STAD/SÏBEEK Dansplan op Dam tot twist leidt m Hervormde kerk wil uitspraak over kernwapens V m ■pil Jeugdwerk gaat nog even door Centrum blij met plan op Vismarkt Telemann- ensemble viert lustrum Hoop voor film liefhebbers Projectgroep rondt werk zaamheden af Keukendief Kans voor miskend talent Die griebels houden ons heus niet tegen woensdag februari 1930 vo/sc/ww Vlaardingen Er is hoop. Het Vlaardingse culturele etablissement B'Bwana vertoont voortaan om de twee weken drie korte Ne derlandse filmpjes. Telkens op de zondaga vond. Aanvang steeds 21.30 uur. Deze zondag Kees Oostrum, Rimco Haanstra en Henk Meulman; met respectievelijk „Een stille lief de", „Duizend zielen" en „APO of the Drirai- Uvi." Het dorp j e m een dorp blij ft nog even staan Schiedam Nog vier activi teiten heeft de werkgroep jeugdwerk in Schiedam- Noord voorlopig op het pro- gramma staan. Voor kinde- V ren van zes tot twaalf jaar';,' wordt zaterdagochtend om j tien uur een mini-kermis ge- houden in boerderij Land- j vreugd, waar volgende week woensdagmiddag om twee i uur aan handenarbeid wordt gedaan. De maandagochtend i van 18 februari biedt spellet jes in het trefcentrum van de Martinuskerk aan de Willem Andriessenlaan en de dag ,t daarna is er carnaval, dan weer in de boerderij aan de f- SwecJmcksingel. waar kin- deren het liefst verkleed om twee uur in de middag terecht kunnen. De toe- 1 gangsprijs varieert van drie kwartjes tot een hele gulden. Hoe de werkgroep jeugd werk na die activiteiten ver der gaat. hangt onder meer af van subsidie en medewer king van wijkbewoners. Wie interesse heeft, wende zich tot Yvonne Heuvelman, tele foon 702207. in de caravan van de SSSN op het Jacques Urlusplein. Vlaardingen Tien mei 1940, Duitse bommen op Rotterdam, duizen den zijn in één nacht tijd dakloos geworden- Voor deze mensen moest een nieuw onderkomen geschapen worden. Haast was belangrijker dan overwegingen van kwaliteit, begrijpelijk. In 1941 verrijst er in de Vlaardingse Babberspolder, aan weerszijden van de Rotterdamseweg een complex noodwoninkjes dat voor een deel van de daklo zen de eerste nood moet lenigen. Semi-permanent, worden ze genoemd. Het wil zeggen dat men de woningen zo'n vijfentwintig jaar geeft Duidelijk dat het nooit de bedoeling geweest kan zijn, maar veertig jaar later staan ze er nóg. Voor het merendeel nog bewoond door dezelfde bevolking inmiddels ook veertig jaar ouder geworden. Schiedam In keukenstudio Modern op de Grote Markt is de 33-jarige bedrijfsleider John Schaap van 2ijn polstasje bestolen. Een winkeldief moet ongezien één van de ver trekken van het keukenpaleis achter het stadhuis zijn binnengekomen. In hel gestolen tasje bevonden zich autopapieren, een giro pasje en een bruine portemonnee met een ge zamenlijke waarde van negentig gulden. Schiedam De ideeën van Frans van Rijs- bergen over een VVV-kantoor op de Vis markt passen precies in hel Lange-Haven- plan van bewonersvereniging Schiedam- Centrum. Deze vereniging steunt Van Rijs- bergen dan ook van harte in zijn initiatief: de directeur van bowling Musis Sacrum stelt de gemeente Schiedam in een brief voor op de Vismarkt een gebouwtje te plaatsen, dat lijkt op de vroegere visbank en waarin de VVV bij uitstek haar intrek zou kunnen nemen. Tenslotte zoekt de VVV toch andere ruimte. Op het ogenblik huist de vereniging nog in een krap kantoortje in het Proveniershuis, waar ook de Schiedamse Gemeenschap zit. De bewonersvereniging en Frans van Rijs- bergen hebben inmiddels contact gehad. Zij delen de mening, dat de Lange Haven auto vrij moet worden („meer lopers, meer ko pers") en dat de Vismarkt veel attractiever zou kunnen worden door historisch verant woorde aanpassingen. Vlaardingen Het Maassluiso Telemannen- semble viert deze week zijn derde lustrum. Het tot kamerorkest