaard ging. Na twee keer langs te zijn geweest, vond de politie de avond uit de hand lopen. Mot volgens omstan ders acht mensen, ge wapend met de knuppel, greep zij toen in. Een 16- jarige Schiedammer ging, nadat hij een politieauto had bewerkt, een agent te Üjf. Een 18-jarige Rotter dammer voelde er niets voor om te worden verwij derd en liet zich ook niet zomaar meenemen. Een l?-jarige Schiedammer moest zich met een ge scheurde bovenlip door de GGD laten behandelen. Alle drie werden aange houden. inrichten, is blij met de belan geloze inzet van de studenten. De studenten zelf zien de uit voering als belangrijk voor hun studie. De voorzichtige opzei om tol een hernieuwing van de con certenreeks te komen is in ge zamenlijk overleg genomen. Hel eerste experimentele con cert wordt gehouden op zon dag 13 januari om 15,00 uur in dé muziekzaal van het Visse rij museum. Zelfs is onzeker, of het rijk in dat jaar subsidie geeft. Subsi die is nodig gezien de zeer hoge restauratie- en verbou- wingskosten. Maar door be snoeiing op de rijksbegroting kan het best 2ijn, dat toezeg gingen volgens de „gecombi neerde rehabilitatie-regeling CRM/volkshuisvesting*' nog niet waargemaakt kunnen worden. Die subsidieproblema- tiek treft volgens het college niet specifiek de huidige eige naars van het oude archief. Fred Mayer en PvdA-raadslid Ton de Vos, maar zou ook eventuele nieuwe eigenaars raken. Om die reden heeft het college Mayer en De Vos toe gestaan om de termijn te over schrijden, waarop met de res tauratie van het vroegere stad sarchief tot woningen aange vangen moest worden. Die ter mijn telt anderhalf jaar. In september 1977 werd het pand Oude Kerkhof 5 in erfpacht uitgegeven. Van Tilborg had zich afge vraagd, waarom nog geen en kele verbetering was getrof fen. Het VVD-raadslid staat in historische kring bekend als „monumentenfreak" en het feit. dat het in dit geval ging om een pand van een collega uit de PvdA, vormde geens zins een beletsel om vragen te stellen. Overigens informeerde Van Tilborg ook, of op het stadskantoor nog andere situa ties bekend zijn waarbij af spraken over restauratie tus sen gemeente en particulieren niet worden nagekomen. Maar volgens het college zijn er geen andere situaties, waarbij subsidiebelemmeringen een rol spelen. ■fc iiiiniFiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiKtmiiirniiriiiiiiiiiiiiiiiiiirfiEiiiiiFiiiiiiiiiiiiiiiiniiiininiiiiriiiiniiTiia Schiedam/Delft De Harreweg blijft op zondagen verboden gebied voor gemotoriseerd verkeer. Het experiment, dat al sinds 1 december 1976 duurde en waarbij deze polderroute tussen Schiedam en Delft voor doorgaand verkeer gesloten was verklaard, heeft volgens gedeputeerde staten van Zuid- Holland gunstige gevolgen gehad. Daarom krijgt de afslui ting op zondag een definitief karakter. Bovendien is de Har reweg voortaan ook op de algemeen erkende christelijke feestdagen gesloten voor motorverkeer op meer dan twee wielen. 1 Door het verlenen van een vergunning om terreinen bij het verkeersplein Ypenburg op te spuiten wordt volgens twee statenleden van de PvdA in feite gewerkt aan de realisatie van rijksweg 19. Het verbaast twee socialistische provincie bestuurders, Hans van der Vlist uit Schiedam en Ria Mastik uit Rotterdam, dat gedeputeerde staten van Zuid-Holland die vergunning hebben verleend, terwijl dit college zelf ook te gen de aanleg van rijksweg 19 tussen Schiedam/Vlaardingen en Rijswijk is. De twee PvdA-leden zien een relatie tussen het opspuiten van gronden bij Ypenburg en de komst van rijksweg 19 vol gens de zogenaamde salami tactiek, die vooral gevreesd wordt bij de samenwerkende milieugroepen Midden-Delf