SCHIEDAMSCHE COURANT V ier mil j oei i winst voor Windn lilt BV Ik „steent de proef fOok Zuid heeft op bouwwerker nodig' CAI schiet op 'Dit is het uiterste' Jongeren toch naar Bijdorp Nog geen s-ehot in ontvoerings zaak Co-opmuseum wil zich beschermen Gereedschap in trek bij dieven Passage moet viool betalen Brandstichting in kelderbox Rita van Lambaigen: Overvallen van bezine- stations ,voor de kick' Gemiddelde huren kaalslag Oost wijk: Inbrekers krijgen idee mei het Rotterdams Nieuwsblad. yosW340" teW000'' Vrijdag 11 januari 1980- ONAFHANKELIJK DAGBLAD 104-de jaargang no. 26528- 6 PAGINA'S Broersvest 3 telefnon administratie 3680.11 - radactie 262566 klnohtendlenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De politie van Schiedam zoekt nog steeds met man en macht naar de uit de ouderlijke macht ontzette ouders van een 3-jarig' buitenlands meisje, die het afgelopen weekend het kind ont voerden uit het huis van haar pleegouders. Het sig nalement van het kind en haar ouders is aan de ko ninklijke marechausee en de rijkspolitie doorgege ven. Dc Schicdamse poli tie sluit niet uit dat de ou- ders met het kind naar het buitenland zijn ge vlucht. Onder het voorwendsel dat zij het kind wilden zien brachten de vorig jaar door de kinderrechter uit de ouderlijke macht ontzet te ouders een bezoek aan de ploegouders in Schie- dam-Zuid. Het kind werd plotseling uit de kamer op gepakt en meegenomen. Volgens de politie was de. spanning op dat moment zo danig, dat de pleegouders geen actie ondernamen om het kind bij hen te houder Schiedam De jongeren van Schiedam-Noord kun nen er steevast op rekenen, dat er een ontmoetingscen trum vlakbij de Foldervaart komt. Ondanks aanvankelij ke bezwaren van bewoners van het nabijgelegen wijkje Bijdorp worden dc kansen op een open jongerencen trum (OJC) op de voorge stelde locatie groter, nu indi rect contact tussen de jonge ren en de Bijdorpers geleid heeft tot meer begrip. De gemeente Schiedam heeft daarbij bemiddeld. De twee belangengroepen hebben nog niet met elkaar rond de tafel gezeten, maar met een voorlo pige schets die van het OJC is gemaakt konden beide partijen in principe wel instemmen. Een en ander houdt in, dat het jongerencentrum niet geheel gelijkvloers wordt maar dat sommige vertrekken op een eerste verdieping ziin ingete kend. Voor een heel centrum op de begane grond is de loca tie bij de ingang van het Har- gapark namelijk te klein. Schiedam De veren inging vrienden van het coöperatie museum wil binnenkort pro beren een eigen status te ver krijgen. De vereniging, die al honderd actieve leden telt, zal over het oprichten van een stichting volgende maand ver gaderen. Zij is namelijk al tij den van mening dat de collec tie, die steeds verder wordt uitgebreid door zogenaamde guüe gevers, veiliger kan wor den ondergebracht in een stichting dan in een vereni ging. Het is daarom verheu gend voor de leden dat er nu serieuze stappen worden on dernomen om verzameld an tiek en snuisterijen beter te gaan beschermen, 't Co-opmuseumpjc is ruim een jaar geleden uit initiatief van vroeger personeel van het su perconcern Co-op ontstaan. Het is gevestigd aan de Ke- thelstraai 12. De verzameling loopt uiteen van bronzen beel den tot proefstukjes zeep en bestaat meestal uit giften van particuliere verzamelaars of organisaties. Vlaardingen Voor Windmill Holland B. V. in Vlaar- dingen heeft 1979 de omslag gebracht na drie verlies gevende jaren. Het jaar 1979 werd, dankzij de verbeter de markt die vooral in het vierde kwartaal tot de