SÏM/STMÏI Klankbord voor mensen zonder werk Migranteimota gaat inspraak in Bloemschikkers studeren door Verbouwde stadbuis officieel geopend Haanloos hoeft niet waardeloos ie zijn Over de SDAP Aranesty- actie afgerond OJC zoekt zitmeubelen Slopers op de Maasdijk Jubileum bridge in diensten centrum Openbare lessen in technische school Thema avond emancipatie VD/SC/WW maandag 21 januari 1980 tón voor één vallen de hui2en in de Eendrachtbuurt... Schiedam Met de langver wachte sloop van het Een- drachtbuurtje tegenover de Gusto f.s vorige week eindelijk een begin gemaakt. De 181 woningen aan de Maasdijk, Eendrachtstraat en Nieuw-Ma- thenesserstraat worden dezer dagen met de grond gelijk ge maakt. Daarmee maakt de ge meente Schiedam de weg vrij voor verbreding van de Maas dijk, in het kader van het Del ta-plan. De slopershamer kon vorige week de eerste muren omver gaan beuken, nu ook de allerlaatste bewoners van deze „spookbuurt" elders in Schie dam onderdak hebben gekre gen. Burgemeester Kieboom, eerst verantwoordelijke voor ram penbestrijding in Vlaardingen, ble2k zeer in zijn nopjes met de rampenwand in de Burgerzaal. Vlaardingen Burgemeester Willem Kieboom heeft vrij' dagmiddag de officiële opening verricht van de gedeeltelijk verbouwde eerste en tweede verdieping van het oude_stad huis. Hij deed dat door een diapresentatie over Vlaardingen te starten. Die show werd van commentaar voorzien door gemeentevoorlichter Han Spruyt en bevatte onder andere dia's van de oude situatie in het stadhuis op de Markt. kaart van de regio is door de gemeente Vlaardingen een ac commodatie geschapen voor het coördineren van de hulp verlening in rampensituaties. Daarmee hesft Vlaardingen in noodsituaties een zeer vernuf tig weggewerkte ondersteu ning van de meldkamer van politie en brandweer. De Burgerzaal was bovendien voor de eerste keer ingericht als tentoonstellingszaal. Jan Maneij, adjunct van de Vlaar- dingse voorlichting, was erin geslaagd in korte tijd een zeer afwisselende kijk op het wel en weevan de stad te geven. In zijn openingswoordje gaf Kieboom een chronologisch overzicht van de verbouwing sactiviteiten. Hij refereerde daarin aan de gemeenteraads vergadering, waarin de ver bouwingsplannen behandeld werden. Dat is een roerige vergadering geweest. Menige op- en aanmerking is destijds gemaakt, ook door de huidige wethouders die toen nog ge woon raadslid waren. Speciale aandacht in Kie boom s toespraak kreeg de nieuw aangelegde rampen- coördinatlewand in de Burger zaal. Tegenover een zeer grote Schiedam De gemeente Schiedam telt ongeveer vijfdui zend geregistreerde personen in de leeftijd van zeventien tot en met vijfenzestig, die om de één of andere reden geen werk hebben. Mensen, die ontslagen zijn en die geen ander werk kunnen vinden, schoolverlaters die niet aan de slag kunnen en mensen, die ongeschikt worden geacht arbeid uit te voeren. Eén punt hebben ze allemaal gemeen, zonder dat ze het zeil willen doen ze niet mee aan het arbeidsproces. Voor velen is dat niet zo'n pretje: ze vinden dat ze geen nut meer hebben in de maatschappij en anderen kijken hen zelfs mei vijandige ogen aan, omdat ze geen werk hebben. Er zijn zelfs werklozen, die nog steeds iedere dag 's mor gens om een uur of acht de de deur uit gaan en 's avonds om zes uur weer thuis komen, om de mensen in de buurt toch maar vooral niet te laten merken dat zij geen werk hebben. Schrijver dezes is geen abonnee van uw veel gelezen Rot terdams Nieuwsblad, maar via via vond hij de Schie- damse editie van 10 januari jongstleden ongevraagd in zijn bus. Ondergetekende heeft nu toch kennis kunnen nemen van „Dikke pil" en „Een boeiende schets van de eerste jaren van de SDAP" door Hans van der Sloot. Zijn reactie is: Piet de Bruin jr geeft een opheldering aan Hans van der Sloot. In de loop der jaren is zo het een en ander over Schiedam geschreven, ook door Hans van der Sloot. Toch was er een lacune te