STREEK Frans van J.i ijsbergen wil V V-kantoor op Vismarkt ééSêmM fP. Grote haast met renovatie VOP ww Vietnamezen worden medeburgers Vrouwen filmdag in Westwijk All ïn eg Plan deze week naar gemeente bestuur Op straat overvallen Veertig jaar ambtenaar Trekking loterij VD/SC/WW dinsdag 29 januari 1980 Gospeltheek in Maassluis Maassluis De draaitafel met de gigantische geluidsboxen staan wat misplaatst en verloren in een hoek. „Bram's Corner" staat met zilveren letters te lezen. De ijskast ernaast bevat alleen frisdranken. In het sober aangeklede bovenzaaltje van het Le ger des Heilsgebouw aan de Koordvliet staan zes dagen van de week de formica ta fels en stoelen gereed voor de bijeenkomsten die de broeders en zusters beleggen. Aleen op vrijdagavond verandert er iets. Dan nemen de dise-jockey's Harm en Jan hun plaats in: dan wordt het kille neonlicht door wat sfoervoller'verlichting ver vangen en het meubilair door kussens en matrassen, dan davert op volle sterkte ei gentijdse disco-muziek door het gebouw. Maar de teksten zijn anders dan gewoon lijk. Aleen de Schepper en Zijn weldaden worden bezongen. Door klinkende namen uit het wereldje van de popmu ziek: Cliff Richard. Larry Norman. »BiiIy Preston. Terry Talbot en de ..Imperi als". die ooit Elvis Presley begeleidden. „We dachten wel dat we hier mee iets vrij unieks in Neder land hebben gecreeerd". zegt Leger des Heils kapitein H. Schuppers „Het idee van een Gospeltheek is eigenlijk als vanzelf ontstaan. Luiste rend naar wat Hilversum 3 te bieden heeft, kwam ik tot de ontdekking dat goede en leuke popmuziek vaak voorzien is van teksten die misvormend zijn voor de geest. Als je daar over gaat nadenken en merkt hoe de jeugd van die muziek begeesterd kan raken, kom je als vanzelf op de gospelmu ziek, de geestelijke liederen." De negro-spirituals' blijken evenzeer uit de tijd als de psal men en gezangen. De gospel- songs worden nu ook in de country western stijl en zelfs in het rhythme van de rock gegoten Maar het hoofd thema van de teksten is het zelfde gebleven. Dat de formule: alleen naar muziek luisteren zonder alco hol en andere geestverruimen de versnaperingen aanslaat, blijkt uit het bezoekersaantal. door Tineke Diepenhorst Iedere vrijdagavond komen cr zon veertig a vijftig jongens en meisjes luisteren. Voor de jeugd, jonger dan veertien jaar. werd de aanvangstnd verlegd naar zeven uur. Na half negen komen de ouderen. Het hijgend hert ..Het zijr» meest passieve luiste raars", vertelt kapitein Schup pers met iets van spijt. „Door gesprekken en thema-avonden -..niet bij (Herman) brood al leen..."- proberen we ook iets aan evangelisatie te doen. maar dat wordt afgewimpeld. Ze komen zuiver en alleen Cliff Richard, na zijn transformatie tot zanger van min of meer gewijde muziek, een graag gehoorde gast in de Maasstui- se Gospeltheek. voor de muziek. Bij een een voudig kwisje dat we er een keer tussenlasten. kwam als antwoord op de vraag wat het Boek der Boeken was ..het dagboek van een herders hond". Wc zoeken nu naar een vorm om de gezongen tekst vi sueel te maken. Daarvoor heb ben we ons bij de gemeeme aangediend om een graantje mee le pikken van het sociaal- Schiedam Als het aan Frans van Rijsbergen ligt, verrijst op de Vismarkt een kantoortje voor de Schie- damse vereniging voor vreemde 1 i n gen ver- keer(VVV). Van de week dient hij een schetsplan voor een VVV'kantoor bij burge meester en wethouders in met de vraag of het college bereid is toestemming te ver lenen voor de uitvoering van hét plan. Het gebouw, dat Van Rijsbergen wil laten bouwen, vertoont sterke ge lijkenissen met de oude vi- safslag; qua vorm en con structie, echter uitgevoerd in moderne materialen. Als de gemeente akkoord gaat. zal een stichting in het leven worden geroepen, die de bouw financiert en de exploitatie op zich neemt. De gemeente kan het gebouw dan huren en cr de VVV in onder