EXTRi 1 Experiment met haken en ogen Miifc 4 maandag 11 februari 1980 VD/SC/WW Schoonhoven Wanneer Margreet Laméris-van Zadelhof geen liedje ringt in Lekkerkerk vertelt zij misschien een verhaaltje in Schoonhoven o£ steekt zij een handje toe in Gouderak. Even groot is de kans dat u haar in Waddinxveen of Zevenhuizen tegen het lijf loopt. Waar dat noodzakelijk is wordt Margreet Laméris ingezet in bet onderwijs van Midden Holland. Met nog twaalf anderen maakt zij deel uit van de vervangingspool Midden Holland, ook wel bekend als de „Vliegende Brigade"; een onderwijsprojekt met experimenteel karakter dat in oktober van het vorig jaar gestart is. Kort nadat de heer Pais op het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen het roer van zijn voorganger Van Kemenade heeft overgenomen lanceert hij een plan, waarin hij met een aantal maatregelen komt die gezien de grote werkeloosheid in onderwijs en aanverwante sferen moeten bijdragen om een aantal mensen versneld aan werk te helpen. In dit naar het jaar van verschijnen genoemde Aktieplan "78 kondigt de minister aan de mogelijkheid te willen onderzoeken tot het in het leven roepen van zogeheten vervangingspools. Circulaire Doel en nadere richtlijnen zijn neergelegd in een circulaire die be sturen en hooiden van scholen van openbare en bijzondere scholen voor Ideuter, gewoon lager en bui tengewoon anderwijs op 16 mei 1979 ter kennisneming op hun bureau vinden. „Onder een vervangingspool wordt verstaan", lezen wij in het betref fend schrijven, „een groep van on derwijsgevenden (onderwijzers en kleuterleidsters) in dienst bij een bevoegd gezag en aangesteld met als taak: a) als vervanger werkzaam te zijn als er aan de school een onder wijsgevende afwezig is en b) als er zich geen afwezigheid voordoet al gemene ondersteunende werkzaam heden van onderwijskundige aard te verrichten". De deelnemers aan de pool moeten bereid zijn hun werkzaamheden aan telkens ver schillende scholen te verrichten. Voorts moeten zij zich zonodig op een eerste aanwijzing naar een an dere school begeven. Zij moeten dus de gehele week inzetbaar zijn. Met deze pools beoogt de minister de vervanging op scholen te doen plaatsvinden door onderwijsgeven den met een vastere positie. Ver vangers hebben in tegenstelling tot krachten met een volledige baan een onzekerder rechtspositie. Zij hebben in het algemeen ook een enigszins lagere bezoldiging. De deelnemers in een pool daarentegen ontvangen het normaal geldende sa laris. Tevens geld voor hen de ge bruikelijke rechtspositionele bepa lingen. Stichting van een pool kan alleen dan geschieden wanneer er een relatief groot aantal scholen bij betrokken zijn. Alleen een bevoegd gezag (gemeente of schoolbestuur) kan zich voor deelname aanmelden. Voorwaarde is dat op de diverse scholen (van één soort) die onder dat gezag ressorteren in totaal ten minste 100 onderwijsplaatsen aan wezig zijn. Bovendien moeten zij be antwoorden aan de eis van bereik baarheid. Sub-regio Op grond van de voorwaarden in genoemde circulaire kon worden geconcludeerd dat geen enkele ge meente in Midden Holland, met uit zondering van de gemeente Gouda, een of meer onderwijsplaatsen kon claimen. Slechts door samenwer king van de gemeenten bestond de mogelijkheid uitvoering te geven aan het ministeriele initiatief en daarmee aan de structurele proble matiek van de werkeloosheid onder onderwijsgevenden. Bij voltallige deelneming zou er voor kleuter- en lager onderwijs een pool gesticht kunnen worden van 16 mensen, waarmee een bedrag van circa ƒ800.000,- gemoeid zou zijn. Van de 24 aangeschreven gemeen- reageerden er 18 positief, terwijl 5 een afwijzend standpunt innamen. ten 1 De Vliegende Brigade van Midden Holland Juffrouw Margreet heeft een groeps- gesprekje met haar tijdelijke kleuters in Lekkerkerk. In een gemeente was nog behoefte aan meer overleg. Zij trad later als nog toe. Een en ander mondt uit in een gezamenlijk verzoek aan de mi nister om te komen tot een vervan gingspool. Op 1 augustus komen de beschikkingen af. De Midden Hol land gemeenten krijgen voorlopig voor het schooljaar "79/'80 rijksver goeding voor 13 extra onderwijs plaatsen: 3 voor het kleuteronder wijs, 10 voor het lager onderwijs, O- penbaar onderwijs wel te verstaan, want het bijzonder en buitengewoon onderwijs zijn inmiddels afgevallen. Gelet op de deelname van het aan tal gemeenten wordt besloten Mid den Holland op te delen in drie sub- door Phine O verbeek Mevrouw Noteboom van Midden Holland coördineert de werkzaam heden vanuit Gouda. regio: de stad Gouda, 8 gemeenten boven de Hollandsche IJssel en de 9 gemeenten van de Krimpenerw- aard. Coördinatie en uitvoering van de poolregeling zal geschieden via het Bureau Algemene Zaken en Welzijn van het Intergemeentelijk Overlegorgaan Midden Holland. De kosten die niet in aanmerking ko men voor rijksvergoeding neemt dit orgaan voor zijn rekening. Begin september wordt een sollicita tieprocedure gestart. „Eigen wach tgelders" gemeten daarbij voorrang, alsmede kort- en lang uitkering- trekkenden. Vrouwen Gezien de grote werkeloosheid in het onderwijs blijft het aantal solli citaties beneden de verwachtingen. Met name uit de Krimpenerwaard melden zich weinig gegadigden. Vermoedelijk zijn enkele voorwaar den zoals het beschikken over eigen vervoer of het wonen in de regio daar debet aan. Na de selektie blij ken er 13 vrouwen te zijn uitgerold. Dat is volkomen onbewust ge beurd", stelt mevrouw P. M, Note boom, coördinatrice van het geheel nadrukkelijk. Typisch vindt zij het wel. „Misschien willen mannen toch liever een vaste baan. Misschien stellen vrouwen zich wat flexibeler op". Een verklaring kan zij er niet voor geven. Het selektieteam heeft er naar gestreefd mensen met erva ring in te zetten", vervolgt zij, „Het is een zware baan, die heel wat aan passingsvermogen vereist Ter bege leiding van projekt en deelnemers in deze experimentele fase is een begeleidingscommissie werkzaam, die onder leiding staat van de heer Van Dijk, onderwijsgedelegeerde van de gemeente Gouda. Nadat de telefoon aanvankelijk bij toerbeurt door drie personen werd waargenomen is dit om praktische redenen teruggebracht tot een per soon, Vanaf half acht 's ochtends is mevr. Noteboom op haar privéadres' bereikbaar. Na half negen neemt zij de zaken waar vanuit het kantoor aan de Hoge Gouwe. In eerste instantie is de pool inge steld ter vervanging bij ziekte. Vol gens mevr. Noteboom wordt er flink gebruik gemaakt van haar vliegende vrouwen. Zij bespeurde wel een zekere gewenningsperiode. Vooral bij die hoofden van scholen die ten allen tijde een invalster ach ter de hand hadden. Dezen moesten aan de kant worden geschoven om de vreemde eenden uit de pool bin nen te laten. Door een achterdeurtje werden zij later toch weer inge haald; zij het met mate. In geval van buitengewoon verlof mag men van hun diensten gebruik maken, omdat dit moeilijk inpasbaar bleek in de poolregeling. Nu men het verschijnsel wat langer kent, het geheel soepel loopt wor den de reakties enthousiaster. De heer P. van Grondelle, hoofd van de openbare lagere school De Ko meet te Schoonhoven heeft twee maal een beroep op de pool moeten doen, wat hem uitstekendbevallen is. Hij heeft slechts positieve erva ringen. Hij hoopt dat het niet bij een experiment zal blijven. Nadeel vindt hij dat men pooldeelnemers het eerst zal benaderen in geval van een vakature. Hij vreest op die ma nier een te snelle wisseling onder de deelnemers. Mevr. Noteboom daarentegen deelt deze vrees niet. Zij juicht dit van harte toe. „Daar is het immers alle maal om begonnen. Om mensen aan werk te helpen. Wij stimuleren hen dan ook om te blijven solliciteren. Twee mensen zijn via de pool al aan een vaste baan geholpen". Nieuwe krachten, die over de Vliegende Brigade gehoord hebben, melden zich zelf aan bij Midden Holland. Praktijk Van de dertien vrouwen zijn er vijf werkzaam in de Krimpenerwaard. Margreet Laméris is de enige kleu terleidster. Deze 23-jarige, in Gouda geboren, inwoonster van de Zilver stad, studeerde in 1977 af aan de Kleuterkweek aan de Lange Hille-, weg te Rotterdam. Pas in december van dat jaar vond zij werk zaan de Jan Korteland school te Schoonho ven, maar