STAD/STREEK Standpunten steeds onverzoenlijker Twij fels aan haalbaarheid van woningbouw programma Commandant brandweer: hoofd koel houden Bewoners schrikken telkens, als er nieuwe meubels komen Vrachtwagens beschadigen oud hoekhuis Ondanks waardering voor voorlopige bouwnota: Kruispunt Kethel weg/V erkadesingel maandag 11 februari 1880 VD/SC/WW De Ploeg brandde als Maassluis Tot in de verre omtrek was de vuurgloed te zien. Hui zenhoog sloegen de vlammen uit de hoogste etage van de oude fa briek en zetten de haven in een spookachtig schijnsel. De grote schijnwerpers van dc brandweer, die op het gebouw waren gericht, deden de rest. De Ploeg brandde als een lier. Dg brandweer heeft cr hard aar gewerkt, om de schade zo veel mogelijk te beperken. Dat dat gelukt is was ook te dan ken aan de korpsen van Schie dam en Vlaardmgen, die extra een lier door Paul Houkes. manschappen en materiaal in- zetten. Een ladder- en een bluswagen van Vlaardmgen en een groot vermogen-spuit- vvagen uit Schiedam assisteer den het Maassluise materiaal. He' plaatselijke korps had eer der al twee bluswagens. een ladderwagen en eer» materiaal ei! gereedsehapswagen ingezet. „We hebben bij deze brand geen moment geaarzeld om de assistentie van de omliggende korpsen in te roepen. Soms kun je je wel eens afvragen of het echt nodig is, maar daar hebben we in dit geval geen tijd aan besteed." vertelt brandweercommandant P. van't Wout na afloop. „We zijn er aan de achterkant inge gaan en hebben het vuur snel staande kunnen houden. Van echt gevaar is achteraf gezien geen sprake geweest, maar het had zich heus ook wei anders Aan de overzijde van de haven zag het zwart van het publiek. Van af dit punt had men een uitstekend zicht op de brandende fabriek. kunnen ontwikkelen." Een echt lastige brand is die van zaterdag bij De Ploeg volgens de brandweercommandant niet geweest. „Ach, elke brand is weer anders. Het is een kwestie van het hoofd koel houden en kalm blijven en dan kom je er echt wel uit." Tweede keer Op het terrein van de brand was het gemeentebestuur goed vertegenwoordigd. Behalve burgemeester J. van Es waren ook de wethouders Koos Smit en Izaak van der Knaap op het terrein van de brand aan wezig. „Dit is de tweede keer dat ik De Ploeg zie afbranden. In 1936 gebeurde dat ook, maar toen was die fabriek nog niet zo groot als nu," vertelde Koos Smit. Over de oorzaak van de brand was gisteren nog niets bekend. Daarover zal de komende da gen nog veel gesproken wor den. Met de brand wordt ie dereen nog eens extra met de neus op de feiten gedrukt: op de problemen, die de laatste jaren rond het bedrijf zijn ont staan. Al jarenlang wordt er door de omwonenden van de fabriek geklaagd over de stank en andere overlast, die De Ploeg veroorzaakt. De over heid heeft twee jaar geleden geprobeerd, aan die overlast iets te doen, door scherpe be palingen in de Hinderwetver gunning op te nemen. Tegen die Hinderwetvergunning is De Ploeg vervolgens in beroep gegaan bij de Raad van State: een beroep dat nog behandeld moet xvorden. Staffunctionaris Jan Blom van De Ploeg zei op 7 januari van dit jaar in onze krant over deze zaak: „Het is domweg onmogelijk om aan ale voorwaarden te voldoen. Bij de brand- en ontploffing sgevaren waar de Hinderwet het zwaartepunt op legt zou ik willen aantekenen, dat dit risi co te vergelijken is met de risi co's van welk benzinestation dan ook. We hebben naar ons idee optimale voorzorgsmaat regelen genomen." Wethouder Koos Smit meende in diezelfde krant echter: „De gevolgen voor het Kerkeiland en het dichtbevolkte centrum zouden niet te overzien zijn wanneer er iets mis zou gaan. Wij eisen als