STAD/STREEK HVO en Swarttouw protesteren samen tegen kabinetsbeleid Wijkgroep vraagt bewoners om hulp De paar procentjes van een aannemer Straussplein wil roodlichtcamera Huurders doen zonder meer mee i Vervoersbond en industriebond vinden elkaar 350man op de been bij actie van FNV Klachten over verkeer jp* "v41 -/ Blokje ^J.rond^ (r?>\ donderdag 21 februari 198Q vo/s C/WW Vlaardingen „Een mens werkt niet voor zijn lol, maar bij HVO kan je nog lol hebben in je werk. Als die Van Agt met een loonmaatregel komt dat gaat de lol er wel af!" De klok wijst kwart voor één aan, Aan het woord is Dick Nas, districtsbestuur der van de industriebond FNV. Plaats van samen komst is de kantine van HVO. Toehoorders de verzamelde werknemers van de dagploeg van HVO, ongeveer driehon derd man. Zij" zijn hun lunch aan het ver orberen. Tussen do uitsmijters, frikandeUen. berden patat cn de witte boterhammen met kaas door worden de heren en dames door Dick Nas ferm toegesproken over de huidige stand van zaken. „Als mijnheer Van Agt maan dagavond in het noorden praat over een aantasting van de rechtsorde door de vakbewe ging, dan zeg ik: hij vergist 2ich, hij zal wel een aantasting Van de rechtse orde bedoelen. Mannen, het gaat hier om een aantasting van erts principieel recht op vrije onderhandeling. Na het afkondigen van de löonpapze is er een grote onze kerheid ontstaan. Een onze kerheid die steeds groter wordt. We weten niet waar we aan toe zijn. Krijgen we de twee miljard bezuiigingen van Albeda. de drie miljard van Van Agt of de vier miljard van Andricsen? De FNV stelt* het sociaal beleid van het kabinet ia failliet en het beroerde is dat de hefen de werknemers in hun val meesleuren." Onzekerheid Het was eigenlijk 's morgens vroeg al begonnen. Piet Boog aard, de voorzitter van de be- dnjfsledengroep van de indus triebond FNV hij HVO, werd geïnterviewd door de VARA radio. Hij was pessimistisch over de respons van de werk nemers op de eerste FNV-actic bij HVO. „Ik was ontzettend bang dat de mensen gewoon niet zouden begrijpen waar het om ging", zegt Piet Boogaard na afloop van dc actie. De avond daarvoor waren er door de bedrijfsledengroep van de industriebond FNV koort sachtige pogingen ondernomen om Frans Swarttouw's Haven bedrijven bij de actie t" be trekken. De moeilijkheid was dat dc werknemers daar val len onder de verantwoorde lijkheid van de vervoersbond FNV. Meestal geen probleem, maar bij de veroersbonden zit de schrik er nog een beetje in na de gemiste kansen bij de laatste havenstaking. Gisterenmiddag om half twaalf was het bij Swarttouw zover. Het inschakelen van de vervoersbonde FNV was ge lukt. De werknemers uit de haven en van de technische dienst van Swarttouw waren voor deze gelegenheid samen gaan lunchen. Frank Klooster man, een districhtsbestuurder van de veroersbonden FNV, die de zieke Kees Borst ver ving, sprak ze toe. „Eind de cember 1979 hebben we als vervoersbonden voorstellen ingediend bij de werkgevers. We kregen toen de indruk dat ze er niet onwelwillende te genover stonden. Als we nu. tijdens deze Joonpauze, verder willen praten, reageren de he ren als jonge juffrouwen die oneerbare voorstellen krij gen." Kloosterman benadrukte dat een loonpauze niet bete kent dat er geen onderhande lingen mogelijk zijn. Tijdens de discussie vroeg één van de werknemers waarom er niet •Omdat de bedrijfsleden- groep van de Industriebond FNV bi} HVO aangedrongen had op solidariteit, ging Frank Kloosterman van de vervoersbond FNV de werk nemers van Swarttouw in de kantine toespreken. •Dick Nas bedankt de werk nemers van HVO an Swart touw voor