uitgegroeide kwartet trad voor het eerst in de openbaarheid tij-, dens bevrijdingsdag 1965. De jubileumviering zal plaatsvinden in de grote zaal van Ko ningshof aan de Maassluise Uiverlaan. Diri gent: Arno Weiffenbach. Solistische mede werking onder meer van Maria Huizirtga. en Aad Sluyter (hobo). Behalve van Telemann zelf zullen er werken ten gehore gebracht worden Vivaldi, Haydn en de min der bekende monnik Benedictus Buns. Zater dag 9 februari, aanvang 20.15 uur. De overgrote meerderheid is de vijftig reeds gepasseerd en meer dan de helft van de be volking moet rondkomen van een uitkering. Met de ouder dom komen de gebreken: de wijk telt nogal wat langdurig zieke en invalide bewoners. Voor velen is het volgende huis het bejaardentehuis. De 41Ü semi-permanente wo ningen, zoals het complex in de ambtelijke stukken wordt aangeduid, zijn al lang niet meer semi, maar behoorlijk permanent geworden. Het wijkje ligt werkelijk uniek voor Vlaardingse begrippen weggedoken in de laagte van de Babberspolder. In de kleine buurtwinkeltjes zeggen ze je nog gedag en 's zomers sleept de bevolking het meubulair naar buiten om van de namid dag te genieten. Er is in de loop der jaren een aparte ge meenschap gegroeid, een dorp je in een dorp, zeg maar. Een idylle, eigenlijk iets voor een ns-minitrip. Hoe klein, hoe vochtig en slecht de woningen ook zijn, men woont er naar zijn zin en wil dat zo houden. Maar het dorpje leefde in feite op geleende tijd. Het leek alsof de stadsvernieuwers het dom weg vergeten waren. Totdat vijf jaar geleden het Vlaar dingse gemeentebestuur hel moment daar achtte in aktie te komen. Er werd een project groep „410" opgericht en een team van architecten kreeg de opdracht de overlevingskan sen van het dorpje te onder zoeken. Vanochtend hebben de nazaten van dat allereerste projectgroepje nu het definitie ve eindrapport aangeboden aan het college van burge meester en wethouders. Eind conclusie en tevens de strek king van het advies: „Alle middelen dienen te baat te worden genomen om het com plex zo lang mogelijk te hand haven." Rigoreus Aan die slotconclusie is een lange weg van schier eindeloos vergaderen vooraf gegaan. En wie die weg middels het nu uitgekomen rapport een beetje volgt ziet dat het er om ge spannen heeft. Zo kwamen de bovengenoemde architekten tot de conclusie dat een groot gedeelte van het wijkje plat zou moeten. En wat niet onder de sloperhamer hoefde moest voor veel geld worden gereno veerd. Een conclusie die voor de be woners een nekslag betekend zou hebben, was deze in daden omgezet. Grootscheepse ver huizingen en een forse stijging van de huur. Gelukkig echter keerden projectgroep en archi tekten op hun schreden terug, toen zowel de gemeente als de bewoners lieten weten dat de rigo reuse slotconclusie mis schien toch iets te voorbarig was genomen. De projectgroep kreeg een zogenaamde vervol gopdracht en ditmaal lag de verantwoordelijkheid niet bij de architekten, maar bij de projectgroep zelf. Het onderzoek dat daarop van start ging richtte zich voor een belangrijk deel op. de water huishouding van de buurt. Door de lage ligging van de wijk, een flink eindje beneden de zeespie gel, was het grondvocht toch al een veel voorkomend verschijnsel. Daar kwam in vee! gevallen nog bij dat een deel van de woningen lager bleek te liggen dan de straat, waar door het regenwater van buiten af soms zo de woonkamers in dreigde te lopen. Wilden de huizen op zijn minst nog ccn tijdje gehandhaaft kunnen worden dan moest in elk geval aan die situatie iets verande ren. Een eerste voorwaarde dus. Tijdens de voortgang van hei her nieuwde onderzoek bleek verder dat. een echte renovatie niet haal baar was. Misschien technisch wel, maar financieel ketste het af op de hogere overheden die er geen heil in zagen zoveel geld voor