W edstr i j d element wordt teruggedrongen Landbouworganisaties klagen over directeur van arbeidsbureau De vondsten van de Visbankflat Auto's horen niet in de Plantage feaRv - 21 e Muziekweek Maassluis: Geen spreekuur Bromfiets dieven aangehouden Praatavond voor gescheiden mensen HISTORISCH 'M lik Gezinshereniging grootste oorzaak toename buitenlanders Herman Noordegraaf (PPR): 2 V'KIJDAG 18 JANUARI 1980 Vib SC/WW 3 Maassluis Het jaar 1980 brengt in Maassluis de vol wassenheid voor de Muziekweek. Voor de eenentwin tigste keer de eerste keer was in 1959 (het jaar van de Handel-herdenking)organiseert de werkgroep Muziekweek van de Maassluise Culturele Kaad dit in de regio zeer bekende evenement. Evenals voorgaande jaren kunnen jeugdige personen van acht tot en met achttien jaar zich als deelnemer aan de wedstrijd opgeven. Het is dt bedoeling dat zij instrumentaal of vocaal voor een deskundige jury, be staande uit Joost van Beek en Piet Veenstra een mu ziekstuk ten gehore brengen van maximaal zes minu ten, waarvoor zij een beoordeling in punten ontvangen. De jury let vooral op de tech niek. de zuiverheid (voor blazers en strijkers), het tou cher of de registratie (voor toetsinstrumentalisten), de ritmiek en de voordracht. Het is mogelijk om individu eel of in groepen deel te ne men. De deelnemers worden inge deeld in leeftijdsgroepen en uiteraard speelt de lesduur een rol bij de beoordeling. Het is ook voor volwassenen moge lijk om te spelen voor de jury. Zij ontvangen een beoordeling, maar dingen niet mee naar de prijzen. Een nieuw facet in de Muziek week is de mogelijkheid die men krijgt om mee te doen buiten wedstrijdverband. Uit een enquête bleek bij veel deelnemers weerstand te be staan tegen het wedstrijdele ment. Dit jaar is het voor het eerst mogelijk om alleen maar een beoordeling te krijgen van de jury. Een loting zal uitma ken welke deelnemersuit beide groepen op de slota- vond zuilen spelen. Daarnaast bestaat er voor so listen dit jaar voor het eerst de mogelijkheid om onder leiding van ervaren musici in groeps verband te spelen. Op de voor speeldagen in Ontmoetings centrum Koningshof kunnen zij eenvoudige composities voor meerdere instrumenten instuderen. Aan het eind van de week, men denkt aan de zaterdagmiddag, kunnen deze stukken dan ten gehore ge bracht worden. Aanmeldingsformulieren zijn verkrijgbaar bij de meeste mu ziekleraren, bij de Streek mu ziekschool in Koningshof en bij de informatiebalie van het Stadhuis. Vóór 1 februari moe ten de formulieren én het in- Vlaardingen Het wekelijkse spreekuur, dat door burge meester Kieboom en de diver se wethouders iedere maandag tussen 16.00 en 17.00 uur wordt gehouden gaat op maan dag 28 januari met door, om dat het college dan elders ver plichtingen heeft. Het eerst volgende spreekuur wordt ge houden op maandag 4 februari aanslaande. Als gebruikelijk dient men vantevoren een af spraak te maken, als men een dergelijk spreekuur wil bezoe ken. Schiedam De politie heeft met de arrestatie van tivee Schiedamse jongemannen een vjertal bromfietsdiefstallen op gelost. De bromfietsen, die het duo achtien en negentien jaar oud had gestolen verte genwoordigden een waarde van 5300 gulden. De recherche wist tevens een aantal diefstallen in Schiedam en Hotterdam op te lossen, ge pleegd door twee Rotterdamse jongemannen (18 en 16) en de zus (19) van één van de twee. Hel drietal had zich gespeciali seerd op hel stelen van brom fietsen en diefstallen uit auto's. De politie kwam de drie op hel spoor toen zij *s nachts aan het sleutelen waren aan een bromfiets op de Hogebanweg. Schiedam Eén op de vier huwelijken wordt na verloop van korte of langere lijd weer ontbonden. Met dat gegeven m bet achterhoofd organiseert de Werkgroep welzijnswerk Schiedam-Noord woensdag 23 januari een informatie- en praatavond over echtschei ding. Op de avond, die zal worden gehouden in dienstencentrum pe Woudhoek aan het Heijer- mansplein zal dc mogelijkheid worden onderzocht een regel matige praatgroep voor ge scheiden mensen op poten te Zetten. De bijeenkomst begint om acht uur. Behalve diverse juridische moeilijkheden, zoals alimenta tie en de vraag wie de kinde ren gaat opvoeden, die voor de rechtbank