gemeentebestuurders dat voor de volle honderd proeent wordt voldaan aan de eisen die de Hinderwet stelt aan De Ploeg." De gevolgen voor de omge ving, waar Smit van sprak, zijn nu uitgebleven. Door het slagvaardig optreden van de brandweer en de eerlijkheid gebiedt ook dat te zeggen tevens door de brand veilig heidsmaatregelen, die in De Ploeg waren genomen, om de gevaarlijke afdeling van de rest van het complex af te scheiden. „Het is nu nog goed gegaan. Maar hoe loopt het de volgende keer af?" zuchtte een van de omwonenden, die zich zondagmiddag had gevoegd tussen de velen, die bij dag licht nog eens een kijkje bij het geteisterde complex kwa men nemen. En een ander: „Misschien gaat de zaak nu de finitief dicht. Dan kunnen we eindelijk rustig slapen." De brandweer ging het complex aan de achterzijde binnen. „Het hoofd koel houden en kalm blijven, dan lukt het wcl.'V zei commandant van 't Wout er later van. Jvi,v r-. Burgemeester J. van Es en de wethouders Koos Smit en izaak van der Knaap waren spoedig op het terrein van de brand aanwezig. Schiedam Het monument op de hoek van Brede Markt- sleeg en Nieuwe Sluisstraat wordt door langsrijdend vrachtverkeer zwaar beschadigd. Bakstenen zijn finaal uit de voorgevel van het pand Nieuwe Sluisstraat 10 gereden en een scheur, die pas ontstond, is door een botsing eind vorig week nog groter geworden. Aansluitend op een eerder ver zoek om „fysieke afscherming" van de panden in de Nieuwe Sluisstraat heeft bewonersvereniging Schiedam-Centrum de gemeente om maatregelen daartegen gevraagd, want een van de leden van de vereniging. Rob van Dam, die het pand samen mft zijn vrouw bewoont, zit met de brokken. De vrachtwagens, die het mo numentale pand teisteren, ko men daar meestal om meubels te laden en te lossen voor Hil ton. een meubelbedrijf op de Grote Markt dat aan de kant van de Schie ook een opslag plaats heeft voor andere filia len. De vrachlchauffeurs heb ben op de smalle driesprong van Brede Marktsteeg, Nieuwe Sluisstraat en Schie de grootste moeite om met hun grote trucks te manoeuvreren. Zo kan het keer op keer voorko men, dat bumpers tegen gevel stenen van het huis van Rob van Dam aanstoten. De bewonersvereniging heeft daarover dit weekeinde een brief geschreven aan directeur van gemeentewerken Harm- G. de Block. Daarin wordt ge constateerd dat de gemeente Schiedam weliswaar maatre gelen heeft genomen omdat het vrachtverkeer in de bin nenstad voortdurend toenam, maar dat desondanks nog steeds schade wordt toege bracht aan enkele historische panden want niet alleen de Nieuwe Sluisstraat 10 heeft te lijden onder de botsingen. Daarnaast krijgen ook ver keersborden, straatverlichting en zogenaamde Amsterdam mertje geregeld een flinke tik. Hoe dat er in de Nieuwe Sluis straat aan toe gaat, kan de be wonersvereniging van Schie dam-Centrum aantonen met Hel hoek pand Nieuwe Sluïsstraat- /Brede Markt steeg heeft van langsrij dende vracht wagens veel te verduren. Ste nen in de ge vel komen door botsin gen steeds losser te zit ten. fotomateriaal, dat eventueel aan De Block zal worden op gestuurd. Parkeermeters Het liefst zien de Van Dams een paaltje voor hun huis ge plaatst, wat dan wel stevig moet zijn. anders storen chauf feurs zich er niet aan. Met dit verzoek wordt tevens inge haakt op de briefwisseling, die al een half jaar bestaat tussen de gemeente en de bewoners vereniging. Die corresponden tie heeft alleen tot gevolg ge had, dat de gemeente tegen de zin van de bewoners in par keermeters gaat plaatsen ter wijl paaltjes, waarom de bewo ners wèl hadden verzocht en die ook door de gemeente zijn toegezegd, er nog steeds niet staan. „Het gaat ons