STA Opbouwwerk in Schiedam Oost en West komt van de grond m Regisseur op de achter gi -o nd blijven" 99 I f f9 99 Langzamerhand krijgt elke wijk yari Schiedam een opbouwwerker. Het SSWO, de papieren werkgever van de opbouwerkers heeft ir Schiedam West en Oost twee van deze professionele krachten aangetrokken. In afwachting van de. officiële goedkeuring van het r gemeentebestuur zijn ze alvast maar begonnen. -i,..- Schiedam:Noord- kende al een opbouwwerker, namelijk Jos van der Lügti Zuid heeft voorlopig haar opbouwwerker „verspeeld". Jan Poort Oost Kees van Mil, West: JlffJli I i m-Ml ï?JdèiÊM{&\ nmn De volgende twee verhalen laten wij de nieuwe opbouwwerkers aan het woord. Ze proberen een indruk te geven waaruit het vak bestaat en wat de plannen zijn. Jezelf overbodig maken, is het motto van beide heren. Op deze pagina een weergave van hiin doen en vooral... laten. Bever Schiedam Jan Poort ziet als grootste probleem de vaak slechte huisvesting in de hem toegewezen wijk. In de vier weken, dat hij als opbouwwerker in Schiedam-Oost aan het werk is, heeft hij al veel gebieden gezien die volgens hem zeker voor renovatie in aanmerking komen. Vooral de Stationsstraat in Schiedam-Oost is er volgens Poort erg aan toe. Achtergrond SSWO maandag 28 januari 1380 VD/SC/WW Schiedam Het opbouwwerk in het westen van Schiedam zal flink verschillen met de andere wijken. Kees van Mil, de door de stichting- Schiedams werkgeversinstituut ten behoeve van opbouwwerk (SSWO) aangewe zen opbouwwerker in Schiedam-West, zal na melijk zijn werk altijd doen in nauwe sa menwerking met de wijkoverleggToep. De groep bestaat uit afgevaardigden van alle ac tieve groepen, die in West aan het werk zijn. Als er in de wijk iets aan de hand is dat moet worden aangepakt, dan zal Kees van Mil niet op eigen houtje op pad gaan maar in samen werking met de wijkoverleggroep plannen maken wat voor stappen er zullen worden ondernomen. Wat verstaat Kees van Mil eigen lijk onder opbouwwerk? ..Op bouwwerk is," zegt hij. „het bege leiden en ondersteunen van men sen in de wijk en van wijkgroepen om zo het woon- en leefmilieu te verbeteren. Het opbouwwerk is voor mij geen vertaalfunctie lus sen het stadskantoor en de men sen uit mijn wijk. Ik tracht de problemen op een rij te zetten en de mensen en groepen wegwijs te maken, m het woud van regels die in het ambtelijk apparaat bestaan. Wij pakken gezamenlijk iets aan, waarbij ik mij terugtrek ais de mensen genoeg zijn geïnformeerd en geadviseerd, zodat de mensen hun stelling hard kunnen maken bij betrokken instanties." Van Mil heeft altijd in het westen van. Schiedam gewoond. Hij was voor zijn aanstelling bij de SSWO medewerker van het voormalig wijkcentrum van West, De Kreek aan de Lange Haven, en was nauw betrokken bij het renovatieproject 1-A, het eerste renovatieproject door de gemeente Schiedam in het westen. Het ging hier om de verbe tering van huizen m de buurt van de Mariastraat. Nauw betrokken was Van Mil ook bij de renovatie van de Slachthuisbuurt, die inmid dels is gereedgekomen. Bewoners hebben overigens al bij de opbouw werker geklaagd over de uiteinde lijke resultaten van de renovatie. „Veel mensen constateren dat bij voorbeeld de geluidsoverlast stuk ken erger is geworden dan het was. De gemeente laat alleen maar posi tieve geluiden horen, maar zo posi tief is het toch allemaal niet." Door de jaren heen is Schiedam- West onderverdeeld in wijken die bijzonder van elkaar verschillen. Zo kent West een villawijk (Stadhou derslaan, Julianalaan) en een buurt waar gastarbeiders wonen. Ook Van Mil is van mening dat er geen sa menhang in de wijk is. „Het feit dat Opbouwwerker Kees van Mil en John de Kievith van de wijkoverleg groep. Opbouwwerk is geen ego trip uit een stuk hobbyïsme." rvo Je probeeni jezelf overb odig te maken er binnen West een villawijk is, een naoorlogse flaiwijk, een midden standswijk en een wijk bewoond door voornamelijk buitenlanders, is mede de oorzaak dat Schiedam- West een vrij saaie wjjk is. In ver band met het opbouwwerk zie ik echter geen probleem in de onder linge verschillen. Ik kan mij goed door Bas van Beek voorstellen dat mensen dingen in het ene huizenblok willen doorvoe ren, die ergens anders in West als niet welkom worden