Tweede voorlichter is nauwelijks verbetering Gat in 't dak Bloeii: en uit water heef t toekomst Bijna verdronken donderdag a januari mo Nieuwjaars concert in Lijnbaan hallen Stalen ramengroep vergadert weer Schiedamse topambtenaar beleidsplan: Honden bijten schapen dood Geld uit jasje gestolen Studentes benieuwd naar vrouw in gemeenteraad Gehelmde honkballer Schiedam in de ether Enthousiaste Westlandse tuinders t V Blokje - ^l.rond/' COOP dafèent Uzéïf SC/VDAVW 3 Ivlaardirsgen In de Vlaar- !dingse Lijnbaanhallen geeft het Gewestelijk Orkest don derdag 10 januari een nieuw jaarsconcert. De toegang is gratis. Uitgevoerd 2utlen wor den de Italiënisiche Symfonie n0. 4 van Felix Mendelssohn- Eanholdy; een orkestratie van volksmuziek door Luciano Be- rïo cn El Amor Brujo van Ma nuel de Fa 11a. Medewerken den: het Nederlands Dansthea ter en Lucia Kerstens (so praan). De dirigent is David Porceiijn. Aanvang van het concert 20.15 uur. Vlaardingen De werkgroep 19(7 A/B. die 2ich bezighoudt met de renovatie van de zoge naamde stalen ra men wonin gen in de Indische Buurt en de Vettenoordsepolder, komt maandag 7 januari voor het eerst in het nieuwe jaar bijeen. Op die datum vergadert men vanaf 10.30 uur in kamer 2 van het stadhuis over de voortgang van het werk. De vergadering is openbaar, dus belangstellenden zijn welkom. Schiedam Hoge verwachtingen heeft men op het stadskantoor niet van uitbreiding van de afdeling voor lichting. In een voorlopig beleidsplan stelt de chef van de afdeling algemene en burgerzaken, Ab Noordzij, dat de komst van een tweede gemeentevoorlichter naast Dolf Buschkens nauwelijks een verbetering kan bete kenen. als het takenpakket van het voorlichtingsappa raat wordt vergroot en ook dat ligt in de bedoeling. Gisteren lag de concept-beleidsnota bij Buschkens in de persmappen en ultimo januari zal het seniorencon vent daarover van gedachten wisselen. In deze commissie voor alge mene en bestuurlijke zaken zitten alle frac lie voorzitters uit de Schiedamse gemeente raad. evenais burgemeester John te Loo. Tijdens de be grotingsbehandeling in no vember kwam Te Loo al tot dezelfde conclusie als Noord zij: dat uitbreiding van de ge meentevoorlichting met één persoon nog veel te weinig is voor een goede communica tie met de burgerij, zowel wat betreft het geven van in formatie als het scheppen van goede inspraakmogelijk heden. Schiedam Vuurwerk heeft een gat veroorzaakt in het dak van een auto, die in de Valeriusslraat stond geparkeerd. De eigenaar trof de wagen aan met een gat van 10 bij 15 centi meter. De schade bedraagt ongeveer 250 gulden. Een 42-jarige Schiedammer heeft bij de politie aangifte ge daan van het feit dat zijn wagen, een Rover met kenteken DS-94-MJ, werd gestolen. De wagen stond in de Swammer- datnsingei geparkeerd. De waarde bedraagt 30.000 gulden. Hoek van Holland Twee loslopende honden, een bruinzwarte Duitse herder en een zwarte pincer met rode .halsband, hebben in Hoek vdn Holland enkele schapen aan- lgevallen en min of meer ern- jstig verwond. Wat later is een van beide honden opnieuw ge signaleerd met een levend ko- inijn in de bek. De dieren kon- den lot nu toe niet worden op gespoord. Ook is niet bekend, •wie de eigenaars zijn. Uit een auto hebben onbeken den een. radio-cassetterecorder ontvreemd. De waarde be draagt ruim 475 gulden. De wagen stond geparkeerd in de Van Maanenstraat. Een casset terecorder. drie stoelhoezen, twee paar voetbalschoenen en een Ieren voetbal worden uit een wagen vermist, welke stond geparkeerd op een par keerterrein bij de