STAD/STREEK Bouw van kantoorflats kan in maart beginnen Westlandse illegalen organiseren zich Boeren en recreanten MSmm c Met de tramtranig tram van Delft naar Schiedam Vertraging kwam door enthousiasme Alternatief voor rijksweg 19' Protesten tegen 1 november-wet maandag 4 februari 1380 VD/SC/WW De boeren in Midden-Delfland zijn radeloos aan het worden, redeloosheid dreigt. Gesprekken over schrikdraad van 220 volt blijven weliswaar nog gesprekken, maar zij zijn niet louter ironisch bedoeld en worden alleen niet in daden omgezet omdat zulks stratbaar is en omdat boeren in de praktijk best nuchtere mensen zijn die niet de zeis als middel gebruiken om nieuwsgierige stedeling'n van hun akker te jagen nochtans spreekt uit die gesprekken een toenemende verbittering jegens de burgers met hun stadse fratsen. Immers, door de stedelijke expansie komt het dat minder grond voor veeteelt er> akkerbouw overblijft, ook en vooral in Midden- Delfland met daaromheen oprukkende steden zoals Schiedam, Vlaardingen en Delft. Die voortdurende huizenbouw brengt in de gemeenten een grotere behoefte aan recreatiemogelijkheden met zich mee, die vaak buiten de bebouwde kom gevonden moeten worden. Ook daaraan ziet de boer grond verloren gaan. Komt daarbij de aandacht die aan landschappelijk schoon gegeven wordt, omdat ook die waarden door de stadsuitbreiding langzaam verloren gaan, dan wordt de paniek op het platteland nog begrijpelijker. De boeren verkeren in onzekerheid, want bedrijfseconomische maatregelen zijn óf onmogelijk óf stuiten op andere plannen: een touwtrekkerij om grond tussen boeren, recreanten, natuurbeschermers en overheden met bouwplannen. Het is in feite de schuld van de stadsmens, die er ook weinig aan kan doen dat-ie er is. Dat de boer die stadsmens liever kwijt dan rijk is, is dan ook een reactie op een omgekeerd proces waarin de agrarische sector constant afbrokkelde. En dat de boeren wandaden van dagjesmensen ergerlijk vinden, is logisch want geen boer vindt het een pretje om na het kraaien van de haan als eerste karwei het opruimen van lege.chipszakjes, condooms of picknickrestanten van zijn land te klaren. En dat is in Midden- Delfland 's zomers een veel gehoorde klacht, zoals er meer gruwelen zijn. Woensdag heeft het boerenblok in de reconstructiecommissie Midden-Dellland daar uitvoerig bij stilgestaan. De schade, de boeren door onverlaten berokkend, hoett ook niet zonder meer weggecijferd te worden. Om echter een recreatiever bestemming van het poldergebied om die reden tegen te gaan, is ontactisch maar ook dom. De boeren voelen zich in hun vrijheid beperkt, steeds minder ruimte houden zij over en dat zijn overtuigende argumenten. De burgers over één kam scheren en tegen recreatieve voorzieningen zijn omdat al die iui uit de stad er een rommeltje van maken, werkt alleen onbegrip in de hand en kan zelfs erger situaties uitlokken. De boeren doen'er wijs aan, als zij hun bedrijfseconomische belangen blijven verdedigen zónder hun (overigens verklaarbare) frustratie te richten tegen de individuele recreant. Zijdeveld: zandbed rijksweg 19 gebruiken voor tramlijn... Reijnen: meer vormen van openbaar vervoer bij elkaar maken het overstappen eenvoudiger... Goudriaan: waarom geen railiijn-op-poten over de rijksweg...? De ene lijn 1 begint bij Den Haag-Hollands Spoor en gaat via Rijs wijk naar de binnenstad van Delft, en over een paar jaar zelfs naar de Zuiddelftse wijk Tan- thof. De andere lijn 1 be gint in Kralingen en gaat via station Rotter dam-Centraal naar de Koemarkt in Schiedam, om over een paar jaar verlengd te worden naar de Noordschicdamse wijk Woudhoek. Tussen beide tramnetten ligt een inkrimpend boeren land van pakweg vijf Wethouders willen! één lange lijn 1 door Kor Kegel kilometer. En wat zegt nu de Zuidhollandse CDA-politicus *L.W.J. van Atten? „Leg een ver binding aan tussen de ene lijn 1 en de andere!" Het statenlid wordt in dat strevén gesteund door de vakwethouders van Schiedam, Delft en Vlaardingen en dat is opmerkelijk, want mi nister D.S. Tuijnman heeft al het hoofd ge schud tegen zulke ideeën. Dat reduceert de kans op een tramverbin ding tussen Schiedam en Delft tot nul, zolang Tuijnman minister is. Maar ondertussen: 1. In de vaste commissie voor verkeer en vervoer van de Tweede Kamer zijn progres sieve landspolitici wel te por ren voor die verbinding. 