opgelost moeten worden zitten aan een schei ding emotionele problemen vast Onder het motto „samen sta je sterker" wil de werk groep gescheiden echtelieden op de avond de mogelijkheid bieden om met elkaar over deze problemen te praten en een oplossing te zoeken. Om adviezen te verstrekken over de officiële kant van een echt scheiding zal een jurist aanwe zig 2ijn. Tevens komt er een kraam met folders en docu mentatie over echtscheiding en alles wat daaruit voort vloeit. Om de tongen los te maken zal £en video-opname worden vertoond over gescheiden mensen, die in praatgroepen hun problemen met elkaar be spreken. Westland De drie Hol landse Landbouworganisa ties (HLO) zijn van plan een klacht in te dienen bij het hoofd van de arbeids voorziening in Den Haag over de uitlatingen die de directeur van het Delftse arbeidsbureau, de heer J. Van Gellekom heeft ge daan ten aanzien van de tuin bouwwerkgevers in het Westland. De direc teur van het arbeidsbu reau verklaarde begin van deze week dat de tuin- bouwwerkgevers zelf schuldig zijn aan het ge brek aan personeel, dat is onstaan na de invoering van de 1 novemberwet. Deze wet stelt werkgevers strafbaar, illegale werknemers in dienst hebben. De werkgevers in het West- land zijn van mening dat Van Gellekom ver buiten zijn boekje is gegaan door te beweren dat tuinders de problemen tot het laatst toe uit de weg zijn gegaan. Vol gens H. A.Barendse van de drie HLO's mag Van Gelle kom als ambtenaar in over heidsdienst nooit een oor deel vellen over dit soort zaken. „De-vertrouwensre latie met het Gewestelijk Arbeidsbureau, zo die al zou bestaan, is door deze uit spraken verder verslech terd. En de relatie was al lang niet optimaal." De tuinbouworganisaties ver wijten het GAB geen enkel begrip te hebben voor de gevoelige arbeidsmarkt, die deze bedrijfstak vanwege de productie van door de na tuur gemaakte goederen heeft. De stichting Arbeidsvoor ziening Westland en de drie HLO's hebben het voorne men om minister Albeda van sociale zaken een brief te sturen, waarin nog eens wordt uiteengezet in welke moeilijke positie tuinbouw- werkgevers verkeren waar het gaat om de vervanging van illegaal in ons land ver blijvende arbeiders. De or ganisaties hopen dat de mi nister aan zal geven op wel ke wijze de openstaande ba nen in het Westland kun nen worden opgevuld. Voorzitter Barendse van de drie HLO's spreekt zich uit voor het legaliseren van il legaal in ons land verblij vende werknemers, die al langer bij bedrijven in dienst zijn. Illegale werklo ze arbeiders zouden volgens hem via bemiddeling aan baan geholpen moeten wor den. Als dat met lukt dan zit er volgens de voorzitter van de landbouworganisa ties niets anders op dan dat die mensen terugkeren naar het land van herkomst. iiiMiiiiiiiiiiitiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiHiitiiiiiiiniiiiiiiiiiniHiiiiiiifiuiiiiiiHiiifiiiiiiiniiiiniNiHiiiiiiinitfitiiiiimHiiiiiiiHiiiniiiuiniiiiiiininiiiniMiiiiiiuiiiiiiiiiwufuiniiiiuiiniiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiifniiiiiiiiiiiifjiiiiiiimntiriiiiiiiiiiiiiiiimiiniin De laatste twintig jaar hebben amateur- en beroepsarcheolo gen met vondsten kunnen aantonen, dat de geschiedenis van Vlaardingen ver teruggaat. Reeds eeuwen bestaat het rijm pje, dat Vlaardingen van de Hollandse steden „de oudste, de stoutste, de wijste en rijkste" zou zijn. De geschiedenis echter meldde onder andere een bezoek van de Romeinse keizer Claudius in 44 na Christus aan de Slavenburg te Vlaardin gen. Later wordt gesproken over de stichting van een kerk door Wilhbrord in 694. Vlaardingen bleek, na de vondst van een stenen bijl in 1958 door C. Wind (lid van de archeologische werkgroep Heleni- urn), nog vele eeuwen bij zijn historie te kunnen tellen. De bijl was aanleiding tot een grote opgravingscampagne aan de Ary Koplaan, die enkele jaren duurde. Hierbij kon worden vastgesteld dat 2000 jaar voor Christus op deze plaats al men sen woonden. Bij de opspuiting van do Brock- en Holierhoeksepolder werden huizen cn gebruiks voorwerpen uit latere eeuwen (zowel van voor als na de jaar telling) aangetroffen. Bodem vondsten uit de periode van vlak na circa 250 na Christus zijn er niet: bij dat jaartal be