STAD/STREEK C Coalitiepartners in eikaars haren Werklozentheater naar Schiedam Burenruzie met mes beslecht Expositie over leeshulpmiddelen Gouden echtpaar Jeugdveiling van Posita De Block en zijn vrouwen MUWI- bewoners worden voor gelicht ODO-toneelgreep viert jubileum ODO-toneel al uit verkocht Gemeente raad op stelten Vier maanden geëist Verzet vraagt Schiedam geld Auto op blokken vrijdag 8 februari 1980 VD/SC/WW I Maassluis De heer C- L. C. Benjamins en me vrouw J. Benjamins-Lagen dijk uit de Van Beethoven- laan in Maassluis zijn van daag vijftig jaar getrouwd. De heer Benjamins werd op 21 mei 1905 in Samarmda (Indonesië) geboren. Zijn beroep was metaalbewer ker. Josephina Lagendijk werd geboren op 19 februa ri 1900 te Tjepoe ook in In donesië. Het echtpaar trad op O februari 1930 te Blora (Indonesië) in het huwelijk. De echtgenote van de bur gemeester, mevrouw Van Es-Hamoen, zal het gouden echtpaar de gelukwensen namens het gemeentebe stuur overbrengen. Hierbij zal zij de gebruikelijke at tenties overhandigen. leven. Maasland Tien kavels zul len worden geveild op de post- zegelveihng. die de jeugdafde ling van Posita zaterdag houdt in de land- en tuinbouwschool aan de Maaslandse Comman deurskade, Men begint om 14 uur. Schiedam Directeur van ge meentewerken Harm-Gustave de Block wordt de persoonlijke adviseur van de vrouwenad- commissie voor de wo ningbouw in Schiedam (VAC), Hij is door burgemeester en wethouders voor die functie aangewezen. Volgens dit colle- kan De Block het best de communicatie verzorgen tus sen de vrouwen in de vorig jaar ingestelde commissie en de afdeling vobo (voorberei ding bouw) van gemeentewer ken Schiedam. Vlaardingen De project groep renovatie 694 MUWI- I woningen heeft alle bewo ners van de betreffende wo ningen uitgenodigd voor een informatie-avond in de aula van de Scholenge meenschap Groen van Priristerer. Op die avond zal een over zicht gegeven worden van de voorgeschiedenis van het project en de rol van de be woners daarin. Daarnaast zal de architect informatie geven. Na de pauze is er de gelegenheid tot het stellen van vragen. De avond wordt gehouden op donderdag 14 februari en begint om acht uur. Jan Kroes. Toneelspelen is zijn lust en zijn Regisseur Jan Kroes, een pe rfectionist Maasland Voor de twee jubileum uitvoe ringen die de ODO-toneelgroep in Maasland geeft, bestaat een enorme belangstelling. Zo wel voor vanavond als morgen is de zaal vol ledig uitverkocht. Beide avonden beginnen om acht uur. Na het tweede bedrijf, om streeks half tien, is er een pauze met daarin. een altijd prijs verloting. Ter gelegenheid van het jubileum, wordt de eerste avond geopend met een officiële cere monie. Overigens komt de ODO-toneelgToep later in het seizoen nog een keer naar Maas land met „Niets veranderlijker dan een mens" Dat is tijdens de traditionele ruitera- vond van „De Maasruiters", en ook dan kan de groep van Jan Kroes zich altijd over veel belangstelling verheugen. Maasland Toneel spelen is zijn lust en zijn leven. En toch is Jan Kroes geen toneelspeler, die dagelijks voor zijn beroep op de planken staat. Integen deel, hij blijft zichzelf en de toneelgroep ODO, waarbij hij inmiddels ruim 21 jaar optreedt, pure amateurs noemen. Deze groep amateurs viert deze week een jubileum. De to neelgroep ODO bestaat 25 jaar en dat gaat gepaard met twee jubileumuitvoe ringen, die vanavond en morgen in Maasland ge bracht zullen worden. Van de 25 jaar dat de groep bestaat, heeft Jan Kroes in middels de langste staat van dienst. Daarnaast is hij de man waar bijna alles om draait. Hij is de regisseur, speelt hoofdrollen, maakt de afspraken voor de uitvoerin gen, houdt zich bezig met de decors, de kleding, financiën; kortom: niets gaat er buiten Jan Kroes om. De groep ODO telt acht spe lers en speelsters, inclusief Jan Kroes. Daarnaast is er een ïnspeciênt, een souffleu- se en een grimeuse. Geen van allen korfbalt echter, hoewel de groep toch is voortgekomen uit de korf balvereniging ODO. Dat was vijf jaar na de oprichting van deze vereniging, die nu der halve het dertigjarig bestaan gedenkt. „Toen waren het allemaal korfballers die toneel gingen spelen", aldus Jan Kroes. „Omdat er toen nog geen mi cro-korfbal was, deden zij dat om min of meer de