pi?i Grote belangstelling Mi voor Streekmuziekschool LJMÊLm ifti4 W Mensen overtuigen van eigen capaciteiten' Mobiele eenheid kan met comfort uitrukken ilr 9 Van piccolo tot kerkorgel... VÖl Hans Mulder leeft voor de muziek JSieuwe wagentechnisch wonder9 50 jaar getrouwd Streek museum op nieuwjaars dag open Rowans bakken weer Vogelbeurs wordt herhaald ,v> fttJPAG 28 DECEMBER 1979 SC/VD/WW 3 n augustus is Hans Mulder benoemd tot directeur van le Regionale Muziekschool in het Waterweggebied en -erd het schoolgebouw Da Costastraat 26 in Vlaard in sert bestemd tct hoofdvestiging. Daarmee leek een eirt- ie te zijn gekomen aan het lange wikken en wegen ver een interstedelijk muziekopleidingsinstituut. Er is «el wat afgepraat over de Streekmuziekschool in de ingelopen twee. drie jaar. De opgave was ook niet be laid eenvoudig: een muziekschool, die alle amateuris- ische en onderwijstechnische muziekactiviteiten van Schiedam. Vlaardingen en Maassluis onder één dak zou mengen. Daarvoor heeft de directeur de beschikking gekregen over een administratieve staf van vier man en een korps van 41 leraren, voor een groot gedeelte afkomstig van de bestaande muziek scholen. Mulder wordt verder terzijde gestaan door een bestuur, waarin wethouders uit alle drie de gemeenten vertegenwoordigd zijn cn dat onder voorzitterschap staat van de Maassluise wet houder van der Knaap. De Streekmuziekschool houdt zich voorlopig nog alleen bezig mei amateuristische muziekbeoefening. Na de kerstvakantie wil men een begin maken met de verbinding naar het basisonder wijs. De diverse muziekgezelschappen hebben inmiddels bezoek gekregen van de SMS-directeur en iedere vereniging heeft haar specifieke wensen kenbaar gemaakt. De één wil dat de SMS er voor zorgt dat de korpsleerlingen worden opgeleid, de ander dal vooral het samenspel begeleid wordt. Voor particulieren heeft de Streekmuziekschool een uitgebreid scala aan cursussen. Allereerst is er de cursus Algemene Muzi kale Vorming (AMV), een basisopleiding voor ieder die een in strument wil gaan bespelen 01 zich gewoon in de muziek wil verdiepen. Het ligt voor de hand dat notenlezen en ritmegevoel een belangrijke plaats in deze cursus innemen. V*?rder is er het Instrumentaal Onderwijs. Cursisten kunnen kiezen uit alle in strumenten, van piccolo tot kerkorgel. Voor al deze instrumen ten zijn gespecialiseerde docenten in dienst. Het Vocaal Onder wijs is nog niet helemaal van de grond, maar er wordt verwacht dat men ook daarop niet lang hoeft te wachten. Er worden ook een aantal speciale cursussen gegeven: ensemblclessen, voor twee of meer leerlingen samen, theorielessen voor mensen die zich zonder AMV in de muziek willen verdioepen en voor leer krachten uit hei basisonderwijs zijn er speciale appiicatiecursus- sen. De SMS kan bemiddelen bij de aanschaf van een instru ment. Normaal dient men vóór 1 juni in te schrijven, maar tussentijds kunnen cr ook Leerlingen worden geplaatst. In de drie maanden dat de Streekmuziekschool in Vlaardingen draait hebben al tweehonderd mensen zich opgegeven als cursist en directeur Mulder ziet nog geen einde aan die stroom aanmeldingen ko men. De Streekmuziekschool is telefonisch te bereiken onder num mer 355678. Men geeft graag alle inlichting en er liggen stapels folders voor wie noe meer weten wil. „Als ik mijn toetertje uit het vet haa! vind ik het zalig om de St. Louis Blues te spelen... ie gang van het oude schoolgebouw aan de jyiaardingse Da Costastraat ruikt nog naar ""•i/erf. Een reeds gerenoveerd lokaal hebben directeur Mulder en administrateur Kraan in gebruik genomen als „zenuwcentrum" van de Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord. Wijzend op de enorme hoeveelheid papier zegt Hans Mulder: ■/Toen we hier begonnen dacht ik dat we aan drie lokalen oldoende