Dolf de Vries, thuis in liet theater De schoon heid van het vervai CULTUUR WEEK Talenten- jacht voor dichters BEZIG MET boeken Funhouse in Teerstoof SG krijgt aparte afdeling pop donderdag ff™ 21 februari 1980 "Til VD/SC/WW Jyjj( yh&ti/mf 'x/m/fi ^w/api/A/z/rn In het kader van de komende boekenweek organiseren de plaatselijke bibliotheken en boekhandels een talentenjacht onder dich ters uit de regio. De wedstrijd kan beschouwd worden als een voorselektie op het landelijke concours, waarvan de finale door de NOS zal worden uitgezonden. Het regionale deel van de wedstrijd is be stemd voor dichters die niet eerder in boek vorm gepubliceerd hebben en afkomstig zijn uit Vlaardingen, Schiedam of Maas sluis. Inzendingen moeten binnen zijn voor 15 maart bij Boekhuis Den Draak (Gedempte Biersloot in Vlaardingen) of de gemeentebi bliotheken van Vlaardingen en Maassluis. Een naar verluidt deskundige jury zal de beste" gedichten uitkiezen. De makers van deze verzen zullen een uitnodiging ontvan gen hun inzending tijdens een feestelijke manifestatie op dinsdag 8 april publiekelijk voor te dragen. Wellicht zit er ook een klein boekje in. M' Een wekelijkse pagina vol informatie over kunst en cultuur uit de regio. Reacties en berichten graag vóór dinsdag 12.00 uur, naar het adres van deze krant, postbus 110, Vlaardingen (t.a.v. J.H. Bakker), tel. 010 - 352066. Rob van Houtens Funhouse is misschien de trouwste gast van het Schiedamse zoldertheater De Teerstoof. Vrijdag- en zaterdagavond zijn ze er weer. Funhouse Funhouse! Aanvang 21.00 uur. film - ozobleu maassluis, pres. steynslr. 2, 22 februari, 21.00 uur. heavy traffic (tekenfilm in genre van fritz the cat) - buurtcentrum de haven vlaardingen, weeshuisplein. 23 februari, 21.00 uur, marly fcldman. the last remake of beau geste. exposities - stedelijk museum schiedam, hoogstraat 112, vanaf 26 ja nuari, hans landsaat, schilde rijen, tekeningen en grafiek, tevens overzichtstentoonstel ling van alle schenkingen van vrienden van het stede lijk museum. 10.000 jaar wo nen in het maasmondgebied. opening 26 januari. 11.30 uur. dagelijks van 10 00 tot 17.00 uur. zondags van 12.30 to 17.00 uur - artoteek vlaardingen. oost haven kade 8. vanaf 8 janua ri, carla sparreboom en hans rikken, tekeningen en hout en textielreliöf. maandag t/m vrijdag van 12.00 tot 17.00 uur, vrijdagavond tot 21.00, zaterdag 10.00 tot 17.00. - galerie de duig vlaardin gen. smalle havenstraat 13, anneke kalden- van buuren, keramiek, en dik bos, aqua rellen, tot 26 januari, donder dag 19.00 tot 21.00, vrijdag 14.00 toi 17.00 en zaterdag 13.00 tot 17.00 uur - gemeentemuseum maas sluis, zuiddijk lö. vanaf 22 februari, historische tentoon stelling, moeder en dochter (maasland en maassluis) dinsdag t/m zondag 14.00 tor 17.00, donderdagavond 19.00 tot 21.00 uur. - holktndiagebouw vlaardin gen, oosthavenkaae tot 23 februari, tekeningen van joost roelofsz.. maandag t/m vrijdag 10.00 tot 12.30 uur, 13.00 tot 18.00 uur, 19.00 tot 22.00 uur; zaterdag 10.00 tot 12.30 uur. - het zonnehuis vlaardingen. tot 29 februari, elke middag van 14.00 tol 20.00 uur, schil derijen van piet de goede. - visscrijmuseum vlaardin gen, westhavenkade 53. van af 9 november, expositie over het nederlandse vissers kind van i860 tot 1920. - permanente exposities ver der in vlaardingen: archeo- rui.nte (oosthavenkade 42), streekmuseum jan anderson (kethelweg 50) en visserijmu seum (westhavenkade 53/54), in maassluis: nationaal sleep- vaartmuseum (hoogstraat I) en gemeentemuseum (zuid- dijk 16); in schiedam: coöpe ratiemuseum (kethelstrnat 10) theater - passage theater schiedam. 22 februari, 20.15 uur, rotter- damse toneelver. RZOD, thee met sympathie. - de teerstoof schiedam. nieuwstraat 12. 22 en 23 fe bruari. 21.00 uur, funhouse met„funhouse funhouse". 23 februari. 14.30 uur, theater nbbing, gezicht van ouwe lappen. - stadsgehoorzaal vlaardin gen, 28 februari. 20.15 uur, dolf de vries, we mogen niet klagen.. muziek - cjc vlaardingen. zomer straat. 22 februari. 21.00 uur, rock en blues van lois malo- ne. - b'bwana vlaardingen, ho- flaan 12. 23 februari, 22.30, jazz van het gijs hendriks qu artet; 24 februari. 