winst bijdroeg, afgesloten met een bescheiden winst en bete re vooruitzichten voor de toekomst. De winst, circa vier miljoen gulden, is afhankelijk van een transactie met de Tunesische Staatsbedrijven over de verkoop van de Hollandse aandelen in Windmill Tunesië. Een transactie waarover al overeenstemming is bereikt en die in de komende maanden afgewikkeld wordt. Deze voorzichtig optimistische sident-directeur van Windmill geluiden waren gisteravond te Holland B. V., drs. G. Valkier, horen uit de mond van de pre- tijdens zijn nieuwjaarstoe spraak tot het personeel. Na een lange reeks van jaren met een teruglopende perso neelsbezetting, heeft Windmill dit jaar eindelijk weer eens hetzelfde aantal werknemers {720) als vorig jaar. Er zijn zelfs dertig vacatures, waar van slechts een deel komende vervangingen zijn. Verontrus tend noemde de heer Valkier het hoge ziektecijfer op het be drijf. Hij onderkende het lan delijke aan dit verschijnsel, maar onderstreepte de extra belasting die het veroorzaakt op de mensen die de boel op het bedrijf aan de praat hou den. Het totaal aan productie en verladingen nam in 1979 met bijna elf procent toe ten op zichte van 1978. Wat betreft het marktgebeuren noemde de heer Valkier 1979 het jaar van het fosforzuur. Dit produkt heeft voor het bedrijf het her stel van de markt ingezet. Door de productieverhoging van fosforzuur (22 procent meer dan in 1978) kon Wind mill hiervan optimaal profite ren. iiiiiiiniiiiniiiiiiiiminiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiintiiitiiiiiiiiiiiiiiiiuinuimiiiimiiiinmiiuimiiiiinimiinimtiumHiuiiimiistiniimiiiuiiHimufiHmiiiminiiHiimiimmmimniiRtiiiiH Voor het lopende jaar ver wacht de heer Valkier een voortgaande margeverbete ring, Hij benadrukte dat het voor Windmill een noodzaak is de rentabiliteit van het be drijf, die in 1979 niet onrede lijk was. in de loop van 1980 te verbeteren. „Slechts met een een betere rentabiliteit kun nen wij over de middelen be schikken voor de noodzakelij ke modernisering van het be drijf." Hij deelde mee dat het bedrijf, op basis van de gesig naleerde betere vooruitzich ten, inmiddels heeft besloten voor 1980 een investeringspro gramma van tien miljoen gul den goed te keuren. Het is de bedoeling dat daarmee een aantal gewenste saneringsin vesteringen worden aangevat, waarmee de directie tegen 1983/84 over een gestroom lijnd bedrijf met hogere pro ductie en productiviteit hoopt te beschikken. Schiedam Onbekenden heb ben vanuit een bouwwerk in de Van Heekstraat gereed schappen gestolen ter waarde van vijfentwintigduizend gul den. De dieven kwamen het in aanbouw zijnde pand van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam vermoedelijk met een valse sleutel binnen. Eerder deze week is voor bijna veertigduizend gulden hand gereedschappen gestolen uit twee bouwketen in Woud- hoek-Noord. Schiedam Het Pas sagetheater moet zor gen voor een nieuwe viool voor muzikante J. Wind-van Boe hove. Deze dame is onlangs in de orkestbak van het theater gevallen en daarbij brak haar oude instrument, waarde 500 gulden. De violiste geeft Passage de schuld van haar val, omdat de drempel waarover 2ïj struikel de niet gemarkeerd was. Het Passagetheater is tegen zulke incidentjes niet verzekerd. Daarom heeft de nog jonge stichting, die de Schie- damse schouwburg be stuurt, zich gewend tot het stadskantoor om te zien of er geld voor een nieuwe viool te halen valt uit de verzekering voor gemeentelijke ge bouwen. Om verdere ongelukjes te voorko men zal in elk geval de lastige