STAD/STREEK Slopers halen geschiedenis om Wiiiterservice voor 65-plussers Politieke discussie Start nieuwe Vos-eursussen Koffiebar start bijbel-in S Smulders 3£9G!E maandag 23 januari 1880 VD/SC/WW Vlaardingen De Stichting Raad voor het Ouderenwerk heeft een plan ontworpen om 65-pIussers win- terservice te geven. Zij hebben zich gericht tot een aantal lagere scholen in Vlaardingen en hebben via de schoolhoofden, oudercommissies en ouders de medewerking van de zes de klas kinderen gevraagd om bij slechte weersomstandigheden voor de ouderen boodschappen le doen. Het iriitiatief is tijdens de barre winter van 1978/1979 ontstaan, toen veel ouderen gedwongen werden om thuis te blijven en zodoende niet in staat waren om boodschappen te doen. Alle mensen die ouder zijn dan 65 jaar kunnen een beroep doen op dit aanbod als het buiten glad is. Het is de bedoeling dat zij zich dan richten tot één van de drie dien stencentra in Vlaardingen-, dien stencentrum Emma aan de Ooster straat (34.60.13), dienstencentrum Holy aan de Willem de Zwijgerlaan {74.10.32) of dienstencentrum West aan de Frank van Borselenstraat (35.59.31). Vanuit het betreffende centrum wordt dan gezorgd dat de benodigde hulp gegeven wordt. Vlaardingen Al enige maanden zijn er medewerkers van Youth for Christ Vlaardingen bezig met de re alisatie van de plannen om in Vlaardingen een evangelische boek winkel te openen. Naast de bestaan de activiteiten, zoals de koffiebar en het advieswerk, dus een nieuwe ac tiviteit van Youth for Christ. Deze bijbel-in wordt een boekwin kel waar allerlei evangelische lec tuur te vinden zal zijn, variërend van eenvoudige kinderboeken tot de wat zwaardere literatuur. Naast leesvoer is er ook een luisterrijk as sortiment platen en cassettes. Daar naast zullen er ook allerlei materia len te verkrijgen zijn van Tearfund en verder tegeltjes, posters, kalen ders, sieraden en dergelijken. Youth for Christ is gestart met deze activiteit, omdat er in Vlaardingen behoefte blijkt te bestaan aan een plaats waar allerlei uitgaven op evangelisch gebied bij elkaar te vin den is en waar ook allerlei informa tie te krijgen is over boeken en pla ten. Nadrukkelijk stellen de initia tiefnemers dat het hun niet in de eerste plaats om de winst gaat. Be langrijker vinden zij de goede lec tuur en de brede blik op het evan gelie. Daarom biedt Youth for Christ ook ruimte voor een gesprek over of naar aanleiding van de boe ken. Maassluis De plaatselijke afdelin- ;en van het CDA en de PvdA in aassluis organiseren gezamenlijk een politieke discussie-avond. De avond wordt gehouden om bij de bevolking de politieke belangstel ling te vergroten. De twee afdelingen hebben om dit doel te bereiken twee kamerladen uitgenodigd; Gerrit Gerritse van het CDA en Jaap van der Doef van de PvdA. Beiden zijn deskundig op so ciaal-economisch gebied en zullen op deze avond allereerst een inlei ding houden over het werkgelegen heids- en loonbeleidvan de regering. In een tweede ronde zal het publiek volop de gelegenheid krijgen om vragen te stellen aan beide heren. De avond wordt gehouden op don derdag 7 februari in de „zitkuil" van het Ontmoetingscentrum Ko ningshof aan de Uiverlaan en be gint om acht uur. De afdelingsvoor zitters van de PvdA, Hans de Bruin en het CDA, Herman Blom, zullen die avond als discussieleiders optre den. Vlaardingen Thans is bekend ge worden waar en wanneer de nieu we VOS-cursussen gehouden zuilen worden. VOS betekent Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving en het gaat daarbij voornamelijk om vrouwen die weinig of geeft kans hebben gehad om door te leren en zichzelf te ontplooien. In de praktijk houdt de cursus dan ook in; het sa men met andere vrouwen praten over zaken waar men zich mee be-, zig houdt Er zal een ochtendcursus van start gaan in de Heipaal, Reigerlaan 49 en een avondcursus in het gebouw van Stichting Welzijn, Oosthaven- kade 31. Voor de ochtendcursus zal de kennismakingsochtend gehouden worden in de Heipaal op maandag 4 februari om kwart over negen. Er is kïnderopppas aanwezig. De avond cursus geeft zijn