beschouwd. Voor mij, en met mij natuurlijk de wijkoverleggroep, is de prioriteit daar waar de sociale achterstand het grootst is. En de achterstanden zijn in de in verhouding wat arme re wijken. In al die jaren dat ik er woon is mij echter wel gebleken dat er in West geen haat en nijd bestaat tussen de bewoners. Waarom zou het ook? Als we streven naar een zo goed mogelijk leefbaar milieu, dan (is het toch voor de hand liggend dat naast elkaar daar solidair voor knokken." West kent een grote concentratie gastarbeiders. De gastarbeiders zijn in Schiedam-West bijna allemaal Turken. Kees van Mil ziet in de buitenlanders een probleem apart. Een verwijt over de begeleiding van de Turken in West laat Van Mil ho ren aan de stichting hulp aan bui tenlandse werknemers horen. „Wij (de wijkoverleggroep en de opbouw werker) zijn van mening dat de SHBW nauwelijks hulp aan de Tur ken heeft gegeven. Het blijft een vreemde zaak dat de vrij grote groep buitenlandse werknemers in Schiedam-West niet specifiek door een beroepskracht worden begeleid, terwijl zij een dergelijk iemand toch echt nodig hebben. De gemeente heeft een steentje bijgedragen voor de grote concentratie Turken in West door niet zo snel een woonver gunning voor buitenlanders in an dere wijken dan in West af te ge ven. En buitenlanders hebben wei nig keuze: ze nemen gewoon wat er voor handen komt. Daarom worden de slechtste woningen door buiten landers bewoond. In een brief heb ben wij aan CRM gevraagd om een extra beroepskracht voor de Turkse gastarbeiders, een Turkse opbouw werker." Erg positief zijn Kees van Mil en de wijkoverleggroep over de toekomst van een multï-functioneel wijkcen trum in Schiedam-West. Volgens John de Kievith van de wijkover leggroep heeft het stadskantoor zijn ideeen over een dergelijk centrum in de wijk veranderd. Gedacht wordt namelijk aan een wijkcen trum in het Hofje van Belois tussen de Aleidastraat en de Jan van Avennesstraat. West heeft hierover positieve geluiden gehoord van wet houder Herman Posthoorn. Het noodwijkcentrum De Bever aan de Van Beverenstraat liep overigens volgens de groep bijzonder goed. Opvallend is dat in West de Turken, die zich toch niet erg goed met de Nederlandse bevolking kunnen in tegreren, erg actief zijn in het wijk centrum, wat le danken is aan de Turkse vereniging Schiedam. In het oude schoolgebouw worden veel ac tiviteiten gehouden, die uiteenlopen van discussiegroepen tot naaicursus sen. Uniek is ook dat De Bever ge heel door vrijwilligers wordt ge draaid. „Het kost de gemeente geen cent," aldus John de Kievith. Vindt Kees van Mil opbouwwerk noodzakelijk? „Door fundamentele veranderingen in de maatschappij is het individu niet meer in staat om voor zijn rechten uit te komen. Daarnaast is er volgens mij tegen woordig iemand nodig om de collec tiviteit te bevorderen." Kees vindt echter wel dat opbouwwerk altijd in samenwerking moet geschieden. „Het moet geen ego-trip worden uit een stuk hobbyïsme, daar is het werk niet naar. Je bent in dienst van de bevolking, dus alles moet je samen met hen aanpakken." Jan Poort, opbouwwerker Oost: „Zelfs in de bierkaai zitten zwakke plekken." „Het is een erbarmelijk soort getto. De huizen zijn compleet uitgeleefd en verwaarloosd. Als ik nou in de Stationsstraat zomaar in het openbaar achter een schutting een vuilnisstort plaats zie, waar de ratten vrij spel hebben, dan snap ik niet dat dat anno 1980 nog mogelijk is." De in het onderste puntje van Limburg geboren sociaal-academi cus is momenteel druk in de weer met het begeleiden van een bewo nerscomité over de renovatie van 304 woningen in. het Singelkwar tier. Hierbij speelt Jan Poort een regis seur op de achtergrond: hij stimu leert de bewoners om hun menin gen bij de gemeente naar voren te brengen. „Ik wil niet de schakel zijn tussen de gemeente en de be woners. Zij moeten zelf voor hun eigen belangen weten op te ko men. Mijn taak is volgens mij de bewo ners daarbij te adviseren en te sti muleren, waardoor de mensen op den duur niet afhankelijk meer hoeven te zijn van een deskundi ge, zodat zij later zelf kunnen be palen welke lijn ze gaan volgen bij acties of activiteiten. In bepaalde wijken van Rotter dam gaan de opbouwwerkers he lemaal verkeerd te werk. Daar zijn