land: stukje bij beetje 2au rijks weg 19 mogelijk worden ge maakt. in dit geval door te werken aan verkeersdoelein- den in Rijswijk-Zuid. Van der Vlist en Mastik wijzen het da gelijks bestuur van de provin cie erop, dat tegen het bestem mingsplan voor Rijswijk-Zuid nog bezwaarschriften liggen bij de Kroon. Ook in dat ver band verbaast het hun. dat GS de vergunning tot opspuiten al hebben verleend, vooruitlo pend op de kroonuitspraak. Van der Vlïst en Mastik vra gen zich af, hoe GS inhoud willen geven aan hun afkeer van rijksweg 19, als daarmee in nieuwe bestemmingsplan nen nog wel steeds rekening wordt gehouden. Zij herinne ren GS aan het streekplan voor Zuid-Holland-West, waarin staal dat in plaats van de rijksweg kan worden vol staan met een stedelijke rand weg om de Haagse agglomera tie. U heeft méér aan een goed l vakantie-advies! reisbureau BROERSVELD167-010-731611 3111LG - SCHIEDAM Schiedam Eindelijk heeft de telefonische hulpdienst Nieu we Waterweg-Noord een nieuwe behuizing. In de voormali ge pastorie van de Heilig Hartkerk aan de Lekstraat 55 kun nen de veertig medewerkers van de telefonische hulpdienst voortaan beschikken over een ruimte, die riant kan worden genoemd vergeleken met het kleine optrekje aan de Korte Haven, waar de hulpdienst driejaar lang heeft gezeten. Ver schillende kamers op de eerste verdieping bezorgen de hulp verleners ruimte voor vergaderen, slapen en anderszins ont spannen en uiteraard telefoneren. Op 25 januari hopen de hulp verleners de nieuwe ruimte in gebruik te nemen. Hun aantal is het afgelopen jaar trouwens verdubbeld, en voor de hulp verlening heeft dat tot gevolg dat de hulpdienst voortaan langer te bereiken is. Tot voor kort was dat van één uur 's middags tot drie uur 's nachts. Met ingang van 1 ja nuari wordt dat al vanaf ne gen uur 's ochtends. Daarbij komt, dat er ook lijd beschik baar komt voor persoonlijke gesprekken. Sinds oktober heeft de telefonische hulp dienst een maatschappelijk werker in dienst, die mensen graag ontvangt als dat nodig is en een telefoongesprek alleen niet genoeg hulp kan bieden. „Hopelijk zal dat de quantiteit van de gesprekken tén goede A komen." zeggen de hulpverle ners van de Nieuwe Water weg-Noord. Daarin zien zij al een constante toename. In het vierde jaar. dat de hulpdienst nu bestaat, is het aantal tele foontjes dertien maal zo groot geworden als in het begin. In 1979 werden 5222 gesprekken met hulpzoekenden gevoerd; het totale aantal gesprekken wordt geraamd op 9000. Een hoogst intrigerende factor is de verschuiving van oude ren naar hulpzoekende jonge ren. De telefonische hulp dienst verklaart spanningen, die in het dagelijks leven hoog kunnen oplopen, onder andere uit werkloosheid, industrialisa tie, slechte huisvesting en een leefklimaat met dichte bevol king. ti Vlaardingen De Vlaar dingse politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een man aange houden en ingesloten, die een greep had gedaan in een etalage van een foto- handel aan de Hoogstraat. Na diverse meldingen vanuit de burgerij kwam de politie in actie. De in breker werd op de Flore- siaan met zijn auto klem gereden. Hij bleek toen nog in het bezit te zijn van een camera, die bij de in braak was weggenomen. Het is de laatste weken vele malen voorgekomen, dat fotohandelaren in het centrum van de stad het slachtoffer zijn geworden van dieven. Bij vrijwel al die gelegenheden werd de zelfde tactiek gevolgd: men smeet een ruit stuk en deed een greep in de etalage. Uit het onderzoek 2al moeten blijken, of de gearresteerde man ook bij die andere gevallen be trokken is geweest. Dit enorme luchtkussen is een van de grote at tracties van