STftB/STREEK 31 Speelplaats Baehstraat wordt niet voltooid Winkeliers willen harde cij fers zien INLICHTINGEN TELEFOON: 34.03.53. COMMENTAAR 'Verwaarlozing bergaafplaats ontluisterend' Leider diensten- j centrum Maasland stapt op |v'i Het kan weer Kermis Kethel niet in hart van Bachplein SWV vergadert Wegens regelmatige vernielingen: Is meer winkelruimte wel nodig? Mevrouw Coenraads Nederveen: CAFÉ-RESTAURANT AMSTELBRON 't Oud Hollandsch Koffieen Eethuis Probeer het eens in... RIJNMOND omtrent het adverteren in deze rubriek vfoansdag 13 februari 1S30 VD/SC/WW „We hebben weer geleerd te praten." Wethouder Goudriaan concludeerde dat gisteravond beminnelijk en zonder de verbetenheid die hem vroeger, wanneer de interne politieke span ningen een constructieve en zaakgerichte aanpak in de weg leken te staan, nog ai eens plaagden. Blijkelijk is de interne strijd om do macht binnen de Vlaarding- se PvdA zover geluwd dat besturen, zonder angst daarbij de wethouderszetBl te verliezen, weer mogelijk is. Want wat gebeurde er in feile? Door terug te komen op het collegevoornemen het kruispunt Burgemeester Verkadesingel/Kethelweg met een interim-maatregel te beveiligen gaf Goudriaan Impliciet toe aan de aan vankelijke schroom van zijn fractiegenoten Kwakkel- steln. Boender en waar schijnlijk ook Versluys. Pre cies diegenen die In het verleden afgeschilderd wer den als zij „die er op uit waren Goudriaan beentje te lichten". Juist zij vonden dat te overhaaste maatre gelen de Inspraak op het totaalplan van de verkeers- circulatie voor het betref fende gebied onnodig zou frustreren. Niet alleen om de wethouder dwars te zit ten. Weer geleerd te praten. Ook met de bewoners, want dat vooral bedoelde Goudriaan natuurlijk. Jam mer, dat het nu pas blijkt te kunnen, maar beter laat dan nooit, zegt een wijze gemeenplaats. De laatste weken was in de wijken Ambacht en Babberspolder een overhit klimaat ont staan. Vol intimidatie en wederzijdse verdachtma kingen. Waar tegenstrijdige belangen in het spel zijn fungeert inspraak veeteer als catalysator van conflic ten, dan dat alles rustig uit gepraat zou kunnen wor den. Een koud kunstje voor een handige politicus die belangen tegen elkaar uit te spelen en er zelf met de buit vandoor te gaan. Het gebeurde deze keer niet. Door af te zien van de inte rim-maatregel is die ellende tenminste voorkomen. „Wij hebben geen behoefte om groepen tegen elkaar op te zetten," zei Goudriaan. Het moet gezegd; dat ging in het verleden wei eens an ders. Nieuw voor de recente Vlaardlngse politiek was eveneens nog een ander, minstens even verheugend feit. Creatieve inbreng van uit de burgerij blijkt In het ontspannen klimaat dat is ontstaan nu te kunnen wor den gehonoreerd. Het werd door de voorstanders van goede inspraak ai vaker onderstreept; soms zijn ge wone burgers nog niet zo dom. Misschien omdat zij frisser en minder lijdend aan het verschijnsel „be drijfsblindheid" tegenover een problematiek kunnen staan dan een deskundige. Een voorbeeld van een der gelijk staaltje van helder heid werd gisteravond ge geven door de heer Gilden, die met een kompleet alter natief verkeersplan op tafel kwam. En al vond een en kel raadslid in het goed- doordachte betoog aanlei ding voor de opmerking „Zie Je wet, ik heb het altijd al gezegd!"; iedereen gaf zich toch gewonnen voor de van een integrale visie getuigende ideeën van deze bewoner. Het kan dus V"Sr- JHB Schiedam De kermis in Ke thel komt voorlopig ten noor den van het Bachplein. Daar zijn de Oranjevereniging, de wijk- en buurtverenigingen en de gemeente Schiedam het over eens geworden. Eind vo rig jaar kwam de plaats van de Ketheise kermis voor het eerst ter discussie, omdat door de bouw van het wijkontmoeting- scentrum Schiedam-Noord en het bijbehorende bibliotheek en postkantoor weinig ruimte voor de kermis overbleef. Bo vendien was over de herrie geklaagd door flatbewoners op het Bachplein en bewoners van de „goudkust", rond