SCHIEDAMSCHE COURANT Breuk dreigt om volksgezondheid Minister Ginj aar positief over verplaatsing De Ploeg m m B m urth uisperikelesi naderen ontknoping PvdA wil politieke taak van CDA-wethouder terug Eindelijk gas voor 200 huizen Agge maar leut het! Na bezoek Maassluise delegatie Prins Frans de Eerste 9Volkstuintjes aan Lepelaarsingel Het venijn zit in de staart y.'ff* jpfBR- 8 i lil Standpunten lijken nog onverzoenbaar Commissie: iiiiiiiiiiiuiiiiiiiuuiuiiiiiiiiiniiiHiiimiiiiiiiuimiiiiimmmitiHiiiiiiiniiiiHiiiiuHiitimiuimiii Maandag 18 februari 1980ONAFHANKELIJK DAGBLAD'04de jaargang no. 26554.6 PAGINA'S Broers vest 3 telefoon admimstru tie 268091 redactie 262566 klach tend icnst 144144 SCHIEDAM EN K ETHEL Schiedam De PvdA wil volksgezondheid uit het takenpakket van CDA-wethouder Riet Taverne gehaald zien. Enkele socialisten spreken van „een puinhoop" in dit beleidsonderdeel en van fricties tussen wethouder Taverne en haar ambtenaren op dit terrein. De problematiek rond voorzieningen voor het kruiswerk in Schiedam zou daar het dui delijkste voorbeeld van zijn. De PvdA-fractie zal daarom aandringen op een nieuwe portefeuilleverdeling, waarbij volksge zondheid gaat naar burgemeester John te Loo of eventueel naar een PvdA-wethouder. Als het in derdaad tot een herverdeling van de politieke por tefeuilles meet komen, zet dat de coalitie van PvdA en CDA meer dan ooit op het spel. CDA-fractievoorzitter Siem Rosman wil op de ont wikkelingen nog niet vooruitlopen. Volgens hem „gebeurt er niks" en behoudt wethouder Taverne volksgezondheid, naast haar andere taken: wo ningdistributie, sociale zaken en personeelszaken. Hij gaat uit van een definitief karakter van het be sluit van B en W, genomen kort na de benoeming van Te Loo tot burgemeester van Schiedam, om volksgezondheid uit de portefeuille van de burge meester te halen en aan Taverne te geven. De PvdA-fractie gaat echter uitgezonderd de wethouders uit van een tijdelijke taakverdeling. Het besluit van het college had volgens de socialis tische fractie voor korte tijd moeten gelden, omdat Te Loo eerst enige tijd nodig zou hebben om 2ich in Schiedam in te werken. Bovendien wilden PvdA-leden eerst beter kennismaken met de nieu we burgemeester alvorens hem politieke taken toe te vertrouwen. Het zou nu legitiem zijn om volks gezondheid weer in de portefeuille van de burge meester te betrekken. Of de Pvd A-wethouders be reid zijn dit besluit te nemen, is nog een open vraag. De PvdA-fractie heeft daarin evenwei een zware stem. YVD-fraetieleider Gerard Verhulsdonk ziet in deze ontwikkeling „een zuiver politiek spel, bij ge brek aan capaciteiten m de PvdA-fractie". Volgens hem hebben de socialisten zichzelf gestraft: „Te Loo had volksgezondheid natuurlijk meteen van Arie Lems over kunnen nemen, maar zij wilden hem zo nodig eerst examen laten doen. Taverne mocht het opknappen en nu plotseling ziet de PvdA met lede ogen, dat haar portefeuille wel heel zwaar is geworden. Maar ik vind het kenmerkend, dat het college volksgezondheid wèl wtl toever trouwen aan Taverne. Zij heeft er verstand van." Verhulsdonk gelooft niet in moeilijkheden tussen de CDA-wethouder en haar ambtenaren. Volgens hem zijn dat schijnargumemen, die horen bij het voortdurende steekspel tussen PvdA en CDA. „Schiedam schiet in ieder geval met die hele scher mutseling weer mets op. Het verbetert de kwaliteit van de politiek niet," aldus Verhulsdonk. Studie moet haalbaarheid aantonen Schiedam Een onderzoek van de openbare nutsbedrijven Schiedam zal moeten uitwijzen of bijna tweehonderd wonin gen in Kethel-Noord eindelijk op het gasnet worden aange sloten. Aanvankelijk zouden de hulzen rondom het kerk dorp Kethel pas na de realisa tie van de toekomstige wijk Spaland op het leidingnet wor den aangesloten. De bewoners hebben al diverse malen bij de gemeente aangeklopt om hun huizen aan te sluiten op het gasnet. Nu toch over enkele jaren de toekomstige wijk Spaland van gas voorzien moet worden, is het plan geopperd om alvast een begin te maken met de aanleg van een hoofdleiding naar de toekomstige wijk Spa land en die door te trekken naar de ongeveer tweehon derd verspreid liggende wo ningen. De studie zal moeten uitwijzen of het economisch haalbaar is nu al een hoofdleiding naar Spaland aan te leggen en de woningen via aftakkingen van gas te voorzien. Al enkele jaren dringen de be woners van de huizen er bij de gemeente op aan om nu einde lijk eens vaart