Mï! Waar winkels zijnkomen dus klanten Ton Schippers gaat niet weg Schledamse binnenstad staat opzijn kop vrijdag 8 (ebmart 1980 VD/SC/WW "TI T" gekomen door een langs de neus weg geplaatste opmerking vanuit City-Centrum om een warenhuis ergens bij de Grote Markt neer te zetten. Toch ziet de bewoners vereniging wel overeenkomsten rnet recente uitspraken van raadsleden zoals Herman Noordegraaf en Nikolaj Dielemans, die allereerst twijfelen aan de noodzaak van meer wtnkelvloeroppervlak in de binnenstad en die, als een distributie-planologisch onderzoek van Rijnmond die noodzaak wèl aantoont, de locatie-Blauwe Steeg ook ogenblikkelijk zouden verwerpen. Ook de SBS ziet dat voorbehoud: daarom wordt wijselijk nog niet gesproken van een warenhuis bij de Schotse Poort, maar van een trekker. „Maar of dat een speeltuin moet zijn of een knol van een V D, kan je natuurlijk wel raden," zegt Jan Hagendoorn, bestuurslid van bewoners vereniging Schiedam-Centrum. Forum Hoe de middenstand over de winkelplanning in de Schiedamse binnenstad denkt, zal dinsdagavond blijken. Er is een forum gevormd dat bestaat uit drs Elly Bos, planologe van de kamer van koophandel; drs G. Th. Heetman, consulent voor handel, ambacht en' diensten van het ministerie van economische zaken; C. van Haaften, secretaris van de VSO; Piet Prins, voorzitter van de SBS; en Jo Vredebregt, bestuurder van de Schiedamse handels- en bedrijfsraad (SHB). Om acht uur begint de hoorzitting. De bewoners vereniging heeft, los van de SBS, een analyse kant en klaar, waarin de noodzaak van een aantal maatregelen beargumenteerd wordt. Daarover gaat bijgaand artikel. Henk Nieuwenhuijsen (links) en Jan Hagendoorn, bestuurders van bewonergvere- niging Schiedam-Centrum: „Hoe kan je nou spreken van een beschermd stadsgezicht, als je de hele Blau we Steeg tegen de vlakte gooit?" De Blauwe Steeg. Een warenhuis op deze plaats zou de winkelende Schiedammers veel te veel concentreren op het begin van Hoogstraat en Broersvest en de Passage. J. H. B. Vrede bregt van de Schiedamse handels- en bedrijsraad (zittend) en P. C, Prins van de stichting binnenstad Schiedam hebben beiden zitting in het forum, dat dinsdagavond in Novotel op vragen van winkeliers uit het centrum van Schiedam zal ingaan. door Kor Kegel Een warenh u is hoort in een steeg of een poort Schiedam Zes jaar lang is er met geen woord over gerept en plotseling, binnen tien dagen, komt zowel de stichting binnenstad Schiedam (SBS) als de bewonersvereniging van Schiedam-Centrum met een uitgesproken mening over de Lange Kerkstraat. Die straat moet voor de Schiedammers aantrekkelijker worden, vinden beide organisaties. Aantrekkelijk betekent hier: meer winkels en eventueel een warenhuis want waar winkels zijn, komen klanten, b,- Wanten, zijn goed voor de Lange Kerkstraat. >1' as een beetje afgesproken werk van de SBS en de vonersvereniging om vrijwel tegelijkertijd met ideedn op de proppen te komen. Dan zou het alternatief-Lange Kerkstraat voor een warenhuis veel meer inslaan. En al maaide de stichting binnenstad Schiedam het gras eigenlijk voor de voeten van de bewoners vereniging weg, dc binnenstad maakt nu wel een heel eensgezinde indruk. Bewoners en middenstand, vertegenwoordigd in de SBS, zien een opkikker voor de Lange Kerkstraat als heilzamer middel dan de vestiging van een warenhuis aan hel eind van de Blauwe Steeg, schuin tegenover de Passage. Daaraan heeft de binnenstad helemaal niets, zeggen de SBS en de bewonersvereniging. want in het geval van de Blauwe Steeg blijven de mensen maar in een klein kringetje lopen: een stukje •Hoogstraat, Blauwe Steeg/Passage en teen stukje Broersvest, dan heb je het eigenlijk wel gehad. De ibinnensiad zelf ziet meer in een groter omloop via de Lange Kerkstraat. Dat is de laatste