gint een periode van „duister nis". Geschreven bronnen zijn er bijna niet en of de wel ge vonden geschriften betrouw baar zijn. is tot nu toe nooit be wezen. Van de twaalfde eeuw weten we door archeologische vond sten meer. De opgravingen van Clattenburg. Holy, Steen- huizen, Joffer Aechtenwonmg en de Jacop Jansz. Cockwo- ning m de zestiger jaren levcr- door A. Brouwer. den vrij veel bodemmateriaal op om een tastbare bewoning van de twaalfde-zestiende eeuw te kunnen constateren. Het merkwaardige van alle vondsten is, dat zij allemaal buiten de „stad" zijn gedaan. Van de Vlaardingse stadskern is nog weinig of niets bekend. Stadskern In 1967, bij de restauratie van de Grote Kerk, werden de funderingen van een elfde- eeuwse voorganger blootge legd. Een bijzondere vondst was wel de sarcofaag van Thitbald, een kerkvorst uit de twaalfde eeuw. De vondst waarop men hoopte een ou dere kerk kwam niet te voorschijn. Dat er tot nu toe weinig aan het licht is geko men in de binnenstad, is met zo verwonderlijk, wanneer men bedenkt dat er nog prak tisch niets aan stadskernon- dcrzock werd gedaan. Onlangs deed 2ieh de moge lijkheid voor om een inzicht te krijgen in het „vroege" Vlaar dingen. Een prachtkans lag er bij het bouwrijp maken van de grond voor de bouw van de Visbankflat. Hier was een „put" van maar liefst 2.50 me ter beneden N. A. P. Eer het goed en wel doordrong bij amateur- en beroepsarcheolo gen, waren de zogenaamde schervenjutters uit alle delen van het land al bezig hun bun binnen te halen. Gewapend met schop, emmers en prik- pennen (om in de grond te ste ken en de vondsten te „voe len") betraden zij dagelijks de bouwput. Vele dingen 2ijn er op deze manier verdwenen en zullen binnen afzienbare tijd (of misschien nu reeds) in de handel opduiken. Jammer, want dan weet niemand meer waar de voorwerpen vandaan komen en zijn ze als studiema teriaal voor en over Vlaardin gen verloren. Behalve dat de voorwerpen „zoek" zijn, is er niets bekend over de omstan digheden, waarin ze gevonden zijn. Niemand weet in welk verband ze voorkwamen, hoe de grondlagen waren opge bouwd enzovoort. Palen wer den er zonder meer uitgerukt, want die stonden toch maar in de weg; huizen of wat dan ook zijn mei meer te reconstrue ren. Botten kluiven Ter elfder ure kon gelukkig *C- ''Ëfa f PU?' F J- Een deel van de Visbankflat- vondsten van Chr. de Roo: bewerkt bot, benen schaats. Foto Chr. de Roo te Schie dam. nog een wetenschappelijk on derzoek ingesteld worden. Per slot van reken;ng hebben we sinds 1961 een Monumenten wet, die verbiedt „graafwerk te verrichten, met als doel het opsporen of onderzoeken van monumenten, met uitzonde ring van hiertoe aangewezen diensten, instellingen en per sonen". In opdracht van de gemeente Vlaardingen stelde de heer Chr. de Roo, restaurator bij het Stedelijk Museum m Schiedam die reeds vele malen opgravin gen verrichtte, een onderzoek in en kon hierbij „de laatste botten afkluiven". Hem restte een ratjetoe aan vondsten uit alle tijden' vijf water- en beer putten gevuld met achttiende eeuws puin. leer fragmenten van schoeisel en werktuigen, die op een schoenmakerij kun- nen duiden, nog één weefkam uit de veertiende of vijftiende eeuw; de andere is weg en be vindt zich waarschijnlijk in het oosten des lands. Verder waren er restanten van elfde eeuws Pingsdorf- en Palfrath- aardewerk. bad or f -scherven met radstempel versier mg uit de negende of tiende eeuw en uit diezelfde vondstlaag nog fragmenten van schoeisel. Hier lussendoot Romeins aar dewerk met onder andere een terra sigillata bodem met feu stempel en een leeuwcnkop- uitgiettuit. De Bad or f scherven werden gevonden bij een rij van veer tien aangepunte palen, vlak langs de dijk Voorts waren er nog wat „losse" vondsten, zoals twee kopspclden, frag menten van bejien schaatsen, een houten bodem van een vaatje en de helft van een dolk. Bijna legendarisch zijn nu al de vondsten van de jutters: dunwandig glaswerk uit de vijftiende en zestiende eeuw, zeventiende en achttiende eeuwse roemers met noppen, wijnflessen, metalen voorwer pen, wwarondcr ook zilveren En dan nog de niet „bekende" dingen. Aan de meegenomen houten voorwerpen zal men weinig plezier beleven zonder goede