te zetten achter de aansluiting op het gasnet. Doordat zij voor de verwar ming van hun huizen zijn aan gewezen op stookolie vinden zij dat zij onnodig op kosten worden gejaagd. Verwarmen met stookolie is aanmerkelijk duurder dan met aardgas. Wethouder Reinier Scheeres noemt het verlangen van de bewoners rechtvaardig, maar wijst gelijk op de hoge kosten, die de aansluiting met zich meebrengt. Scheeres: „Mocht uit het onderzoek blijken dat het alvast aanleggen van een hoofdleiding naar Spaland een haalbare kaart is, dan is dat meegenomen. Die investering moeten we toch plegen. Een probleem is echter om nu reeds vas't te stellen hoe de lei dingen over enkele jaren in Spaland gaan lopen." Toen de bewoners vier jaar ge leden de gemeente verzochten om een aansluiting op het aardgasnet, berekende het energiebedrijf dat dat onge veer achtduizend gulden per woning zou gaan kosten. Veel te duur. aldus de gemeente. De huizen, waarom het gaat, liggen aan de Kerkweg, Groe- neweg, Polderweg, Joppelaan en de Kerklaan, Een andere punt, waarover de bewoners nogal verbitterd zijn, is het ontbreken van openbaar vervoer in het gebied. Schiedam Dronken carnavalvierders heb ben in de nacht van za terdag op zondag een Diane die geparkeerd stond op hel Oude Kerkhof in de brand ge stoken. Een Lelijke Eend die geparkeerd stond aan de Lange Ha ven bij gebouw Arcade, belandde, waarschijnlijk met evenveel plezier, in het water van de haven. Maassluis Een,, zware" gemeentelijke delegatie uit Maassluis heeft vrijdag een be zoek gebracht aan minister Ginjaar van volksgezondheid en milieu. Aanleiding van het gesprek was de problematiek rondom de oliefabriek De Ploeg. De delegatie, be staande uit burgemeester J. van Es, wethouder van milieuzaken Koos Smit en een viertal ambtenaren van betrokken afdelingen, heeft met de minister gesproken over de mogelijkheden van financiële steun door het rijk bij een eventuele verplaat sing van De Ploeg. Burgemeester J.van Es deelde de bewoners van het Kerkeiland aan het eind van de bijeenkomst vrijdag wat sip mee dat een gedeelte van de pro ductie van De Ploeg weer gestart gaat worden. De directie van de fabriek wil de oude voorraad olie gaan raffineren. Vrijdag zou daarmee gestart worden. Burgemeester Van Es: „Ja, het is erg vervelend. Wij kunnen dat als gemeente niet tegenhouden. Wel hebben we de directie ge vraagd te wachten met net opstarten tot na deze ver gadering. Ze zouden dat overwegen. U moet dus niet schrikken, als er bij voorbeeld maandag weer gewerkt wordt." Eén van de bewoners reageerde la- konïek: „Nou, dan gaan de ramen dus 's nachts weer gewoon dicht." Burgemeester Van Es deelde de bewoners van het Kerkei land vrijdagavond mee dat de minister hier positief op rea geerde. De minister wilae snel de financible gegevens van het bedrijf hebben om de moge lijkheden voor een dergelijke subsidie te kunnen onderzoe ken. Tevens heeft minister Ginjaar de wens geuit op korte termijn een gesprek met de di rectie van het bedrijf te willen hebben. De minister heeft ook toegezegd, voorzover het bin nen zijn mogelijkheden ligt, er bij de Raad van State op aan te zullen dringen om de verschil lende beroepsschriften met enige spoed af te werken. Tijdens een over het algemeen rustige informatieve bijeen komst in de burgerzaal van het Maassluise stadhuis, speci aal belegd voor de bewoners van het Kerkeiland, deed bur gemeester Van Es deze mede delingen. Hij onderstreepte daar nog eens het beleid van de gemeente Maassluis: het be vorderen van de verplaatsing van het bedrijf met behoud van de werkgelegenheid, het bij voortduring pleiten voor fi nanciële steun van het rijk en het blijven aandringen op een snelle afwikkeling van de be roepsschriften. Hij deelde de goed gevulde zaal daarnaast mee'dat de di rectie van De Ploeg de ge meente had laten weten te overwegen om tot herbouw van de door brand verwoeste delen van de fabriek over te •Ondanks de grote ongerust heid onder de bewoners van het kerkeiland, verliep de in formatieve bijeenkomst over de in het vorig weekeind af gebrande De Ploeg in het Maassluise stadhuis uiterst beheerst. gaan, maar bereid te zijn, mits er voldoende subsidie over de brug komt, het bedrijf te ver plaatsen. Een centrale rol in de discussie van vrijdagavond tussen de gemeentelijke woordvoerders en de bewoners, speelde een TNO-rapport over De Ploeg, Op een vraag van één van de bewoners naar de conclusies van dat rapport