brengen. Als andere mogelijkheid voor hel gebouwtje noemt Van Rijsber gen een informatiewinkel van de gemeente. Enige tijd geledon al kondigde Van Rijsbergen aan dat hij de -Vismarkt van de gemeente wilde pachten voor de somma van één gulden en dat hij de oude visafslag, die ongeveer een kwart eeuw geleden werd gesloopt, in zijn oude glorie wilde herstellen. Kortom: de wederopbouw van de visaf slag, met alle attributen, zoals die door de eeuwen heen de Lange Haven heeft verleven digd. Als enkele nieuwe be stemmingen voor de Vismarkt noemde Van Rijsbergen aan vankelijk een bloemenmarkt, een antiekmarkt of een begin punt voor een rondvaart door de Schiedamse havens. Ook voor de VVV, die momenteel is gevestigd in het Proveniers huis aan de 's-Gravelandse- weg, vond hij de Vismarkt een prima locatie. Het plan om de oude visbank te restaureren heeft Frans van Rijsbergen inmiddels laten va ren. De architecten, die hij heeft ingeschakeld om de mo gelijkheden te bekijken, von den in het gemeentearchief niet voldoende gegevens om een verantwoorde wederop bouw uit te voeren. Afgezien daarvan zou het ook een vrij kostbare zaak worden om de hardstenen toonbank onder de houten overkoepeling en het smeedijzeren hek, dat de visaf slag afschermde van de straat, weer aan te schafEen. Daarom is een plan uit de bus geko men, dat wel sterke gelijkenis sen vertoont met de oude vis bank, maar dal er beslist geen getrouwe kopie van is. ,,Door zo'n gebouw m de stijl van de oude visbank hoop ik de Lange Haven meer te be trekken bij het stadscentrum. Als het VV V-kantoor er wordt gevestigd, komen er mensen Frans van Rijsbergen op de Vismarkt, waar hij een VW-kantoor wil bouwen: „Alles is beter dan die geparkeerde auto's." op af. Alles is beter dan die ge parkeerde auto's, die het plein momenteel ontsieren. Ik ben ook een groot voorstander van het beperken van het autover keer op de Lange Haven. Dr* hele haven staat vol met blik Mensen, die lekker op hun ge mak een kijkje willen nemen op de Lange Haven, moeten voortdurend op hun hoede zijn voor auto's. Dat is niet de ma nier om hier mensen naar toe te halen om de historische panden te bekijken." Autovrij ..Ik zou het fantastisch vinden als de Lange Haven in de toe komst autovrij wordt en alle panden worden opgeknapt. Zo krijg je er een nieuwe rond gang bij Mensen, die in de Hoogstraat boodschappen heb ben gedaan, bied je dan een goede mogelijkheid om via de Lange Haven terug te lopen Ik vind. dat dat Schiedam ten goede zou komen," vertelt Van Rijsbergen, die aan de Lange Haven een bowhngeentrum co een poffertjeshuis exploiteert Het gebouw, dat Van Rijsher- gen op de Vismarkt wil bou wen, zal dezelfde afmetingen krijgen als de oude visbank. Ook qua constructie zal het ge lijk zijn aan het voormalige gebouwtje. De dakconstructie wordt gedragen door tien hou ten palen met pen- en gatver bindingen. Rondom komt een glaswand, zodat men een goe de kijk krijgt op de construc tie Binnen komt behalve een informatiebalie een ruimte waar dia's vertoond kunnen worden en een expositieruim te. De architecten Joop Wil le ms en Nol Heuvelhorst kwamen tot de conclusie dat de wederopbouw, zoals Van Rijsbergen die voor ogen had. een onmogelijke zaak is. „In het gemeentearchief was maar zo weinig materiaal over de oude vismarkt," zegt Nol Heu- velhorst, „dat wij niet genoeg gegevens konden vinden voor een verantwoorde restauratie. Om het gebouwtje m de oude stijl terug te brengen heb je veel meer nodig dan de enkele foto's, die voor handen zijn." Joep Heuvelhorst vult aan: „Je kunt natuurlijk wel gaan gis sen naar de stijl en de materia len. maar dai is niet onze werkwijze Dan ga je fouten maken. Wij ontwerpen geen kitsch Wij zijn uitgegaan van de dm gen die we zeker weten en hebben dat vertaald m een eigentijdse vormgeving. Commercieel Van Rijsbergen laai er geen t.vjjfel over bestaan dal hij ook best