kennismaking sbijeenkomst op donderdag 7 febru ari om acht uur 's avonds op de zol der van Stichting Welzijn. De kos ten bedragen 25 gulden voor de hele cursus. Dit bedrag kan zo laag ge houden worden dankzij een flinke subsidie van de gemeente. Onderwerp van bespreking kan zoal zijn: hoe zeg ik wat ik denk, huisvrouw zijn, reclame en politiek, hoe moet ik dat formulier invullen, hoe kom ik beter voor mezelf op en allerlei andere onderwerpen. Voor informatie kan men terecht bij Aly Ploeg, Dillenburgsingel 364, tele foon 74.79.05. De Gustowijk twee jaar geleden. Speken vso. Gustowijk hebben geen huis meer Schiedam Het oudste woningbezit van de Schiedamse bouwverenigingen bestaat niet meer. Aan de Maasdijk zijn slopers twee weken lang aan het werk geweest. Zij hebben ruim baan gemaakt voor een nieuwe, hogere en bre der buitenwaterkering op de grens van het Schiedamse en Rotterdamse havengebied. Deze versterkte Maasdijk, langs de vroegere scheeps werf van Gusto, zal een laatste schakel zijn in de Deltadijk die langs de Nieuwe Waterweg naar Hoek van Holland loopt. De 184 woningen van de Gustowijk, gebouwd in 1915, hebben voor dit kunstwerk moeten wijken. Dit wijkje, in later tijden ook wel de Eendrachtbuurt genoemd omdat het bezit was van bouwvereniging Eendracht, was in meer opzichten uniek. De panden waren niet alleen de oudste van de stichting van sa menwerkende Schiedamse woningcorporaties (SSSW), maar ook waren zij een eerste resultaat van sociale woningbouw in Schiedam. De Gustowijk stond ook los van de Gorzen; het was eigenlijk een apart wijkje in Schiedam-Zuid. De laatste jaren stond het er eenzaam en griezelig bij: de straten in de spookbuurt waren uitgestorven. Het ligt nu tegen de vlakte. En om die historische achtergrond is het vreemd, dat geen protest tegen sloop ooit gehoord is. Van niemand. Bewoners zeiden in gesprekken met onze krant in 1974 wel, dat het om best nog goede huizen ging en dat zij graag zou den willen blijven, maar echt protesten nee. Aan de Deltadijk was immers moeilijk een halt toe te roe pen, denk maar aan februari "53. Dus gingen slopers vrij geruisloos aan de gang. Toch blijft het zonde, al met al, vond men bij de woningbouwvere nigingen van de SSSW, en uit de archieven van de Eendracht kon de geschiedenis van de Gustowijk wor den beschreven. Als troost i Op 3 juni 1913 werd door een aantal arbeiders en voorlieden van de fir ma Smulders, later IHC-Gusto, Bouwvereniging Eendracht opge richt Het doel van de vereniging was om te beginnen aan de over kant van de werf goede en goed kope arbeiderswoningen te bouwen. De bouwvereniging bestond toen uit 41 leden. Het schaftlokaal van. de firma Smulders mocht voor verga deringen gebruikt worden. Dat was dan ook het enige wat deze firma voor de bouwvereniging deed. Fi nanciële steun kwam niet van die zijde. Bij de gemeente Schiedam werd het eerste bouwplan, een ontwerp van de Rotterdamse architect Kruithof, ingediend op l november 1913. Op 26 februari 1914 kwam het bericht van B en W, dat er geen bezwaar te gen het plan bestond en op 12 mei van dat jaar was de goedkeuring er van de gemeenteraad. Door het uit breken van de eerste wereldoorlog ontstond er enige vertraging, maar op 13 maart 1915 vond de aanbeste ding plaats. Het werk werd gegund aan de firma Boele 8c Van Eesteren uit Alblasserdam, voor de somma van 289.589 gulden, voor de bouw van 184 woningen, waaronder vijf winkels en een badhuis. Het aantal leden van de bouwvereniging be droeg toen 95. De gemeente Schie dam stond garant voor de rijksle- nïng van het totale bedrag. De eerste 58 woningen kwamen ge reed in februari 1916 en konden op de 21e van die maand worden be trokken. Op 8 mei waren alle 384 woningen verhuurd. De huurprijs varieerde van 2,25 tot 3,15 per week (de huur is altijd laag geble ven, in laatste instantie niet hoger dan een paar tientjes). Het badhuis door Kor Kegel m.m.v. A.F. Wiegel, voorzitter SSSW i en de vijf winkels kwamen zes we ken later klaar. De straten kregen meteen een naam: Eendrachtstraat en Gustostraat. De overige wonin gen stonden aan de reeds bestaande Maasdijk. Bij de officiële oplevering waren aanwezig; de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, de hoofdinspecteur van het woningtoe zicht en de burgemeester van Schie dam. 2ij lieten zich alle drie heel gunstig uit over de bouw van deze arbeiderswoningen. Na zes jaar, op de ledenvergadering van 23 januari 1922, werd voorge steld de woningen van elektriciteit te voorzien. Er werd een commissie samengesteld om dat voor te berei den. Vóór de winter van 1923 had den alle woningen elektrisch licht (tegenwoordig zou men daar jaren voor nodig hebben). 