de Laan van Spaland. Een grote kermis krijgt Kethel dus niet, wan' daarvoor is ook voorbij dt> noordelijkste flat van. het Bachplein geen plaats. Vlaardingen De toekomst van de Stichting Welzijn' Vlaardingen vormt een van de onderwerpen, die aan de orde komen tijdens de vergadering van het algemeen bestuur, die °P 26 februari aanstaande wordt gehouden. De bijeenkomst wordt gehou den op het bureau van de stichting en begint om 20.00' uur. i De speelplaats aan de Baehstraat blijft zoals hij nu is. VlaardingenHet speelterreintje aan de Baehstraat en de Sweelinckstraat zal, als het aan burgemeester en wethouders ligt, niet verder worden verfraaid. Dat ad vies geeft het college in een brief aan de gemeente raad, Men stelt daarin voor om het oorspronkelijk ge reserveerde bedrag van 16.000 gulden voor iets anders in de VOP aan te wenden. Zowel de wijkvereniging van de Vettenoordsepolder als het gemeentebestuur maken zich al lange tijd zorgen over genoemd terrein. In 1978 werd op verzoek van en in samenwerking met omwo nenden een reconstructie plan opgesteld. Het zo goed als braakliggende terrein werd uitsluitend benut door jongeren dia er voetbalden en met de brommer rond crossten. De omwonenden ondervonden daarvan veel hinder. Het toen opgestelde plan werd in twee fasen gesplitst. De eer ste fase was de aanleg van een biel2enconstructie en enkele bijkomende voorzieningen. Die werkzaamheden werden nog in 1978 gerealiseerd. Met de tweede fase zou een bedrag van 16.000 gulden gemoeid zijn en het was de bedoeling dat daarmee dit jaar zou worden begonnen. Het gemeentebe stuur zegt in zijn brief echter: „Gebleken is dat een groep jongelui hardnekkige pogin gen doet om hun voetbal- c.Q. crossterrein te „heroveren Dit gaat gepaard met regelma tige vernielingen aan de be staande constructie. Wij vre zen dan ook dat nieuw te plaatsen speelwerktuigen op de speelplaats binnen korte tijd hetzelfde lot zullen onder gaan." Een woordvoerder van de 'ïjkvereniging meent dat het gemeentebestuur wat voorba rig is met het beschuldigen van de jongelui. „Ik vind niet dat een gemeentebestuur der gelijke kwalificaties moet han teren. Wij hebben regelmatig contact met zowel de buurtbe woners als de bedoelde groep jongelui. Het is gewoon geble ken dat een verdere verfraaï- ing van het terrein overbodig is en daarover zijn alle partijen het, dacht ik, eens. Voor dat geld kunnen we beter iets an ders doen." Schiedam Zijn er wel klanten genoeg om in de Schiedam- se binnenstad meer winkels of zelfs nog een warenhuis te vestigen? Is de kwaliteit van het huidige winkelbestand vol doende? Is er een behoefte aan méér of aan betere winkel voorzieningen of gaan de klanten voor grote inkopen toch naar Vlaardingen en Rotterdam? Met deze vragen hebben tachtig ondernemers uit de Schiedamse binnenstad zich gis teravond bezig gehouden, in Novotel, omdat er in. het cen trum zelf geen zaaltje meer vrij was. De winkeliers uit het hart van de stad zitten al lang met die vragen. In het begin van de ja ren zeventig berekende pro jectontwikkelaar Empeo dat er wel twaalfduizend vierkante meter winkel vloeroppervlak in de binnenstad bij zou kun nen, maar de gemeente kwam twee jaar geleden op een uit breiding van hooguit drie- vierduizend vierkante meter; de PvdA en PPR twijfelen op het ogenblik zelfs aan het nut van uitbreiding. In elk geval is er nooit een onderzoek ge weest (volgens Gerard Ver- hulsdonk, middenstander op de Hoogstraat en fractieleider van de VVD, wordt steeds maar een slag in de lucht ge slagen en zijn uitspraken over uitbreiding van het winkelbes tand meer op emoties dan op cijfers gebaseerd). De winke liers zelf hebben geen flauw idee wat er precies nodig is en stellen dus vragen, zoals gis teravond, op het avondje dat de verenigde Schiedamse on dernemers (VSO) en City- Centrum Schiedam (CCS) sa men hadden belegd. Dat er ook gisteravond geen antwoord op al die vragen te geven was, onderstreept