hun medewerking. Ever daarvoor had de stoet van 350 man een demonstra tieve mars gemaakt rondom de HVO panden aan de Vul- caanweg. meteen 24-uur gestaakt werd. Kloosterman: „Deze bijeen komst is natuurlijk niet het ui terste middel, we hebben plan nen voor een 24-uurs staking op een vrijdag met uitloop-mo gelijkheden naar het weekein de. Maar of dat doorgaat is af hankelijk van de resultaten van deze week." Piet Bogaard deed nog een oproep om naar de kantine van HVO te gaan en zodoende de solidariteit tus sen de werknemers van beide bedrijven en het FNV-karak- ter van de acties te onderstre pen. pensatie. tegen het inconse quente beleid van dit kabinet. Deze week praten wc daar over in de kantines, maar we zijn hard bezig om ais de loon maatregel wordt afgekondigd voor minstens 24 uur in sta king te gaan." Dick Nas be sloot zijn toespraak met een oproep om na de lunchpauze een demonstratieve tocht te maken rond het bedrijf. Om cén uur was de pauze voorbij en verliet een stoet van 350 werknemers het be drijf aan de achterkant In een stille (een deelnemer „het hj,.. meer op een collectieve trim- toeht dan op een protest mars!"), langgerekte rij ging het toen via de Vulcaanweg naar de hoofdingang van HVO en Swarttouw. Daar werd de stoet ontbonden. Piet Bogaard: „Geweldig, ik heb me vergist, de mensen schijnen prima te begrijpen waar het om gaat. Dat viel me honderd procent mee. En dat we het samen hebben gedaan met Swarttouw is natuurlijk uitstekend. Ik ben ervan over tuigd dat het onze jongens goed heeft gedaan dat de man nen van Swarttouw in onze kantine aanwezig waren om hun solidariteit te betuigen. Ik ga naar huis, want ik zit in de nacht en vanavond is er weer een ledenvergadering van de bedrijfsledengroep van de in dustriebond FNV." Op het terrein hingen overal aanplakbiljetten met de tekst: ..baal mee met de FNV". Bij HVO en Swarttouw is men duidelijk bereid om meer te doen dan alSeen maar te balen. Schiedam Om klachten over verkeerssituaties in Schiedam-Noord snel te kun nen verhelpen wil de werk groep ruimtelijke ordening zich graag opwerpen als coor dinator tussen de wijkbewo ners en de gemeente Schie dam. „Als alle klachten op één centraal punt binnenkomen kunnen wij veel sneller iets bereiken. Een gezamenlijke aanpak is voor de wijk veel beter," aldus de werkgroep, die aangestoten is bij de stich ting samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (S5SN). Volgens Ger de Jonge, lid van Schiedam Bewoners van het Johann Straussplein en omge ving hebben bij gemeentewerken een eerste succesje geboekt voor een grotere verkeersveiligheid in hun woonomgeving. Bij de verkeersambtenaren Van der Vlist, Breedveld en Halbersma hebben zij aangedrongen op enkele maatregelen bij de Mozart- laan. Die maatregelen varieren van het plaatsen van een rood lichtcamera en een andere njstrookindeling tot het snoeien van wat struikgewas. Over plaatsing van een camera bij de Mozartlaan/Borodinlaan tussen Straussplein en Bachplein, bedoeld om auto's die daar door rood licht rijden te fotograferen, zal de dienst gemeente werken contact moeten opnemen met burgemeester en wethou ders omdat het om een duidelijke beleidskwestie gaat. Andere klachten van de bewoners van het Straussplein en omgeving worden door gemeentewerken voorlopig zelf onderzocht. Zo klagen de bewoners over de wegversmalling op de Mozart- laan, die bij de Borodinlaan van tweemaal twee rijstroken ver andert in een tweest rooks weg, want dc ene kant op worden au to's samengeperst (kans op botsingen) en in tegengestelde rich ting geven veel autorijders vol gas omdat zij elkaar daar