1928 moet een zeer strenge winter geweest zijn, er waren namelijk 19 wc-potten stuk- gevroren. Afvoer en riolering wa ren trouwens zolang de Gustowijk bestaan heeft een grote onkosten post. In 1919 gingen al waarschu wingen naar de bewoners om vooral geen afval door de gootsteen of wc te gooien, daar anders de verstop pingen voor eigen rekening konden komen. Toch werden vooral as en aardappelschillen in gootsteen en wc gesmeten. De dader was maar zelden te vinden. De tweede wereldoorlog ging zon der schade aan het complex voorbij. In de jaren zestig werden plannen gemaakt voor woningverbetering. Eerst ging het om een bedrag van 700 gulden, later 1100 gulden en het laatste plan was 1300 gulden per woning. Op 20 juli 1963 ging er een brief naar B en W om toestemming voor deze verbetering. Het ant woord kwam 22 november 1963 en luidde als volgt: „De Maasdijk en Nieuw-Malhenesserstraat (vroegere Gustostraat) moeten verhoogd wor den tn verband met de Delta-wer- ken, dus voor woningverbetering kan geen toestemming gegeven worden." Eind 1964 werd nogmaals gevraagd, hoe de situatie was bij de gemeente Schiedam. Het antwoord kwam per brief van 35 januari 1965, dat voor woningverbetering slechts in aanmerking kwamen die wonin gen, die in ieder geval nog vijf jaar zouden blijven staan en voor de Gustowijk kon die garantie met ge geven worden. 7 januari 1966 schreef het bestuur weer een verzoek om te mogen re noveren en centrale-antennesys teem te mogen aanleggen. Op 21 mei 1969, dus ruim drie jaar later, komt het antwoord van de gemeen te Schiedam. In een vertrouwelijk schrijven deelt deze mede dat er 60 woningen afgebroken moeten wor den m verband met de waterkering. De bouwvereniging werd verzocht dat niet bekend te maken om geen onrust onder de bewoners te krij gen. Dat viel niet mee: drie bestuur ders, te weten de heren Van Toor, Ossewaarde en Ouwens, woonden m de Eendrachtstraat en gingen goed met hun buren om... In 1973 kwam er een nieuwe ont wikkeling m het verhuur van voor al goedkope (dus Gustowijk)womn- gen. de huisvesting van alleenstaan den en samenwonende jongeren. Veel van deze categorie jongeren is aan een woning geholpen. Bij de verkoop van het complex waren nog ruim 80 woningen aan hen ver huurd 22 mei 1974 werd het be stuur uitgenodigd door de gemeente Schiedam te komen praten over de overdracht van de Gustowijk aan deze gemeente Er zouden 60 wo ningen mogen blijven staan, die dan met door de gemeente zouden wor den overgenomen. De bouwvereni ging zag niet veel in dat plan. In welke staat zouden de woningen verkeren als de rest was afgebro ken? Het was dus: alles overnemen of mets. Nog steeds mochten de be woners niet worden ingelicht. Nieu we bewoners kregen echter de boodschap mee, dat deze woningen waarschijnlijk nog maar ongeveer drie jaar zouden staan. Ondanks deze boodschap was de wachtlijst nog groot voor deze woningen. In 1975 is de leegloop in de Gusto wijk begonnen. De bewonersvereni ging Schiedam-Zuid klom nog ver ontwaardigd in de pen, omdat de gemeente de bewoners in verband met herhuisvesting rare vragen stel de (maakt u uw bed elke dag op?), en sindsdien liep het geleidelijk af. Twee jaar geleden vroeg een ieder zich eigenlijk af waarom met sloop nog werd gewacht, want vrijwel de hele buurt was dichtgespijkerd. Maar de spookbuurt (werf Gusto was inmiddels ook al gesloten) kon nog niet verdwijnen: het bleek dat één bewoner nog geen ander huis had kunnen krijgen...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3