iMïfiff Maassluis straks op het Amerikaanse filmdoek ifgtiÉj SWBBK *18 donderdag 28 februari 1980 VD/SC/WW BHBHnrara?» van Het café van Riens vader wordt „verbouwd" door de plaatselijke penoze. (Met pet Hugo Metsers.) Hans van Tongeren als Rien. Rien {Hans van Tongeren) kampioen. Alles zag er nog hoopvol uit. Totdat later het ongeluk kwam. Spetters, de jeugd de regen Gebeds genezing. Naast Rien zijn vriendinnetje Maja {Marianne Boyer) drup Via deze groep heb ik iets in beeld willen brengen waar ik zelf ook mee zit. En als ze zeggen: is Spetters nu een tijdsbeeld?, dan zeg ik: op dezelfde manier waarop Fellini's Dolce Vita een tijdsbeeld geeft, doet deze film dat ook." Een Nederlands regisseur die zichzelf met Fellini vergelijkt. Een film over een groep jongeren die snakt naar een ontsnapping uit het middelmatige grijze leven in een provinciestadje maar aan het eind van de film toch ook onherroepelijk verzandt in het vaste patroon van alledag. Spetters van de regen in de drup. Een moderne tragedie die aan het slot naar een melodrama afglijdt. Jouw film, zoals de reclamejongens van producent Joop van den Ende het willen? Dat maken we zelf wel uit. Maar gezegd moet worden dat de film in elk geval meer vaart, natuurlijker spel („het jonge talent speelt Rutger Hauer en Jeroen Krabbé een beetje weg," verklaarde Paul Verhoeven na de première) en betere muziek (Kayalt) te zien en te horen geeft dan de vorige grote Nederlandse speelfilms. En wat dat „jóuw" betreft. De film is minder op het jeugdig publiek gericht dan de reclame doet vermoeden. Wie er heen wil zat tenminste zestien jaar oud moeten zijn. Gerard Soeteman wees er nog eens nadrukkelijk op dat de film dan misschien wel over de belevenissen, angsten en verlangens van de hedendaagse jeugd mag gaan, het betekent niet dat Spetters ook uitsluitend op die groep is gericht. De problematiek die er achter ligt is toch van algemenere aard. Spetters is niet, zoals we eerst even konden vermoeden, een Nederlandse copie van The Warriors geworden. En het zit er dik in dat het Maassluise decorum van de film ook op het doek van de bioscopen in Miami, New York en Tokio zal verschijnen. Volgende week al wordt de Engelse versie ingesproken. JHB De „nichten". m de Rotterdam Veel Maassluizers zullen na afloop van de perspremière van de voor een groot deel in hun stadje opgenomen Nederlandse speelfilm „Spetters" toch met enige bezorgdheid naar huis zijn teruggekeerd. Zou het werkelijk, zou onze jeugd werkelijk zo leven? Gerard Soeteman. de man die het scenario voor de film bedacht, meende van wel. Ze moesten eens weten wat hun zonen en dochters uitspoken, hield hij een wantrouwige vragensteller voor. Toch loopt het zo'n vaart nu ook niet weer. Wat Paul Verhoeven, de regisseur die eerder Keetje Tippel, Turks Fruit en Soldaat Van Oranje maakte, in de eerste plaats heeft willen laten zien is meer dan alleen een beeld van het leven van dc jeugd in een middelgroot provincie stadje. Verhoeven: „Ik heb via dit jeugdig materiaal geprobeerd iets uit te drukken dat mijzelf bezighoudt. Renêe Soutendijk speelt da rol van het patatver- koopsterlje Fi entje. Maassluis vervult een belangrijke rol op de achtergrond, Hier het productieteam op het inmiddels gesloopte Maassluise stationnetje. In het midden regisseur Paul Verhoeven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4