werd ctoor het afnemend leerlingenaantal aï spoedig overbo dig. Vond weet êèn tijdelijke baan in Moordrecht, doch zat een jaar la ter andermaal zonder werk. Tot het arbeidsbureau haar verzocht te sol liciteren naar een plaats in de ver vangingspool. In haar eentje moet zij negen gemeenten bedienen. Sinds zij op 22 oktober jl. haar werk begon is zij al zo'n 27 keer opgeroe pen om in te vallen. Om in te vallen in haar eigen Krim penerwaard en daarbuiten, want de vervangsters zijn onderling uitwis selbaar tussen de regio. Tot 's ochtends half negen verkeert. Juffrouw Margreet in het ongewisse over haar werkkring voor die dag. Is zij niet opgeroepen dan gaat zij naar haar thuisschool". Tijdens de eerste maanden was dat De Blok kendoos in haar woonplaats welke zij in januari geruild heeft voor kleuterschool De Robbedoes te Gou derak. Maar daar zult u haar niet vinden aangezien zij op dit moment een zieke collega vervangt op de Prinses Irenekleuterschool te Lek kerkerk. Op de thuisschool wordt zij geacht ondersteunende werk zaamheden te verrichten. In de praktijk blijkt dat echter een moei lijke zaak. Margreet kan zich niet aan de indruk onttrekken dat be doelde werkzaamheden te vaak ge zocht moeten worden. „De klassen zijn tegenwoordig niet zo groot meer. In een klasje van pakweg twaalf kinderen zijn twee mensen echt te veel", vindt zij. In de eerste maanden heeft Margreet Laméris de voor- en nadelen aan den lijve, ondervonden. Zij kan de regeling waarschijnlijk het best aan de prak tijk toetsen. Voordelen vindt zij het ontmoeten van veel mensen, het op doen van een schat aan ervaring die een gunstig perspectief biedt bij eventuele sollicitaties, het niet hoe ven bijwonen van „verplichte num mers" als vergaderingen e.d., alsme de het kostenbesparende aspect Maar zoals iedere medaille heeft ook ijpt invallen een keerzijde. Zij somt op: „Invallen is ontzettend, moeilijk. Het steeds maar weer, moeten aanpassen vergt verschrik kelijk veel van je. De collega's zijn vreemd. De kinderen ken je niet zo goed. Je moet op dezelfde manier werken als hun eigen juf, want kleuters zijn erg gevoelig voor een vertrouwd patroon. Je moet ook niet proberen hun eigen leidster te verdringen. Tegenover je collega's moet je je wat op de vlakte houden, vooral niet meteen met kritiek aan komen. Jouw persoon wekt soms wat wrevel omdat ze een vaste in valster moeten passeren". Margreet Laméris heeft het idee dat veel scholen enigszins overrompeld zijn door dit projekt- Misschien niet zo vreemd, de korte aanlooptijd in aanmerking genomen. Misschien ook hebben de gemeenten weinig of geen ruggespraak gehouden met de betrokken scholen. „Je wordt echt niet overal met open armen ontvan gen". Midden Holland onderkent deze verschijnselen wel degelijk. „Men is vaak wat eenzaam bezig", beaamt mevrouw Noteboom. Daarom wor den regelmatig bijeenkomsten be legd waar de vervangsters hun er varingen kunnen uitwisselen en de begeleidingscommissie hun proble men kunnen voorleggen. Met name de poolers in het lager onderwijs blijken met heel wat moeilijkheden te kampen te hebben. Van hun wordt een nog grotere soe pelheid gevraagd. Evaluatie Op last van de minister zal aan het einde van het schooljaar een evalua tie van het experiment plaatsvin den. Mevrouw Noteboom drukt zich voorzichtig uit als ze stelt „te menen dat een en ander in een behoefte voorziet". Verder wil zij niet gaan. Uiteindelijk moet de minister beslis sen over stoppen of doorgaan. Dan pas weten Margreet Laméris en haar collega's wat er na dit jaar voor hen in zit. Zij blijft solliciteren, want „ik heb nog geen moment spijt gehad dat ik voor kleuterleidster heb gekozen. Ik heb over het alge meen weinig zonder werk gezeten, al had ik het ongeluk dat ik steeds weer moest afvloeien. Een eigen klas blijft toch het meest ideale, voor jezelf en voor de kinderen. En ik blijf in het onderwijs", voegt rij er strijdlustig aan toe. „Want ben je er eenmaal uit dan kom je er als ge trouwde vrouw gegarandeerd niet meer in". Aan Minister Pais het verlossende woord.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4