SCHIEDAMSCHE COURANT "Zijdeveld niet solidair met de zwakke groepen Ik „neem. de proef CPN knorrig over sluitende begroting Opbouwstichtingen willen meer contact Twee plaat opnamen van Garrelsorgel Tarieven electriciteit twee procent omhoog Drukke receptie gemeente Schiedam Veel vuurwerk, weinig onrusten Wethouders uit recreatieschap Dode en zwaar gewonde bij jotsing Jonge Socialisten missen motivatie bij wethouder Dertig miljoen voor stads ontwikkeling Schiedam fa «Éiiiliy Provincie betaalt bejaarden bus Precies in de kraam van regering Van Agt Indische Buurt protesteert bij minister Cursisten stellen werkstukken ten toon (potnsdas 2 januari 1930. Broers vest 3 - telefoon administratie 2(58091 - redactie 2(52506 klachxendn-nM 144144 O N A F11A N K E LU K DAGBLAD 04tic! jaargang no. 26521 _4 pagina's SCHIEDAM EN" KETHEL, Schiedam De Schiedamse wethouders Riet Taverne en Herman Posthoorn zullen door de gemeenteraad worden ont slagen als leden van het be stuur van het recreatieschap Brielse Maas. De twee be stuurszetels zuilen worden overgenomen door do heren Arie van 't Laar en Johan de Jong» beide gecommitteerden voor de Partij van de Arbeid in de Rijnmondraad. De ontslagen zijn een gevolg van een al eerder genomen ge meenteraadsbesluit de Schie- damse belangenbehartiging voor buitenstedelijko recreatie over te dragen aan Rijnmond. Daaronder valt ook het schap voor de Brielse Maas. Schiedam Bij een ernstige aanrijding op de kruising van de Nieuwe Damlaan en de Burgemeester van Harenlaan is in de nacht tussen oud- en nieuwjaar de ?l-jarige me vrouw C.H.H. om het leven gekomen. Haar man. de 73-ja- rige A.H. is met zeer ernstig letsel in het Rotterdamse Zui derziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is nog kritiek. Beiden reden op de Burge meester van Harenlaan toen dj linksaf de Nieuwe Damlaan in de richting van de spoor baan wilden opgaan. Hierbij botsten zij met een van de an dere kant komende wagen, be stuurd door een 20-jarige Schiedammer. Door de klap werd de wagen van het echt paar enige malen rondgslin- gerd. waarbij een derde wagen werd geraakt. De bestuurders van de andere betrokken wa gens raakten niet gewond. Schiedam Veel mensen waren gistermiddag in het Schiedamse oude stadhuis aan de Grote Markt aanwezig om de gemeente het allerbeste in het nieuwe jaar toe te wensen. Voor het nodige feestelijk vertoon waren enkele leden van de plaatselijke carnavalsvereniging De Rietzeilers aanwezig. De grootste belangstelling tijdens de nieuwjaarsreceptie kreeg de burgemeester: een lange rij stond, tegen de bedoeling van het college in, voor John te Loo opgesteld om hem de hand te schudden. Schiedam De twee stich tingen. die in Schiedam met opbouwwerk te maken heb ben, zullen in 1080 streven naar uitgebreid overleg over vergelijkbare problemen. De stichting voor samenle vingsopbouw in Schiedsm- Noord (SSSN) en de stichting Schiedams werk gevers insti- tuut ter. behoeve van opbouw- werk (SSWO) /.it'ii beide het nut in van een goed contact tussen Jos van der Lug:, op bouwwerker in Noord, en de twee opbouwwerkers die za terdag benoemd zijn voor twee oude wijken. Vóór Schiedam-Oost is dat Jan Poort uit Noord-Brabant en voor Schiedam-West Kees van Mil, in die wijk een goede be kende, want hij is daar gebo ren en getogen. Do problemen zijn in Noord en de oude wijken wel voor een heel groot deel verschillend van aard zo is stadsvernieu wing in Noord niet aan de orde maar desondanks ver wachten de SSSN en de SSWO in beginsel wel opbouwende resultaten van overleg. De besprekingen moeten nog worden geopend. Het is dan ook nog te vroeg om te spre ken van een samensmelting