daarbij niet om die paar kwartjes, die wij tel kens in de meter zouden moe ten doen," zeggen de bewo ners, „maar wij willen hier het liefst van geparkeerde auto's af. Een paar paaltjes in de grond maken het parkeren on mogelijk. Meters doen dat uit eraard niet." Met het plaatsen van parkeer meters zou de gemeente voor uitlopen op de inspraak over de parkcernota voor de bin nenstad, en dat vindt de bewo nersvereniging niet juist. Vlaardïngen Er zijn hier en daar ernstige twij fels, of het de gemeente Vlaardingen zal lukken op niet al te lange termijn een dusdanig aantal wonin gen te bouwen, dat de Broekpolder niet als bouwlo catie gebruikt hoeft te worden. Jo Schriel, fractie voorzitter van het CDA, heeft die twijfel deze week nog eens benadrukt. worden neergezet. Daarnaast staan in het woningbouwpro gramma ruim 2100 woningen in Holy opgenomen, plus nog zo'n 245 op andere plaatsen. In totaal zou Vlaardmgen op die manier aan een bouw van 3740 huizen moeten kunnen ko men. Dat zijn volgens Goudri- aan voorzichtige cijfers: het is best mogelijk dat die aantallen nog wat uitlopen. Tijdens de vergadering van de commissie voor stadsontwik keling die vorige week over dit onderwerp werd gehouden zei hij: „Ik vraag me af of onze plannen met het bos in de pol der nog wel op realiteit berus ten, als ik alle problemen en belemmeringen zie voor het bouwen op een aantal plekken in de stad. Want er moeten toch nog heel wat moeilijkhe den worden overwonnen, zo heb ik wel begrepen." Volgens de verantwoordelijk wethou der, Bas Goudriaan, zal het al lemaal wel loslopen. In het tweede, voorlopige ont werp voor een nota Open Plekken heeft de wethouder aangegeven, dat op allerlei lo caties in de binnenstad zeker zo'n 1375 woningen kunnen ïn die tweede versie van de Open Plekkennota, die nog al tijd het karakter „voorlopig" draagt omdat er nog het een en ander in kan worden bijge steld, is een uitgebreide be de toekomst kunnen worden benut. Het is in dit stadium Het Weeshuisplein: een van de locaties, waar in de toe komst woningen zouden kunnen worden gebouwd. De plek Is echter ook nog „in de markt" voor een eventuele toekomsti ge parkeergarage. nog niet mogelijk om exact vast te leggen wat de gemeen- Vlaardingen Het is volkomen uitgesloten dat de i^adscommïssie voor verkeer en vervoer er mor genavond in zal slagen, een dusdanige uitspraak te doen over het aanpakken van het kruispunt Ke- jhelweg/Verkadesingel, dat iedereen er vrede mee [tan hebben. Dat valt niet alleen af te leiden uit de levendige discussies tussen voor- en tegenstanders Jan een spoedige afsluiting: het is ook te zien aan «e inhoud van de vele correspondentie, die de com- niissie morgenavond zal moeten bespreken, ge groepen en afzonderlijke toegevoegd. De standpunten jfcwoners van de wijken Am- en Babbers polder heb- «n hun laatste kans gegrepen: w afrondende discussie in de commissie. Negen uitgebreide sakken en petities, sommige wor vele tientallen handteke ningen bekrachtigd, zijn aan agenda van de vergadering lijken naarmate de tijd vordert alleen maar onverzoenlijker te worden. Bewoners van de van Linden van den Heuvellsingel hebben zich in een uitgebreide petitie tot het college van B en W ge wend, omdat zij bang 2ijn na afsluiting van het betreffende kruispunt de verkeersdruk op hun nek te krijgen. Met name willen ze precies weten, welke zoute de automobilisten in de toekomst zullen kiezen, als het betreffende kruispunt niet meer voor doorgaand verkeer geschikt is. Twee briefschrijvers hebben afzonderlijk van elkaar de suggestie gedaan, slechts een deel van de voorgenomen af sluitingen te realiseren. Auto bedrijf Piet van der