leegte in de winter op te vullen". De toneelgroep is vervolgens steeds meer een eigen leven gaan leiden, waarbij de ver bondenheid met ODO altijd is gebleven. Het is dan ook geen toeval, dat ODO het ju bileum juist in Maasland viert, hetgeen gelijk de start is van het nieuwe seizoen. Het Maaslandse publiek be leeft derhalve de première van een stuk, waarmee jaren terug al triomfen werden be haald: het blijspel „Niets ver anderlijker dan een mens" van P. Joh. Zonruiter. Met dat blijspel trekt de groep vervolgens door de gehele regio, waarin ODO zich in de loop der jaren een goede naam heeft weten te verwer ven. Per seizoen geeft ODO minstens 25 uitvoeringen, waarin dan twee stukken worden gebracht. Jan Kroes: „Gemiddeld is het altijd twee keer per week of repeteren of spelen". Door hst veelvuldiger optre den is er aan het repeteren wel het een en ander veran derd. „Vroeger", aldus de 39- jarige Jan Kroes, „studeer den we op een stuk zo*n vier a vijf maanden. Dat is terug gebracht tot zes a acht we ken". Desondanks zijn de prestaties toch steeds beter geworden. „We zijn meer perfectionist geworden", aldus de regis seur, wiens dochter ook al veel toneelaanleg bezit. „Het wordt ook allemaal veel pro fessioneler. Dat moet wel, want we nemen met minder geen genoegen meer. Ik niet en het publiek niet." In de loop der jaren is het toch een unieke zaak geble ken, dat de ODO-toneelgroep bleef bestaan. Wel is er steeds doorstroming geweest, maar altijd waren er weer nieuwe spelers en speelsters. Behalve Jan Kroes is er nog een oud-gediende in de groep, Jaap Moerman. Als oud-korfballer heeft hij nog de meeste binding met de korfbalvereniging. Daar waar andere toneel groepen in de loop der jaren verdwenen (Excelsior, Een sgezindheid, Panda, buurtve reniging Frin5ekade, Algoja, Voorwaarts, allen in Maas sluis, een Maeslandtsluys en de Engelenbak te Maasland), daar gaat ODO nog steeds door. „We zijn als enig over geblevene uniek", zegt Jan Kroes niet zonder trots. „We worden nog alom gevraagd, overal is het ook uitver kocht". Begon ODO destijds uit korf ballers die tijdens de winter maanden toch binding en ac tiviteit zochten; de baten wa ren toen ook voor de korf balvereniging. „Destijds was onze opbrengst voor het nieuwe clubgebouw", aldus Jan Kroes. Dat gebouw staat er inmiddels al weer enkele jaren, mede dankzij de steun van de toneelgroep. Omdat de toneelgroep geen vereniging is, maar zich als een groep zonder lidmaat schap manifesteert, is subsi die van gemeente of wie dan ook er niet bij, „De enige op brengst zijn de uitvoerin gen", aldus Jan Kroes. „Daarvan bedruipen we on szelf. Niemand van ons ver dient er wat aan, we zijn echt pure amateurs". Vlaardingen Het is geruime tijd geleden, dat een delbat in de Vlaardingse gemeenteraad net zoveel opschudding teweeg bracht als de beraadslagingen over de Broekpol der, die gisteravond werden afgerond. Maar liefst ander halve vergadering had de raad er voor nodig, om tot een besluit te komen: het besluit om het voorstel van het col lege, een bestemmingsplan met voor bepaalde plekken in de pollder zowel de bestemming bos als huizen aan te nemen. Daarbij kwam het weer eens tol een ouderwetse confronta tie van de twee coalitiepartijen in de Vlaardingse raad. Jo Schriel, fractievoorzitter van het CDA, verweet Hans Ver sluys en zijn PvdA „poppenkast" op te voeren. „De Partij van de Arbeid voert hier vanavond een onduidelijk stukje toneelspel op. En het ergste is, dat ook de rolverdeling volstrekt onduide lijk is." aldus de CDA-er. Inzet van dat conflict: het feit dat de PvdA volgens de christen-partners niet durfde zeggen wat ze bedoelde, namelijk: weg met het college-voorstel, maar dat diezelfde partij via een omweg probeerde toch het ontwerp-bestexnmingsplan van de tafel te krijgen. Dat gebeurde door middel van een ordevoorstel van de PvdA, mede ondersteund door SGP/GPV en VVD en dus stoelend op een meerderheid van de raad. Dat orde-voorstel hield in, dat het ontwerp-bestemmings- plan met verder in procedure gebracht zou worden en dat binnen een half jaar de kwestie uitgebreid aan de orde zou moeten komen, in de commissie voor stadsontwikkeling. Versluys, die dit had ingediend op het moment dat de CDA- fractie nog in tweede instantie