2. De stichting Rover (reizigers openbaar vervoer) heeft ge pleit voor het snel doortrek ken van beide lijnen, naar Delft-Zuid, en *Schiedam- Noord, en' beraadt zich over een advies in het verlengde hiervan. 3. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland zijn verrast met schriftelijke vragen van Rot terdammer Van Atten en overwegen ernstig de moge lijkheden voor een tramlijntje door het poldergebied van Midden-Delfland, van Woud- hoek naar Tanthof. door Midden-Delfland loopt, maar ziet er wel degelijk heil in als die lijn dichter langs de spoorbaan Schiedam/Delft loopt. Het openbaar lichaam Rijn mond en de RET (Rotterdamse elektrische tram) vinden een 4. De Schiedamse wethouder voor stadsontwikkeling, ver-1 keer en milieu Chris Zijdeveld oppert als serieus idee om het zandlichaam voor rijksweg 19 te bestemmen voor bedoelde tramlijn. 5. De Delftse wethouder voor verkeer Hans Reijnen noemt een tramverbinding tussen de Haagse en Rotterdamse agglo meratie een noodzakelijke aanvulling van het openbaar vervoer in dit deel van de Randstad. 6. De Vlaardingse wethouder Bas Goudriaan zegt geen onge nuanceerd ja tegen een tram verbinding, zeker niet als deze eindhalte van lijn 1 in Schte- dam-Woudhoek niet de meest gelukkige en efficiente oplos sing.' Wachttijden Sinds de plotselinge discussie in de kamercommissie, naar aanleiding van een artikel in onze krant van woensdag 7 november, is een nieuwe ge- dachtenontwikkeling op gang gekomen. De eerste die met suggesties komt is het CDA- statenlid Van Atten geweest. Hij vraagt gedeputeerde staten (GS) bij de minister alle voor delen van een tramlijn door Midden-Delfland op te^som- men, opdat Tuijnman mis- Zo gaat het terrein eruit zien, i waar elke zomer de kermis- mensen hun woonwagens parkeren. Schiedam—In maart, waar het kan ook april ""worden, gaat de eerste Paal de grond in van de ferste van de vier kan toorflats, die Van Wij- 'Oen Vastgoed BV uit .Dordrecht gaat bouwen .aan de 's-Gravdandse- nabij de afslag .Schiedam-Centrum van "iteweg 20. Het gehele Project gaat meer dan 45 miljoen gulden kosten. Het plan wordt voorlo- ïï-Bff voor de helft uitge voerd, maar totaal be staat het uit vier flats met in totaal twintig kantooretages en zes parkeerlagen. Voor Schiedam kan het project meer dan dui zend arbeidsplaatsen in de kantoorsector opleve- Het is aanvankelijk de bedoe ling geweest de eerste paal in januari te slaan, maar volgens Jaap Brouwer van het ge meentelijke bureau voor eco nomische aangelegenheden heeft de maatvoering van het bouwplan tot enige vertraging "geleid. Ernstig is dat uitstel niet: „Dat wordt bij zulke om-' vangrijke projecten altijd wel ingecalculeerd," aldus Brou wer, „en juist met die grote projecten is er zoveel enthousi asme, waardoor je altijd eerder aan de slag zou willen dan ei genlijk kan." Hoewei vast gerekend wordt op realisatie van het hele plan van vier flats, met daartusse nin industriehallen en een showroom, hebben de gemeen te Schiedam en Van Wijnen Vastgoed BV in het overleg ernstig rekening gehouden met de jarenlange leegstand in Rotterdamse kantoorgebou wen. Daarom is de mogelijk heid Ingebouwd om, als de eerste twee gebouwde flats al moeilijk volkomen, de andere twee met te