weer kunnen inhalen. In beide gevallen is cr geluidhinder voor de buurt. Ook vinden de bewoners, dat de verkeerslichteninstalla- tie op de Mozartlaan bij de Vivaldilaan meer op de voetgangers moet worden afgestemd. Op het Johann Straussplein zelf gaat gemeentewerken de nood zaak aan hogere parkeercapaciteit onderzoeken, evenals moge lijkheden tot beperking van de rijsnelheid. de werkgroep, is dc» bijeen komst van dinsdagavond tn de Ark over de verkeersveilig heid voor scholieren een goed voorbeeld van hoe het moet, maar ook van hoe hel al veel eerder had gekund. „Er is nu vooral gesproken over ver keersproblemendie voor de werkgroep al gesneden koek zijn," zei hij, „maar wij als werkgroep alleen schieten ook niet zoveel op. Daar is hulp voor nodig, hulp uit de wijk. Laten de wijkbewoners dus eens wat vaker naar vergade ringen van de werkgroep ko men." Volgens De Jonge kan de werkgroep in Groenoord niet veel meer doen dan een plano logische blunder zoveel moge lijk rechttrekken: door de op bouw van de wijk zijn ver keersproblemen automatisch ontstaan. „Maar voor de nieuwbouw in Woudhoek en Spaland is er nog hoop: als wij nu meepraten, is er een grote re kans stedebouwkundige fouten te voorkomen," aldus De Jonge. De werkgroep dringt er via deze krant bij de wijkbewo ners op aan brieven met klachten of ideeèn af te geven bij de SSSN-caravan op het Jacques Urlusplein. Een ge sprekje met opbouwwerker Jos van der Lugt kan daar net zo goed. Volgens Piet van Leeuwen, evenals De Jonge lid van de werkgroep, heipt het echt als meer wijkbewo ners meepraten. „Kijk maar naar de bezwaarschriftenpro cedure bij Woudhoek-Noord destijds." zegt hij. „Toen wer den wij beschouwd ais lastpak ken, als dwarsliggers die de gemeentelijke plannen wilden vertragen, terwijl wij zeer zin volle kritiek hadden. Maar omdat wij ons aan die verwij ten niet gestoord hebben, ts wel bereikt dat nu terdege re kening met ons wordt gehou den. Inbreng kan je best heb ben, ais je maar wik!" De vijfug werknemers van de dagploeg van Swarttouw ver trokken daarna naar de op hetzelfde terrein gelegen kan tine van HVO. Om half een zou daar de middagpauze be ginnen. Piet Bogaard liet, daar aangekomen, de in onverval ste werkkleding gestoken he ren van Swarttouw weten dat het dc gewoonte was bij HVO geen overalls aan te hebben tijdens de lunchpauze. Of de heren dus geen gebruik wil den maken van de stoelen. Dat was geen probleem, men bleef wel staan. Toen het grootste deel \'an de HVO dagploeg rustig zat te eten stak Dick Nas van wal. Kalm en zeer duidelijk gaf hij een toelich ting op de stand van zaken. „De FNV is in verzet tegen het beperken van de onder- hanmdelingsvrijheid van de vakbonden, tegen een ingrij pen in de lonen, tegen het la ten vervallen van de prijscom- Schiedam Onvoorwaardelijk schaart de huurdersvereni ging Groenoord zich achter elke actie van de werkgroep ruimtelijke ordening Schiedam-Noord, waarvoor de actie ook mag worden gevoerd. „Het gaat immers om het wijkbelang, om de saamhorigheid in de wijk," aldus bestuurslid De Ron de. Samenwerking met de werkgroep is volgens hem dan op alle fronten een eerste vereiste. „Wij zullen de huurdersbelangenvereniging voortaan ge woon een uitnodiging sturen, als zij dat wil," zo luidt de laco nieke reactie van de werkgroep ruimtelijke ordening. Signalement: Naam: Pukkie Ras: bastaard pincher Kleur: zwart bruin Leeftijd: 6 jaar Geslacht: vrouwelijk Door Wim Hashnghuis, beheerder Hargahoeve 'Is er geen toon bandopname gemaakt Vlaardingen „Een geweldig com plexe materie", zal de heer H. van der Waal, aannemer te Vlaardingen, de