drempel met zwarte verf duidelijk worden aangegeven. DelftIn een kelderbox aan de Schubertlaan is gisteravond brand gesticht door vier jon gens in de leeftijd van onge veer veertien jaar. De jongens waren in de kelder met kaar sen bezig, toen zij plotseling naar bovenkwamen en riepen dat de brandweer moest wor den gewaarschuwd. Daarna namen ze de benen. De kel derbox is geheel uitgebrand. Het vuur moest door de brand weer worden geblust. Schiedam Rita van Lambaigen, het CDA- raadslïd dat in dc Gorzen woont, heeft er geen misverstand over laten bestaan dat zij Schiedam-West een opbouwwerker zou mis gunnen. „Ik vind dat elke wijk in Schiedam een opbouwwerker nodig heeft, ook Schie- dam-Zuid, ook Schiedam-West," heeft zij in het openbaar verklaard. Vorige maand wekte mevrouw Van Lambaigen de indruk dat zij een opbouwwerker voor Schiedam rechtvaardig vindt, en gezien de ver hitte discussies op dat moment tussen Zuid en de SSWO (de „baas" van de toekomstige op bouwwerkers) werd dat uitgelegd alsof zij Schiedam-West geen opbouwwerker gunde. Die wijk was namelijk de opbouwwerker toege wezen, waarvoor in eerste instantie Zuid in aanmerking zou komen. „Maar ik wil helemaal niet de situatie terug draaien en West die opbouwwerker afnemen," aldus Rita van Lambaigen deze week. Wel wil zij een discussie aangaan in een volgende ver gadering van de raadscommissie voor vorming en recreatie over het opbouwwerk in heel Schiedam, en dan niet beperkt tot de oude wij ken. Ook D'66-raadslid Rob Hijmans is be nieuwd of er een tijdsfasering kan worden ge maakt, waaruit enigszins duidelijk wordt wan neer welke wijk een opbouwwerker krijgt om de helpende hand toe te steken bij problemen in de wijk. De vergadering daarover zal plaats vinden na vrijdag 25 januari, wanneer een aan tal hierbij betrokken raadsleden een gesprek heeft gehad met het SO, het stedelijk overleg van bewoners- en wijkverenigingen. Vlaardingen „Ik had dat geld eigenlijk niet nodig. Ik deed louter mee om de kick." Dat verklaarde gister middag de 27-jarige Rob B. utt Den Haag ten overstaan van de Rotterdamse recht bank, waar hij zich verant woordde voor twee overval len op benzinestations in Maassluis en Vlaardingen, op 20 oktober vorig jaar. Bij de overvallen, die in ieder geval in Vlaardingen met het dreigen met geweld ge pord gingen, werd een be drag van zo'n 6500 gulden "uitgemaakt. Zijn kompaan, de 26-jarige koo van der T, uit Den Haag, had volgens zijn verklaring uit radeloosheid gehandeld. Bij ryn echtscheiding, een jaar ge leden. had hij wat schulden overgenomen en die waren al- maar groter geworden, «at leidde er uiteindelijk toe. üat hij wegens een huurschuld 4Jt 2ijn huis gezet zou worden. .De sociale dienst wilde me hiet helpen. Maar nu ik in de gevangenis zit heeft de maat schappelijk werkster wél voor elkaar gekregen dat ik in mijn huis kan blijven. Waarom moet er eerst zo iets gebeuren voor je geholpen kan wor den?", zo klaagde hij ten over staan van rechtbankpresident C. H. W. Boot. Die had er ech ter weinig waardering voor. Tijdens de rechtzitting werd hevig ontkend, dat men ge weld had gebruikt bij de over vallen. De pompbediende in, Vlaardingen, die de heren tij dens bet evenement hadden toegevoegd: ,3lijf stil zitten, anders schiet ik je kop er af", had verklaard dat zijn handen waren weggeslagen toen hij het geld wilde beschermen. „Die man leest teveel boeken of kijkt teveel naar films. Daar klopt helemaal niets van.", merkte een van de overvallers °P- Officier van justitie De Saint au Laire