31 ïnenberging, buiten- berging... ©l* ge vo on niets 9 Schiedam heeft t licht gezien 7Werkgroep wil alternatieve woningbouw Bejaardencentrum wordt uitgebreid V oorlichtingsblad niet huis aan huis Maasland schrijft bestuur Tiflis Tekort aan bergruimte m De Snayerwoningen NV wit net zoals Bredere pionieren Bouwfonds vol lof over energieplannen 5 Paranormale aanrijdingen Zijdeveld centraal De Harg bestaat tien jaar Ter ondersteuning lot dissidenten Expositie over sleep diensten MAANDAG 14 JANUARI 1980 meter rgruimte woning. '/"■te** De De Snay erwoningen... één vierkante be- per Vlaardingen Elk portiek een berginkje van iets meer dan twee bij drie meter, waarvan zeven a acht gezinnen gebruik moeten maken. Conclusie: per wo ning één vierkante meter bergruimte. Dat is alles, te weinig dus. Eén fiets en je hebt het gehad. Het tekort aan bergruimte is een van de grootste problemen voor de bewoners van de De Snayerwoningen in de Vlaar- dingse Babberspolder. Over verbetering van die situa tie wordt al jaren gepraat. Tot nu toe zonder resultaat. De 210 portiekwoningen ach ter de Schiedamsedijk kwa men vorig jaar in het nieuws toen de gemeente het plan op hadden gevat iets aan de ruimtenood te doen. De be trokken bewoners kregen van het stadhuis te horen dat er plannen waren om de be neden woninkjes te zijner tijd te reserveren als berging. Nieuwe bewoners van die woningen kregen dan ook een tijdelijk huurcontract aangeboden, zodat ze er zon der al te veel moeite weer uitgezet zouden kunnen wor den. Toen die plannen bekend wer den reageerden de bewoners met een enquête onder alle 210 gezinnen. Uit het resultaat van dat onderzoekje bleek dat een grote meerderheid weliswaar voor een berging was, maar een derde van die voorstan ders vond het niet zo verstan dig dat ten koste van woon ruimte te laten gaan. Ook van elders kwamen er protesten. Ondermeer van de kam van de jongeren, die er op wezen dat de kleine ben eden wonink jes juist heel geschikt waren voor alleenstaanden of twee persoonshui shoudmkjes Maar de gemeente voelde niet veel voor bui ten bergingen Esthe tisch niet verantwoord, luidde de motivering. De bmnenbergingen zouden een huur gaan doen van nege- neneenhalve gulden per maand. Net zoveel ais wan neer tot bui ten bergingen be sloten was. De gemeente had echter nog meer plannen in petto voor de De Snayerwo ningen: renovatie. Wanneer we toch gaan verbeteren, kun nen we meteen eens kijken of er nog meer op te knappen valt Op haar beurt kondigde de gemeente een enquête aan, waarin behalve over de ber gingen een reeks vragen ge steld zou worden die verband hielden met eventuele renova tie. Duidelijk was natuurlijk dat de bergingen alleen de ge meente veel te duur uit zou komen. Inpassing in een alge hele renovatie met de extra subsidies en huurverhogin gen zou vee! gunstiger kun nen zijn. Hoe het ook zij, het bleek dat de bewoners helemaal met van renovatie gediend waren. Meer bergruimte was voorlo pig het enige dat ze wilden Er werd toen overeengekomen dat er niet gerenoveerd zou worden, waardoor het pro bleem van de bergingen weer teruggebracht werd tot de oor spronkelijke proporties. Een oplossing is er met door nader bij gekomen. Integendeel mis schien zelfs. Even leek het er op dat de ge meente zelfs geheel had afge zien van het plan tot bmnen- bergirigen Een brief van het rijk. g encht aan een bewoon ster d ie bij het rijk geprotes teerd had togen de eventuele ontrui-Tiing van haar beneden- womr.ikje in verband met de toekomstige bergingen aldaar, had zoiets gesuggereerd Het bleek dat hei rijk de verkeer de conclusies getrokken had uit wa t de gemeen ie had ver teld. Het plannetje voor de binnen bergingen ligt er nog steedss zegt de gemeente nu Het rijk zou zich hebben ver gist cr is door de gemeente vriend elijk verzocht een recti ficatie te schrijven. Géén renovatie, wèl een ber ging .'Maar %'oor dat laatste is geen geld Deze