UIT feSSl i De spij kerharde punk van Anke Bergsma ■4 Macabere stillevens De Duig Oom Wim vertelt: XP Georg Büchner: te jong gestorven te vroeg geleefd $gf Wfè&l vï «s» ,.4Mf PO 5» Cultuur deze week Dansclub pakt 't weer anders aan «."jw. L VVl^N sM^:;ï| '.cmsci i i-^v-;v *vi^ ;A<ï*S til Een wekelijkse pagina vol informatie over kunst en cultuur uit de regio. Reacties en berichten graag vóór dinsdag 12.00 uur, naar het adres van deze krant, postbus 110, Vlaardingen (t.a.v. J.H. Dekker), tel. 010 352066. film - qt? schiedam, nieuwstraat 12, 29 februari, 21.00 uur, ro man polanski, macbeth. - ojc maassluis, lange bon nest r. 33, 29 februari, 20.00 uur, brian de palma's „sisters" oohjeesee vlaardingen, zo merstraat 45, 1 maart, 21.00 uur, ,joe", met peter boyle en dennis patrick. exposities - stedelijk museum schiedam. hoogstraat 112, vanaf 26 janu ari, hans landsaat, schilde rijen, tekeningen en grafiek, tevens overzichtstentoonstel ling van alle schenkingen van vrienden van het stedelijk museum. 10.000 jaar wonen m het maasmondgebied, opening 26 jaoipri, 11.30 uur. dagelijks van l tot 17.00 uur, zon dags .n 12.30 to 17.00 uur - artoteek vlaardingen, oost- havenkade 8, vanaf 8 januari, carla sparreboom en hans rik ken, tekeningen en hout- en textielrelief, maandag t/m vrijdag van 12.00 tot 17.00 uur. vrijdagavond tot 21.00, zaterdag 10.00 tot 17.00. - galerie de duig vlaardingen. smalle havenstraat 13, Willem van 't riet, wim hey, rieke bunnik, schilderijen, tekenin gen en bronzen, donderdag 19.00 tot 21.00, vrijdag 14.00 tot 17.00 en zaterdag 13.00 tot 17.00 uur - gemeentemuseum maassluis, zuiddïjk 16, vanaf 22 februari, historische tentoonstelling, moeder en dochter (maasland en maassluis) dinsdag t/m zondag 14.00 tot 17.00, donder dagavond 19.00 tot 21.00 uur. - hollandiagebouw vlaardin gen, oosthavenkade, tot 23 fe bruari, tekeningen van joost roelofsz., maandag t/m vrij dag 10.00 tot 12.30 uur, 13.00 tot 18.00 uur, 19.00 tot 22.00 uur; zaterdag 10.00 tot 12.30 uur. - het zonnehuis vlaardingen, lot 29 februari, elke middag van 14.00 tot 20.00 uur, schil derijen van piet de goede. - visserijmuseum vlaardingen, westhavenkade 53, vanaf 9 november, expositie over het nederlandse visserskind van 1860 tot 1920. - permanente exposities ver der in vlaardingen: archeo- ruimte (oosthaven kade 42), streekmuseum jan anderson (kethelweg 50) en visserijmu seum (westhavenkade 53/54); in maassluis: nationaal sleep- vaartmuseum (hoogstraat 1) en gemeentemuseum (zuid- dijk 16); in schiedam: coöpera- tiemuseum (kethelstraat 10) iheater de teerstoof schiedam, nieuwstraat 12, 29 februari en 1 maart, 21.00 uur, cabaret van marjol fiere, zo ben ik. 1 maart, 14,30 uur, voor de kin deren, clown woudi - stadsgehoorzaal vlaardingen, 28 februari, 20.15 uur, dolf de vries, we mogen niet klagen; harmonie,„betalen, nee". 29 februari, 20.15 uur, viermaal verkocht (met kitty jansen en andrê v.d. heuvel. 1 maart, 20.15 uur, accordeonorkest van dijk. dinsdag 4 maart, 20.15 uur, toneelgroep theater, georg büchner, woyzeck. - passageth eater schiedatn, passage, 4 maart, 20.15 uur, tennessee williams „glazen speelgoed" (met o.a. josephtne van gasteren). - koffiebar youth for christ vlaardingen, nieuwe laan 1 - 3. 1 maart, 20.00 uur, klein theatergroep „op vrije voe ten." muziek - ozobleu maassluis, pres. steynstr, 2, 29 februari, jehan- ne (combinatie folk en blues) - ojc maassluis, lange boones traat 33, 1 maart, 20.00 uur, red rock. - a. schweitzerschool vlaar- Jingen, delftseveer 30, 1 maart, 14.00 tot 16.00 uur, open raiddag gezamenlijke koren jo mulder. - ojc vlaardingen, zomerstraat, 29 februari, 21.00 uur, pop groep james grieve. - b'bwana vlaardingen, ho- flaan 12., - qpibus schiedam, lange ha ven, 2 maart, 21.30 uur, leidse popgroep swingpop. - grote kerk vlaardingen, ie dere donderdag 12.45 tot 13.15, lunchconcert van vaste organist aad zoutendijk Stadsgehoorzaal Vlaar dingen, 4 maart, 20.15 uur. Toneelgroep Thea ter met Georg Büch- ners „Woyzeck", regie Ger Thijs. vrijdag ffj" februari 1980 VD/SC/WW gij Een ei, uitgebleekte botjes, de dame van bet schaakspel. Het hoogstsymbolische stilleven vormt een onderdeel van de kleme expositie die de Naald- wijkse