STREEK Westland heeft Rijksweg 19 niet nodig Geen alternatief voor fosfaten Burgemeester geeft Schiedam aan't carnaval Bureauvoor sociale hulp in Tuinlaan CJV acht weken op zomerkamp 1 Milieu defensie: Bezettings tijd in Streekmuseum Bingo is er nog steeds Gedeputeerde opent kantoorpand vrijdag De Schie en SVV bestolen Sunlight Vlaardingen: d -/ Blokje - ^£,.rond^ Brommer, geld en TV's weg woensdag S februari 1380 VD/6C/WW Schiedam Vanaf het terrein van de watersportvereniging De Schic is een volgboot ter waarde van zeshonderd gul den gestolen. Inbrekers brachten een bezoek aan de kantine van SVV in het Hargapark. Nadat zij via een raam naar binnen waren geklommen forceerden zij een deur om tn een andere ruimte te komen. Waarschijnlijk uit wraak dat er niets van hun ga ding was. goten zij c-cn fles schoonmaakmiddel leeg over een radio-cassetterecorder, die daardoor werd vernield. Ook dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Dam- laan kreeg ongewenst bezoek. Ook hier kwam. men binnen via een raam. Het hele gebouw werd doorzocht en cr werden enkele kasten opengebroken. Er kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld of er iets is gestolen. Inhalen mislukt: gebroken elleboog Schiedam Een W-jarige Schiedamse vrouw heeft een elleboogfractuur opgelopen toen zij met haar bromfiets ten val kwam na een botsing met een eveneens vrouwelijke fiet ser. De vrouw op de bromfiets wilde de andere weggebruik- ster inhalen op het fietspad langs de Zwaluwlaan, juist waar dat naar links afbuigt. Vermoedelijk weck de fietster naar links uit cn raakte de vrouw op dc bromfiets, die daardoor ten val kwam. Na behandeling in het ziekenhuis kon de vrouw naar huis. Delft Vereniging Mi lieudefensie heeft zich na anderhalf jaar opnieuw tot het samenwerkingsorgaan Westland gericht om ar gumenten voor aanleg van rijksweg 19 te ontze nuwen. De kerngroep Delft van Milieudefensie verbaast zich erover dat, aldus woordvoerder Henk Tetteroo. de Wesüandse gemeenten een reden vóór aanleg van de rijks weg hebben bedacht, die zelfs door de regering niet wordt genoemd ..terwijl de regering toch nooit ge aarzeld heeft om in alle gaten en hoeken argu menten voor aanleg van rijksweg 19 te zoeken". Dc brief van Milieudefensie komt donderdag 14 februari om tien uur 's ochtends aan de orde in de vergadering van provinciale staten van Zuid-Holland in het Provin ciehuis in Den Haag, Ook naaf het provinciaal bestuur heeft de milieuvereniging zich na melijk gewend om één fel protest te laten weerklinken tegen het ontwerp-structuurplan Westland (OSW), zoals dat door het samen werkingsorgaan van Westlandse gemeenten is vastgesteld. Milieudefensie maakt bezwaar te gen het Westlandse argument, dat rijksweg 19 ontlastend zou werken op de tertiaire weg 56. een oost- westverbinding die door het West land loopt, Dat argument gaat. vol gens de Delftenaren niet op. In de visie van Tetteroo en mede-MD- lid A. van Marrewijk kan eer» noord-zuidverbinding zoals rijks weg 19 (tussen Schiedam/Vlaar- dincen en Rijswijk) niet ontlastend werken op de oost-westverbinding TW 56. De kerngroep betoogt, dat ook ontlasting van de verbinding Den Hoorn/Schipluiden/Maasland geen argument *an vormen. Daar voor is. volgens de milieugroep, de verkeersintensiteit te gering. De Delftenaren concluderen in hun brief, dat het samenwerkingsor gaan Westland geen specifiek Westlandse argumenten voor aan leg van rijksweg 19 heeft kunnen aandragen, maar het wel heeft ge probeerd. In de brief besluiten Tetteroo en Van Marrewijk met het