zouden hebben, maar inmiddels hebben we al neer dan tweehonderd Vlaardingse inschrijvingen binnen :n ik denk erover om nu ook het oude hoofdenkamertje en le filmzaal in gebruik te nemen." augustus begon Hans verband met het muziekon id der in het Rijnmondgebied iel de opzet van een regiona- muziekschool. Geen een- 'cudige klus, omdat de drie ifeden in het Waterweggebied 'en totaal verschillende ge-, ichiedenis op het gebied van ,et muziekonderwijs hadden. Ichiedam had een muziek- chool, die op een ervaring an meer dan honderd jaar Ikon bogen. Dat instituut hield jzieh alleen met de amateuristi sche muziekbeoefening bezig; lessen aan particulieren en be geleiding van korpsen, fanfa- Fes en andere muziekgezel schappen. Maassluis draaide s twee jaar met een eigen ziekschool en ook daar alleen „buitenschools" ipereerd, Vlaardingen had dat moment helemaal niets; korpsen leidden zelf hun "ngen op en voor muziek- i ging men naar particu liere leraren. In geen van de (drie gemeenten bestond er een derwijs op de basisscholen. Er moet heel wat werk verzet worden, om daar eenheid in te brengen. Minder dan verwacht De Streekmuziekschool heeft in haar werkgebied nu de be schikking over een vijftal ves tigingen. In Schiedam kan menn terecht aan de Lange Nieuwstraat en de Mozartlaan, in Maassluis in De Koningshof en de Clioschool en in Vlaar dingen zit de hoofdvestiging, vanwege de centrale ligging. Voor het komend jaar zullen de kosten van de Streekmu ziekschool (SMS) bijna twee miljoen bedragen. Minder dan verwacht, want er werd aldoor over twee en een half miljoen gepraat. Het Rijk betaalt daar van bijna twee ton, de leerlin gen dragen vierenhalve ton bij en de resterende 1,309.176 gul den wordt via een ingewikkel de verdeelsleutel omgeslagen over de drie deelnemende ge meenten. In de afgelopen drie maanden heeft directeur Mulder zich vooral met de amateuristische kunstbeoefening beziggehou den. „Avond aan avond heb ik allerlei korpsen en muziekge zelschappen afgelopen en ik heb zo'n beetje geïnventari seerd wat hun wensen waren. Ik heb ze een beleidsplan voorgelegd en ik heb de in druk dat dat wel in orde komt. Je moet het natuurlijk wel blijven begeleiden." Uit de enorme papiermassa trekt hij een uit achttien fasen bestaand beleidsplan. „Kijk, ik wil het niet alleen laten bij korpsbege- leiding en muzieklessen. Na de kerstvakantie wil ik met het basisonderwijs beginnen, maar voordat ik hier helemaal door heen ben zijn we wel tien jaar verder. Maar dan kunnen we ook zeggen dat iedere Rijn- monder optimaal de gelegen heid heeft om zich muzikaal uit te leven." Stokpaardje Die band met het basisonder wijs is een stokpaardje van Hans Mulder. Voordat hij naar Vlaardingen kwam heeft hij in nauwelijks drie jaar gezorgd voor de volledige integratie van het muziekonderwijs in de basisscholen van het eiland Texel. „Toen ik uit Texel weg ging kon ik gerust zeggen dat ieder Texels kind muziekon derwijs kreeg. Dat is ruim vijf tien procent van de bevolking en daarvan kwam meer dan eenderde deel in de vrije tijd les nemen op de muziek school." „Het is een enorme misvatting om te denken dat een onder wijzer niet in staat zou zijn om goed muziekles ie geven. Hij weet vaak niet hoe je het moet aanpakken, maar als je hem dan de helpende hand biedt in de vorm van lesbrieven en constante begeleiding, dan komt iedere onderwijzer eruit. Tijdens de oriënterende ge sprekken die ik hier met on derwijzers heb gevoerd krijg je steeds weer dat oude verhaal te horen: wij kunnen niks en wij zijn niet muzikaal. Nou, dét vind ik enorme flauwekul. Je moet alleen weten hoe je het moet aanpakken." Op Texel is Mulder begonnen met veertien enthousiaste leer krachten. Voor hen maakte hij een aantal cursussen en drie jaar later was het hele eiland erbij betrokken. „Dat wil