Koaij en Frederikstraatbe won e r H. Wessel menen» dat er al veel gered is als alleen de Knottenbeltsingel wordt afge sloten. Een groep van elf wijkbewo ners, naar hun contactpersoon wellicht de „groep-Pors" te noemen, meent dat het kruis punt met voorrang in de in spraakprocedure voor het ver keerscirculatieplan moet wor den behandeld, voor een be sluit wordt genomen. Datzelf de geldt voor 559 bewoners uit de Oranjebuurt, die eveneens niets voor interim-maatrege len voelen. Ook volgens hen dient eerst de inspraak op de problematiek te worden losge laten. G. Hoogland van de Van Ho- gendorplaan komt met de sug gestie, het verkeer naar de Heusdenslaan er. de Schie- damsedijk te leiden, onder an dere door middel van de ver keerslichten, die in de ge wraakte richting slechts zeer korte tijd op groen zouden moeten. Dierenarts Cees van der Most ziet eveneens giganti sche problemen als de afslui tingsplannen doorgaan. Het zou namelijk betekenen dat het per auto aanvoeren van zieke of gewonde huisdieren alleen nog maar vanaf het Emaus zou kunnen, terwijl men na het aanbieden van de dieren de auto op de smalle Kethelweg zou moeten keren, om elders een parkeerplaats te zoeken. Er zijn echter zeker niet alleen tegenstanders van de voorge stelde interim-maatregelen, Rita en Jan Anderson, die aan het gewraakte kruispunt wo nen en alle ongevallen van na bij hebben meegemaakt, plei ten. voor zo snel mogelijke af sluiting. „Wij hopen dat de an dere bewoners uit Vlaardingen Ambacht hun egoïsme zullen bedwingen, bereid zijn een paar honderd meter om te rij den, wij krijgen dan misschien ook een deel van hel rustige woonklimaat, waar zij zich nu zo voor beijveren." En dan is er ook nog een verzoekschrift, ondertekend door ruim 80 per sonen, alle ouders van school gaande kinderen en andere wijkbewoners, die zo snel mo gelijk de interim-maatregel en gerealiseerd willen zien. „Tij dens de inspraakavond van 29 januari is veel gesproken over de belangen van automobilis- tem.«n winkeliers. De belan gen van kinderen, voetgangers en fietsers zijn naar onze me ning onvoldoende naar voren gekomen", zo schrijft men. De commissie voor verkeer en vervoer wordt geacht, een be slissend advies te verlenen. Het college van BenW zal daarna besluiten, of de voorge stelde interimmaatregelen al dan niet worden genomen of dat eerst de inspraakprocedure zal worden gestart. In het vra- genhalfuur zullen zonder twij fel vele groeperingen nog een woordje over de kwestie wil len meespreken. Wie zich wal dat betreft ook nog wil roeren, de vergadering begint orr 19.30 uur in het Vlaardingsc stadhuis te aan nieuwbouwwoningen in de binnenstad kan realiseren, onder meer omdat dat dikwijls samenhangt met de discussie die momenteel op verkeersge bied plaatsvindt. Met name het vaststellen van de locaties voor toekomstige parkeergara ges in het Vlaardingse cen trum dient eerst te zijn afge rond, alvorens voor de uitein delijk gekozen plaatsen het aantal te bouwen woningen kan worden bepaald. In. de ontwerpnota is overigens al wel aangegeven, dat twee locaties in aanmerking komen om redelijk snel bebouwd te worden. In de eerste plaats geldt dat voor de terreinen in de omgeving van de Nïeuwe- laan, waar ook het Weeshuis plein onder begrepen wordt, en verder voor de locatie die gemakshalve Buizengat is ge noemd en waaronder drie af zonderlijke stukken kaalslag worden begrepen: het gedeelte langs de Kortedijk, het gedeel te langs Emaus, Dijkzicht en De Put en het gedeelte langs de Hoüaan. Op al deze locaties zouden in totaal een kleine vierhonderd woningen kun- neij worden geplaatst.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3