uii Als je zegt dat de mensen het niet kunnen betalen, ben je demagogie aan het bedrijven! Ik ken de stad goed Woningen gingen weg ais broodjes voor de bakker Zijn ze uit op pret maken? VRIJDAG 18 JANUARI 19S0 TO/sc/m Schiedam Zijdevelds haan heeft in enkele maanden tijd driemaal luid victorie kunnen kraaien. Allereerst kwam de wethouder met opzienbarende plannen voor zonnewoningen, waardoor Schiedam landelijk in het zonnetje kwam te staan en waarop hogere overheden volop steun toezegden. Het tweede succes was de verrassende ontknoping van de binnenstadsperikelen met projectontwikkelaar Empeo; Schiedam krijgt in de binnenstad weer vrij spel, want Zijdeveld kwam met de dochteronderneming van bouwgigant Bredero overeen dat zij zich terugtrekt in ruil voor een relatief gering aantal zonnewoningen in Woudhoek. En de derde triomf werd met de jaarwisseling behaald, toen minister Pieter Beelaerts van Blokland bekendmaakte dat Schiedam ongeveer tweemaal zoveel geld krijgt voor stadsvernieuwing als vergelijkbare gemeenten. Toch is de kritiek op verantwoorde lijk wethouder Chris Zijdeveld sinds „Woudhoek-Noord" niet zo groot geweest als nu. En evenals bij die felle discussies van vier jaar geleden (over de stadsuitbreiding richting Delft) zijn het ook nu voornamelijk partijgenoten van Zijdeveld, die met verwijten komen. In de PvdA wordt gemord over 's wethouders woningbouwbeleid en de onbetaal baarheid van nieuwbouw. De groot ste kritiek bestaat bij de Jonge Soci alisten, een 2elftandjge beweging binnen de PvdA, die over het alge meen minder een blad voor de mond neemt dan mopperende raadsleden en hardop klaagt over gebrekkige aandacht voor de laagst betaalden, alleenstaanden en twee persoonshuishoudens, over het uit blijven van woningwetwoningen en over het lamleggen van de stuur groep 1 2, een club die ijvert voor kleine wooneenheden. „Er zijn wethouders om minder naar huis gestuurd," tekende onze krant onlangs op uit de mond van Hans Konings. de eerstvolgende PvdA-kandidaat voor de gemeente raad, lid van de Jonge Socialisten en als zodanig lid van de stuurgroep 1 2. Een ander citaat; „Zijdeveld is niet solidair met de zwakke groepen in de samenleving." Tijd voor een weerwoord van Zijde veld. Geen gejubel dus over zonneé- nergïe, Empeo en stadsvernieuwing op deze pagina, maar een scherpe aanval van de wethouder op zijn op posanten in de PvdA. Speeltuin „Mijn ambtenaren hebben meer te doen dan vergaderingen uitzitten, die in een beladen sfeer verlopen. Ik ben mij gaan afvragen, waar de leden van de stuurgroep op uit zijn; ret maken, in de speeltuin bijeen- omen en rookbommetjes loslaten of komen tot een nuttige uitwis seling van ideeen? Ik zal het dat groepje rechtstreeks vragen. Ze krij gen een uitnodiging van mij om langs te komen en dan wil ik wel eens zien of zij bereid zijn de lucht op te laten klaren en zinvoller ver der te gaan." In ogenschijnlijke onschuld laat wethouder ir Chris Zijdeveld zich zeer denigrerend uit over de Jon ge Socialisten, een van de belan gengroeperingen binnen de stuur- gToep voor huisvesting van al leenstaanden en tweepersoons huishoudens (ambtelijke afkor ting: HVAT, in de wandelgang: 1 2). Al meer dan een half jaar is die stuurgroep niet bijeen ge komen, tot ergernis van de Jonge Socialisten (JS) die juist met zo veel grieven zitten. Voornaamste klacht is dat de wethouder geen rekening houdt met kleine huis houdens en zich niet meer kan in leven in de problemen van kan sarme groepen. ,,Ik durf de stelling aan," 2egt Zijde veld, „dat ik in de stad erg goed weet wat er speelt en er echt veel contacten heb en er echt in wortel. Je moet je tenslotte wel erg misdra gen om al je kennissen van vroeger kwijt te raken. Nee, ik Keb de afge lopen jaren alleen maar meer Schie dammers leren kennen, zit niet in een ivoren toren, ken de stad goed en vind de kritiek van dat groepje dan ook onterecht." Consequent weigert Zijdeveld