22.00 uur. de huisband (met o.a. fred piek. wim kerkhof en koos pakvis.) - quibus schiedam, lange ha ven. 24 februari. 21.30 uur, popgroep neonpark, jazzrock - grote kerk vlaardingen, ie dere donderdag 12.45 tot 13.15, lunchconcert van vaste organist aad zoutendijk - sociëteit q.t? schiedam. nieuwstraat 12, 23 februari. 21.30 uur, scene uit Amster dam met rock and rolL .Stadsgehoorzaal Vlaardingen, 28 februari, Dolf de Vries, „We mogen niet klagen". Met me dewerking van Gerry Truppc (muziek) cn Marie-Louise Blaauw (belichting). Dolf de Vries... dit program- verdraagt show. „Ik hou niet van hokjes. Hier in Nederland, één van de meest vrije landen van de wereld, pro beert iedereen zichzelf in een korset te stoppen. Soms lijkt het wel of we bang zijn voor onze vrijheid en welvaart, of we niet met onze verworvenheden om weten te gaan. Je zou toch ver wachten dat met het doorbreken van zoveel tahoe's, tien jaar gele den, in een rijk land waar zo veel kan, vooroordelen en intolerantie niet zo sterk meer zouden zijn, maar nee..." Zijn uitgesproken af keer van die hokjesgeest is wel licht de reden geweest dat Dolf de Vries in het verleden betrek kelijk onbekend is gebleven. Want acteur of cabaretier, schrij ver of wereldreiziger, makkelijk tc plaatsen is zo'n man niet. Toch zit acteur Dolf de Vries sinds 2ijn eerste solo-cabaretpro- gramma „Het Luister Rijk" dui delijk in de lift. De recensies over zijn nieuwe programma zijn lo vend, de „kijkdichtheid" in de zaal is bijna verdubbeld en het hoogtepunt naar Hollandse maatstaven van roem nadert in de vorm van een tv-be werking van een van zijn boe ken, „De Witte Leugen". Dolf de Vries, de man die vooral bekend is vanwege zijn reisverhalen over Zuid-Amerika, gaat het minder om het uiterlijke dan om wat daar achter zit, de mens. En daar is openheid voor nodig; tegen over anderen, maar ook voor je zelf, ten op 2ichte van alles ei genlijk. Het betekent dat je kri tiek moei kunnen verdragen èn oplettend om je heen moet kijken om kritiek te kunnen geven waar dat nodig is en het goede te waarderen. Duidelijk dat Dolf de Vries zich zeer betrokken voelt bij mensen en menselijke proble men en eigenaardigheden. Dat is dan ook een van zijn be langrijkste overwegingen ge weest om te breken met het ge wone gangetje hier in Nederland door Nancy Mac Gillavry en wat nader te komen tot de mensen die midden in de ontwik kelingsvraagstukken zitten. De twee jaar die hij als regisseur op de Nederlandse Antillen door bracht, waren een eerste stap in die richting. „Tien jaar geleden was ik nóg acteur bij de Haag- sche Comedie. Donkere broek, blazer, stropdas, alles afkeurend wat niet in mijn normenpatroon tje paste. Op een goed punt in mijn carrière heb ik met dat alles gebroken en ben weggegaan." Daarna kwamen de reizen: Rus land, Indonesië, Zuid-Amerika, met het hele gezin in een kamp- eerbus. Zulke tochten laten na tuurlijk hun indrukken na, in de vorm van een enkel souvenir uit Java of Peru in de huiskamer, maar vooral in het leven en het werk van Dolf de Vries. Verbazing Ket leven als ontdekkingsreis; Dolf de Vries; „Daar in Zuid- Amerika krijg je een confrontatie met de enorme tegenstellingen; dat nummer over Argentinië („Argentina-democratie") had ik nooit geschreven, nooit kunnen schrijven, als ik er niet was ge weest." Maar ook veel zaken uit eigen land vinden in zijn werk hun beslag. Misschien ziet hij de dingen anders na terugkeer uit zo'n andere wereld. In ieder ge val is hij dikwijls verbaasd over wat hij zo om zich heen bespeurt, verbaasd en soms verontrust. Hei is die verbazing die in de eerste plaats de inspiratiebron vormt voor de teksten van Dolf de Vries' cabaretprogramma's; bijvoorbeeld over het contrast tussen „de grote blijheid in alle ellende" in de arme landen, ter wijl het hier kan gebeuren dat je „een half uur in een luxueuze villa op bezoek bent zonder iets anders te horen dan geklaag." Toch gaat het er Dolf de Vries niet alleen om een kritische vin ger op de wonde plekken te leg gen. Cabaret is tenslotte meer dan kritiek alleen, hoeveel ver schillende opvattingen er ook over