IKé Zilverindustrie Nieuwpoort VO/SC/WW 4 MAANDAG 25 FEBRUARI If Een priegelwerkje: De dames solderen en moteren de Swarttouw- bruggen. Uit een metalen strip worden coctailprikkers gestanst. 'Kwaliteit van groot belang' Nieuwpoort Schoonhoven hee£t van oudsher de naam zilverstad te zijn. Toch heeft deze gemeente niet het alleenrecht in de Nederlandse zilverindustrie. Ook bijvoorbeeld Voorschoten kan bogen op een voorname plaats in deze industrie. Dichter bij huis, aan de overkant van de Lek, weet men echter ook van wanten als het gaat over het werken met een verwerken van edelmetalen. In hel kleine stadje Nieuwpoort, met te verwarren met het stadje uu 1600 waar zich de beroemde slag af speelde, is de Zilver- en metaalwa ren industrie Nieuwpoort gevestigd. Nog zit het kantoor van dit bedrijf in een pand binnen de stadswallen. De fabriek zelf is echter al verhuisd naar het industrieterrein Gelkenes bij het Schoonhovense veer. Ook het kantoor moet hier binnen af zienbare tijd gehuisvest worden. Het oude pand wordt dan ten dienste gesteld van dc Nieuwpoortse ge meenschap: Hier in wordt waar schijnlijk het dorpshuis gevestigd. De fabriek heeft de beschikking ge kregen over een modern groot nieuw pand op het industrieterrein. Voor het personeel was de overgang in het begin wel wat moeilijk In de oude fabriek grepen de arbeiders blindelings het gereedschap en was een gedwongen knusse sfeer, omdat de ruimte veel klemer was. Nu. is de grotere ruimte en met een ande re opstelling van het machinepark en de gereedschappen, grijpen de mensen nog wel eens mis, maar dat is een kwestie van wennen. „In de oude fabriek stond alles erg dicht op elkaar, in de nieuwe is veel ruimte", aldus de heer G. van dc Zwaan, de bedrijfsleider. Miniatuur Aanleiding voor het gesprek met do directie en bezichtiging van de fa briek is het gereedkomen van een model van de Nederlands hervorm de kerk te Lekker kerk. Dit minia tuur wordt in zilver in productie ge nomen door de fabriek en dit jaar in de gemeente aan de Lek verkocht als stoffelijk aandenken aan de fes tiviteiten in heL kader van „Lekker- kerk 700". Ook worden gelijktijdig een theelepeltje vervaardigd met de kerktoren erop en gouden-, zilve ren- en bronzen penningen, even eens met de afbeelding van dc kerk erop. Ontwerper van deze zaken is de heer Augustmus uit Voorschoten. Aan de hand van een uitgebreide tekening heeft hij in bf&ns het mo del van de kerk gemaakt. Hiervan worden dan de gietmallen gemaakt, waarin uiteindelijk hel zilveren mi niatuur gegoten wordt. De Ziiverindustrie Nieuwpoort heeft veel opdrachten op het gebied van miniaturen. De zilveren beest jes voor het Wereld Natuur Fonds zijn afkomstig uit de Alblasser- waard. De fabriek moest hiervoor 35.000 olifanten, 15.000 walvissen en zeehonden maken. Ook op het ge- mM? Een der dames heeft een rek vol met lepeltjes gehan gen, wat daarna in een zïlverbad wordt gehangen. bied van zilveren relatiegeschenken heeft het bedrijf een naam hoog te houden. Zo is onlangs een grote or der zilveren losbruggen voor Swart- louw in de Botlek afgeleverd. Priegelwerk Losbruggen. een priegel werk voor de dames, die ze in elkaar solderen. Dunne, nog vormeloze draadjes, lig gen in een doos. Een voor een wor den ze er uit gehaald, aan andere draadjes gesoldeerd om er tenslotte inderdaad uit te gaan zien als de echte bruggen, die de horizon in de Botlek „opsieren". Maar dan in het klein natuurlijk. Een paar meter verder, op de inpakafdeling, staan ze keurig gemonteerd op een don kerhouten sokkel, klaar om opge poetst en ingepakt te worden. Iets verder op staat het machinepark in dezelfde fabriekshal opgesteld. Stompende, steunende en klappen de machines vullen de hal met hun geluid. Uu lange metaalslrips wor den lepeltjes, coctailprikkers en der gelijke