amateurschüder Wil lem van 't Riet m de Viaardm- gense galerie De Duig inricht te. Hoewel de reeks prenten van Van 't Riet kwalitatief sterk wisselend znn en men zich misschien af kan vragen of hij alles op had moeten han gen bieden de hoogtepunten soms plaatjes die van een bi zarre bekoring zijn. Met name de reeks kleine olie- verfschilderijtjes behoort daar toe. Het zijn merkwaardige, macabere stillevens, in donke re en klassieke vorm opgezet. Terugkerende onderwerpen zijn het ei, schedeltjcs, botjes en een enkel glas. Willem van 't Riet schildert de voorwer pen op een plechtige, lichtelijk geobsedeerde wijze. Een ei is bij hem niet meer het broze symbool van het vruchtbegin sel, het begin van het leven, zoals wij dat in de Paasdagen bijvoorbeeld kennen, maar een koud, glad en in zichzelf beslo ten ding. Wellicht dat het voor Van 't Riet eerder verwijst naar de dood dan naar het le ven. Dat Van 'l Riet zich scherp bc- Willem van "t Riet, penteke ning, kinderschoentjes. „Alleen is maar alleen, vind ik. De mensen bij elkaar brengen, dat vind ik het beste wat er is. In die twee jaar, dat wij nu draaien, heb ik al 67 brmdspakketten moeten maken: voor mensen dte bij ons hun gezelligheid kregen, die elkaar bij ons gevonden heb ben. Niet mis, hè, 67? Nee, 't is hier niks geen rottigheid zoals bij andere dans verenigingen wel eens gebeurt. De mensen kunnen hier een nieuw leven beginnen." Oom Wim heet in het echt Wil lem Holleman. Met zijn neef en met Jan van Essen organiseert hij al een paar jaar danscontacta- vonden. Niks geen rottigheid. Toch zei Jan van Essen het een dik jaar geleden precies zo: „De naam gaat verdwijnen, we gaan naar een andere zaal en daar wil len wij onder een andere naam beginnen. Wij gaan het helemaal anders aanpakken!" Ai dansende bij de Sunny Club vonden 134 mensen elkaar. „Oh," zegt Van Essen, „maar déér gaat het dansen niet alleen om, hoor!" wust moet zijn van de symbo lische waarde die zijn voorstel lingen hebben blijkt bijvoor beeld uit het „Stilleven met schaal, glas en ei", welke titel hij in de vorm van een memo- briefje in het doek zelf heeft geschilderd. Daardoor ontstaat een vervreemdingseffect a la Brecht. We worden even ge confronteerd met de werke lijkheid dat het „maar" een schilderij is, waardoor de ach ter de vorm gelegen boodschap een extra accent knjgt. Iets dergelijks vinden we terug in sommige van zijn tekeningen, waarvan hij enkele van onder wijzende kanttekeningen voorzag. Zonder twijfel echter wordt de mooiste tekening daarvan gevormd door de sim ple, stille prent van een paar kinderschoentjes Technisch knap en „heel gevoelig." Van 't Riet is een echte schilder van stillevens. Naast Willem van 't Riet expo seren m De Duig verder nog Wim Hey en Rieke Bunnik. De eerste met een aantal olie verfschilderijen waarop hij surrealistisch, verlaten land schappen neerzette, die echter Sinds de golf van mystisehe kunst niet meer zo verrassen, al is zijn kleurkeuze (groen, roze en blauw) opvallend Rie ke Bunnik tenslotte exposeert enkele bronzen vrouwekop pen, die er zijn mogen. JI1B Alweer anders? Heft de Sunny Club zich op? En 't ging zo goed: 67 bruidjes en gommen! De zon is toch met onder? „Welnee, welnee," glundert Van Essen, „wij dansen gewoon door, maar niet meer in de Amstel- bron. Dat was wel middenin het centrum, maar toch, hè, Musis Sacrum lijkt mij persoonlijk wel een stuk gezelliger. Daar begin nen wij 8 maart te draaien. Wet houder Posthoorn opent. Ja, deed hij vorige keer ook al. Of nee, schrijf eigenlijk maar dat de bur gemeester, hoe heet die goeie man ook weer. Van Loo, het opent. Dat doet hij vast wek" Dansen bij de club-zonder-naam, vaste prik op zaterdagavond, kost maar een knaak. „Voor zo weinig kan je nergens meer uit," zegt Jan van Essen. „Als het goed loopt, willen wij de bezoekers ook de bowling beneden aanbie den, Man, man, ik zie het weer helemaal zitten. Het wordt steeds beter." Toch mal dat die naam ver dwijnt. Oom Wim en Van Essen, ze zien er echt zo sunny uit Ruim 140 jaar geleden, 19 februari 1837, stierf Georg Büchner, 24 jaar oud. Oud want het idealisme van de jeugd had bij hem al lang plaats gemaakt voor ontgoo cheling. In zijn .jonge" jaren had hij zich het