van beide stichtingen tot één orgaan voor het opbouwwerk in Schiedam. MaassluisDeze maand werden er twee plaatopnamen ge maakt van het beroemde Garrelsorgel in de Grote Kerk van Maassluis. De uitvoerende organisten zijn twee jonge musici. De meest recente plaat is van de Ncderlands-Canadese orga nist And ré Knevel. Een week eerder werd al een langspeler opgenomen van de tweede vaste organist van de kerk, Jaap Kroonenburg. André Knevel is pas 30 jaar aud. Hij ontving zijn opleiding onder andere van W. HL Zwart en was een tijdlang organist in Hilversum. In 1975 emigreerde iiij naar Canada, waar hij or ganist is van een plaatsje in Ontario. In Canada werden reeds twee orgelplaten van hem uitgebracht. De opnames die afgelopen zaterdag in de Grote Kerk van Maassluis werden gemaakt bevatten Verken van Vivaldi, Rheïn- berger, Dubois en Handel. Schiedam „De vraag, of Zijdeveld nog wel als wethouder te handhaven is, werpt zich helaas op. Gesteld mag worden, dat hij als voorzitter van de stuurgroep voor huisvesting van alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens (HVAT) niet so lidair is met de zwakke groepen in de categorie woningbe- hoevende kleine huishoudens. Hij is blijkbaar niet gemoti veerd de heersende woningnood doeltreffend te bestrijden." Deze kritiek komt van de Jonge Socialisten, een onderafde ling van de PvdA die vertegenwoordigd is in de Schiedamse stuurgroep HVAT. De Jonge Socialisten (JS) vra gen zich af. waarom de stuur groep sinds juni 1979 niet meer bijeengekomen is. Bestaat de stuurgroep eigenlijk nog wel? 70 is de teneur van een publi catie van de JS, waarin wordt ingegaan op „dc drie magere iaren" dat de stuurgroep aan net werk is geweest. De socia listen steken ook de hand in eigen boezem: „De vertegen woordigers van de belangen groepen in de stuurgroep geldt het verwijt, dat zij zich hebben laten imponeren door sluwe vergadertechnieken, slappe ar gumenten en autoritair ge drag. Dc belangengroepen hebben zich laten insneeu wen." De belangengroeperingen in de stuurgroep zijn naast de JS: actiecomité De Laan, de stich ting van samenwerkende Schiedamse woningcorporaties (SSSW), dc ANJV, het project voor begeleide kamerbewo ning Do Lindenhof. Man- Vrouw-Maatschappij (MVM) en de gemeente Schiedam. De Jonge Socialisten worden ge vormd door onder anderen Henk de Veld van hot Komi- tee Jonge ren huisvesting Schiedam (KJS), Hans Bakker en Hans Konings, die in het drie weken geleden versche nen nummer van het PvdA- blad Voorwaarts ook conclu deerde dat wethouder Chris Zijdeveld zou moeten, aftreden: Konings baseerde zijn opmer king op de resultaten van drie jaar woningbouw in Schiedam, waarin geen enkele woning wetwoning van dc grond kwam. Zijdeveld zelf diende hem een week later in het o- penbaar van repliek tijdens het startsein voor de bousv van 124 woningen in Woudhoek- Noord, waar hij Konings er van beschuldigde zich slecht te oriënteren „en dat doet mij verdriet van iemand, die op de Pvd A-verkiezingslijst voor komt," zei Zijdeveld toen. Op pagina drie staat meer over de achtergronden van de stuurgroep voor huisvesting van kleine huishoudens. Schiedam De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening Picter Beelaerts van Blokland heeft besloten om uit het potje voor de stadsvernieu wing, de interim saldo-regeling, 30 miljoen gul den beschikbaar te stellen voor stadsvernieu wingsprojecten in Schiedam. In verhouding met andere steden met stadsver- nieuwing is dit bedrag erg veel. Het geld zal waarschijnlijk worden besteed aan projecten in de wijken Schie- dam-West en Zuid. Wethouder Chris Zijdeveld kreeg daarom een extra felici tatie voor het