maand nog zouden „de 210" in de knel punten com missie behandeld worde n, volgens de gemeente, Binne nbergtng of builenbcr- ging Het wordt hoogstwaar schijnlijk een betrekkelijk the- orctist hc discussie, omdat het geld e r toch niet is Zodat de praktij k voorlopig wel zal blij ven zoals die was: een fiets kun je maar net kwijt, de bun- galowtcnt moet onder de kap stok in het halletje of in de meter! tast. Maasdijk Door een merk waardige samenloop van om standigheden vonden gisteren op de Maasdijk tegelijkertijd drie aanrijdingen plaats. Bij deze aanrijdingen waren ze ven auto's betrokken. Er vie len geen gewonden. De aanrij dingen vonden alle plaats om vijf voor half vier. Wellicht speelde de zonnes tand een rol. Feit is dat zich voor en na dit tijdtip geen ver dere aanrijdingen hebben voorgedaan. Misschien is het Üe moeite waard de geboorte lijnen van degenen die bij de aanrijdingen betrokken waren sens na te gaan om te zien of deze lijnen kruisen ter hoogte van de Maasdijk. Schiedam Vol lof is het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten over de Schiedamse pioniersfunctie op het gebied van zonneenergie. In het laatst verschenen nummer van het blad Indruk, dat de NV acht maal per jaar uitgeeft, worden alie voordelen van deze energievorm opgesomd. Het Bouwfonds heeft de Schiedamse activiteiten als een uitdaging gezien en voelt zich bereid mee te pionieren. Het Bouwfonds heeft goede met zonneenergie, zoals de hoop dat in de Schiedamse nieuwbouwwijken Woudhoek- Noord en Spaland kan worden meegewerkt aan de bouw van honderden zonnewoningen. In verband met de stadsuitbrei ding hebben de gemeente Schiedam en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten al goede contacten. Desondanks zullen de eerste zonnewonin gen in Woudhoek door Brede- ro Vastgoed worden gebouwd: maar die bouwactiviteit moet als een ruilmiddel worden ge zien. Bredero Vastgoed is e- venals projectontwikkelaar Empeo een dochteronderne ming van bouwreus Bredero, die bereid is af le zien van grote bouwprojecten m de Schiedamse binnenstad als in Woudhoek ongeveer 125 zon newoningen kunnen worden gebouwd. Evenals het Bouw fonds hoopt Bredero daardoor in de zonncenergtebeweging vooruit te kunnen lopen om aldus in Nederland een goede naam te kunnen maken, In antwoord op de plannen zonneenergie, Schiedamse wethouder voor stadsontwikkeling en milieu Chris Zijdeveld deze na een Amerikaanse studiereis met drie ambtenaren ontvouwd heeft, nebben Bouwfondsme dewerkers Fred Kerkhof en Paul de Jong (energieconsu- !ent) een rapport uitgebracht, waarin becijferd is dat het plaatsen van zonnecollectoren economisch nog niet haalbaar is. Wel zijn zij met Zijdeveld van mening dat met eenvoudi- ge middelen een huis door de zon verwarmd kan worden. Het ontwerp van de architect speelt daarbij de belangrijkste rol en hel blad Indruk is onder de indruk van de Schie damse eenvoud zelfs op de juiste plaats geplante bomen kunnen a! zorgen voor koelte in de zomer en warmte in de winter; in de donkere tijden schijnen immers zonnestralen door de kale takken van bo men heen en in Amerika leert de ervaring dat met een win terse temperatuur de kracht van de zonnestralen toch vol doende is om een heel huis te verwarmen Ook andere hulp middelen kunnen worden toe gepast, zoals een Trombe-wall, een zwarte muur die op het zuiden is gericht met een glas plaat ervoor: zwart neemt warmte op en het daarvoor ge plaatste glas zorgt ervoor dat die warmte niet kan ontsnap pen. Het Bouwfonds prijst Zijde veld en ambtenaren Harm de Block. Gustaaf Schaap en G. de Boer om hun constructieve houding. Zo waren zij de enige West-Europeanen op een Amerikaans congres over zon neenergie (solar energy). In druk citeert De Boer: „Toen ik uit Amerika terugkwam, ben ik nog eens in mijn oude stu dieboeken gaan zitten snuffe len. En omdat ik vanuit een andere invalshoek begon te le zen, ontdekte ik dat ik