constateren en dat is nu juist die „dikke pil". On dergetekende vindt deze scrip tie van Han van der Horst een bijzonder goede aanvulling. Hij zou er nog veel over kun nen zeggen, maar wil hier een stukje onbegrip aanhalen dat in de kritiek van Hans van der Sloot is te vinden. „Ook de figuur van Piet de Bruin had een nadere uit werking verdiend, zeker in politieke zin, want nog steeds is onduidelijk welke precieze betekenis deze bestuurder, trie het soms meer om macht dan om om maatschappelijke ver anderingen te doen was. voor Schiedam heeft gehad." (Hans van der Sloot) Vanzelfsprekend zit er een gc- neratieverschil tussen Van der Sloot en mijn vader Piet de Bruin. Daarnaast heeft Van der Sloot de „dikke pil" niet verstaan. Van der Sloot beschouwt blijk baar doorzettingsvermogen en opgefokte hardheid (Piet de Bruin moest jarenlang in de raad in zijn eentje knok ken tegen een blok reactionai ren) als een streven naar macht. Toch is er in die ..boeiende schets" niets te vin den, wat ruikt naar mach tswellust. Het Vrije Volk schreef over hetzelfde onderwerp met als vette kop: „Geen ideaalmen- schen. maar wel mensen mei een ideaal" en zo was het! Piet de Bruin zei ter gelegen heid van zijn 75e verjaardag, pratende over het socialisme: ,,Ik heb een.lichtdrager willen zijn." Mijnheer Van der Sloot, zou dat een Streber gezegd kunnen hebben? Piet de Bruin jr. Burgemeester Knappe ril a an 192b, Schiedam. Geen chrysanten! Schiedam Niet alleen be ginners maar ook ver ge vorderden in de bloem schikkunst kunnen in Schiedam terecht voor een serie lessen onder leiding van Paul van Meurs. Lief- hehhers moeten zich dan voor aanstaande vrijdag melden bij de Schiedamse afdeling van de KMTP, de koninklijke maatschappij voor tuinbouw- en plant kunde. Tegelijk moet het cursusgeld gestort worden op gironummer 15.35.790 ten name van H.C. de Graaf, Nieuwlandplein 46 in Schiedam, met vermel ding: bloemschikcursus. De beginnerscursus vangt aan °P 19 februari en bestaat in to- 'laal uit vijf dinsdagavonden, ^entnaal in de veertien dagen. Op de woensdagen vindt met een zelfde regelmaat de cursus voor gevorderden plaats, te be ginnen op 20 februari. Ver ge vorderden beginnen eerder, al op de dertiende van de vol gende maand. Alle lessen wor den gegeven in de Wilgen burg, het zaaltje achter de Sin gelkerk, en de aanvangstijd is telkens acht uur. Een schikking met vijf tulpen en een elzen takje is voor be ginners de eerste opdracht. De tulpen en wat afdekblad moe ten de cursisten zelf meene men; de bloemschikcommissie bestaande uit de dames De Graaf en Krohne zorgt zolf wel voor elzentakjes. De ge vorderde bloemschikkers mo gen de eerste avond zelf een kunstwerkje van blommen maken, als het maar geen chrysanten zijn, want daar houdt de KMTP piet van In diverse gemeenten bestaan instanties, of groeperingen, die werklozen proberen te helpen met hun problemen. Zo kent Schiedam al enige tijd het ont moetingscentrum voor werk lozen de Tregter en ook de ge zamenlijke kerken hebben een werkgroep Baanloos - Waardeloos? - die tracht iets aan de problemen van werklo zen te doen. De heer J. Mulder, een van de leden van „Baanloos - Waar deloos?" stelt het aldus: Wij proberen een klankbord te zijn voor mensen zonder werk, die daar problemen mee hebben. Door met deze mensen te pra ten en met elkaar te laten pra ten beseffen ze dat het pro bleem, waarmee zij zitten een algemeen probleem is; dat zij niet de enigen zijn en dat er nog voldoende dingen bestaan waar ze nuttig mee bezig kun nen zijn. Veel weriozen voelen zich in een hoek gegooid. Er is een groot aantal, dat het idee krijgt alsof ze iets hebben mis daan. Voor een uitkering wor den ze verplicht aan allerlei verplichtingen te voldoen en daardoor voelen ze zich be knot. Voor veel mensen levert dat problemen op, waarvoor ze nauwelijks weerklank vinden bij anderen." Eigen schuld „Bij velen, die wel werk heb ben bestaat nog steeds de op vatting, dat