realiseren. Maar pessimistisch zijn wethouder Remier Scheeres en C. Zacha- riasse, lid van de raad van be stuur van de Dordrechtse BV, niet. Zij verwachten in een goede concurrentiepositie met Rotterdam te verkeren, gezien de gunstige plaats waarop de kantoorflats gebouwd gaan worden: bij de afslag van de rijksweg, op de hoek van Sandvikstraat, De Brauwweg en 's-Gravelandseweg. Deze locatie heeft overigens onver wachts nog enkele kleine moeilijkheden opgeleverd; nieuwe berekeningen en teke ningen moesten volgens Brou wer gemaakt worden in ver band met verkeersaspecten. Een aanvankelijke schets ver ried teveel overlast voor be stemmingsverkeer in het in dustriegebied. Oover het toekomstige bouw terrein was jaren geleden een weg gepland, de verlengde Prinses Beatrixlaan, die Groe- noord via de zuidelijke rand van het Prinses Beatrixpark zou gaan verbinden met het industriegebied, maar de aan leg van die weg gaat niet door. De gemeente besloot daarom het terrein voor industrie te bestemmeg. schien tot een heroverweging kome. Het gaat Van Atten niet zozeer om een betere verbinding tus sen Schiedam-Noord en Dellt- Zuid als wel om een goed al ternatief voor het openbaar vervoer tussen de Rotterdamse en de Haagse agglomeratie. Juist omdat het treinverkeer tussen beide gemeenten al .zo druk is èn omdat de frequentie op de druk bereden spoorlijn is verminderd, ziet Van Atten goede mogelijkheden voor een tram verbinding: „Het stand punt van de minister, dat een dergelijke koppeling vrijwel parallel loopt aan de drukke hoofdspoorlijn, pleit eerder vóór aanleg dan ertegen," vindt Van Atten. Daarbij sluit de mening van de Delftse wethouder Reijnen aan: „Ook dit deel van de Randstad kent ai veel open baar-vervoersystemen, meer dan in de meeste andere delen van het land. Maar ik denk dat de wachttijden, vooral ook bij het overstappen van het ene systeem op het andere, vaak heel bepalend is voor de keuze van de mensen om met het openbaar vervoer te gaan of toch maar in de auto te stappen. Hoe meer mogelijkhe den je hebt om met openbaar vervoer ergens snel te komen, des te meer mensen er gebruik van zullen maken." Steen der wijzen ■Van Atten is (evenals Reijnen) benieuwd naar het reiziger saanbod, dat voor een tramlijn tussen Schiedam en Delft ver wacht zou kunnen worden. Hij meent zelf dat die verbinding de NS kan ontlasten, te meer nu meneer Spoor verklaard heeft méér reizigers in tijden van energieschaarste niet te kunnen verwerken. Beter o- penbaar vervoer kan volgens Van Atten ook het autover keer tussen Rotterdam en Den Haag ontlasten, wat op zich weer consequenties zou heb ben voor de omstreden aanleg van rijksweg 19. En vooral voor dat argument zijn de betrokken wethouders te porren. Reijnen lijkt het „een ontzettend goed idee" om hoogwaardig openbaar ver voer te realiseren in plaats van „om de vier kilometer een au tobaan", waarmee hij doelt op de onderlinge afstand tussen rijksweg 13 en de geplande rijksweg 19. Zijdeveld in Schiedam meent zelfs serieus, dat een compromis mogelijk is tussen voor- en tegenstanders van rijksweg 19 door het zand lichaam voor die weg, dat al veel geld heeft gekost, te tramverbinding zo dicht moge-u lijk langs rijksweg 13 lopen o£i| anders tegen het spoor Schie-T dam/Delft aan." Zijdeveld verwacht van de op-1 lossing via de zanddijk voor'l rijksweg 19 eer» gunstig effectj voor Vlaardingen-Holy. De I bewoners van die wijk moe-1 handhaven („dan wordt de in vestering in het zandbed toch nog een beetje nuttig") om er een tramlijn over aan te leg gen, zodat deze meteen kan worden ingepast in het huidi ge landschap. „Het tracé van rijksweg 19 leent zich voor treffelijk daarvoor," aldus Zij develd, „ook omdat je Midden- Delfland zo op een heel vrien delijke manier bereikbaar maakt en het recreatieeffeet vergroot