mogelijkheden ziet voor commert iele activiteiten m het gebouwtje. Zo kondigt hij aan dat het voor hem geen enkel probleem is om het poffertjes huis onder zijn woning te slui ten om op de Vismarkt een nieuw te openen. Maar omdat hij zijn kansen op toestemming van het gemeentebestuur voor de vestiging van een commer cieel bedrijf met groot acht, stelt hij voor de VVV in het gebouwtje onder te brengen. Van Rijsbergen rekent er bij een eventuele toestemming wel op dat de erfpacht, die de gemeente in rekening gaat brengen met al te hoog ts. In ruil daarvoor wil hij m het contract een aantal voorwaar den inbouwen, zodat de ge meente invloed op de exploita tie kan uitoefenen Ze li vindt hij het een goede gedachte, dat bijvoorbeeld een wethouder in het srichtmgsbestuui plaats neemt om etn oogje in htt zeil te houden. Twee ton De kosten van het ge bouw tie worden door Van Rijsbergen gtiCha' op twee ton Voor een deel wd hij zelf zorgen Maar er zullen ook andere mensen bereid moeten zijn een bijdra ge te leveren Daarbij denkt Van Rijsbergen aan enkeic- Schiedamse zakenmensen met hart voor de hmnenstad in de stichting „Begrijp me goed. Zo'n stichting zal besiist met gaan werken met hoge kosten en een dik salaris voor het be stuur. We zullen, de kosten zo beperkt mogelijk moeten hou den," merkt hij voor alle dui delijkheid op Volgens de architecten zal de bouw ongeveer vier maanden gaan duren Van Rijsbergen. ..Heel wat korter dan de tijd, die het afgeven van een ver gunning vergt. Als we die ten minste krijgen." Hoek van Holland De ruim zeventig Vietnamezen, die In caravans aan de Mercatorweg werden ondergebracht, blij ken zich nog sneller dan verwacht werd aan de Nederlandse samenleving aan tc passen. Allereerst is dat te merken aan de beheersing van de Neder landse taal. Alle Vietnamese kinderen krijgen momenteel on derwijs in de Nederlandse taal. Nu nog in speciale klassen, maar binnenkort op de normale scholen. Ook de ouderen maken vorderingen met hun taallessen. Naar verwachting kunnen de meeste Vietnamezen binnenkort werk gaan zoeken en dan ook over een echte woning beschikken. Zaterdagavond" werd in ontmoetingscentrum „Het Schip" een contactavond georganiseerd waarbij de Hoekse bevolking kennis kon maken met zijn Vietnamese medeburgers. De avond was door de Vietnamezen zelf en door de Stichting Vluchtelingen hulp op touw gezet. Voor menige Nederlandse bezoeker was deze avond een openba ring. Op de in het Frans en Engels gestelde vragen kregen ze een goed Nederlands antwoord. De aziaten gaven te kennen zo snel mogelijk echte Nederlanders te willen worden en dat men meer ais individuele burgers beschouwd wil worden dan als groep. Vlaardingcn Het Ontmoetingscen trum Westwijk aan de Floris de Vijf delaan is zaterdag 2 februari de heïe dag alleen maar toegankelijk voor vrouwen. Het SOK (Stedelijk Overleg Vrouwen café's en Koffiebar) organi seert die dag namelijk een filmdag voor vrouwen. Er staan twee films op het programma. Om half elf wordt begonnen met de eer ste film „Vrouwen en gezondheidszorg". Deze documentaire gaat over het recht op zeggenschap binnen de gezondheidszorg en het recht te beslissen over je eigen lijf. In de film zijn een aantal voorbeelden te zien van situaties waarin vrouwen elkaar steun geven bij het ziek 2ijn en in de con tacten met de medische wereld. Aange zien iedere vrouw met gezondheidszorg heeft te maken en daarin ervaringen heeft opgedaan, wordt daarover na de fil gepraat. Om twee uur begint de film „Maatje 36". Door de confectie-industrie en de recla me wordt aan vrouwen verteld dat ze slank moeten zijn. Hel gevolg is dat veel vrouwen niet tevreden zijn over hun lijf Deze film gaat over vrouwen die probr - ren van deze voorwh rif ten af te kom en. zij accepteren hun lijf ook ,ii past dit met m maat 36 Dit onderwerp komt terug in het creatie ve gedeelte na de film. Met behulp van