zaak tenslotte omschrijven. En helemaal ongelijk heeft hij niet. De .duurbevochten renovatie van een aantal woningen in de Vettenoord- aepolder scheen een dubbeltje op Zijn kant geworden. Leek het pleit «en paar Weken geleden beslecht, deze week moest een verbijsterde commissie stadsontwikkeling uit de mond van wethouder Goudriaan horen dat er over het gegarandeer de bedrag van 69.500 gulden per te renoveren woning een verhoging zou komen waarvan het r.og steeds de vraag is of het rijk die zal accep teren. Niemand die er nog iets van be greep. Was tijdens de vorige verga dering niet door een vertegen woordiger van de firma Van der Waal, de heer J.A.M. van Ardenne, «vestigd dat die 69.500 gulden in clusief een eventuele loon- en prijs stijging was? Praktisch iedereen verkeerde in die veronderstelling - en niet zonder reden, maar daar over later totdat de droom werd verstoord door Van der Waal die meedeelde een prijspeilcorrectie te willen berekenen vanaf 1 juli 1979 tot aan het moment van de uitvoe ring (onder meer in zijn, door de ge meente van de hand gewezen in schrijving van 18 januari 1980, die echter pas na de bewuste commis sievergadering ontvangen moet zijn.) Vraag aan de heer Van der Waal hoe dat dan zit. Uil de eerste telefonische reactie blijkt dat de Vlaarchngse aannemer duidelijk in zijn wiek geschoten is. Hij verwijt de commissie en de pers ratviteit. De kern van zijn verweer komt br op neer dat, volgens 2ijn ei gen zeggen, „van begin af aan glas helder is geweest dat we over twee soorten van risico gesproken heb ben." Het ene risico betreft de bouwkundige perikelen. Voor even tuele tegenvallers zou het bedrijf volledig opdraaien. Het andere risi co echter, - dat van tussentijdse loon- en prijsstijgingen - zou hij nooit in zijn offerte hebben opgeno men. Een pertinente ontkenning dus dat er oott reden geweest is aan te nemen dat deze risicoverreke- nïng in het bedrag van 69.500 gul den ondergebracht was. En, nog steeds volgens de aannemer, wet houder Goudriaan zou van deze tweedeling van meet af aan op de hoogte zijn geweest. Wat staat er echter in de notulen van de bewuste commissievergade ring (22 januari)? „De voorzitter (Goudriaan, red.) zegt dat in de af gesproken prijs alle risico's en ver rekeningen zijn opgenomen. De aannemer heeft dit schriftelijk be vestigd." Volgens de eerste verkla ring van de heer Van der Waal zou Goudnaan dus gelogen hebben of wat slaperig zijn geweest Reden om dat te veronderstellen is er echter nauwelijks. Ook Van der Waal trekt die consequentie niet. In een later, uitvoerige toelichting, waarbij de stukken op tafel komen, geeft hij tenslotte het volgende toe: „Op basis van de stukken hebben ze gelijk, dat het ging om een prijs all- m, ja, inclusief de risicoverrekening. Op basis van de stukken. Die brief waarin we de prijspeildatum van 1 juli 1979 noemen hadden we inder daad met kunnen schrijven. Daarin zijn we fout geweest. Hij houdt echter wel vast aan een correctie over de loon- en prijsstijgingen, zij het nu met meer vanaf 1 juli, maar vanaf drie maanden later, na de wettelijk vastgelegde periode van negentig dagen, waarin een aanne mer zijn bod gestand moet doen. Vijf a zes procentjes meer dus. Het kan niet anders, hlijkbaar is het van begin af aan helemaal niet zo „glas helder" geweest dat de risicoverre kening gescheiden was van de bouwrisico's en heeft Goudriaan alle reden gehad om van het tegen deel uit te gaan. Evenals het minis terie dat zich bij de toestemming tot renovatie baseerde op een schrijven van de aannemer van 18 juni waar in de risicoverrekening expliciet bij de prijs