grote geldberag tijdens de nieuw jaarsreceptie in het oude stad huis. Jaap Kroonenburg (geboren 1948) nam rond de kerstdagen een elpee op met werken van Cor Krint, Samuel de Lange Sr., Arie van Opstal, Hendrik de Vries en Jan Zwart. Hij is een leerling van Feike Asma, die over hem zegt „Dat Jaap Kroonenburg als jong organist op de bres wil staan voor een orgelmuziektïjdperk dat maar al te vaak met een nonchalan ce is behandeld en daardoor tekort gedaan, typeert hem als een ernstig en vooruitstrevend organist met een historisch be sef." Beide grammofoonplaten zijn in de plaatselijke handel verkrijgbaar. Schiedam Binnenkort zal er in Schiedam een bejaardenbus rondrijden. De provide heeft toegezegd de bus te zullen fi nancieren. De bus, die 80.000 gulden zal gaan kostt.i, zal \oor het ver voer van bejaarden in Schie dam naar allerlei instellingen zorgen. Het kinderdagverblijf Honki Ponk in Kethel heeft van de provincie Zuid-Holland een bedrag van 150.000 gulden ge kregen. Het geld zal worden gebruikt voor uitbreiding, vernieuwing en modernisering van het ver blijf. De financiering komt van de afdeling welzijnswerk, die van mening was dat dat de kinder- verblijfmogeïijkheden in Ke thel vergroot en verbetert Politie had het rustigmet de jaarwisselin, Het inluiden van het nieuwe jaar zonder vuurwerk is niet meer weg te denken. Bijna iedereen wil het nieuwe jaar met luide knallen en sierlijke licht explosies beginnen. De miljoenen guldens geven wij er graag voor uit. Naast het knal- en flitswerk zoekt vooral de jeugd nog een ander vertier tijdens de jaarwisseling: het verbranden van een 20 groot mogelijk aantal kertstbomen met de nodige vernielingen en knokpartijen. In Schiedam en Vlaardingen waren dit jaar nauwelijks onrusten. Schiedams hoofdinspecteur Piet van oer Hengel noemde de jaarwisseling zeer rustig en probleemloos. Ook de Vlaardingse politie had het dit jaar bijzonder rustig zonder noemenswaardige incidenten. In Maassluis deden zich volgens de politie twee incidenten voor. Een personenauto werd in brand gestoken en een grote spiegelruit van een chinees restaurant moest het ontgelden. Al met at voor de Vlaardingse-, Schiedamse-, en Maassluise politie een goed begin van het jaar. Vlaardingen De Vlaardingse burger gaat gemiddeld twee procent meer betalen voor het eleetriciteitsver- bruik. Dit voorstel doet het college van B en W aan de gemeenteraadsleden. Omdat Vlaardingen verplicht is Rotterdam, dat enige tijd geleden besloot de electriciteitstarieven te herzien, te volgen zal dat voorstel bijna zeker aangenomen wor den. Een ander heeft tot gevolg, dat met ingang van 1 januari 1980 enkele wijzigingen in de tarieven voor klein- en grootgebruikers worden aan gebracht. Voor de klein gebruiker bete kent dit dat de voorgestelde tariefswijzing leidt tol een ver hoging van ongeveer twee procent. Voor de grootverbruikers is Dit nieuwsblad, waann u dl het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt 20nder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. Rotte* «bib**1 Adtes- Postcode* VJoonv fcuWi°°,A Vlaardingen De Vlaardingse commu nisten hebben nauwelijks een goed woord over voor het politieke beleid, dat in hun stad gevoerd wordt. In een open brief aan de gemeenteraad doen zij die raad het verwijt een ..aanpassingspolitiek'* u-n op zichte van de regering Van Agt-Wiegel te voeren. Met de brief reageert de Vlaardingse CPN, zij het wat laat. op de onlangs door de raad goedgekeurde begroting. Die be groting, vindt de CPN, Iaat zien dat de ge meente Vlaardingen zich zonder slag of stoot gewonnen geeft aan de bezuiniging- spolitiek van de regering. Dat zou opge maakt