ik in de Rijnmond nou ook berei ken. Muziekonderwijs voor ie dereen; ik vind het vooral be langrijk dat een kind enthousi ast blijft voor de muziek, daar heeft het later erg veel plezier van. Je moet mensen gewoon overtuigen van hun eigen ca paciteiten." De school in Instrumentaal onderwijs op de basisschool is een ideaal van de directeur van de Streekmu ziekschool. „Onlangs was ik op werkbezoek bij mijn collega Directeur Hans Mulder: „Het is enorm belangrijk dat een kind enthousiast blijft voor de mu ziek. Oaar heeft hii later veel aan." Jan Stolk in Ridderkerk. Nou, wat die man doet: het is ge weldig, eerlijk waar! Die brengt gewoon de instrumen ten de school in en de kinde ren toeteren wel. Het vergt natuurlijk wel wat extra in spanning van de muziekdo cent, dat wel." In Texel heeft Hans Mulder een muziekme- thode geschreven met 300 les- modelen. Zoiets wil hij nu ook voor deze regio gaan maken. „En constant erbij blijven, ie dere veertien dagen even je neus laten zien. Een soort stok achter de deur, begrijp je." De nieuwe directeur van de Streekmuziekschool speelt zelf trompet en tot voor enkele ja ren maakte hij voor zijn ple zier deel uit van een dixie- land-orkest. „Ondanks mijn klassieke opleiding ben ik he lemaal gek van lichte muziek. Als ik mijn toetertje uit het vet haal vind ik het zalig om de St. Louis Blues te spelen. Nee... tegenwoordig komt dat toeter tje niet meer uit het vet; ik draai hier weken van zestig, zeventig uur en dan blijft er niet veel tijd over." Schiedam De Schiedamse politiemannen, die als mobiele eenheid moeten uitrukken om rellen en terreur te bestrijden, 'gaan dat voortaan doen in een voertuig met de nieuwste technische snufjes. Volgende week kan de Schiedamse politie beschikken over deze bungalow-op-wielen, zoals hoofdin specteur Piet van den Hengel de wagen gekscherend noemt. Het voertuig houdt het midden tussen een omgebouwde Vrachtauto en een kort model autobus. De kostprijs is 92.000 gulden en de mobiele eenheid (ME) kan erin terecht met veertien man. Voor deze gevechtstroep van de politie is het een aanzienlij ke verbetering. Het oude voer tuig is er haast een kinderwa gen bij: de nieuwe is hoog ge noeg om er rechtop in te kun nen staan en de zitbanken zijn eveneens comfortabel, ook voor lange reizen naar plaat sen elders in Nederland wan neer daar de Schiedamse ME wordt Ingeschakeld. Een bu reau Is heel snel in elkaar ge zet en aan een wand is ruimte om plattegronden en kaarten te hangen en om tactische ge gevens op uit te zetten. „Maar laat niemand nou denken, ha fijn, wij gaan er met die wagen op uit, want ik heb liever dat wij hem niet nodig hebben en dat hij hier bij het bureau blijft staan," zegt commissaris Cees van der Haagen. Niet alleen voor de mobiele eenheid is de wagen te gebrui ken. Ook als commandovoer tuig bij andere politionele ope raties en in noodgevallen en rampen kan erover worden beschikt, waarbij de geluids sterkte van de luidspreker (200 Hoofdin specteur Piet van den Hen gel en tech nisch ambte naar Frans Scholie laten de vele moge lijkheden met de nieuwe ME-wagen zien. „Die oude is er een kinderwagen tje bijl" Watt) een goede coördinatie eenvoudig maakt. De ruimte voor de manschappen is door electronisch beveiligde tralies in een wip omgebouwd voor transport van arrestanten. De ME-wagen heeft een ge wicht van 3200 kilo. Via drie zenders en ontvangers kan in het hele land contact worden gehouden met politiekorpsen en eenheden. Uniek in Neder land, en overigens vrij simpel gevonden, is een korf die over sirene en zwaailicht is ge plaatst zodat deze niet onklaar kunnen worden gemaakt. Het zelfde geldt voor beschermen de beugels bij de uitlaat, die daardoor niet verstopt kan ra ken. Voor de voorruiten is een demontabel hekwerk geplaatst om beschadigingen te