inbegrepen was door Van der Waal, ofschoon die volgens de aannemer slechts tot drie maanden na de afspraak geldig was. Op zich genomen is het ook nauwe lijks voorstelbaar dat een aannemer zich laat „bevriezen" op een prijs peil. Kardinaal punt blijft echter dat tijdens de commissievergadering van januari, toen door de CDA- bouwspecialist Nico Nieuwstraten, die zijn oren blijkbaar ook niet kon geloven, nog eens met klem werd gevraagd of het risico van prijs- en loonstijging voor rekening van de aannemer zou komen lot de geplan de uitvoeringsdatum, 1 maart 1980. De vraag werd via de voorzitter doorgeschoven naar de heer Van Ardenne en Van Asperen (de archi- tekt, en alszodanig dus geen woord voerder van Van der Waal) waarop de voorzitter een duidelijke bevesti ging van de beide heren kreeg. E>e heer Van Ardenne ontkent nu ech ter dat zulks het geval kan zijn ge weest. „Ik vraag me zelfs af of ik wel gesproken heb, ik kijk wel uit." En ook Van Asperen ontkent perti nent. „Is er geen toonbandopname gemaakt?" Het is hun woord tegen over dat van de anderen. Complexe materie? Van Ardenne vatte het gisteravond tegenover de betrokken bewoners wel aardig sa men: „Van der Waal is natuurlijk gewoon zakenman. Dus probeert hij er aan te verdienen. Lukt het hem die paar procentjes mee te nemen dan lukt het hem, lukt het niet dan niet, maar de renovatie gaat gewoon door." JHB Pukkie is een klem hondje met een groot verdriet. Zij is verdrie tig, omdat haar vorige bazin haar in het asiel moest achterlaten. Na zes jaar trouwe dienst moest Pukkie wegens gezondheidsredenen naar de Hargahoeve aan de Sch Pukkie is een klein hondje met een groot verdriet. Zij is verdrie tig. omdat haar vorige bazin haar in het asiel moest achterlaten. Na zes jaar trouwe dienst moest Pukkie wegens gezondheidsredenen naar de Hargahoeve aan de Schiedamse Sportlaan. Een hond, niet veel gro ter dan een kat. Haar pootjes zijn net zo dik als mijn duim. Heel voorzichtig pak ik het over het hele lichaam bibberende hondje op. Met wat troostende woorden probeer ik haar gerust ie stellen. Zij blijft echter verdrietig kijken, hetgeen ik ook wel kan begrijpen. Altijd heeft zij het voor haar bazin zo goed mogelijk willen doen. 7jc is nooit lastig geweest. Had zij toch iets gedaan, dan kroop zij, slim als ze is, zo ver mo gelijk onder de kast. Dan kan memand bij haar ko men en kan ze veilig een ongestoord dutje doen. Eigenlijk is zo'n pincher- tje niet veeleisend. Een kort wandelingetje, wei nig eten en veel slapen. Een hondje als Pukkie zou gemakkelijk als tweede hondje m huis ge nomen kunnen worden. En reken erop, dat Puk kie reuzeblij zal zijn met die tweede plaats. Beter in ieder geval als het asiel, waar Pukkie voor die grote kennel eigenlijk te klein is. Normaal gaat een hond op zijn vlonder liggen. Maar die kleine Pukkie denkt dat ze er onder moet gaan liggen. Zo kan het gebeuren, dat ik per vergissing de ver keerde kennel binnen stap, in de veronderstel ling dat Pukkie weer on der de vloer ligt. Maar na wat zoeken vind ik haar meestal weer en moet ik Pukkie altijd even mijn armen nemen. De leeftijd van zes jaar zieri de mensen wel eens als een nadeel. Maar zestien jaar en ouder is voor der gelijke kleine hondjes makkelijk en gezond te halen. Dus over de leef tijd hoef ik niets meer te zeggen. Toch moeten we voor j Pukkie iemand vinden, die in de huiskamer een plekje over heeft van on geveer dertig vierkante centimeter, liefst een beetje dicht bij de kachel of centrale verwarming. Ook heeft Pukkie bijzonder goede tafelmanieren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3