het ei genlijk allemaal al wist. Ik hoefde mijn gedachten alleen maar op het juiste spoor te zet ten." Kortom, de aanvankelij ke scepsis van De Boer was verdwenen. Indruk: „Omdat nu alle dien sten, de gemeenteraad en het voltallige college van burge meester en wethouders de zon in hun armen hebben gesloten, is er maar één conclusie te trekken: Schiedam heeft het licht gezien a -a - w,J v Y i Schiedam loopt warm voor zonneenergie Schiedam Een groep van dertig Schiedammers wil met Wethouder Chris Zijdeveld gaan praten over mogelijkheden voor een alternatief bouwcomplex, dat ergens in de stad neergezet zou moeten worden. „Centraal Wonen" is de naam, die meestal gebruikt wordt voor de leefvorm waarbij grote groepen bewoners enkele vertrekken samen delen. Keukens, badkamers, hobbykamers en ontspanningsruimten komen zo ten goede aan een grotere groep mensen dan in de traditionele bouwvarianten het geval is en bovendien wor- den zulke voorzieningen op die manier goedkoper. )ver tien dagen gaan vijf ver- positief op de plannen en ging IjCgenwoorchgers van Centraal '"onen met wethouder Zijde veld rond de tafel zitten. „Wij uilen de ruimtelijke moge- 'jkheden, die er in Schiedam 3Jn, onderzoeken en kijken "at daarmee te doen valt," egt Henk Tiggelhoven, secre- wis van de werkgroep cen taal wonen. De werkgroep allei eerst een indruk heb- jen van de plaatsen In Schie- lan», waar genoeg ruimte is ,m eeo bouwproject op te zet- en voor tientallen Schiedam- °ers die volgens de ideeen fan Centraal Wonen nauwer "alen samenleven zonder vengens de ganse dag by el- i jaar op schoot te 2itten. Als J<- locaties bekend zijn, dan allen de dertig belangstellen- T jtn proberen een keuze le en in overleg met Zijde- da gaan streven naar ont- 'erpen voor de bouw. Dc wet- ouder reageert in principe meteen op het verzoek van Tiggelhoven om een gesprek te hebben in. „Als wij de locaties een beetje kennen, voorkomt dat m ieder geval veel nutteloos gediscus sieer," aldus Henk Tiggelho ven. Bovendien wil de werk groep door contact met de wet houder de belangstelling van de dertig personen proberen vast te houden. Overigens wordt er min of meer op gere kend. dat gedurende de voor bereidingstijd meer Schiedam mers interesse zullen krijgen voor het centraal-wonen-idee. Bijna alle belangstellenden voor het project zyn Schie dammers; er zit één Vlaardin- ger lussen. De huidige werkgroep is om staan uit een bijeenkomst in zaal Irene, vorig jaar, waar vertegenwoordigers waren van andere CW-projecten in Delft en Hilversum. Schiedam Bejaarden centrum de Harg viert dit jaar zijn tweede lustrum. Donderdag 31 januari is het precies tien jaar gele den dat hei gereformeerde rusthuis aan de Nieuwe Haven werd opgeheven en de bewoners verhuisden naar het nieuwe centrum aan het Hargplein. De officiële opening vond ruim een half jaar later plaats en zal dit jaar in september worden ge vierd. Maar voor het zover is, zal de gemeenschaps- zaal van het bejaardencen trum worden vergroot en zal het gebouw worden uitgebreid met twee zaalt jes. Tevens zullen bin nenshuis de nodige ver bouwingen worden uitge voerd. Enkele weken gele den is de aannemer be gonnen met de aanvoer van materiaal en het gra ven van een bouwput voor de uitbreiding. Als men met te kampen krijgt met tegenslagen, zal het werk van de zomer zijn afge rond. Te klein De gemeenschapszaal wordt vier meter verlengd, omdat die m de loop der jaren te klem is geworden om de bijna honderd bewoners van De Harg te huisvesten tijdens bijzondere evene menten. De twee ruimtes, die op de vergrote zaal zul len aansluiten, zyn even eens bestemd voor sociale activiteiten. Eén zal worden ingericht als ontvang struimte voor bewoners, waar zij bijvoorbeeld op verjaardagen met dc familie kunnen samenzijn Om zo'n gezelschap de mogelijkheid te bieden koffie te zetten of een klem hapje klaar te ma ken wordt ui dit zaaltje een kleine keuken ingericht. De