over de Broekpolder moest spreken, vroeg de raad of die tweede ronde eerst afgewerkt kon worden, alvorens het voorstel in stemming zou worden gebracht. Daar voelde Jo Schriel helemaal niets voor. De felle discus sie, die die procedurekwestie teweeg bracht, was voor Ver sluys uiteindelijk aanleiding om het voorstel in te trekken, met de mededeling dat een van zijn fractiegenoten het wel weer zou indienen, op het moment dat de beraadslagingen waren afgerond. „Nou, meneer de voorzitter, maar als de PvdA met die methoden komt om haar zin door te drijven, dan weigeren wij om in deze ronde het woord te voeren!" was de furieuze uitval van Schriel. Niet alleen in de raadsvergadering zelf werden felle discussies gevoerd. Onderling overleg tus sen de diverse partijen vond plaats in talrijke schorsingen. Vlaardingen In het kader van de feestweek die ter gele- Jenheid van het vijfjarig bestaan van het dienstencentrum loly wordt gehouden, is de gemeentebibliotheek tijdens de feestmarkt vandaag en morgen aanwezig met een tentoon stelling ever leeshulpmiddelen voor slechtzienden. Men kan hier kennis nemen van allerlei mogelijkheden die slechtzienden tegenwoordig ten dienste staan om het lezen vergemakkelijken. Zo zijn er onder andere te zien; de leeslineaal, die drie tot vijf re- iels tegelijk vergroot, diverse oupes, grote letterboeken en braille-lectuur. Ook kan men kennis maken met de zoge naamde televisie-loupe, een apparaat dat teksten van boe ken, kranten, tijdschriften en brieven sterk vergroot op een televisiescherm projecteert. Voorts wordt informatie ver strekt over het lenen van ge sproken boeken en tijdschrif ten op cassettebandjes van de diverse blindenbibliotheken. Het doel van de tentoonstel ling is vooral meer aandacht te besteden aan deze hulpmidde len, aangezien deze vaak nog te weinig bekendheid genie- tem De tijden van de feest markt, die in het dienstencen trum wordt gehouden, zijn: vandaag van 14.00 tot 16.30 uur en morgen van 9.00 tot 16.00 uur. „De consequenties van dit ordevoorstel zijn precies hetzelfde als die van het van de tafel vegen van het ontwerp-bestemmirtgsplan: we kunnen gewoon op nieuw beginnen. Waarom zegt de PvdA dat dan niet gewoon en waarojm moet ze hier twee dagen lang al die poppekast opvoeren?" En de PvdA: die toonde zich zeer teleurgesteld. In het CDA, dat van die nare dingen zei, in het SGP/GPV vooral, die de socialisten toch maar mooi had laten zitten, later zelfs ook met het raadsvoorstel. „Ik vind het bijzonder naar allemaal: het is vana vond maar een gekke pro cedure," merkte Versluys droef op. Dat was onge veer zijn enige opmerking waar de gehele raad het mee eens kon zijn. Rotterdam Een uit de hand gelopen burenruzie in de Gor zen leidde vorig jaar oktober tot een vechtpartij, waarbij één van de buren een 35-jarige man met een diepe steek wond in de liesstreek uit de strijd kwam. De dader een 32- jarïge opperman hoorde gisteren voor de Rotterdamse rechtbank vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar tegen zich ei- Al enige tijd bestonden tussen de families van de dader en het slachtoffer spanningen. Scheldpartijen en bedreigin gen over een weer waren aan de orde van de dag. Zo zeer, dat de politie al enige malen tussenbeide had moeten ko men. Een reclasse.ingsambte- naar omschreef de relatie tus sen de twee families als „een puinhoop". Inmiddels is de da der verhuisd. Omdat de opperman zich be dreigd voelde, en zijn echtge note van de buurvrouw een paar rake klappen had gekre gen, kocht hij een stiletto. Als zijn vrouw de hond uitliet, bleef hij om een oogje in het zeil te houden in de deurope ning staan. Op de avond van de twaalfde oktober kwam het tot een uitbarsting. Imponeren j Terwijl de opperman in de J deuropening op zijn echtgeno- j te wachtte kwam de vrouw van het slachtoffer langs. „Om J haar te imponeren heb ik haar 1 het mes voorgehouden en ge- j zegd dat het nu eens afgelopen j moest zijn met die ruzies. Ineens voelde ik een paar han den om mijn hals, die mijn adem afsneden. Ik voelde mij bedreigd." De gebeurtenissen volgden elkaar snel op. Na af loop lag de 32-jarige buurman in een plas bloed op de grond. De opperman beweerde dat hij allen maar geprobeerd had zijn buurman in de benen te steken, omdat hij