de Jonge Socialisten of leden daar van (Hans Konings, Hans Bak ker, Henk de Veld) bij de naam te noemen. Hij heeft het over „dat groepje" of over „mensen die het leuk vinden briefpapier te ge bruiken dat meer suggereert dan er ïn werkelijkheid achter zit". En: „Uit hoeveel leden bestaat dat groepje nou? Twee? Drie?" Eigenlijk heeft de wethouder nooit met de JS overweg gekund. „Aan wie ligt dal nou? Het heeft weinig zin om daar een beschou wing over te geven, maar het is waar dat ik er met het gros van de leden van de stuurgroep niet in ge slaagd ben een vruchtbare discussie op gang te brengen. Ik heb nooit het gevoel gehad van: dat was nou eens een vergadering waarop wij op één golflengte kwamen ie zitten. Ik heb het geprobeerd, hoor, ik heb ernaar gezocht, op veel verschillende ma nieren, maar tot op heden ging dat de mist in. En dan die kritiek... Ik heb echt het gevoel dat ze zich overschreeuwen. Ze moeten eens le ren praten op basis van de feiten, kijken naar wat er gedaan wordt in plaats van domweg zeggen dat er niets gebeurt voor kleine huishou dens of dat wat er gebeurt te weinig of te duur is." Zwakste schouders De wethouder haalt er de feiten bij. „Voor een 18-jarige is het mini mum-jeugdloon 1141 guldeo en 60 cent. Als je nou 2iet dat de huurprijs van de een- en tweekamerwonin gen in de Slachthuisbuurt rond de tweehonderd gulden ligt en iets ho ger zal uitvallen in het Proveniers huis, dan kan niemand volhouden dal zo'n huur voor jongeren een on overkomelijke last is. De verhou dingen kloppen heel aardig met de gemiddelde situatie. Alleen AOW- en de verwachte huur van 240 gul den ziet het er zonnig uit. Als je dan nog zegt dat er niet serieus gewerkt wordt of dat de mensen het niet kunnen betalen, ben je demagogie aan het bedrijven!" Doorstroming Uit nieuwbouwplannen blijkt nog niet zoveel van aandacht voor de doelgroep 1 2. „Nieuwbouwplannen hebben een aanloopperiode van drie vier jaar. Dat betekent dat de plannen, die nu in uitvoering worden genomen, zo ongeveer in 1975 zijn gelanceerd. En toen was de discussie over klei ne wooneenheden nog niet zo aan de gang als tegenwoordig, dus is de differentiatie ook niet sensationeel. En toch, toch zie je in plan-Hoorn al dat er zowel eenkamer- als zeska merwoningen in voorkomen en al les wat daartussen zit. Daaruit blijkt de toekomstwaarde van dat plan; toen het in de raad kwam, werd er, ik geloof door Van Tilborg vooral, nog kritiek geuit op de hoge percen tages kleine woningen..." Maar de gerealiseerde projecten hadden weinig om het lijf voor alleenstaanden en tweepersoons huishoudens. Wie in zijn eentje wil gaan wonen komt volgens de woon ruim te verordening niet in aanmerking voor een huis met meer dan drie kamers en mensen, die met hun tweetjes zijn, krijgen geen vijfkamerwoning. En de kleinere woningen, die de laatste drie jaar vrijkwamen, hadden een pittige prijs. Zijdeveld: „De woningen, dïe opge leverd werden, gingen weg als broodjes van de bakker. Op zijn minst hebben die woningen een flinke doorstroming op gang ge- bracht, kijk maar naar het aantal woonvergunningen voor 1&2. En dan is er wel beweerd dat er in drie jaar geen woningwetwoningen tot stand zijn gekomen, maar ik heb de indruk dat de 128 woningen aan de Zwaluwlaan dan over het hoofd worden gezien. En daar is heel frap pant het aantal kleine huishoudens, dat er terecht kwam: op twee of drie na, alles." En de huur? Rond de 450 gulden. Maar het bracht ook een doorstroming op gang. Huizen met een lagere huur kwamen daardoor vrij." Vindt de wethouder 128 woning wetwoningen in drie jaar ge noeg? „Oh nee. Maar dat heeft te maken met die voorbereidingstijd van nieuwbouwplannen. Het loopt niet zo snel en soepel. Het zegt in dat verband wel iets, dat bij het leggen van de eerste steen voor de wonin gen in de Put op de Rotterdamse- dijk mijn voorganger (Bolmers) als speciale gast was uitgenodigd. Dat toont de tijdsduur aan." De