vol- Tachtig winkeliers uit de Schiedamse binnenstad kwamen naar Novotel. Het leverde met op zet niets op. omdat er eerst een onderzoek naar de „bewlnkeling" moet komen. gens drs G. Th. Heetman van het ministerie van economi sche zaken de noodzaak van eendistributie-planologisch onderzoek (DPO) in Schiedam èn Vlaardingen, omdat beide gemeenten in het noordweste lijke deel van de Rijnmond een flinke aantrekkingskracht op elkaar uitoefenen. Zo'n on derzoek kan duidelijk maken of de klant tevreden is met het huidige assortiment en of er dus in de binnenstad van alles wat te koop is; er kan uit blij ken dat versterking van het winkciapparaat de enige mo gelijkheid is om meer consu menten aan te trekken of dat verbetering van de bestaande winkels al voldoende is, en wat een centrum verder te bieden kan hebben, telt in een DPO ook mee. Heetman is bij het ministerie consulent voor handel, ambacht en diensten en is in Rijnmond al nauw be trokken geweest bij andere DPO's. „Waar je ook om je heen kijkt, zie je dat er al functie-analyses van winkel centra hebben plaatsgevonden: in Capelle, in Spijkenisse, in de Rotterdamse binnenstad en zelfs in het Westland. Alleen in dit gebied gebeurt helemaal niets" En dat is heel kwalijk, vindt drs E. C, Bos, planologe van de kamer van koophandel. Ook zij vindt een distributie-plano logisch onderzoek noodzake lijk om aan te tonen wat Schiedam en Vlaardingen sa men nog aan winkelvoorzie ningen nodig hebben, omdat anders dreigt dat beide steden proberen er zoveel mogelijk bij te krijgen ten koste van elkaar en ten koste dus van honder den ondernemers. „Voor een' goed onderzoek heeft Rijn mond geen geld tot voorlopig 1982," zegt drs Bos, „en daar om heeft dit bestuurslichaam de gemeente Schiedam voor gesteld zelf een dergelijk on derzoek op te starten. Tot nu toe zie ik daar niets van ko men en helemaal niet als de ondernemers er niet telkens weer om vragen" en ook Heetman dringt aan op actie. Een distributie-planologisch onderzoek in de Riinmond- Noordwest zou een klein jaar vergen. Overigens kent de PvdA een motte, waarin al leen meer winkelruimte wordt toegestaan als een goed onder zoek: de noodzaak daarvan aantoont. door Kor Kegel Zolang er geen duidelijke ge gevens zijn, kan volgens de tachtig gisteravond aanwezige leden van de VSO en CCS moeilijk gesproken worden over de plaats waar een wa renhuis in de binnenstad zou moeten komen. Het heeft geen zin om te kiezen tussen Schot se Poort. Blauwe Steeg en an dere eventuele locaties, als nog niet eens bekend is of een nieuw warenhuis wel zo ge wenst is. De politieke winke lier uit de binnenstad, Ver- hulsdonk, benadrukte boven dien dat een grootwinkelbe drijf zelf ook eisen stelt, kort om. een warenhuisconcern zou best kunnen zeggen dat de Blauwe Steeg een goede plaats is en dat het in de Schotse Poort geen trek heeft „en dan zegt dat concern: Schie dam, bekijk het maar!" aldus Verhulsdonk. Gekozen is er dus nog niet De winkeliers vinden zelfs dat de gemeente nog niet te kiezen heeft uit locaties voor een wa renhuis, zolang harde èn actu ele cijfers over nog benodigde winkelvoorzieningen ontbre ken. Bij de gemeente zullen zij aandringen op een behoefte onderzoek. Vlaardingen „Ongelofelijk en ontluisterend" noemt me vrouw Coenraads Nederveen Hagenbeek de toestand van de Algemene Begraafplaats aan het Vlaardingse Emaus. Over de haars inziens ernstige verwaarlozing schreef zij af gelopen herfst reeds een brief aan de gemeente Vlaardingen, waar - zij tot nu toe naar haar zeggen geen antwoord ont ving. Op het stadhuis wordt toegegeven dat personeelsgebrek het onderhoud van de begraafplaats bemoeilijkt. Mevrouw Coenraads Neder veen schrijft in haar brief dat zij tijdens een bezoek aan het graf van haar vader op - de begraafplaats „een onge lofelijke en ontluisterende verwaarlozing" aantrof. „Sommige stenen waren to taal niet meer te zien en an dere, zoals die van mijn ou ders, waren bedolven