klei, spel. verf enzovoorts kunnen de vrouwen hun reacties op de film geven Buiten het georganiseerde gedeelte van de dag is er tijd om iets te drinken en zo maar wat met elkaar te praten. Boven dien is cr tussen de middag een maaltijd te krijgen De ruimte in Ontmoetingscentrum West- wijk is open vanaf tien uur tot ongeveer vijf uur. Vrouwen kunnen elk moment dat hun uitkomt binnenstappen en weer vertrekken. Er is ook gezorgd voor (gra tis) kinderoppas. VlaardingcnNu er einde lijk toestemming is geko men voor het grondig op knappen van de woningen aan de Pieter Karei Dros- saartstraat 71 tot en met 199 gaat de gemeente met grote haast en voortvarendheid starten met de voorbereidin gen. Morgenavond wordt in het Badhuis aan de Valeri- usstraat voor de betrokken bewoners een voorlichtings avond belegd. Het is de bedoeling dat in de maanden maart tot en met de cember van dit jaar alle wo ningen in het bovengenoemde gedeelte ingrijpend verbeterd worden. De aannemer, Van der Waal, heeft gesteld dat hij garant staat voor de prijs, nuts cr in maart gestart wordt met de werkzaamheden. Het werk zal in gedeelten uitgevoerd worden en het spreekt voor zich dat de bewoners tijdens de2c werkzaamheden niet ;n hun huizen kunnen blijven wonen. Vandaar dat er nog veel geregeld moet worden. Tijdens deze avond krijgen de bewoners informatie over het tijdschema (wanneer wordt begonnen met de werkzaam heden en wanneer worden de huizen opgeleverd), de wissel woningen en eventuele tijdelij ke opslag van meubelen, ver goeding van de verhuiskosten, huurprijs en eventuele subsi die, inspraak in de keuze van afwerking van de woning en de contactpersoon die als bege leider van de werkzaamheden zal optreden. cultureel plan Wij zijn per slot nok met open jeugdwerk Bezig Iedereen is zonder enige ver plichting welkom in onze Gos peltheek." Hij legt een plaat op de draai tafel ..Why must the devtl have all the good music", zingt de warme stem van Cliff R.«- chard. begeleid door een ei gentijdse formatie Het klinkt wel totaal anders dan ..het hij gend hert der jacht ontko- men De oudere broeders en zusters, gewend aan blokflui ten en tamboerijnen zullen het I er best wel eens moeilijk mee J hebben. »i Vloardingen De soos ..AU, In" gaat weer draaien. Don derdag 31 januari wordt er weer als vanouds oip acht uur, *s avonds begonnen in de so-j cieteit „In the Mood" m ge-j bouw Triangel aan de Fran-! senstraat. Alle oud-leden eni. ouders van leden van Liefde, cn Vrede zijn van harte wel-' kom voor een praatje, spelltje enzovoorts Hel is de bedoeling om ook eens van gedachten tej w^selen over de opkomst bij, de nieuwjaarsreceptie en. eventuele verbeteringen. Schiedam Een 65-jarige in woonster van Schiedam is vo rige week brutaal overvallen. Wandelend over het voetpad langs de Burgemeester Van Haarenlaan werd zij plotseling overrompeld door een onbe kende die haar een slag m het gezicht gaf en er met haar handtas, waarin zich een ge ldbedrag bevond van tussen de zes- a zevenhonderd gulden, vandoor ging. De vrouw kwarn tijdens de overrompe ling zo ongelukkig ten val, dat ze daarbij een gekneusde hn- j kerarm en heup opliep. Vlaardingen De heer M. van der Borden, ambte naar op de afdeling bevol king, burgerlijke stand, mi litaire zaken en verkiezin gen van de gemeentesecreta rie was op 25 januari veertig jaar in gemeentedienst. Aan het eind van de maand zal hij gebruik maken van de VUT-regeling en de gemeen tedienst verlaten. Burgemeester en wethouders;! van Vlaardtngen bieden ben*;: ter gtlegenheid hiervan een;" receptie aan op donderdag 31 januari van vier tot vijf uur in s' de oude hal van het stadhuis, i? Vlaardingen Donderdag- r avond om acht uur vindt dt|! trekking plaats van de NI VON-loterij op de gelijknamig ge boerderij, aan het eind var de Van Baerlestraat. Alle Icter i zijn inmiddels verkocht, i;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3