enige „En dan krijg je de binnenstad. Als je daar zestig procent een-, twee- en driekamerwoningen wilt, is dat be paald geen beleid dat geen zicht geeft voor kleine huishoudens. Inte gendeel. En als je dan meeweegt wat de Rijnmondcommissie voor ad vies voor volkshuisvesting zegt over het bouwen van meer drie- en vier- kamerwoningen, zodat ook iets gro tere huishoudens daarin terecht kunnen, dan heeft dat voor de bin nenstad tot gevolg dat er negentig procent van de nieuwbouw zal be staan uit een-, twee-, drie- en vier- kamerwoningen." „Rijnmond vraagt wel eens: kunnen jullie niet meer woningen bouwen? Graag, zeggen wij dan. En een standaardvraag is dan, wat er aan 1 2 gedaan wordt. Dat blijft ken nelijk goed hangen, want in ons laatste gesprek met de gecommit teerde van Rijnmond zei hij dat Schiedam de enige gemeente is die bereid is wat aan 1 2 te doen." Zei Jan Laan dat echt? „Ja, Laan dat Schiedam de enige is." Bizar Dc Jonge Socialisten vinden dat dus niet. Zij willen de stuurgroep weer bijeengeroepen zien. „Dat hebben ze mij niet verteld. Van die hele groep is er niet eentje langsgekomen in al die tijd om nu eens te komen praten. Alleen op mijn initiatief heeft er een plezierig gesprek plaatsgevonden, met een van die jongens, tegen wie ik zei: jó, jij hebt nou een comité waarvan ik denk, dat is alleen maar privé-brief- papier. Dat was dus plezierig. Zo hoort het. De PvdA kent als geen andere partij het solidariteitsbegin sel en daarbij hoort menselijk con tact. Dat heb ik vanuit de stuur groep gemist. Ik heb de vergaderin gen van die club ervaren als het uit zitten van een verplicht nummer. Heel bizarre vergaderingen waren het, en intern is dat aanleiding tot een discussie over de vraag: moeten wij doorgaan. Een deel van de amb tenaren loonde zich een groot voor stander van het laten voortbestaan, hoewel het eerste jaar dat ik voor zitter was weinig opleverde. Wij hebben toen ook intern overlegd, wat er met het secretariaat moest gebeuren. Niet dat Noordzij het niet goed heeft gedaan, maar het secre tariaat fungeerde traditioneel van uit de gemeentelijke hoek woning distributie. Wij hebben dat nu ver schoven naar gemeentewerken. Dan komt de stuurgroep dichter bij het uitvoerend apparaat te staan, dichter bij de bouwput Je hebt dan kortere contactlijnen. Toch, door die ervaringen, was niemand enthousi ast secretaris te worden. Uiteinde lijk is dat nu Griffioen." (Gemeen telijk socioloog Frans Griffioen was al lid van de stuurgroep.) Verziekt „Maar dat groepje, dat nu met ver wijten komt, moet niet denken dat die interne besprekingen het gevolg zijn van die verwijten. Dat was al geregeld, het is geen resultaat van de kritiek. Het is eerder zo, dat wij door die botte handelwijze van dat groepje nu gaan heroverwegen, of het toch nog wel zin heeft. Zo wordt de sfeer helemaal verziekt. Maar ik zal ze uitnodigen en dan hoor ik wel, of zij weer gewoon mee willen doen." Gaat de stuurgroep in dat geval op de oude voet vrolijk verder? Voor Zijdeveld staat dat niet vast: „Ik kan mij voorstellen, datje de sa menstelling ler discussie stelt Op een of andere wijze zijn de aanvan kelijke verwachtingen niet uitgeko men. Het is denkbaar, dat enkele belangengroeperingen in de stuur groep vervangen worden door an dere." De wethouder wijt het aan het Woud hóek-trauma dat bewegin gen zoals de Jonge Socialisten bang zijn geen inspraak te krij gen. „Begrijpelijk, maar onterecht. Voor Woudhoek-Noord hebben wij in 1976 bewust gekozen voor het niet geven van inspraak, op een hoorzit ting na dan. Maar de woningnood werd zo groot, dat wij haast wilden maken, inspraak of niet. Dat is een uitzondering geweest, dat heb ik ook nooit ontkend. Ik heb aan het eind van de rit ook nooit onder stoelen of banken gestoken, dat ik .wel eens twijfelde aan het nut van die keuze om geen inspraak te ge ven. Maar inspraak willen wij door gaans wel degelijk. De wens en be reidheid