dit wijkje uit te trekken. En eigenlijk kwam dat helemaal niet zo gek uit. Het overgrote deel van de bevolking wilde de wijk immers houden zoals die was. Renovatie zou een enorme rompslomp betekenen, om nog maar te zwijgen van de onvermijde lijke huurverhogingen. Men begon te denken aan alternatieven: vere delde instandhouding of gewoon in standhouding. Het totale complex zou met een dergelijke gematigde opknapbeurt nog een achttien jaar kunnen blijven bestaan, maar daar na was het afgelopen. Sloop. Het rijk kon met de plannen tot veredelde of gewone instandhou ding akkoord gaan als tenminste wel werd voorzien in een gefaseerd sloopplan. Dat plan is. nadat een eerste versie door de bewoners werd afgewezen, inmiddels gereed en heeft de instemming van de be volking gekregen, zodat de instand houdingswerkzaamheden nu op kosten van het rijk kunnen worden verricht. Of de zogenaamde civiel technische karweien, het afgraven van de straat zodat deze lager komt te liggen dan de huizen, afwatering, verbetering van het rioleringsstel sel, kortom alle werkzaamheden die wél met verbetering van de woonk waliteit maar niet met het opknap pen van de huizen zelf te maken hebben, evenmin op de huur zullen drukken is echter nog een onopge lost probleem. De projectgroep reali seert zich dat toeschrijving naar het project de kosten voor het rijk wel eens onaanvaardbaar hoog zou kun nen maken en stelt het college voor om die knoop dan maar door de vroede vaderen zelf door te laten te hakken. Voorlopig ziet het er naar uit dat het complex niet onmiddellijk ge sloopt zal worden. De oudere men sen die er wonen krijgen de kans op hun gemak nog ouder te worden, zonder nog eens te moeten verhui zen anders dan naar een verzor- gingstehuis.Concreet luidt het ad vies van de projectgroep, die in te genstelling tot andere „hetere" pro jecten toch steeds een vreedzame sa menwerking in stand heeft weten ie houden: „akkoord te gaan met de voorstellen tot sloop binnen een ter mijn van achttien jaar". Het bete kent voor de bewoners: voorlopig kunnen we blijven zitten. Het woord is nu aan de gemeenteraad, die zal moeten beslissen hoe het project moet worden voortgezet. Jan Hendrik Bakker Schiedam Do hervormde gemeente in Schiedam houdt dinsdag in de Groie Kerk een bijeenkomst over kernbewape ning. Alle gemeenteleden in het werkgebied Centrum/Oost worden opgeroepen daarnaartoe te gaan. De avond over kernbewapening moet een beeld geven van wat er binnen de hervormde gemeente Schiedam leeft; besproken wordt of kernwapens wei passen in de leer van God. Een verslag van de discussie in de Grote Kerk gaat naar de synode van de Nederlands hervormde kerk, die over kernbewapening een rapport zal uitbrengen. In Hervormd Schiedam, het maandblad van de plaatselij ke kerkgemeente, zet in een voorbeschouwing van de dis cussieavond vele nadelen van kernbewapening op een rij. Meer wapens roepen al leen maar meer angst op, is daarvan de strekking, en angst roept chaos op, maakt mensen wantrouwig jegens elkaar en komt naastenliefde niet ten goede, aldus Her vormd Schiedam. Dominee J. van der Werf, de wijkpre- dikant van Centrum/Oost, zegt naar aanleiding van het thema voor 1980 Uw konink rijk kome! van de Wereld raad van Kerken: „Willen wij vanuit dit geloof in het komend koninkrijk bezig zijn, dan zullen wij moeten proberen de werking van Gods toekomst ruim baan te geven, door ons in te zetten voor echte vrede, vrijheid en gerechtigheid." Het open huis, dinsdagavond in de Grote Kerk, begint om acht uur. Vlaardingen Vlaardings miskend talent krijgt 5 mei de kans van zijn leven. Tijdens de viering van bevrijdingsdag zullen amateurartiesten in de; gelegenheid gesteld worden,; voor een groot publiek op te! treden. Hei idee is afkomstig! van de Tafelronde Vlaardin-1 gen en staat onder