stellen van acht vragen over het stand punt van het Westland. Zo vraagt zij zich onder meer af, of het ver dedigen van de rijksweg niet vol strekt onvoldoende is geweest. Bo vendien stelt Milieudefensie, dat de motivering in het gewijzigde OSW nog letterlijk dezelfde is als twee jaar geleden, ondanks kantte keningen die de vereniging er an derhalf jaar geleden ai bij plaatste. Vlaardingen Levers Zeep/Sunlight in Vlaardingen werkt hard aan het ontwikkelen van adequate vervangingsmidde len voor de schadelijke fosfaten in wasmiddelen, maar heeft ze tot nu toe nog niet gevonden. Een veilig en milieuvriende lijk alternatief is vooralsnog niet voorhanden- Minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) heeft in de tweede kamer zijn plannen bekendgemaakt om de fos faten in wasmiddelen terug te dringen. Vóór 1983 moet de hoeveelheid fosfaat in wasmiddelen tot de helft zijn terugge bracht en twee jaar later mogen er helemaal geen fosfaten meer in wasmiddelen zitten. Een voornemen dat grote consequenties heeft voor de zeepfabrikanten. Een van de grootste in ons land is Levcs Zeep/Sunlight in Vlaardin gen. onderdeel van de multi national Unilever. Mej. H. van der Velden, voorlichtster van de zeepgi- gant: „Het bericht dat fosfa ten verboden zullen worden kwam voor ons .natuurlijk niet onverwacht. Levers Zeep is nauw betrokken ge weest bij de voorafgaande studies. Wij werken ai meer dan tien jaar aan het fosfaat probleem en hebben inmid dels bijna honderd miljoen gulden geïinvesteerd in re search. Maar een adequaat alternatief is.er nog niet. Ja. ik weet dat we voor de wet over drie jaar iets anders moeten hebben, maar ik weet haast wel zeker dat we dan zover zijn. Tot nu toe hébben wij^echter nog geen enkele andere stof ontdekt die wij als een goed, veilig en milieuvriendelijk wasproduct kunnen beschouwen." „Er 2ijn natuurlijk producten die als alternatief worden ge noemd. NCA bijvoorbeeld. In Noord-Amerika hebben ze hele fabrieken gebouwd om dat spul te maken. Toen bleek dat NCA kankerver wekkend zou zijn. Een ander bedrijf verwerkt het zoge naamde Fitex in zijn produc ten, maar daarvan wordt weer de reinigingskracht in twijfel getrokken. Zo zie je: eenvoudig is het allerminst. Maar voor 19Ö3 hebben we een goede vervanger voor de fosfaten, daar kan je op reke nen." Jufrouw van der Velden teéent overigens dat het fos faatprobleem lang niet opge jut is met de verbodsbepa ling voor wasmiddelen. „De bootste hoeveelheid fosfaat wordt afgescheiden door de industrie en de landbouw, terwijl ook het huishoudelijk een aanzienlijk aandeel vormt We leven met te veel mensen op een te klem op pervlakte. Ik denk dat daar in het hele probleem zit." 'Nooit weer'tot eind augustus te zien Vlaardingen Dankzij een intensieve speur tocht is Jan Anderson er in geslaagd, een flinke collectie foto's bijeen te brengen die een beeld geeft van de bezettingstijd in Vlaardingen. Die collectie, bestaande uit 150 foto's, is vanaf eind deze maand te zien in het Streekmuseum aan de Kethelweg 50. De expositie, die gehouden wordt onder de titel „Nooit weer", is op touw gezet in sa menwerking met het Comité Nationale Gedenkdagen en de Bondsspaarbank. Naast een aantal panelen, waarop de verzamelde foto's te zien zijn. wordt op de ten- toonstellingszolder ook een beeld gegeven van de op komst van het nazisme tot de bevrijding in mei 1945. Een van de foto's, te zien op de expositie in het Streekmuseum. Dolte dinsdag 1944. Duit sers verlaten Vlaardingen. formulieren, foto's. via p; bonk; laarten cn In een