Nieuwe Damlaan. De spullen werden uit dc wagen gehaald, nadat er een grote steen door de ruit van de rechtervoorportier was gesmeten. Een 18-jarige Schiedamse jon gen heeft bij de politie aangifte gedaan van het feit dat zijn wagen door onbekenden werd beschadigd. Langs de rechter zijde loopt een kras en het lin- kervoorspatbord is gedeukt. De Opel stond op het parkeer terrein bij het station Niéuw- land geparkeerd. Schiedam Bij een ruzie in een café op het Broersveld hebben onbekenden een 25-jarige Belg 250 gulden en 0200 Belgische francs ontnomen. De Belg vluchtte naar buiten toen er een ruzie ontstond maar liet daarbij zijn jasje met het geld om zijn stoel hangen. Bij terugkomst bleek het geld te zijn verdwenen. Schiedam Twee studentes van de Universiteit in Amster dam hebben onder andere aan Schiedamse gemeenteraadsle den een enquêteformulier ge stuurd, aan de hand waarvan tij te weten willen komen hoe de positie van de vrouw in de politiek is. Aan de enquête ne men circa vijftienhonderd raadsleden in Nederland deel. In Schiedam zijn de enquête formulieren onder meer ver spreid onder de voltallige VVD-fractïe, die bestaat uit vier mensen, van wie twee vrouwen, Annie Renskers en Ien de Jong. De enquête bestaat uit bijna honderd vragen, die alle direct of indirect betrekking hebben op de functie in de gemeente raad. In zijn beleidsvisie schrijft Noordzij, dat voorlichting geen apart beleidsfacetje mag zijn. Niet alle voorlichting hoeft door de afdeling voorlichting zelf gedaan te worden. Bij alle activiteiten van de gemeente, die voor de Schiedammers in teressant zijn, moeten Busch kens en zijn toekomstige colle ga betrokken worden. Volgens Noordzij kunnen de verschil lende diensten uitstekend zor gen voor hun eigen voorlich ting, zoals de presentatie van renovatie- of herbestratings- plannen door gemeentewer ken kan geschieden en het treffen van energiebeperken de maatregelen door de open bare nutsbedrijven (de nieuwe naam voor de GTB en de Vrom-dienst), maar Noordzij noemt het nuttig als daarbij de afdeling voorlichting kan be geleiden en ondersteunen. Noordzij vermoedt wel. dat het een kwestie van lange adem wordL Ook moeten veel doel gerichte maatregelen worden genomen, maar welke dat zijn hangt steeds af van de bood schap en de groepen waarop de gemeente zich wil richten Noordzij verwijst naar de tips en suggesties, die bij wethou der Herman Posthoorn zijn binnengekomen sinds hij zijn „inspraakmarathon over in spraak" startte. De chef van algemene en bur gerzaken waakt ervoor ver geefs zijn werk gedaan te heb ben en noteert nadrukkelijk, dat zijn beleidsconcept weinig zin heeft als er niets mee ge beurt cn alles op dc oude voel doorgaat. Een voorlichtingsap paraat in stand houden is vol gens hem van geen betekenis, als er bij het gemeentebestuur niet de wil is om allerlei plan nen tijdig naar buiten te bren gen. In zijn beleidsplan maakt Noordzij geen gewag van de diverse aanbevelingen, die ge meentevoorlichter Buschkens zelf in het verleden herhaalde lijk heeft gedaan. Ook Busch kens laat al jaren weten, dat er veel meer aan voorlichting ge daan zou moeten worden, dat hij dat in zijn eentje niet alle maal kan en dat ook het aan stellen van een tweede voor lichter geen garantie is voor een zichtbare verbetering. In de praktijk hebben die uitspra ken nog geen effect gehad. Wel staat de werving van een tweede voorlichtingsambte naar nu in de startblokken. Noordzij raadt het senioren convent af om een strenge taakomschrijving voor de ge meentelijke voorlichters te maken. „2$ hebben