gestanst. De eerste stap op door Hans van Vessem weg naar een stuk bestek, in zilver, gegalvaniseerd en zelfs m goud. Iets dat we hier in Nederland eigenlijk niet kennen, maar dat vooral in Duitsland een gretige aftrek vindt: Verguld bestek en vergulde kappen voor scheerapparaten (cle krabbers). Veel van hetgeen in Nieuwpoort ge maakt wordt, vindt zijn weg naar het buitenland. „Wc hebben veel klanten m Amerika, die vroeger vaste klant waren in Schoonhoven", aldus de heer Van der Zwaan. Om de verkoop m het buitenland te sti muleren reist verkoopleider K. H Baardwijk de gehele wereld af. Namaak Een nadeel van wereldwijde be kendheid van het product is, dat ook namaak in de hand wordt gewerkt? „Onze kaasschaven, thee lepels en asbakken hebben we u,v Japan teruggekregen. Dat was Ni- maak m Aziatische landen", alius de bedrijfsleider, die hier helemaal niet zo over te spreken is. „De kwa liteit van de ontwerpen en de mo dellen is voor ons van ongelooflijk belang, evenals de goede contacten met de klant. De klant is bij ons al tijd nog koning", aldus de heer Van der Zwaan. De namaak uit de Aziatische landen is, je zou bijna zeggen uiteraard, goedkoper dan het product uit Ne derland Het gesprek met de bedrijf sleiding komt op de verhuizing van Nederlandse bedrijven naar de zo genaamde lage loon landen. „Veel industrie gaat over naar de lage loon landen. Ik vind echter dat dis criminatie niet mag, naar twee kan ten niet. Niet ten opzichte van de armere landen en ook niet ten op zichte van de eigen mensen. Het is goed om kennis bijvoorbeeld naar Singapore te brengen, maar we moeten ook vakkennis vasthouden om de eigen mensen een boterham te kunnen geven. We moeten de fa briek hier behouden", aldus de be drijfsleider. Op dit moment is er een boterham te verdienen voor 65 tot 70 mensen. Mensen die zich redelijk tot erg be- De inpakafdeling. Zorgvuldig worden de bruggen in dozen gedaan om ze naar de klant te versturen. Tussendoor worden ook zilveren vazen ingepakt. trokken voelen bij de fabriek. Zo vertelt de heer Baardwijk het ver haal van een gepensioneerde werk nemer, die ze gewoon weg hebben moeten sturen. „Dat was wel rot, naar vijftig jaar. Maar de man Jiepe iedere dag van het Schoonhovense veer naar de fabriek in Nieuwpoort over de dijk. Altijd maar lopen, meerijden wilde hij met. We hebben hem weg moeten sturen met het ar gument, dat hem wel eens iets zou kunnen overkomen op de dijk". Al eerder zei de heer Van der Zwaan, dat de kwaliteit van de ont werpen van groot belang is voor het bedrijf. „Er zijn echter te weinig ontwerpers. We proberen het vak werk en de vakkennis vast te hou den. De opleiding loopt echter af omdat de opleider met pesioen gaat". Ontwerper Augustinus: „Je moet het ook zo zien dat veel mo delmakers uit het buitenland ge haald worden. Dan vragen de jonge re Nederlanders zich ook af: Moet ik voor die prijs gaan werken? Daardoor vertrekken er weer veel naar het buitenland. Avondmaal Het echter vakwerk van de zilver- fabriek toont zich in de productie van avondmaalserviezen. „Er wordt binnenkort een film gemaakt over het drijven van avondmaalservie zen. We willen ook het dure werk blijven doen", aldus de heer Van den Zwaan. Wat eens, in 1920 in Schoonhoven, als eenmansbedrijf van de heer P. Baardwijk begon, is nu een groot bedrijf met een jaaromzet van onge veer vijf miljoen gulden. Nu uitein delijk is het gevestigd op het indu strieterrein Gelkenes. Vanaf 1922, toen het bedrijfje naar Nieuv/poort kwam, heeft het op drie plaatsen binnen de stadswallen gezeten. Eerst op de Binnenhaven, toen op de Hoofdstraat en tenslotte op de Buitenhaven. Het kantoor gaat dit jaar de fabriek nog achterna naar het Schoonhovense veer, dan wordt de weg vrijgemaakt voor het dorp shuis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4