aantal vitrines wor den voorwerpen over de NSB. de hongerwinter, het verzet en de diverse legers geëxposeerd, terwijl ook het oorlogskamertje, een oorlog setalage en een zuil met affi ches deel uitmaken van de tentoonstelling. Interessante voorwerpen zijn vooral blikken met gedropt voedsel uit 1945. een NSB- vlag. een dolk van de Jeugd storm en vaantjes en vlagget jes van diverse nationaal-so- cialistische organisaties. De expositie zal minstens tot augustus 1980 te zien zijn. Vlaardingen/Schiedam CJV „Liefde en Vre de" houdt ook dit jaar weer de traditionele zo merkampen voor de Vlaardingse jeugd, die met één uitzondering weer allemaal naar de ver trouwde kampeerboerderij in Eerbeek gaan. Binnen enkele weken verschijnt de kampfol der. waarin alle informaties over die kampen te vinden zijn en die in het kantoor van de CJV in gebouw Obadja te krijgen is. De eerste kampweek, van 28 juni tot en met 5 juli. is bestemd voor meisjes van 11 lot en met 15 jaar. Aansluitend is er een twee weken du rend jongenskamp voor II tot 15-jarigen; van 5 tot en met 19 juli dus. Van 19 tot en met 26 juli wordt nog zo'n jongenskamp gehouden. In de drie weken daarna, in de periode van 19 juli tot en met 9 augustus, worden drie junio renkampen gehouden voor jongens en meisjes van 7 tot 11 jaar. De prijzen voorde vakantiekampen zijn ten op zichte van vorig kaar niet veranderd: de junio- rengroepen betalen 110 gulden per week. en de oudere jeugd 115 gulden per week. Het buitenlandkamp voor de jeugd van 16 jaar en ouder gaat naar bet Luxemburgse stadje Lieler en wordt gehouden van 9 tot en met 16 augustus. Deelnemers betalen 240 gulden. Wie aan een van de zomerkampen van „Liefde en Vrede" mee wil doen hoeft niet per sé lid van die vereniging te zijn, maar dient zich wel spoedig als deelnemer op te geven. Dat kan vanaf 21 februari aanstaande. Op die datum wordt vanaf 19.30 uur in gebouw Obadja in de Willem Beukelszoonstraat 49 een officiële inschrijfavond gehouden. Wie over de Vlaardingse vakantiekampen eerst wel wat meer wil weten kan terecht bij CJV's jeugdwerkadvizeuse Anja Koel via tel. 35.17.21, Ook de afdeling Schiedam van het CJV organi seert evenals voorgaande jaren weer een Zo merkamp bij Lcusden. Het kamp ligt op een groot terrein in de bossen tussen Amersfoort en Doorn. Dit jaar zijn er drie, die alledrie worden gehouden van 2 tot en met 9 augustus. De kampen zijn voor de volgende leeftijden: ?- .8- en 9-jarïgen. 10-. 11- en 32-jarigen en 13-. H- en 15-jarigen. Het kampgeld bedraagt ƒ.127.50. Voor inlichtingen en inschrijvingen kan men terecht bij de volgende telefoonnummers: 26.33.18, 62.01.12 en 70,42-74. De Riet zeilers hebben weer 'n druk programma Schiedam Burgemeester John te Loo is al genoeg in geburgerd om te weten, dat de Rietzeilers er tijdens het carnaval geen al te grote jan boel van maken. Daarom durft hij het aan om op za terdag 16 februari voor een paar dagen de sleutels van de stad over te dragen aan de grootste feestneus van de carnavalsvereniging, Frans de eerste. De carnavalsprins draagt daarmee voor vier dagen de volle verantwoording voor Schiedam. Toch blijft Te Loo voor de zekerheid maar in de stad. Zaterdag over een week gaat ook in Schiedam het carna val dus officieel van start. Om twaalf uur 's middags gaat een kleine stoet vanaf de Westfrankelandsedijk door de stad om later op het Schuttersveld prins Frans I, in werkelijkheid Frans van Rijsbergen, op te halen en met hem naar het stadhuis te gaan. Daar wordt hij door de bur gemeester verwelkomd. Rond half vier