speelruim te nodig voor het opvangen van nieuwe ontwikkelingen, wijzigende inzichten en veran derende omstandigheden." Wel ziet Noordzij als een voor waarde, dat de afdeling voor lichting nauwe contacten on derhoudt met burgemeester en wethouders, de gemeentese cretaris. de hoofden van dienst, de nieuwsmedia en (groepen) burgers. Schiedam Uit een kelder aan de Willem Pastoorsstraat nebben onbekenden door een mit te forceren enkele spullen meegenomen. De eigenaar. een 52-jarige Schiedammer, j m'sl een gereedschapskist, een motorhelm, een honkbalknup- 5 pel en twee kerstbomen. Wat de daders met de spullen wil len gaan doen, is onbekend. De kandidaten rond de tafel met radiopresenta tor Hubert van Hoef. Dankzij medewerking uit het publiek wisten zij toch prijzen in de wacht te slepen. Schiedam Heel Neder land kon gistermiddag het ..Schiedams volkslied" op de radio horen. De KRO was namelijk met een live-show te gast bij disco theek Cartouche aan de Boterstraat in Schiedam. Het programma, de Noon- show. bestaat onder meer uit het raden van groepen of artiesten. Uit het aan wezige publiek werden twee jongens en drie meis jes gekozen die aan dit raadspelletjc mee konden doen. De KRO vroeg deze keer naar groepen die in het geheel geen disco-mu- ziek maken. Gelukkig was nederpop-specialist John Bun te in de zaal aanwezig, zodat Schiedam geen ne derlaag tegen een telefoni sche kandidate leed. Aan het einde van de show was er nog een vraaggesprekje met de Schiedamse zangeres Syl via van Asten. Zij noemde Schiedam een fijne stad. maar er gebeurt volgens haar te weinig op muzi kaal gebied. Sylvia is on dermeer bekend uit de groep Mistral. Hier" zijn de loshangende wortels in de waterfilm goed te zien. Tuinder Ne- derpelt plukt zijn eerste komkommers Naam: onbekend Ras: bastaard Leeftijd: acht weken Kleur; bruin Geslacht: mannelijk In een speciaal voor klei ne honden gemaakte ken nel in de Hargahoeve aan ADVERTENTIE COOP is ii w inkoop- en verkooporga nisatie. Met eigen winkels en een as sortiment dat is afgestemd op üw wensen. Voor prijzen die zo laag zijn als 't maar kan, omdat COOP alleen maar rekening en verantwoording hoeft af te leggen aan z'n klanten. Dus aanü! de Schiedamse Sponlaan zit een geweldig lieve bastaard-puppy. Een klein ding met vragende oogjes. Onweerstaanbaar is de neiging om dit hondje aan te halen. Dat er mensen zijn, die dergelijke dieren pijn kunnen doen, blijkt uit het verhaal op welke wijze dit hondje in het asiel terecht gekomen is. Een jongedame fietste za terdagavond op de Buys Ballotsingel in Schiedam. Zij hoorde een hondje jan ken en ging als dteren- vriendin kijken. Met stomme verbazing en af schuw zag zij twee opge schoten knullen een po ging ondernemen om een hondje van nauwelijks acht weken te verdrinken. Zij rende dapper erop af en nam het 2onder naden ken op voor het jonge dier. Maar de jongens wa ren niet zo makkelijk af te brengen van hun afschu welijke daad. Omdat zij plotseling gestoord wer den, kreeg de jongedame een paar flinke meppen met een fietsketting. Ge wond in haar hals heeft zij toch kans gezien om het hondje te redden. Thuis heeft zij echter ook twee honden, welke zich een beetje een jaloers opstel den tegenover de nieuwe ling. Om het hondje toch een goed tehuis te geven heeft zij de hulp ingeroe pen van de Hargahoeve. In het asiel wacht hij nu op een goede baas na dit angstige avontuur. Omdat hel een jonge hond be treft, zal het geen moeite kosten om aan een nieuwe baas te wennen. De opvoe- ding begint bij het zinde-* lijk maken en de rest zal