het je eigen schuld is als je werkloos bent. Maar die mensen vergeten, dat het hun ook wel eens kan overko men. Doorgaans gebeurt zo iets buiten je eigen schuld. Daarom zijn deze avonden ook niet alleen voor mensen zon der werk. Ook personen, die zo gelukkig zijn aan de slag te kunnen zijn hartelijk wel kom." Behalve het onbegrip dat de werkloze bij de buitenwacht aantreft, is het gezin ook niet altijd even begripsvol ten op zichte van een werkloos ge zinslid. Mevrouw M. van Dorp, ook lid van de in totaal zes le den tellende werkgroep ver telt daarover:,,Voor een man is het werkloos worden natuur lijk een enorme ingreep in zijn leven. Hij raakt collega's kwijt, schaamt zich er misschien zelfs voor. Daar moet hij over kunnen pralen. Maar het blijkt nogal eens voor te komen dat hij met dergelijke problemen niet bij zijn vrouw hoeft aan te komen. Ook de relatie met de kinderen kan verstoord raken. Toen vader nog werkte keken de kinderen tegen hem op. Maar dat is vaak afgelopen, wanneer hij iedere dag thuis is." WAO Morgen houdt de werkgroep weer een bijeenkomst in dien stencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan op de hoek met de Burgemeester Hpnnerlage Gretelaan. Thema op die avond zal zijn de WAO. Een inspecteur van het Ge meenschappelijk Administra tie Kantoor en een bedrijfsaal- moezenier uit Amsterdam zul len de inleiding verzorgen. Daarna kunnen de aanwezi gen vragen stellen en verder praten over wat het betekent om arbeidsongeschikt te zijn. „Er zijn in Nederland zoveel mensen, die aan de kant zijn gezet, omdat ze medisch onge schikt zijn om hun werk te blijven doen", licht mevrouw van Dorp toe. Maar ik geloof dat er best wel werk te vinden is waartoe deze mensen in staat zijn. Je zult er alleen naar moeten zoeken. Als je deze arbeidsongeschikte men sen weer iets kunt laten doen waar zij plezier in hebben, gaan deze mensen zich weer wat waardevoller voor de sa menleving voelen. Hoe over iemand wordt gedacht, wordt veel te veel bepaald door het werk dat hij of zij doet. Wij ge loven juist dat het belangrijk is of iemand werk doet, waarin hij zich thuisvoelt." Kwestie van jaren „Dat betekent wel een hele mentaliteitsverandering. Dat werken, werken en geld ver dienen moet eruit. Ook het prestatie gerichte wat kinde ren op scholen wordt geleerd zal moeten veranderen. Dat is natuurlijk een kwestie van ja ren. Maar als je er niet aan be gint, komt er nooit wat van. Daarom ben ik ook zo blij dat we op 12 februari een extra avond hebben kunnen inlas sen op de scholengemeenschap Spieringshoek mei het Werk- lozentheater, een groep werk lozen, die tracht via een to neelstuk het lot van werklozen uit te beelden. Ik hoop dat er ook veel leerlingen naar de avond zullen komen 'om de problemen te zien, waar zij per slot van rekening ook mee te doen kunnen krijgen." Behalve door het verspreiden van folders via de kerken, huisartsen, arbeidsbureaus en andere plaatsen, waar vee! mensen komen, treedt de werkgroep ook op andere wij zen naar buiten. Zo bestaan er contacten met dc onderne mingsraden van grote bedrij ven in Schiedam. Want de le den van de werkgroep zijn van mening dat de problemen niet beginnen wanneer ie mand werkloos is geworden, maar op het moment dat ie mand het dreigt te worden. „In die periode hebben men sen ook een klankbord nodig." Tot slot vertelt de heer Mulder dat het feit dat „Baanloos - Waardeloos" een interkerkelij ke werkgroep is beslist niet betekent dat „we zieltjes pro beren te winnen". „De bijeenkomsten staan voor iedereen open. Voor mannen en vrouwen zonder en met baan, voor kerkelijken en niet kerkdijken, voor jongeren en ouderen." Vlaardingen De Rusland actie, die de plaatselijke af deling van Amnesty Interna tional in de afgelopen perio de heeft gehouden, is vrij dagavond afgesloten. In ge bouw Triangel aan de Fran senstraat werd een laatste manifestatie rond het thema gehouden, waaraan onder meer de toneelgroep van