in de middag is de grote optocht afgelopen, maar 's avonds begint het PrinsenbaJ. het grote gecos- tumeerde feest voor wie car naval leuk vindt. Eif over elf 's avonds kiezen de Rietzeilers hun witte schaap: degene die het afge lopen jaar steeds positief in het nieuws kwam. Een slotfeest van het carna val wordt evenals het Frin- senbal in zaal Irene gehou den op dinsdagavond 19 fe bruari. Op die avond wordt ook be kend gemaakt wie het pre cieze gewicht van prins Frans de eerste heeft gera den. Maar voor het zover is, heb ben de Rietzeilers nog veel te doen. Na het boerenbal van jongs tleden zaterdag en een be zoek aan bedrljfsgemeen- schap Schiemond de dag diirvoor staat er nog veel op Signalement Naam: Petra Ras: Duitse herder Kleur: zwart/geel Leeftijd: dertien maanden Geslacht: vrouwelijk >-y-< De eerste dagen van haar verblijf in de Har- gahoeve was Petra nog erg nerveus. Elke vreemde, die bij haar in de buurt kwam, werd argwanend bekeken cn dat ging ge paard met hevig geblaf. Met wat geduld cn veel lieve woordjes is het mij gelukt om Pe tra's vertrouwen te winnen. Nu Petra aan mij is gewend, is ze erg speels en aanhanke lijk. Ze rent achter de bal aan, pakt het ding beet en laat het dan weer ongeïnteresseerd val len; ze heeft al weer iets anders gezien en rent er achteraan. Ongelukkigerwijs is het de kip. die rustig scharrelend bij ons van haar oude dag geniet. Een paniekfluitje van mij en Petra komt ge lukkig naar mij toe. Ze rent rakelings langs mij heen om direct weer om te draaien en tegen me op te springen. De angstige hond van de eerste dagen is veranderd in een jonge, speelse hond. Rare bokkesprongen makend rent Petra van de ene naar de andere kant, onderwijl een kort gevecht houdend met een hoge graspol. Zo'n hond zien spelen is een puur genot. Een enorme energie straalt er vanaf. De wat nerveuze houding komt terug als Petra vreemde mensen ziet. Dan komt ze dicht tegen me aan staan en blaft heldhaftig tegen het vreemde volk. Maar oh wee. als ze te dicht bij komen. Dan doet ze de staart tussen de benen en zou het liefst in me kruipen. Zelfvertrouwen moet haar volgende baas haar kunnen geven. Een baas, die haar bekwaam wil leiden en rechtvaardig voor haar is. Op zo'n manier zal Petra een hond worden, die voor hem door het vuur wil gaan. Daarom hoop ik dat Petra geen langdurig verblijf zal hebben in de Hargahoeve. Voor een jonge hond is een kennel geen ideale omgeving. Haar vorige baas heeft Petra naar de Harga hoeve gebracht, omdat hij in militaire dienst moest. Petra kan wel eventjes alleen zijn; is zindelijk en kan tegen autorijden. Zij is bo vendien erg lief voor kinderen. Entingen voor hondeziekte, besmettelijke leverziekte en ziekte van Weü heeft zij alle maal gehad. Boris, de Sim Bernard van het blokje rond van vorige week heeft nog steeds geen te huis gevonden. door Wim Hasljnghuis, beheerder Hargahoeve. SchiedamTussen het carnavalsgedruis door vergeten de Rietzeilers hun bingo- avondjes niet Morgenavond om acht uur wordt in zaal Irene weer getalletje na getalie de omgeroepen en men hoeft geen lid van de Rietzeilers te zijn om „bingo! te mogen roe pen. Kinderen jonger dan zestien jaar mogen er in hel zalencomplex aan de Nieuwe Haven ook bij zijn, als zij tenminste in gezelschap zijn van iemand van boven de zestien. De Ooievaars handhaven hun bingo-traditie ook nog steeds. Niet elke week worden deze spelleijesavond meer aangekondigd, maar al les gaat op de oude voet verder: vrijdagavond komt men bijeen in het gebouw van de Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven. De invalidensportvereniging zet om zeven uur de deuren al open en klokslag acht uur wordt het eerste nummer afgeroepen. het carnavalsprogramma. Aanstaande vrijdagavond om acht uur gaan de Rietzeilers een bezoek afleggen bij de geestelijk gehandicapten van Myosotis, die dan in zaal Irene aan de Nieuwe Haven bijeenkomen. Zaterdagmiddag is op dezelf de plek kindercarnaval, van half twee tot half vijf, met een optreden van zangeres Sandy. In de avonduren gaan de Rietzeilers naar de bejaardensoos aan de Mgr. Nolenslaan. Naar dienstencentrum De Woudhoek gaat de carna valsstoet op dinsdag 12 fe bruari; de dag daarna naar het internaat voor schippers kinderen op de Hoogstraat, de Uitkijk. Donderdag doen de Rietzei lers zowel huize Francois Haverschmidt als invaliden- sportvereniging De Ooie vaars aan. Vrijdag de vijf tiende is het bonte gezel schap in dienstencentrum 4 Molens. Na de grote dag met het Prinsenbal komen de Riet zeilers nog in het Noletzie- kenhuis en de bejaardente huizen Thurlede en Franke- land. Bedrijven en particulieren, die nog ideeën hebben voor de grote carnavalsoptocht op 16 februari of die daaraan mee willen doen kunnen in lichtingen inwinnen bij P. M. L. Dries (telefoon 70.01.23 In de avond en 15.94.33 overdag) of bij W. A. van der Steen (tele foon 'savonds 73.40.93). Lentefeest óók Evenals de Rietzeilers stor de Schiedamse stichting Len tefeest zich op het carnaval Samen met de Rotterdam» carnavalsvereniging De Gro ie Lupardl is een avond vooi ongeveer vijfhonderd perso nen op touw gezet, die zater dag plaatsvindt in de Lijn baanhallen in Vlaardingen. Nico Haak is op dit gebeurei de speciale gast. Rietje Ko nings» die aanvankelijk zo afhaken bij Lentefeest aJ gevolg van alle tegenslage1 in de laatste jaren, is er met aJ nog steeds bij. Vlaardingen Uit een kelder box onder de flat aan de W~ nenweg is een bromfiets, ee TV en enkele gereedschappe ontvreemd. De waarde va het gcstolene bedraagt ongc veer 3000 gulden. Uit de kant ne van voetbalvereniging Foi tuna werd voor ruim 350 gu den aan geld en rookware meegenomen. De exploitar van een -winkel aan het Vee plein werd een draagbar kleuren-TV meegenomen. D waarde: 900 gulden. Schiedam Een grote provinciale instelling, die meer dan 120 soci aal-culturele instellingen onder haar hoede beeft, vestigt zich in Schiedam- Het pand Tuinlaan 96, waar het bureau zijn intrek neemt, wordt aanstaande vrijdagmiddag om half vier officieel geopend door W. H, M. Aalbere, lid van gedepu teerde staten van Zuid-Holland. Pook is de meest gebruikelijke be naming voor de vereniging, die voluit als naam draagt: provincia le ondersteuningsorganisatie voor sociaal-cultureel werk in Zuid- Holland. De organisatie bestaat notarieel sinds 21 januari en is ontstaan uit een fusie van de provinciale afde lingen van Salco en NBV, twee instellingen voor samenlevingsop bouw en vormingswerk die res pectievelijk in Gouda en Rotter dam waren gevestigd. Met de fusie werd een nieuw kan toor noodzakelijk om ook daad werkelijk de activiteiten te bun delen. Dat de Tuinlaan 96 in Schiedam is gekozen heeft niets te maken lir het Schiedammerschap van Poo bestuurslid Ham de Bmijn. Voorzitter van Pook is de Mo» drechtse burgemeester Ron; Band ell. die vrijdagmiddag tijd" de openingsplechtigheid een U spraak zal houden. Pook begeleidt alle ZuidhoU—.. instellingen voor sociaal-cultu arbeid, behalve die in Rotter en Den Haag, waarvoor apa: ondersteuningsinstituten bes'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3