onder opgedroogde uitwerpselen en bladeren. Ook waren de per sonalia van de overledenen totaal niet meer te lezen. Het geheel maakte een vreselijke indruk; alleen het midden pad was nog begaanbaar." De vrouw, zelf afkomstig uit Noordwijk, besluit haar schrij ven met de opmerking: „Ik moet U zeggen dat ik mij diep gegriefd voel als ik zie hoe de begraafplaats van onze gelief den verpaupert en de nage dachtenis aan hen wordt ont- eerd. Ik verzoek U daarom dringend iets aan de situatie te doen..." Hoewel het doorgaans gebrui- Klachten over het onderhoud van de begraafplaats. ,,lk ben diep gegriefd als ik zie hoe de begraafplaats van onze gelief den verpaupert." kelijk is dat alle brievenschrij vers antwoord ontvangen heeft men van gemeentewege tot nu toe nog niet op het schrijven gereageerd. Het lijkt alsof men op het stadhuis een beetje met de zaak verlegen zit. Toegegeven wordt dat het dagelijkse onderhoud er inder daad soms door het gebrek aan personeel bij inschiet. Gewe zen wordt ook op het feit, dat de andere begraafplaats in de Holywijk er veel beter uitziet, met name omdat deze veel nieuwer is en dus een nog ge ringe omvang kent, waardoor het onderhoud minder arbeid sintensief zou zijn. Dat em- ployé's van de plantsoenen dienst, onder welke instantie het onderhoud van de begraaf plaats valt, echter al eens te vergeefs om extra hulp zouden hebben gevraagd, zoals me vrouw Coenraads Nederveen weet te melden, is daar niet bekend- Maasland De leider van het dienstencentrum Maaslamj Lex Krabbenbos, legt zijn functie per 1 maart neer. Op ditj'j zelfde datum aanvaardt hij ec-n baan in het bejaard en werk li i Voorschoten-Oost. De leider var. het centrum heeft zijn oni].'. slag zelf aangekondigd, nadat er vorig jaar een ernstig cori i flict met het bestuur was gerezen, Het stichtingsbestuur wilde de heer Krabbenbos ai meer dan een jaar geleden ontslaan, om- dai de leider volgens het be stuur niet aan de gestelde ver wachtingen voldeed. Het aan gezegde ontslag stuitte op gro te bezwaren van bewoners zij de, zoals die ook uit een hand tekeningenactie bleken. Krab benbos vocht zijn omslag zelf ook aan en toonde het onjuist handelen van het stichtingsbe stuur aangetoond. Het bestuur zelf heeft over de gehele affai re nooit veel naar buiten ge bracht, omdat men de rust in het centrum niet verder wilde verstoren. Lex Krabbenbos, die twee en een half jaar in Maasland heeft gewerkt, stapt nu toch op om naar Voorburg te ver trekken. „Het bejaardenwerk is boeiend genoeg om er mee door te gaan", aldus de leider. „Hier in Maasland heb ik ee? leerschool doorlopen, waar iü,i in de verdere praktijk weN verder mee kan". H Tri zijn afscheidswoord aan bejaarden zwijgt de hec i Krabbenbos over het conflict „Ook ttl heb je je bepaalde zaj. ken anders voorgesteld; il,': denk dat elke mens door scha'1 de cn schande wijs zul worde ij j en dat elke periode in je 1 every; hoe moeilijk vaak dsn ook' I een leerproces is dat je in dcij volgende jaren nodig hebt", Het stichtingsbestuur hceljL nog niet bekend gemaakt, doo' wie de heer Krabbenbos zs] worden opgevolgd. De redae tiecommissie van het blati A. O. W. (Anders Ouder Wor den) zal haar uitgaven voorlo' pig stop zetten in afwachting van de komst van een nieuwii leider. I ADVERTENTIE vooraf uw BRUILOFTEN, PARTIJEN EN FMILIEDINERTJES tot 60 pont VERGADERINGEN tot es pert. RECEPTIES tot 180 per*. TELEFOON 73.18.45 Voor vrijblijvende informatie; SCHIEDAM' vBROERSVEST13 Na het winkelen een kopje koffie mot koek. Ook een uitstekende gelegenheid voor uw zaken!unch, lunch en diverse pannekoeken. Er is gelegenheid voor recepties en partijen. Hoogstraat 169 - Vlaardingen - Telefoon 356372 RIJNMOND SCHIEDAM DE BEDIENING IS TOT IN DE PUNTJES VERZORGD, EN... DE PRIJS ZAL U MEEVALLEN!!! Ho tel-Café-Resta uran t OP AANVRAAG ZENDEN V/IJ U GAARNE ONZE MENU-SUGGESTIES NlEUWLANDPLEtN 12 - TELEFOON 010-706066'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3