Jeugdstad, het jaarlijks terugkerende kerstvakantiefestijn voor de Vlaardingse jeugd. Gisterochtend werd het geopend en *s middags waren de Lijnbaanhallen al bomvol. Behalve het sensationele luchtkussen vielen ook andere activi teiten voor de jeugd in goede aarde, getuige het enthousiasme waarmee polfertjes werden gebakt, tosties bereid, geknut seld en getekend. Er wa ren zelfs kinderen die kans zagen om te midden van het voortdurend ge roezemoes ook nog even het leeshoekje in te dui ken om daar een boekje door te bladeren. Jeugd stad is nog open op ou dejaarsdag en de vakan tiedagen na nieuwjaars dag tussen 10.00 en 16-00 uur. De verkeersmaatregel geldt overigens niet voor bewoners en bezoekers van percelen aan de Harreweg er Abtswoude. Het provinciaal bestuur heeft inmiddels de gemeenten Schiedam sn Delft ingelicht, omdat de politiekorpsen van deze steden op de naleving van het verbod voor door gaand motorverkeer moeten toezien. Ook dc burgemeesters zelf zijn als hoofd van de poli tie ingelicht, alsmede de pro cureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag. rijks waterstaat en provinciale wa terstaat, de ANWB cn automo biel- en motorrijders verenigin gen. uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiniifiiiiiitiiiiiiiitiiiiiJiiHiiiiffiMiiiiiiiutiiiitiiiiiiiiiiiiinriiiiiH Vlaardingen Op initiatief van enkele leden van de Vlaar dingse afdeling van dc PvdA is vertrouwelijk overleg ge voerd met leden van de Pvd A-fractie in de Rijnmond raad over de toekomstige bestemming van de Broekpolder. In dat overleg, waaraan onder meer „kopstukken" als gecommi- teerde Johan de Jong en de Vlaardingse wethouder Bas Gou- driaan hebben deelgenomen, is de Vlaardingers duidelijk te verstaan gegeven, dat Rijnmond niet veel ziet in Vlaar dingse plannen, met name waar het gaat om juridische trucs in het bestemmingsplan, die er voor moeten zorgen dat op korte termijn met de aanleg van bos in de polder kan wor den begonnen. Aan de andere kant zouden niet alle gecommitteerden in het Rijn mond best uur van me ning zijn, dat de Broekpolder- grond nodig is voor woning bouw. zoals de meerderheid van Rijnmond wel heeft vast- gek'gd. In het vertrouwelijk overleg is afgesproken, dat het Rijn mond bestuur zo snel mogelijk met haar kritiek op het ont- wcrp-beslemmingsplan naar voren zal komen. Dit ontwerp plan wordt in februari behanr deld in de Vlaardingse ge meenteraad. Diverse Vlaar dingse deelnemers aan het overleg zijn overigens nogal pessimistisch over de vraag, of het bestemmingsplan door Rijnmond zal worden geaccep teerd, zo wordt in het PvdA- blad Achterban gesignaleerd. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad j..— isblad, .ngi»llS _,vAad- KJ4.300- Vlaardingen/Schiedam De RET zal tijdens de jaarwisse ling een speciale dienstrege ling aanhouden. Op 31 decem ber, oudejaarsdag, rijden de bussen tot 20.00 uur volgens het normale schema, daarna volgens de nachtbusdienstre- geling, beter bekend als de borrelbus. In Vlaardingen en Schiedam rijden in hel totaal twee bor relbussen. De één vertrekt vanaf station Vlaardingen West en gaat via Holy en Groenoord langs het centraal station van Schiedam naar Rotterdam. De ander vertrekt vanaf Vlaardingen centrum en gaat dan via de Schiedamse BK-laan naar Rotterdam. De bussen rijden om het half uur tot 2.30 uur. Of een bepaalde halte aangedaan wordt door de nachtbus staat aangegeven op het haltebordje, links bovenin, door middel van de aandui ding JN" met een cijfertje. Op Nieuwjaarsdag zal gereden worden volgens de zondag; diensten, zij het dat de bussen een uur later dan gewoonlijk beginnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1