eiste acht maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Over veer tien dagen zai de rechtbank uitspraak doen. Vlaardingen Ondanks het optimisme van de gemeente over de bereikte resultaten met betrekking tot de nieuwbouw op de le Van Leyden Galestraat in de Oostwijk zien veel oorspron kelijke bewoners van de vour een gedeelte met sloop bedreigde Zeeheldenbuurt het niet meer zitten. Volgens een reeent gehouden enquête zou dat percentage bijna de helft bedragen. Dat bleek tijdens de informatie-avond, die gisteravond door het projectteam Oostwijk werd gehouden. De gemiddelde huur van een woning op de kaalslag in de Oostwijk zal op het moment dat de huizen bewoond kun nen worden 361 gulden bedra gen. „Wat hier ligt is het uiter ste wat we kunnen bieden. Als U nee zegt dan betekent dat Vlaardingen Wethouder IJsbrand van der Velden, die onder meer de CAI in zijn portefeuille heeft, heeft gister middag persoonlijk de tienduizendste aansluiting verricht op de gemeentelijke radio- en TV-kabel. Dat gebeurde ten huize van de familie Van Dorp aan de Surinamesingel 2. Van de gebeurtenis werd natuurlijk iets feestelijks ge- maakt, in totaal moeten er naar verwachting zo'n 25.000 woningen binnen de stad op de CAI worden aangesloten: een klus waarmee men nog geruime tijd bezig is. !lllintIltIllllinillllt!Nlllllllllllllllll!lll!lllllllll!llllllIlIII|l|]llllll||||llll|||lllllllll!lIll!IIIMI[|il!!IIIlllII!!l|JIIHI||l!lll!IlllIllI!NIIIIII!lllllin!l|[|llll!lllllllimHltlIIIJ|[|IM!IIIUIIIlfll!lI[in[|!l!imil||J||||||ff Schiedam De combinatie van gereedschap met een brand kast moet inbrekers in het dienstgebouw van de NS bij het station Schiedam/Rotterdam-West op een idee hebben ge bracht. 6 Gisterochtend bleek namelijk dat er een poging was gedaan de kluis open te breken met gereedschap van de Spoorwegen, inbrekers dachten waarschijnlijk met behulp van de aanwezige werktuigen hun slag te kunnen slaan. Hoewel er flinke schade werd aangericht hield de kluisdeur stand. dat er geen alternatie! is. Aiies is hier uitgeknepen, er zijn geen mogelijkheden om er nog meer uit te halen," aldus de gemeentelijke voorzitter van de projectgroep. Van Elk. Hij reageerde daarmee op de op roep van de bewonerskant een uitspraak te doen over de aan vaardbaarheid van de huren. Die huren zullen betaald moe ten worden door de huidige bewoners van de Zeehelden buurt, mensen met over het algemeen een zeer laag inko men. Van Elk benadrukte, dat afwijzing in feite niet meer mogelijk is. Het bouwplan omvat circa driehonderd woningen, die door de architecten Witstok en Klunder ontworpen werden. Op het moment dat gebouwd zal gaan worden bedraagt de huur 312 gulden, maar van be lang is vooral de hoogte van de buur als de woningen ge reed zijn. Die gemiddelde huur van 361 staat nu vast. Verho gingen zullen daar niet over heen komen. Van de huur van de parkeergarages verwacht men in I960 een huur van 20 gulden. Tot het laatst toe heeft het er trouwens om gespannen of de prijs die de gemeente nu aan de wijk kon presenteren ge haald zou worden. De Vlaar- dingse aannemer Van der Waal had voor de bouw een Trijs bedongen die de gemeen te veel te hoog achtte. Op het laatste nippertje werd nog een akkoord bereikt De enige die nog roet in het eten zou kun nen gooien is Den Haag. De gemeente venvacht echter dat de toegezegde subsidie op de zogenaamde excessieve bouw kosten gegeven zal worden. Voor het bouwplan staan op het ogenblik tweehonderd mensen ingeschreven. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1