ook geen moeite kosten. Te oordelen naar zijn li chaamsbouw zal het geen grote hond worden, maar meer een middelslag hond. De asielmedewer kers hebben de dierenred- ster geadviseerd om bij de politie een aanklacht in te dienen. Naaldwijk De Naaldwijksc tuinder J. Nederuelt. die tro- sanjers uit het water plukte is nog niet he lemaal tevreden over de bloemen. Het is echter al heel wat be ter uitgevallen dan een eerdere teelt, die vorig jaar niet hele maal uit de verf kwam. De trosanjers, die hij dit jaar in het water had uitgezet, leverden tienduizen den knoppen, die de komende weken oogs- tbaarzijn. De heer Nederpelt is een van de tuinders die onder begeleiding van de heer A. Verhagen uit Naaldwijk druk doende is met de nu- trium filmtechniek (NFK) of voedingsfilm techniek. Ook heeft hij de eerste komkommers geplukt van zijn NFK-proef teelt kom kommers van 140 planten. Over dit product is hij zeer tevreden- Volgens onderzoe kers van het proefstation te Naaldwijk is het echter af wachten of de komkommer óp water het net als de komkommers in de volle grond ongevéer acht maan den uithouden. De onderzoekers geven de plant niet meer dan drie of vier maanden. Ook voor de heer Nederpelt is Jiet nog afwachten. Op „piepschuim^ De NFK techniek werkt als volgt. De eerste beginselen van de anjers op water groeien op in een klein stukje kunst stof, dat ook wel gebruikt wordt door bloemisten om bloemstukjes mee op te ma ken, het zogenoemde oase. De blokjes staan in een lan ge. vrij ondiepe bak van „piepschuim". De bak staat op een schuin aflopende helling. Op het hoogste punt wordt water ingelaten, waarin de nodige voedingsstoffen zijn opgelost Dat water stroomt langs de plantjes en wordt in een re servoir opgevangen. Daar wordt met behulp van ap paratuur gemeten hoeveel voedingsstoffen er nog inzit ten. Een computer, die een re servoir met voedingsstoffen bedient, zorgt er dan voor, dat het water weer voldoen de stoffen bevat om de tro sanjers te voeden. Ook de hoeveelheid zuur stof, die de plant nodig heeft wordt gemeten, zodat ook dit via een versneld transport van het water kan worden toegevoegd. Zonlicht Over de bakken ligt een plastic vel, dat aan de bo venkant wit is en aan de onderkant zwart. Daardoor worden de snel groeiende wortels beschermt tegen het felle zonlicht. De wortels groeien zo snel, dat wanneer de bloemen geoogst worden, er een laag wortels is gevormd van bij na anderhalve centimeter dikte. De heer Nederpelt toont zich nog niet helemaal te vreden over de trosanjers. De pomp. die voor het doorstromen van het water moet zorgen bad een te kleine capaciteit waardoor er te weinig zuurstof kon worden opgenomen. „We zitten nog in de experi mentele fase", zegt de tuin der, die het project heeft opgezet met een aantal tuin ders, waaronder zijn dorp sgenoot A. Verhagen, die zich vooral met de compu ter heeft beziggehouden. T.We gaan echter door. Het telen op water kan enorme voordelen bieden. Vooral in de strijd tegen de vaatziektes, waardoor vaak een kwart van de trosanje- roogst verloren gaat." Als verdere voordelen noemt hij, dat via het kwe ken op water bijna overal ter wereld ^geoogst kan wor den. Nodig zijn slechts een passend klimaat of een kas en water. „Desnoods kan je het mid den in de woestijn doen of op rotsbodem", voegt Ne derpelt er aan toe. „Ook in de derde wereld, waar vaak moeilijkheden zijn met de ontginning van de bodem kan deze teeltwij ze enorme voordelen opleve ren." Er zit toekomst in de*""bloe men uit water.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3