voorko men. Wordt de wagen met verfbommen bekogeld, dan zorgt een leiding met tric hloorgas ervoor dat de ruiten ogenblikkelijk kunnen worden gereinigd. Binnen is het „magazijn" heel praktisch ingericht. De lange lat, karabijnen, schilden en an dere wapens, een EHBO-kist, timmermansgereedschap, een brandblusser en een. niet agressieve „vlammenweiper" liggen allemaal snel bij de hand. Wat bij de oude wagen nog een probleem was, is door de grote ruimte in de wagen nu ook opgelost. Tweemaal zo snel kan de mobiele eenheid de wagen uitrukken, wat bij een bepaalde tactiek nodig wordt geacht. De deuren zijn door de chauffeur elektronisch te openen en te sluiten; alleen hijzelf kan met een gewoon autosleuteltje achter het stuur komen. Door de hele wagen heen loopt een verwarmings buis, die vooral nodig zal zijn als de mobiele eenheid 's win ters lange tijd in de auto zelf zal moeten wachten voordat een operatie kan plaatsvinden. „Het is al met al een wagen waarmee je je in het hele land kunt presenteren," zegt hoofd inspecteur Van den Hengel trots. Hij prijst de Schiedamse gemeenteraad, omdat deze be gin dit jaar het besluit nam een krediet van 92 mille te verlenen om de ME-wagen aan te schaffen. De politie zal de oude wagen van de mobiele eenheid, die twee keer zo klein is en alle technische voorzieningen mist, overigens niet opdoeken. Die wagen heeft nog lang niel het aantal kilometers gemaakt wal als minimum wordt gezien, en blijft dus evenals de nieuwe wagen opgesteld staan achter het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat. De nieuwe wagen van de Schiedamse mobiele eenheid bevat allerlei nieuwe technische snufjes en is daarmee een „pronkstuk" voor het Nederlandse politieapparaat. Maassluis Mevrouw Van Es- Hamoen, de vrouw van de burgemeester, brengt donder dag 3 januari een bezoek aan het echtpaar A. Hagoort op de Van Beethovenlaan 633. Zij vieren die dag het feit dat zij 50 jaar getrouwd zijn. Het hu welijk werd op 3 oktober 1930 in Rotterdam gesloten. Vlaardingen Het streekmu seum Jan Anderson aan de Kethelweg 50 zal op nieuw jaarsdag van 13.00 tot 17.00 uur voor het publiek zijn opengesteld. De antieke luidk- lok, die onlangs gered werd uit de tot sloop bestemde kerk aan de Binnensingel, kan dan ook bezichtigd worden. Vlaardingen De Rowans (padvinders tussen 14 en 17 jaar) van de Prinses Irene- groep V zetten morgen een traditie voort: in de loop van de dag gaan zij aan de slag om een fikse hoeveelheid oliebol len te bakken. In totaal zullen zo'n zesduizend oliebollen worden gebakken, die in de loop van maandag worden be zorgd btj mensen die ze besteld hebben. Voor dit karwei hebben de padvinders de beschikking over een echte bakkers-deeg machine, die in het najaar spe ciaal voor dit doel is gerevi seerd. Er zijn drie flinke balen bloem ingekocht, meer dan honderd liter slaolie en vele kilo'skrenten en rozijnen, ci troenrasp en gist. De op brengst van de bollcnverkoop komt ten goede aan het grot- onderzoek, waarmee de ro wans zich enkele malen per jaar bezig houden. Wie alsnog door de padvinders gebakken oliebollen wil be stellen kan onder meer terecht bij Arie Ou wend ijk, tel. 35.32.05. Maasland De vogelbeurs, die door de vogelverenigingen Maasland en Vlaardingen is gehouden, is een dusdanig suc ces geworden dat een herha ling zal volgen. Waarschijnlijk gebeurt dat in februari in zaal De Magneet in Maasland. Ook vogelverenigingen uit andere gemeenten zullen worden uit genodigd. De Maaslandse vereniging heeft inmiddels ook de prijzen van de onlangs gehouden ex positie uitgereikt. Zoals be kend is Bram van der Ende tentoonstellingskampioen ge worden met zijn specialiteit, een tropisch duifje. Als waar dering daarvoor kwam hij in het bezit van het bondskrui^.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3