tweede gaat fungeren als recreatieruimte, waarin on dermeer de bibliotheek wordt ondergebracht. Ver der kunnen de bewoners er terecht voor een partijtje biljart, lezen, handenarbei- den, of zo maar gezellig bij elkaar zitten Beide nieuwe zaaltjes zullen plaats bieden aan ongeveer vijfentwintig mensen. Toko Ook zal er een toko komen, waar onder andere snoep goed en rookwaren ver kocht worden. De tegen woordige hoisbyruimte voor bewoners 'wordt omge bouwd ten b .hoeve van de in totaal vijf tig personeels leden Daar 1 runnen zij. na de verbouwu ig, tijdens de pauzes even uitblazen De huidige fietsenstalling wordt garder obe voor het personeel Omdat de Harg niet /onder 1 letst n be rg- plaals kan, z. il op de bin nenplaats een» nieuwe stal ling worden n ierge/et Ver der zullen dr ie badkamers worden veran derd in gi utc doucheruimtes zodat hulp behoevende bejaarden die liever dou then dan een bad neme n geholpen kunnen worden bij het ba den Vlaardingen De Vlaarding- se Energie en Waterleiding Bedrijven volgen met het voorbeeld van vele andere ge meen telyke waaronder het Schiedamse en provinciale bedrijven in Nederland, die het voorlichtingsblad „Energie en Water" huis aan huis laten bezorgen. Enige maanden ge leden werd het betreffende blad in diverse wijken van Vlaardingen bezorgd, samen met een antwoordkaart waar op geïnteresseerden konden aangeven, het blad in de toe komst best regelmatig in de bus te willen vinden. Van die kaarten kwamen er slechts 23 procent met een positieve re actie terug, terwijl het GEWB een respons van 33 procent had willen hebben, alvorens tot huis aan huisverspreiding over te gaan. Het blad, dat viermaal per jaar verschijnt en vaak uitstekende informatie geeft over het (zui nig) omspringen met gas, wa ter en electriciteit, is voor be langstellenden toch te krijgen. Wie zich by dc afdeling voor lichting van het GEWB meldt (telefoon 35 44.44 toestel 116) krijgt het telkens gratis thuis- gezonden. In Maassluis is inmiddels be sloten, dat het blad een jaar lang op proef huis aan huis be zorgd zal worden. Na dat proefjaar wordt bekeken, of men er mee doorgaat. Binnen kort wordt he: eerste nummer in de gemeente verspreid. Maasland Burgemeester en wethouders van Maasland wil- ien een brief schrijven aan het gemeentebestuur van Tiflis, de hoofdstad van de Georgische republiek. In de brief, die nog opgesteld moet worden, doet Maasland een beroep op het gemeentebe stuur hun invloed uit te oefe nen om de positie van een aantal dissidenten te verbete ren. Als aanknopingspunten worden genomen de Olym pische Spelen en het Helsinki- accoord. Burgemeester en weihouders van Maasland reageren hier mee postttc-f op een verzoek van Amnesty International af deling Maassluis en Maasland Het komt ter sprjke in de raadsvergadering van dinsdag, die om acht uur begint in het gemeentehuis. Amnesty heelt een actie ge- Start onder de Nederlandse ge- meenten om via brieven en contacten de besturen van de hoofdsteden van de vijf Russi- che republieken te vragen hun invloeden formeel of infor meel aan te wenden om het lot van de Helsinki-mom tors te verbeteren. Een aantal van hen is veroordeeld tot vele ja ren dwangarbeid. De actie richt zich op het ge meentebestuur van Moskou, hoofdstad van de Russiche re- pubhek, Vilnius van de Li touwse republiek, Kiev van de Oekramsche. Yerevan van de Armeense en Tifhs van de Ge orgische republiek. Amnesty Nederland heeft via de plaat selijke afdeling aan Maasland gevraagd, evenals aan een aantal andere gemeenten m de regio, zich te richten op de hoofdstad Ttfhs In het bijzon der wordt de aandacht ge vraagd voor dissident Merab Kostava. Maassluis -- De sleepdien sten W. Muilïer uit Terncu- zen en Wijsmuller BV uit IJmuiden st3an centraal op een expccsitie, die zater dag 26 januari wordt geo pend in het Nationaal Sleepvaart Museum m Maassluis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3