anders ge wurgd werd. De officier van justitie nam de getuigenverklaringen, volgens welke de opperman enige ma len „Jij gaat sterven" zou heb ben geroepen, niet al te ern stig, daar was gebleken dat ze waren afgelegd door familie en goede kennissen van het slachtoffer. Daarom liet hij het eerste gedeelte van de tenlas telegging poging tot opzette lijk beroven van het leven vallen en bracht hij dat terug tot een poging tot toebrengen van zwaar lichamelijk letseL De raadsvrouw merkte op dat haar cliënt verscheidene ma len had geroepen dat de buur man op moest houden met zijn wurggreep en dat hij toen dat niet gebeurde geen uitweg meer zag en had gestoken. Noodweer was haar conclusie. Daarom vroeg zij vrijspraak. De rechtbank doet uitspraak op 21 februari. Schiedam Geen cent zal Schiedam meebetalen aan een internationaal verzetscongres, dat van 5 tot 7 juni in Eindho ven wordt gehouden. De orga niserende stichting had de stoute schoenen aangetrokken en de gemeente Schiedam om financiële hulp van 250 gulden voor een jeugdmanifestatie tij dens het congres gevraagd, maar burgemeester en wet houders houden de boot af. Het college schrijft de stichting wel sympathiek te staan te genover het evenement, maar ook dat Schiedam er geen en kel direct belang bij heeft; en dat is meestal wel een voor waarde voor subsidieverle ning. Hoek van Holland Een au tobezitter in de President Wierdsmastraat kwam tot de onaangename ontdekking dat zijn auto zonder wielen stond. Onbekenden hadden 's nachts zijn Mercedes netjes op blok ken gezet en daarna ontdaan van wielen, velgen en banden. Volgens de eigenaar betekent het een schade van vierdui zend gulden. Met stuk over hengels, postzegels en werklozen Schiedam Het Werklozen- theter Amsterdam komt vol gende week dinsdag naar Schiedam. In het Spiering- shoeklyceum aan de Van de Brugghenlaan voert de uit werklozen bestaande groep het toneelstuk „Hobbies" op, waarin wordt ingegaan op de positie van een werkloze in onze samenleving. Na de voor stelling, die om acht uur be gint, kunnen de aanwezigen met de acteurs praten. De toe gang is gratis. De werkgroep „Baanloos- waardeloos?" van de gezamen lijke Schiedamse kerken kwam Dp het idee om het Werklozentheater naar Schie dam te halen om eens op een andere manier de problema tiek van werklozen te belich ten dan door middel van dis cussieavonden. Centraal in de voorstelling staat het probleem van de beeldvorming over werklozen. Daarnaast komen situaties aan de orde, zoals ene door de werkloze groepsleden zijn ervaren en gesignaleerd; zowel bij de buitenwacht als m de privêsfeer. De acteurs maken geen ge bruik van vastgelegde teksten De voorstelling ontwikkeld zich langs een aantal punten. In „Hobbies" zijn dat onder meer hengels, postzegels, pot tenbakken en werklozen. Doorgaans worden de avonden in de serie „Baanloos-waarde- loos?" gehouden in de Vier Molens. Maar omdat het dien stencentrum op 12 februari al bezet was, werd uitgeweken naar het Spieringshoekly- ceum. Mevrouw M. van Dorp van de werkgroep „Baardoos- waardeloos?" is daar echter nogal blij over. „Ik hoop dat er veel leerlingen naar de avond zullen komen om de proble men te zien, waar zij per slot van rekening ook mee te ma ken kunnen krijgen." Niet klagen „Hobbies" is het tweede to neelstuk, dat door het Werklo zentheater op de planken wordt gebracht. Onder auspi ciën van het Amsterdamse theater De Engelenbak werd het vorige seizoen een theater productie We mogen niet klagen uitgebracht over werkloos worden, zijn en blij ven. Daarin lieten vijftien werklozen aan de hand van improvisaties zien met wat voor problemen zij zoal in aan raking komen. Het succes van „We mogen niet klagen was erg grooot. Zowel bij het pu bliek als bij de spelers. Aan de vraag voor optredens door het hele land kon op geen stukken na worden voldaan. Het plan ontstond dan ook dit seizoen iets dergelijks op te zetten. Er was geld nodig voor het aantrekken van een pro fessionele regisseur en de aan schaf van requisieten en de cormaterialen. De gemeentelij ke sociale dienst in Amster dam was bereid een subsidie te geven en begin oktober van het vorige jaar kon worden ge start met de voorbereidingen voor „Hobbies".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3