twee weken duidelijk gesteld. Zes jaar staal een winkelgigant bij de Blauwe Steeg overigens al in het bestemmingsplan. Het werd dus tijd, dat de binnenstad eens een mening liet horen. Langs de neus weg De suggestie-Lange Kerkstraat is met vee! bombarie gedaan. SBS- voorzitter Piet Prins koppelt er zelfs in samenwerking met de verenigde Schiedamse ondernemers (VSO) en winkeliersvereniging City-Centrum Schiedam (CCS) een grote hoorzitting aan, die volgende week dinsdagavond in Novotel wordt gehouden. Alle middenstanders uit de Schiedamse binnenstad zijn uitgenodigd daarna toe te gaan. Met die discussieavond in het vooruitzicht is het opmerkelijk, dat de SBS ai met een uitgesproken mening komt (een trekker bij de Schotse Poort). Het lijkt er dus op. dat in de brede kring van binnenstadsbewoners en - ondernemers de geestdrift van jonge PvdA- en PPR-leden najaren is opgepikt: in die politieke hoek werd al gesproker? over de grote omloop, versterking van de winkelfunctie van de Lange Kerkstraat, toen Cor Bolmers nog wethouder voor stadsontwikkeling was. Dat weten niet veel Schiedammers meer, lijkt het wel. De SBS en de bewonersvereniging lanceren hun ideeen over de Lange Kerkstraat als wsren zij heet van de naald en het bestuur van de bewonersvereniging meent zelfs, dat het alternatief- Schotse Poort pas van de grond is Ton Schippers in zijn kunstwinkel achteraan de Passage: „Ik eruit? Nee, dat vind ik niet leuk natuurlijk, nee." Schiedam „Zet die kunstme- neer eruit," zei de bewoners vereniging van Schiedam-Cen trum, „dan kan de Passage via zijn winkeltje worden afgetakt naar de Multi-Markt op het Broers veld, dat bevordert de loop door de Passage en dan is een dure verlenging ervan niet meer nodig." Het is een serieus idee van de bewoners vereni ging. „Tk eruit? Nee, dat vind ik niet leuk natuurlijk, dat doe ik niet," zegt Ton Schippers, de kunstmeneer die pas het galerietje aan het eind van de Passage kocht. „Ik heb een huur contract voor vijf jaar. In die tijd wil ik hier een heleboel doen. Het is een pand met een lange geschiede nis, vroeger had je hier Het Vrije Volk en waar nu mijn schilderijen opgeslagen staan zaten vroeger Wil lem Duys en Pierre Janssen hun stukkies te tikken, en daarna is het een heel bekend kunsthandeltje ge worden, echt een begrip in Schie dam. Dat wil ik zo houden. Ik heb er best plannen mee." Kortom, Ton Schippers zit er naar zijn zin en vindt het idee van bewoners vereni ging Schiedam-Centrum maar een rare bedoening. „Ik snap het niet zo, hoor," zei Ton Schippers gistermiddag. „Die vere niging praat kennelijk net zo mak kelijk over zulke ingrijpende dingen als over een broodje kopen bij Van der Meer Schoep. Hoe willen ze dat nou realiseren, zo'n verbinding van de Passage naar dc Multi- Markt? Je kunt zelf zien hoe groot mijn winkeltje is: dat zou een door gangetje betekenen van vijf meter, veel te smal dus om het aantrekke lijk te maken. En bovendien, boven mijn zaak wonen nog twee gezin nen, er wonen hier nog Turken naast en hier beneden heb je die sexboetiek nog. moet dat dan ook allemaal weg? Als die bewoners ve reniging nog eens wat weet, moeten ze eerst eens nadenken. Ik vind het maar een raar argument. Wat heb ben bewoners er trouwens mee te maken? Als de winkeliers nou wil len dat de Passage drukker wordt, is dat een zaak voor winkeliers en niet voor een bewonersvereniging. Maar goed, ik zit hier net en ik zit hier ook best, ze bekijken het maar." De Schoise Poort. Een warenhuis hief zou aantrekkelijker zijn voor bewoners van Nieuwland en in mindere mate het Singelkwartier. Schiedam Een warenhuis of grote winkelconcentratie bij de Blauwe Steeg brengt voor de bewoners van de binnenstad te veel ellende met zich mee, vreest bewonersvereniging Schiedam-Centrum. „In feite