antwoordde burgemeester Van Es: „Als het nu in de openbaarheid komt, zouden er verkeerde conclu sies uit getrokken kunnen worden. Het is een moeilijk te lezen, erg technisch, maar o- penbaar rapport." Woensdag om zeven uur 's avonds zal in één van de commissiekamers van het stadhuis, het rapport voor de bewoners in openbaar heid gebracht worden. De heer Offreins, chef van de afdeling hinderwetzaken, zal er dan een toelichting bij geven. Op het eind van de bijeen komst werd een uit drie man bestaande bewonerscommissie benoemd die het contact over deze problematiek tussen de gemeente en de bewoners gaat behartigen. •Tijd en carnaval verdragen elkaar niet of nauwelijks. Een uur te laat (de optocht kreeg vertraging), maar volgens plan, kwam de Schiedamse prins carnaval. Prins Frans de Eerste zaterdagmiddag op het Schuttersveld koud maar vrolijk te voorschijn uit een vier meter hoge kegel. Daarme was te vens voldaan aan da traditie dat de aankomst van prins carnaval een relatie moet hebben met zijn beroep In het dagelijkse leven. Na welkom te zijn geheten door zijn raad van elf. kreeg de prinselijke bowlingbaas een ereplaats op de prachtige wagen van de Rietzeilers en ging het te midden van de stoet versierde wagesn In optocht richting stadhuis, waar hem de sleutel van de stad zou worden overhandigd. Meer carnaval op pagina drie. Vlaardingen Een werk groep is op het ogenblik druk bezig met het naast elkaar zet ten van de voor- en nadelen van de verschillende beheers vormen voor de buurthuizen in de Qostwijk en de VOP. Deze werkgroep is ingesteld tijdens een bijeenkomst van gemeente, stichting club- en buurthuiswerk, raad voor het ouderenwerk en de vereniging wijkbelangen Vettenoordse- polder. Wethouder Cees Bot (CDA) had van het college van B en W de opdracht gekregen om alle mogelijke beheersvor men nog eens op een rijtje te zetten. De werkgroep neemt dit nu voor haar rekening. De activiteiten beperken zich echter tot twee mogelijkheden: het beheer door een commissie ex artikel 61 (de voorkeur van de wethouder) en het beheer bij de verschillende instellin gen (de voorkeur van de Oost- wijk en de VOP), Een moeilijkheid bij deze ge sprekken is de eis tot herver deling van de ruimte in het buurthuis Oost. De stichting club- en buurthuiswerk wil zo wel het beheer in eigen hand krijgen als meer ruimte ter be schikking krijgen. Het pro bleem dat zich daarbij voor doet is, dat het ministerie heeft aangekondigd niets te voelen voor een herverdeling van de ruimte. Als er toch herverdeeld wordt dan vervalt de 450.000 gulden subsidie van CRM. Wethouder Bot liet desge vraagd weten nog steeds voor stander te zijn voor de be heersvorm met een commissie ex artikel 61. Mocht het colle ge anders besluiten, dan komt hij met een minderheidsstand punt. Cees Bot\,Ze moeten dan natuurlijk ook een oplossing vinden voor het wegvallen van die 450.000 gulden subsi die.1' De werkgroep heeft op 27 fe bruari haar afrondende verga dering. Waarschijnlijk volgt op 11 maart de behandeling van de twee alternatieven in de B en W-vergadering. Daaruit moet dan een raadsvoorstel naar voren komen. Op 18 maart wordt dat behandeld in een vergadering van de com missie voor sociaal-culturele aangelegenheden. En begin april volgt dan de behandeling in de gemeenteraad. iiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiimtniiiitiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiniiiiiüiiiiiiimiiriniiiiii Vlaardingen Er moet eens onderzocht worden of het mo gelijk is het stukje groen voor aan de Lepelaarsmgel in de Vlaardingse Holywijk te be stemmen voor volkstuintjes. Aldus de commissie stadsher stel en -verfraaiing. Het colle ge heeft het voorstel inmiddels doorgespeeld aan de afdeling sport en recreatie. De leden van de commissie stadsherstel hebben met name het braakliggende groen te genover het tennïscentrum op het oog. Er zou daar een flink aantal volkstuintjes aangelegd kunnen worden. Knelpunt echter blijkt vooral Rijkswa terstaat te zijn. Omdat de be treffende grond grenst aan rijksweg 20 heeft deze instan tie waarschijnlijk over een groot deel van de grond zeg genschap. Hoever die zeggen schap precies gaat is nog niet helemaal duidelijk. Afgewacht moet dus in ieder geval worden óf Rijkswater staat zich met de aanleg van volkstuintjes aldaar kan vere nigen. Het voorstel was af- komstig van de het commissie- lid Jan Anderson. 5

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1