auspiciën de plaatselijke afdeling van het Comité Nationale Gedenk- dagen. De voorselectie vindt: plaats in zaal de Harmonie (ID; april), Gegadigden moeten zich zo spoedig mogelijk opge- i ven bij de heer Madlener, Schiedamseweg 36. Meer in- j formatie: Ton Stolk, tel. 34.72.40 r -i. •Rond het hoekpand van Dam en Oude Sluis zijn de poppen al aan het dan sen. Schiedam „Uiterlijk in september gaan wij open, dat is zeker. Die griebels van de bewonersvereniging houden ons heus niet tegen." Joke Hajee had er gistermiddag goed de smoor in. Vlak voordat zij dansles ging geven in zaal Irene aan de Nieuwe Haven, verklaarde zij de bewonersvereniging van Schiedam-Centrum zowat de oorlog. Nog geen moment heeft zij erover gepiekerd de verbouwing van het hoekpand Dam/Oude Sluis tot dans school te staken. Van bezwaren van de bewo nersvereniging trekt zij zich dus op het eerste gezicht niets aan. En toch: Joke Hajee wordt er witheet om. „Ik kan dat gewoon niet hebben, dat gezeur van dat wij herrie ma ken. Als je in de binnenstad te hard loopt, bezorg je de men sen al overlast, als je de bewo nersvereniging tenminste moet geloven. Deze week is er weer olie op het vuur gegooid. Bewoners vereniging Sc hied am-Centrum maakte bij monde van twee bestuursleden bekend, dat zij zich met hand en tand zal ver zetten tegen de vestiging van een dansschool op de hoek Dam/Korte Dam. Buurtbewo ners hadden namelijk bij de bewonersveren tging aange klopt, omdat zij herrie vrees den van een dansschool en eventueel nog andere overlast, zoals vernielingen in hun woongebiedje. Bij de gemeente Schiedam ageerde de bewo nersvereniging daarom tegen vestiging van de dansschool van Wim en Joke Hajee, die tot april voorlopig in zaal Irene hun lessen geven. De ge meente heeft nog niet geant woord. De Hajees geloven de argu menten van do bewonersvere niging niet: ..Het zijn frustra- len die in hun wijkje politica- gentje willen spelen: gewoon enorme griebels!" Joke Hajee kent helemaal geen buurtbe woners, die tegen de komst van haar dansschool zijn. „In tegendeel juist, de winkeliers en de omwonenden zijn er blij mee, ze zeggen dat er dan weer een beetje leven in de Dam komt, dat er dan einde lijk weer eens wat meer aan loop te verwachten is. De buurt is juist zo enthousiast." Do vereniging zegt echter wel degelijk namens de bewoners te spreken. Zij verwacht niets dan ellende. Volgens de bevvo- nersvereniging van het cen trum van Schiedam zijn de twee bestaande scholen van het dansinstituut van Cees Sit- too .Jtiet bepaald een bron van stilte", maar omdat zij geves tigd zijn op de Appelmarkt te- I genover het museum en aan de Lange Haven naast Musis Sacrum, valt de geluidhinder1 nog enigszins mee. Van een danscentrum op de Dam zou den daarentegen meer bewo ners van de binnenstad last hebben. De bewonersvereni- ging is overigens toch al fel gekant tegen uitbreiding van horeca voorzieningen en uit- gaansgelegenheden in de1 Schiedamse binnenstad: „Er is nu meer dan genoeg!" Dansleraar Wim Hajee, eige- naar van het hoekhuis Da- m/Oude Sluis, voelt er hele- i maal niets voor naar de pijpen i van de bewonersvereniging te dansen. Hij is ondertussen druk bezig met de verbouwing van het pand aan de Dam bij de Oude Sluis. De vloer ligt eruit, balken 2ijn helemaal i verrot en moeten vervangen worden „er moet gewoon*!; nog een heleboel gebeuren, i maar wij zijn wel degelijk van I plan te voldoen aan de eisen y voor vergunningen," zegt Joke Hajee. Overlast zal er volgens ij haar niet komen. „Het pand ii wordt ten eerste goed geïso- leerd, zodat niemand van de dansmuziek last heeft, en ten tweede zal ik de kinderen die op les komen wel op het hart drukken dat zij in de omge- ving een beetje rustig aan doen. Maar dat is toch lo- gisch?"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3