conservering Immers; hout verschrompelt De vondsten van Chr. de Roo zijn voor conservatie en res tauratie overgebracht naar het Stedelijk Museum in Schie dam. Na onderzoek en deter minatie door de Archeologi sche Dienst tn Rotterdam zul len de vondsten naar Vlaar dingen terugkeren. Jonge muzikanten zijn weer welkom tijdens de Maassluise Muziekweek. Voor solisten is er voor het eerst de mogelijk heid, samen te studeren en op te treden. schnjfgeld ingeleverd worden bij de informatiebalie van het Stadhuis in Maassluis of bij mevrouw Vons. Jan Steen straat 59. ook tn Maassluis Het inschrijfgeld bedraagt drie gul den per persoon en vijf gulden per groep De voorspeeldagen zijn op 18, 19 en 20 februari m de Koningshof, Uiverlaan 20 m Maassluis Het slotfeest is op zaterdag 23 februari, ook in de Koningshof. De prijsuitreiking geschiedt tijdens de slotavond. Schiedam Bij de Schiedamse politie stonden aan het eind van het vorige jaar 436G buitenlanders geregistreerd, ver deeld over 54 nationaliteiten; 423 meer dan het voorgaande jaar. Door deze stijging vormen de buitenlanders bijna vijf percent van de totale bevolking. De toename moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan gezinshereniging, vrouwen en kinderen van buitenlandse werknemers, die zich uit het land van herkomst bij hun al reeds in Schiedam verblijvende man en vader voegden. Door naturalisatie verkregen 59 m Schiedam wonende buitenlan ders vorig jaar de Nederlandse nationaliteit. De politie hield vorig jaar in Schiedam zeventig buitenlan ders aan zonder verbhjfspapieren bij routinecontroles in pen sions'en bedrijven. Daarvan werden 61 illegalen de grens overgezet. De overige negen werden overgeleverd aan de vreemdelingenpolitie m de gemeentes waar zij woonden. Verreweg de grootste groep buitenlanders in Schiedam zijn de Turken (2435). Daarna ko men Spanjaarden, Marokka nen en dan pas bezitters van een paspoort uit één van de landen van de Europese Ge meenschap. Opmerkelijk is het aantal van 135 Indonesiërs m Schiedam. Een groot gedeelte van deze groep moet worden gezocht onder betrokkenen bij de bouw van korvetten voor de Indonesische regering op de werf van Wilton-Fijenoord. In het vorige jaar vestigden 988 buitenlanden; zich binnen tie gemeente Schiedam, terwijl 565 vreemdelingen zich heten uitschrijven om te vertrekken naar elders. Er werden 106 buitenlandse kinderen gebo ren en cr stierven het afgelo pen jaar vijf vreemdelingen. In het jaar 1979 verwerkte de vreemdelingendienst van de Schiedamse politie 3925 stuk ken. Uit de parkeerplannen van de gemeente Schie dam begrijpt PPR-raads lid Herman Noordegraaf, dat de Plantage niet ver keersvrij wordt. Hij is daartegen. Al jaren gele den heeft hij de wens geuit om de parkeer ruimte tn de Plantage op te heffen en urn dit groengebied tussen de Tumlaan en de Lange Nieuwst raat het oude rustieke karakter terug te geven Nu uit de plannen naar voren komt dat er bij de aanwezige parkeerruimte in de Plantage juist par- keermeters geplaatst gaan worden, wij Noord egraaf van verantwoor delijk wethouder Chris Zijdeveld wel eens weten wat voor zin het voor een raadslid dan heeft om suggesties te doen. Noordegraaf krijgt name lijk mei de indruk, dat met zijn wensen reke ning is gehouden, sterker nog. dat zijn voorstel ver geten is. Dc- Plantage-visie van Noordegraaf wordt ge deeld door de historische vereniging Srhiedarn. Voorzitter van dit genoot schap Ce-es van der Geer heeft al herhaaldelijk een voorkeur uitgesproken voor een stap terug naar het verleden. Van der Geer zou bij het herstel van het oude stadspark zelfs nog verder willen gaan en behalve de par keerplaatsen ook het Plan tage-podium verwijderd willen zien. Dat laatste stuit echter op weerstan den binnen de Schiedamse Gemeenschap, het culture le orgaan van de stad Schiedam. Overigens heeft de ge meente Schiedam zelf het voornemen de Tumlaan, de Plantage en de Lange Nieuwstraat aan te duiden als beschermd stadsge zicht. Dit gebied was voor al vroeger een fraaie uitlo per van de binnenstad naar het Hoofd. Ook Her man Noordegraaf gaat van die gedaehtengang uit, maar ziet daar in het par keer pi an niets van terug.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3