is het een onmogelijkheid/* zeggen bestuursleden Jan Hagendoorn en Henk Nieuwenhuijsen. „De bevoorrading zou een grote overlast betekenen voor het Broersveld, dat nu al veel te lijden heeft van de slechte verkeerssituatie, en voor de consument zou de toegankelijkheid eigenlijk alleen verbeterd kunnen worden door de Passage te verlengen. En dat vinden wij dus niet wenselijk. Hoe kan je nou praten over een beschermd stadsgezicht en handhaving van de historische infrastructuur, als je er maar op los gaat breken en de hele Blauwe Steeg tegen de grond gooit om die verlengde Passage mogelijk te maken?" Om die reden heeft de vereniging van de binnenstadsbewoners zich in de discussie gemengd over een al ternatieve plaats voor een grootwin kelbedrijf. Sinds de uitspraken, die de Kroon deed over het bestem mingsplan voor de binnenstad, is er weer een heleboel mogelijk wat nog niet op papier stond en de vestiging van een warenhuis bij de Schotse Poort, in de omgeving begrensd door Lange Kerkstraat, Kreupel- straat en Boterstraat, is zo'n moge lijkheid. De bewonersvereniging ziet van dat alternatief heel wat voordelen. „Laden en lossen wordt zelfs heel eenvoudig, terwijl een warenhuis bij de Blauwe Steeg er de grootste pro blemen mee zou hebben," zeggen Hagendoorn en Nieuwenhuijsen. „Als et een warenhuis komt bij de Schotse Poort, dan is dat gemakke lijk toegankelijk via de Boterstraat Dat komt goed uit, want juist de Bo terstraat is in de toekomst de enige toegangsweg naar de binnenstad, al thans aan de zijde van de Broers- vest. Andere ontsluitings wegen worden onmogelijk gemaakt door de plaatsing van de tramhaltes, bij de Passage en het Hemaplein." Stedebouwkundig biedt de locatie- Schotse Poort ook interessante mo gelijkheden, volgens de bewoners vereniging. De Hema krijgt in de toekomst een definitieve vestiging in plaats van het huidige noodge bouw en als daarbij het eventueel te vestigen warenhuis zou worden be trokken, dan is er een aansluitend geheel van te maken. „Dat is beter dan een kantoorflat op die plaats als tegenhanger van het stadskantoor," zegt Hagendoorn. Parkeermogeiijkheden, bereikbaar heid dat zijn factoren die volgens de bewonersvereniging en de stich ting binnenstad Schiedam eerder pleiten voor de locatie-Lange Kerk straat dan een situering bij de Blau we Steeg en de Passage. Ook wordt met een warenhuis, Sis de bouw daarvan nodig blijkt, bij de Lange Kerkstraat voorkomen dal veel panden gesloopt moeten worden terwijl een vestiging bij de Blauwe Steeg het hele gebiedje verwoest, inclusief het internaat voor schip perskinderen, de Uitkijk, dat de ge meenteraad vorig jaar al van de mo numentenlijst geschrapt wilde zien. Hagendoorn en Nieuwenhuijsen: „Het is tegenstrijdig met de uit gangspunten beschermd stadsge zicht en handhaving van het bin nenstadskarakter, als bij de Blauwe Steeg zoveel gesloopt gaat worden." Verlenging van de Passage is niet nodig, als er geen warenhuis vlakbij komt waar het verlengstuk op uit zou moeten komen. „Als je de Pas sage aantrekkelijker wilt maken, kan je er een knik in maken, via dat winkeltje aan het eind ervan: dan zet je die kunstmeneer er ge woon uit," aldus de bewonersvere niging. Sloop zou bij de Schotse Poort minder ingrijpend zijn. Oude pandjes aan de Herenstraat weken al en de panden van firma Baron aan de Lange Kerkstraat zouden met handhaving van de voorgevels in aardige winkeltjes omgetoverd kunnen worden. Een warenhuis in de nabijheid van de Hema zou tot slot voor bewoners van Nieuwland beter bereikbaar 2ijn dan een winkelconcentratie bij de Blauwe Steeg. Vermoedelijk zou den meer Schiedammers via de Dam. het Spinhuispad en ook de Singel naar net hartje van de stad gaan om boodschappen te doen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4