ongenoegen van Het Gezag op de hals gehaald. Als enthousiast we reldverbeteraar bad hij het illegale „Gesellschaft für Menschenrechte" opgericht, dat de onderdrukte boeren tot opstand probeerde aan te zette. Verscheidene keren had hij moeten vluchten, maar blijkbaar waren zijn ac ties ook niet erg aangeslagen, want hij raakte zijn ge loof, dat de wereld te verbeteren zou zijn, volledig kwijt. Vier jaar later gaf hij anatomische les, schreef en stierf. Te jong en te vroeg. Te vroeg omdat hij zijn tijd ver vooruit was, niet alleen in de politiek, maar vooral ook in de vorm en de inhoud van zijn toneelstuk ken. De tragedie Danton's Tod, geschreven in 1935, werd pas in 1902 voor het eerst opgevoerd, en werd niet beroemd voordat onder anderen Max Reinhardt haar firoduceerde in 1936, een eeuw ater dus. Ook Büchners verwan ten in de toneelliteratuur moeten eerder gezocht worden in de der tiger jaren van onze eeuw, bij de expressionisten en Brecht. Te jong, omdat hij maar weinig heeft kunnen schrijven, en om dat hij zijn laatste drama, Woy zeck, niet heeft kunnen afmaken Van dit werk hebben wij alleer een serie scène's, waarvan een aantal in verschillende versies, soms ook onaf. AI geven veel te genwoordige regisseurs de voor keur aan zo'n in het ruwbouwsta- dium verkerend werk, toch is dat in deze tijd op zich nog geen re den een dergelijk stuk op te voe ren. Woyzeck wordt gewoon steeds weer op het repertoir genomen omdat het een fascinerend stuk is: de worsteling van een kleine, bijna ongeletterde man, „met maar één hersen tussen zijn oren", die met dat beetje ver stand zijn uiterste best doet om te begrijpen en te verwerken wat zijn vrouw en zijn eigen hart stochten hem aandoen. Dat is de bovenlaag. Daaronder gaat een diepe strijd schuil om het wezen van het bestaan te doorgronden. Op beide mveau's is de arme Woyzeck gedoemd om jammer lijk te falen en hij niet alleen. N.MG. foto Auke Bergsma ,De werkelijkheid van de tegenwoordige jeugd is keihard, k voel me tot die jeugd aangetrokken."Auke Bergsma 30), de Vlaardingse fotograaf haart de laatste weken nog al wat opzien met zijn meedogenloos harde „punkfoto's". Ik Ze zijn ondermeer te vinden voor de ruiten van een plaat selijk jongerencafé. Zijn foto's worden door de jeugd her kend. Ze tekenen een mentaliteit van agressief zelfbewust zijn cn koele, onpersoonlijke sex. Als zodanig passen ze in de sfeer van de spijkerharde pin-nps op de platenhoezen van bijvoorbeeld Roxy Music. Auke Bergsma, nog niet zolang als fotograaf actief, lijkt zijn draai ge vonden te hebben. Na een periode van druk experimenteren is hij zich toe gaan spitsen op het werk met modellen. Jongens en meisjes van de modevakschool, die zelf zo hun eigen ideeen over ontwerpen hebben en die inzichten door Be rgsma exact in beeld zien ge bracht. Leer is hun geliefde mate riaal. bepaald geen „warme" stof. In Bergsma's woonkamer hangt een serie van in leer geklede mo dellen die nog maar nauwelijks iets menselijks hebben. De ogen verborgen achter blinde zonnebril- legiazen en de gezichten strak als van modepoppen. Autodidact, noemt de amateurfoto graaf, die toch enige verwantschap vertoont met de modefotagrafie, zij het dat 2ijn af druktechniek veel harder is. zichzelf. Verstandig naar het lijkt. Hij heeft er zijn eigen stijl door kunnen behouden en deze verder ontwikkeld m de richting die hij nu ingeslagen is. Auke Be- Auke Bergsma op de kruin ge keken door een van zijn dubbel portretten. (foto Ben Blumers) rgsma, overdag werkzaam bij het videocentrum van de Rotterdamse Kunststichting, begon zijn fotogra fische speurtocht met een onder zoek naar mensen en objecten. In dit laatste werk schijnen die twee onderwerpen te zijn samengeval len: mensen als objecten. Wie het werk van Bergsma wat uitvoeriger wil bekijken kan he laas nog steeds met in een Vlaar dingse expositieruimte terecht. Jammer, mogelijkheden genoeg. Voorlopig zal de geïnteresseerde echter naar Rotterdam moeten; 15 maart wordt in de „eksperimeme- Ie atelier- en ekspositieruimte", Mathenesserdyk'239a, Rotterdam, een expositie „Collages Objec ten" van zwart/wit foto's van Auke Bergsma geopend. JHB foto Auke Bergsma

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5