zij wel de vertalers van de be woners aan de gemeente en an dersom. Dat heeft tot gevolg dat de bewoners nooit leren om voor zichzelf op te komen: de opbouw werker doet het immers voor hen, hetgeen volgens mij een geheel verkeerde zaak is." Met het op de achtergrond blijven van de opbouwwerker heeft Jan Poort al ervaringen opgedaan. Met name in Helmond, waar hij geruime tijd vrijwilligerswerk heeft gedaan, had men het princi piële standpunt om, overigens net als Kees van Mil, zichzelf overbo dig te maken. De kern van het opbouwwerk is volgens Jan Poort het wakker schudden van de mensen die een beter leefmilieu willen. Dit wak ker schudden kan dan eventueel gepaard gaan met adviezen, al of niet van deskundige aard. Wat vindt Jan Poort van zijn werkgever, het SSWO? „Aange zien ik nog maar pas in Schiedam ben, heb ik nog niet zoveel con tacten met de stichting gehad. Ik ben wel van mening dat het een zeer goede zaak is dat de gemeen te niet direct mijn werkgever is. Je zou bij de bewoners ongeloof waardig overkomen als je baas de gemeente is. Je moet dan uitein delijk verantwoording afleggen aan je baas, en die wil heel vaak heel andere dingen dan de bewo ners willen. Mijn echte werkgevers zijn trou wens de bewoners: het SSWO be taalt me alleen, maar. Binnenkort zal de bewonersvereniging Schie dam-Oost bij de gemeente probe ren mij full-time te laten werken. Ik ben namelijk aangemomen voor een twintigurige werkweek, maar iedereen is van mening dat dat le kort is om goed in de wijk te kunnen functioneren." Jan Poort wil niet in de wijk ko men wonen. „Ik ben momenteel druk op zoek naar huisvesting ir* of om Schiedam, maar niet in Oost. Een klein beetje privacy wil ik wel behouden. Ik stel me zo voor dat, als ik in de wijk woon, zodra ik even thuis ben, mensen aan de deur bellen om van alles en nog wat te vragen. Ik ben overigens in de wijk met open ar men ontvangen. De mensen van de bewonersvere niging waren erg blij met mijn komst. Volgens mij komt dat doordat er in de wijk in het ge heel geen professionele begelei ding was." Het buurtieven is niet zo levendig als Poort zou willen. Vooral het contacten leggen met de buiten landers is voor de bewonersvere niging geen makkelijke zaak. Poort heeft in ieder geval al men sen bereid gevonden om eventue le stukjes in het wijkblad, die van belang kunnen zijn voor de bui tenlanders, te vertalen. Alhoewel Poort, net als in West, graag een multi-functioneel wijk centrum in de wijk zou willen zien, zit dat er bij de gemeente voorlopig niet in. „We krijgen ge lukkig wel een clubhuis aan de Fahrenheitstraat waar vooral de ïif jeugd aan activiteiten kan doen. Want die komt naar mijn mening in de wijk echt tekort. Het zou een goede zaak zijn als de jeugd in Oost op zijn achterste po ten ging staan voor een eigen soos. Het pandje van de bewonersvere niging is te klein. Vooral in de toekomst zal het pandje aan de Pranklinstraat niet meer voldoen de ruimte bieden om optimaal te kunnen functioneren. Wij zijn namelijk druk in de weer om meer leden voor de bewoners vereniging te werven. Ik geloof dat veel mensen in Schiedam- Oost nog niet zo goed door hebben dat, hoe meer leden bij de vereni ging komen, hoe meer mogelijk heden er zijn. De gemeente gebruikt namelijk een progressieve subsidiebetaling, waarbij zij meer geld aan bewo nersverenigingen met veel leden geeft dan aan verenigingen met minder leden. En aangezien wij veel activiteiten willen plannen, hebben wij veel geld nodig. En dat geld kunnen we verdienen door de bewonersvereniging in le denaantal te laten stijgen." Plannen voor de toekomst heeft Jan Poort te over. Samen met de bewoners van het Singelkwartier gaat hij de verkeersproblemen aanpakken. De renovatie van 140 woningen in de Dieselstraat en omgeving zal flink door Poort worden belicht De bewoners van de woningen in de buurt, die voor renovatie in aanmerking komen, worden door Poort geadviseerd en begeleid. Poort wil nauwe contacten met de andere opbouwwerkers in Schie dam gaan voeren. Al met al is Jan Poort met een groot optimisme in de wijk begon nen. „Optimistisch moet je wel zijn. Zells bij het vechten tegen een bierkaai vindt je wel zwakke plekken in de kaai."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4