deze theatervorm mogen be staan. Zijn programma: stukjes maatschappijbeeld, een vleugje poëzie, humor, muziek, toneel spel, kortom: allerlei toonaarden in „We mogen niet klagen." Geen show? „Nee, dit programma verdraagt geen show, het moet zo gewoon mogelijk, want ik meen wat ik zeg cn doe in dat programma; bo vendien, wat ik wil is niet alleen maar amuseren, niet alleen maar shockeren (er valt trouwens niet meer zoveel te shockeren, alles is al op!), maar nuanceren, cn daar past geen glitter bij. Het past trouwens ook niet bij mij, hoewel ik een beetje show wel geweldig mooi vind, hoor." Het weglaten van het showelement blijkt ook noodzakelijk om die simpele, hui selijke sfeer te scheppen, die een betere band met het publiek tot stand moet brengen. En dat laat ste is erg belangrijk. Met de tele visie heb je theater thuis, hoort men wel eens zeggen; Dolf de Vries wil daarentegen dat het pu bliek zich bij hom in het theater thuis voelt Warmte Samen met het publiek bezig zijn, niet in de zin van meedóen, zoals een paar jaar geleden nogal ,,in" was, maar meeleven en meeden ken, „Zodat het publiek zich af gaat vragen: wat willen we nou eigenlijk?, cn zo te activeren om over een antwoord na te denken. Ik vind het fijn als de mensen zichzelf herkennen in mijn num mers, als ze een reactie geven. ook al is die negatief. Ik heb er een nummer bij over een man die altijd weg is. ook 's avonds, die aan de vergaderziekte lijdt, zijn vrouw alleen laat. Soms zie je op dat moment iemand woe dend de zaal uitlopen, maar ik ben ook we! eens opgebeld door een man die vertelde dat hij er vreselijke ruzie met zijn vrouw over had gehad, want het is waar. meneer De Vries, het kan best minder, zei hij. En dat vind ik geweldig. Die man neemt de moeite om mijn telefoonnummer op te zoeken om me dat persoon lijk te laten weten." Menselijk contact, persoonlijke warmte tussen mensen die open tegenover elkaar durven te staan. Daar blijkt het Dolf de Vries om te gaan. Oog hebben voor de goe de en voor de slechte dingen. Te vreden durven zijn en te zeggen: we mogen niet klagen. Ondanks of misschien zelfs dank zij het succes dat Dolf de Vries met zijn recente programma be haalt zijn er nog geen vastomlijn de plannen voor de toekomst. Dolf wil er alieen dit overkwjjt: „Ik ben iemand die altijd in een groeiproces verkeert en zal ver keren. Van wat ik tien jaar gele den deed en zei gaat het meren deel nu niet meer op, ik voel mij allerminst geschokt dat wat ik nu doe. denk of zeg over tien jaar misschien wezenlijk anders zal zijn. Integendeel, ik verwacht het.' Aad Hofman, de expert van het verval. Zijn aandacht voor het détail wordt hoe langer hoe maniakaler. Zoals de afbladderende verf van de oude deuren op dit schilderij. Vanaf 22 februari is er in galerie Mokum (O.Z. Voorburgwal 334, Amsterdam) een tentoonstelling van zijn werk te bezichtigen. Wat voor Rijnmond burgers waarschijnlijk echter interessanter zijn zal is de expositie die Hofman samen met zijn Vlaardingse stadsgenoot Dik Kats vanaf 28 maart in het gemeentemuseum van Maassluis zal houden. Binnenkort zal aan de Schiedam se Gemeenschap (SG) een afde ling pop worden toegevoegd. De SG dient daartoe een verzoek in bij het college van B en W. Voor lopig is voor de nieuwe afdeling een bedrag van 8540 gulden uit getrokken. Ongeveer dertig Schiedamse pop groepen zuilen zich bij de afde ling aansluiten. Met het subsidie bedrag zullen ondermeer de pop krant Schïedammofoon en het jaarlijkse festival, dat door de ge zamenlijke popgroepen wordt ge organiseerd, worden bekostigd. Een van de eerste stappen, die de nieuwe afdeling wil ondernemen, is het gebrek aan oefenruimtes voor popgroepen onder de aan dacht van de gemeente brengen. Al geruime tijd voerden de Schiedamse popgroepen, vere nigd in het overlegorgaan Popo- vcrieg, actie om erkenning bij de gemeente. Onlangs voerde Popove-rleg actie in de binnenstad om dit gebrek onder de aandacht van de Schie damse bevolking te brengen. Enkele gesprekken tussen Popo- verleg en de SG leidden tc! de oprichting van de nieuwe afde ling.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5