is er. Je hoeft maar langs te komen, bel even, schrijf een brief of zo maar van dat groepje hoor de ik helemaal niks, behalve plotse ling kritiek. Tja." slaat terug Weihouder Zijdeveld: gebeten hond ondanks successen. Echte woningen voor een- en tweepersoons huishoudens kwamen er alleen in de Slachthuisbuurt, door een fiat te verbouwen: negen stuks... Zijdeveld: ,,Het maakte de ambtenaren in ieder geval enthousiast." ers hebben vaak nog hogere woon lasten en zij hebben de zwakste schouders. Maar jongeren hoeven niet te klagen." „Daarmee ontken ik niet dat er een verschuiving in de woonbehoefte bestaat. In ons collegewerkprogram ma gaan wij daar ook juist vanuit. Daar willen wij aan tegemoet ko men. En dat is dan heel wat pro gressiever dan de situatie zoals die vroeger was. Op het ministerie heeft men lang hei recht van al leenstaanden op zelfstandige woon ruimte ontkend. En een heleboel gemeenten stellen nog de huisves ting van een echtpaar of een andere relatie zonder kinderen achter bij de huisvesting van een echtpaar met kinderen. Ik vind dal ten prin cipale onjuist. Meer mensen waren dat enkele jaren geleden van me ning en daarom zijn de stuurgroe pen 1 2 ingesteld. Aandacht voor huisvesting van andere relatievor men en alleenstaanden moest gesti muleerd worden, en ook werd ge streefd naar uitbreiding naar uiterst lage leeftijden: jongeren huisvesting. In Schiedam is die stuurgroep 1 2 volstrekt geaccepteerd; het beteken de zelfs een voortzetting van een beleid, dat er al was, dat al gericht was op die andere huisvesting. In Schiedam was het een rijdende trein, waar de stuurgroep instapte. Zelfs zou je kunnen zeggen dat de catalysatorfunctie van de stuur groep al vervuld was, toen de stuur groep in Schiedam werd ingesteld!" Veelbelovend „En ik kan je de resultaten laten zien. In 1979 zijn in totaal 2042 woonvergunningen verleend. Liefst 1291 daarvan zijn uitgegeven aan een- en tweepersoonshuishoudens! In die situatie kan je gewoon niet meer zeggen, dat er voor hen geen aandacht is en dat hun rechten wor den ontkend. Modale bevolkings- Zijdeveld voor een Amsterdamse muurtekst: zo is het in Schiedam dus niet... door Kor Kegel groepen worden niet benadeeld. Van alle alleenstaanden die een woonvergunning kregen verdiende honderd procent minder dan 35.000 gulden en zeventig 'procent zelfs minder dan 25.000, En bij de twee persoonshuishoudens verdiende tachtig procent minder dan 35.000 en zestig procent minder dan 25.000 gulden. Voor de lager betaalden is er dus volop aandacht bij huisves ting." Blijft het feit, dat er dc laatste ja ren weinig betaalbare woningen voor alleenstaanden en paren zijn bijgekomen. Zijdeveld: „Ik geef toe, dat het geen indrukwekkend aantal is, dat er aan woningen voor die doelgroep in de Slachthuisbuurt is bijgekomen." Ne genMaar wel is met het werken daaraan zoveel enthousiasme bin nen het ambtelijk apparaat inge bracht, men is er zo plezierig mee bezig geweest, dat dat veelbelovend is voor de nabije toekomst. Er zullen meer plannetjes worden gemaakt. Welnu, het enthousiasmeren van het ambtelijk apparaat is de taak van een politiek bestuurder in opti ma forma, want dan gaat alles als vanzelf." „Maar dan krijg je klachten uit de stuurgroep, dat zij over de wonink jes in de Slachthuisbuurt niets te zeggen heeft gehad. Ja, zeg, dat wordt dan wel een doelstellingen- discussie waarbij je je afvraagt: is nou het doel dat er kleine wooneen heden voor 1 2 bijkomen en moet je daar blij om zijn of wil je gewoon wat pret maken in de stuurgroep door op alles wat aan te merken? Mij gaat het om wat er gebeurt. Neem het Proveniershuis. Dat kwam tn de loop van 1979 poten tieel beschikbaar voor restauratie en nog in hetzelfde jaar hebben wij er een krediet doorheen gesleept ora er woningen voor kleine huishou dens te stichten. En met op de ach tergrond het minimum-jeugdloon

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4