kunnen worden uit de „enorme verhogingen" van de gemeentelijke tarie ven, waartoe die raad besloot. De CPN noemt onder andere de gasUricven en de huisvuilbelasting. De partij is van mening dat de gemeente raad de consequenties had moeten trek ken uil ter» eerder aangenomen motie waarin de meerderheid van de raad de bczuinigingspolitiek van Bestek '8ï af keurt. Dit- consequenties hadden volgens de CPN moeten zijn, dat het college bij do opstelling van de begroting bewust over de financiële grenzen getreden was. Over hel streven van het college om de begro ting sluitend te houden zeggen de commu nisten: „Dit past precies in de kraam van de regering Van Agt, die de winsten van de bedrijven over de rug van de mensen wil verbeteren." Als alternatief stelt de CPN voor, dat Vlaardingen de begroting overschrijdt en vervolgens naar hel rijk stapt om daar om extra geld te vragen. Want geld zuu er ge noeg zijn: bij deze bewering verwijzen de communisten naar de hoge winsten van de grote bedrijven. Dat geld is hard nodig voor voor de stadsvernieuwing, vindt de CPN. Daarmee zou de verpaupering van de oude wijken bestreden moeten worden. Voorts vindt de CPN dat ook de welzijns sector nog wel wat kan gebruiken. De partij noemt in de open brief met name de grote behoefte aan ontmoetingscentra. Die centra moeten niet wijkgewijs, maar per buurt worden opgericht Een wijk kan uit verschillende buurten bestaan; de CPN vindt een dergelijke benadering meer de werkelijke behoefte benaderen. Tenslotte moet er in Holy op gemeentelijk initiatief een sporthal worden gebouwd. Ook daar voor zou geld beschikbaar moeten zijn. een afzonderlijke regeling op gesteld. In de eerste raadsver gadering van het nieuwe j3ar behandelt de gemeenteraad deze tariefswijzigingen. Voorgesteld wordt het vast recht voor nachlslroommeting te verhogen met zes gulden tot dertig gulden per jaar. Voor grotere bedrijven wordt het tarief verhoogd tot 52.20 gulden. Aan wie onvoldoende gebruik maakt van de moge lijkheid om goedkopere nacht en wcekendstroom te gebrui ken wordt een extra-bedrag in rekening gebracht. Die „boete" bedroeg zes gul den. maar zal worden verlaagd lot 4.50 gulden voor iedere IOO kilo wat- waarmee men bene den de duizend blijft Voor de zogenaamde dag- stroom wordt de prijs ver hoogd van 10,3 cents tot 10,6. De nachtstroom wordt ook met drie-tiende cent verhoogd: van 3,9 naar 4.2 cents. Ook de schakelkosten voor portiek- en galerijverlichting gaan omhoog: van twaalf naar achttien gulden per jaar. Verhoging aardgastarie ven Vlaardingen De bewo ners van de Vlaardingse Indische Buurt hebben bii minister Van Aardenne fel geprotesteerd tegen de aangekondigde verhogin gen van de aardgasprijzen. De verhoging van meer dan driehonderd gulden per jaar gaat hen veel te ver. Zij wijzen daarbij op de algemeen lage inko mensgroep waarin de wijkbewoners zitten. Verder schrijven zij: „Daarnaast speelt bij ons in de Rijnmond ook nog eens het feit, dat we mei een enorme prijsverhoging van de verontreiniging- sbelasüng te maken krij gen (door het dreigende faillisement van de Afval verwerking Rijnmond, - red.). U zult wel begrijpen dat de prijsverhoging van het aardgas in Rijnmond dan extra hard aankomt." Schiedam Het laatste half jaar hebben de cursisten van de kunstklas van het Stedelijk museum onder het motto „wo nen" verschillende werkstuk ken gemaakt. De werkstukken zullen in het Schiedamse ste delijk museum aan de Hoog straat tot 6 januari worden tentoongesteld. De educatieve» zaal is op zondag van 12.30 tol k 17.00 uur open, en maandag en 1 dinsdag van 10.00 tot 17.00 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1