Amnesty haar medewerking verleende. Ook burgemees ter Kieboom was aanwezig en hield een toespraak over de activiteiten van Amnesty en de Rusland-actie in het bijzonder. Voorafgaande aan de slot bijeenkomst werd een fak keltocht door het centrum van de stad gehouden. Een dergelijke tocht staat overi gens ook Maassluis te wach ten: daar gebeurt iets derge lijks aanstaande donderdag. Om 19.30 uur start op die dag de tocht bij gebouw De Ark aan de Rembrandtlaan. a Heel wat Vlaardingers de den mee aan de fakkelop tocht, die Amnesty Internati onal vrijdag hield in het cen trum van de stad. Vlaardingen In de eerste helft van de volgende maand begint de inspraakprocedure in het kader van de zogenaamde migrantennota. In die nota wil het gemeentebestuur het beleid vastgelegd zien, zoals dat ten aanzien van buitenlanders in «de stad gevoerd moet worden. tijdschema waarmoe men wil gaan werken. Ten aanzien van dat tijdschema wordt er van uitgegaan, dat de uiteindelijke versie van de nota nog dit jaar in de gemeenteraad zal kun nen worden behandeld. Een dezer dagen zal het zoge- worden afgerond. Daarmee Bij de inspraakprocedure zul- .naamde intern vooroverleg -staat de procedure in zijn ge- ten in Vlaardingen wonende over de inspraakprocedure heel op papier, inclusief het buitenlanders nauw worden betrokken. Om die reden wordt hard gewerkt aan de vertaling van de onuverpnota' in het Turks en in het Marok kaans. Een van die beide ver talingen is inmiddels afgerond. De discussienota stond deze week op de agenda voor de vergadering van de raadscom missie voor maatschappelijke dienstverlening. Enkele leden van de commissie, waaronder Don Rodrigues. hadden eerder te kennen gegeven dat ze voor de inspraakprocedure zou be ginnen toch wel eens over hei stuk wilden praten. Omdat Rodrigues tijdens de vergade ring niet aanwezig'was werd afgesproken, er de volgende keer alsnog op terug te komen. Vlaardingen Het open jon gerencentrum heeft nog niet voldoende zitmeubelen om de theebar in het nieuwe gebouw aan de Zomerstraat te kunnen inrichten. Daarom heeft het bestuur van de stichting een oproep gedaan aan alle Vlaar dingers die toch van plan wa ren stoelen, een bankstel of ta fels weg te doen. om die meu belstukken ter beschikking te stellen. Hel Open Jongeren Centrum is op dinsdagavond telefonisch bereikbaar via 35.45.94. De spullen hoeven niet gebracht te worden: het OJC zorgt er zelf voor dat ze worden afgehaald. Vlaardingen In het kader van haar vijfjarig bestaan or ganiseert Dienstencentrum Holy aan de Willem de Zwij gerlaan 460 op woensdag 6 fe. bruari een bridge drive, waar voor iedere belangstellende kan inschrijven. Wie zich wil aanmelden kan elke woensdag tussen 13.00 en 13.30 uur in het dienstencentrum terecht. De inschrijving sluit op 29 januari, maar er is wel een maximum gesteld aan het aantal deelne mers. Het bridgefestijn begint op 6 februari om 13.00 uur. Er wordt geen deelnamegeld ge rekend. Vlaardingen In haar school gebouw aan de Deltaweg 161 houdt de Stichting Technisch Ondewrwijs in Vlaardingen op vrijdag 1 februari aanstaande weer de traditionele openbare lessen. Wie belangstelling heeft kan terecht tussen 14.00 en 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Vlaardingen Het V rouwen- café Westwijk houdt op don derdag 24 januari haar maan delijkse thema-avond. Aan de hand van een emancipatiespel willen de deelneemsters met elkaar praten over emancipa tie in het algemeen en emanci- patio van de vrouw in het bij zonder* De organisatie van deze avond laat nadrukkelijk weten op deze avond ook graag de vrou- wen te zien die ov-r het alge- meen reageren met „o, dat isi niets voor mijl". Ook hun me-1 ning moet gehoord worden eni betrokken worden in een bre-1 de discussie over dit belangrij-1 ke onderwerp. De avond wordt gehouden ïn Ontmoetingscentrum West, -JTioris de Vijfdelaan 1. ,Aan- vang: 20.15 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3