wordt. Het is echt de steen der wijzen." Daarmee complimenteert Zijdeveld de deelnemers aan de inspraak- marathon voor Midden-Delf land, die in 1976 en 1977 werd gehouden en waarin al de sug gestie werd gedaan om -het zandlichaam te reserveren voor openbaar vervoer. Goudriaan vindt een route via het zandlichaam bedenkelijk: „Een tramlijn doorsnijdt het beireedbare gebied van Mid den-Delfland net zoals een rijksweg en dat doorsnijden is nu juist een argument om erte gen te zijp, ter bescherming van de flora en fauna." Daar bij herinnert Goudriaan zich een oud plan van de NS om naast rijksweg 19 een rail ver binding aan te leggen: „Dat is gelukkig niets geworden." Enerzijds vraagt Goudriaan zich af of er tussen de Haagse en Rotterdamse agglomeratie wel meer bij moet komen, of het nu gaat om autowegen of lijnen voor openbaar vervoer, anderzijds ziet ook hij het rei zigersaantal via openbaar ver voer door een extra lijn stij gen: „Maar dan moet zo'n ten, als zij met het openbaar vervoer naar Den Haag wil len, öf via de bussen vani Westnederland hele 'einden- om of eerst helemaal naar sta-i tion Vlaardingen-Oost voor de Üjn Hoek van Holland/Rotter dam (overstappen Schiedam- Rotterdam-West) „en al met al kóst dat vandaag de dag nog heel wat tijd", zegt Zijde veld. Goudriaan blijft noch-' tans van mening dat ook een tramlijn dwars door Midden- Delfland al nadelige effecten oplevert. „Als ik dan een sug gestie zou moeten doen, zou ik het liefst zien wat ik uit San Francisco keni een metro die via een spoorbaan-op-poten rijdt. Die spoorbaan, loopt daar boven de rijksweg en zo heb je' alle ellende vlakbij elkaar." Zijdeveld heeft ook toekoms tbeelden, die bij 20QD passen, en ziet al aftakkingen van de lijn Schiedam/Delft aangelegd, worden: „Die tram komt hoe dan ook toch een keer in Vlaardingén, wat voor die stad dan meteen c*en betere aan sluiting op Delfl en Den Haag betekent, en bij Delft zou je kunnen kiezen voor een aftak king naar de TH-wijk." De Schiedamse wethouder geeft daarbij evenals Goudriaan een buitenlands voorbeeld: het tramnet van Bonn naar Keu len, waarvan hij een aardige studie heeft gemaakt, veran dert op die route door in-, passing in het landschap er^ door wisselende snelheden steeds van karakter en lijkt de ene keer op een metro, de an dere keer op een boemehje en dan weer op" een sneltram. Westland Illegale buitenlandse werkne mers in het Westland zijn zich aan het orga niseren om op die ma nier te kunnen protes teren tegen de 1-novem- berwet. Binnenkort valt de oprichting te verwachten van een co mité, dat acties gaat voorbereiden om het ongenoegen kracht bij te zetten, dat momen teel onder de illegalen leeft. Die regionale ac tie zal zeer waarschijn lijk uitmonden in een landelijk protest. De 1-novembcrwet houdt in dat werkgevers flinke straf fen kunnen verwachten voor het in dienst hebben van ille gale buitenlandse werkne mers. Dc illegalen zijn van mening dat zij op dgze ma nier zonder meer op straat kunnen worden gezet, terwijl ze wel mee hebben geholpen aan de opbouw van de Ne derlandse economie.Vaak "hebber» ze ook loonbelasting en verzekeringspremies moe ten betalen. Nu de werk- gevers illegalen buiten de be drijven houden, dreigt deze laatste groep het betaalde geld mis te lopen. De illegalen hebben het ini tiatief tot bundeling van de krachten genomen in samen werking met de coodinator van het regionaal centrum van buitenlanders in Naald wijk, A.Bouafi. Samen met" enkele sociale werkeres zal hij de zaak verder begelei den. Op dit moment hebben zich al 65 illegalen aange meld, die voelen voor derge lijke acties. Naar een schatting van het regionaal centrum werken in. het Westland vijf- tot zeshon derd buitenlanders zonder een verblijfsvergunning.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3