SCHIEDAMSCHE COURANT Wethouder weet zich geen raad Ik de proef Vrachtauto ramt gevel Meerderheid wil parkeer garage Weeshuis/Veerplein HVO krijgt nieuwe naam krant Tijdelijke oplossing voor parkeer- nood Ooster straat Werk weer hervat Oliebol en cultuur Cultuursportjeugd: Juist vandaag bleek, dat geld nodig is!" Poëzie in woord en beeld W Plangroep: 'Onaan vaardbaar' Bontjas gestolen Gewestelijk Orkest viert voorjaar Meer over yoga (Foensdag 5 maart 1980" ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26566-4 PAOIMA-* Brorrsvrst 3 telefoon admmistratie 26S09t redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Er zal op korte termijn gewerkt wor den aan een tijdelijke oplos sing voor de parkeerproble men in de OosterstraaL Ver vangende parkeerruimte achter het nieuwe wijkcen trum voor circa veertig per sonenauto's moet aan de hui- moeilijkheden voorlopig tegemoet komen. Ka de ingebruikname van het buurtcentrum en de daarbij behorende sporthal is de verkeersdrukte in de Oos- teretraat nogal toegenomen. Vooral de bezoekers van de sporthal hebben het autover keer doen stijgen. De eigen lijke bewoners van de Oos- teretraat kunnen daardoor hun eigen auto vaak nog maar nauwelijks parkeren. Een van de belangrijkste oorzaken van de parkeer- nood blijkt gelegen te zijn in het feit dat de hoofdingang van het wijkgebouw, in te genstelling tot vroegere plan nen, uit komt op de Ooster straat, in plaats van op het achtergedeelte. Wanneer de veertig achter het gebouw gelegen parkeerplaatsten ge creëerd zullen worden, zal daarom tevens worden be zien of het mogelijk is in elk de ingang naar de sporthal daar te maken. De verkeersdrukte zou daarmee al een stuk verminderd kun nen worden, omdat de sport hal verreweg het meeste au toverkeer aantrekt. De definitieve oplossing van de parkeemood zal echter pas aan de orde komen wan neer de nieuwbouw op de kaalslag, die op een kleine honderd meter achter het wijkcentrum komt te liggen, gerealiseerd is. In samenwer king met de bewoners van de nieuwbouw zal dan beke ken worden hoe de proble matiek verder aan gepakt moet worden. m Vlaardingen discussieer! weer over zijn zwerfkatten. Pagina 2. De speel-o-iheek gaat 1 jopen voor hel publiek. 3 3. VZC wil meer zwemaccommodalie. Schiedam Doordat zijn remmen weigerden, ramde een 36-jarige chauffeur met zijn vrachtwagen gisteren een winkelpui op de hoek Hoogstraat/Brede Marktsteeg. De chauf feur wilde met zijn vrachtwagen vanaf de Hoogstraat dc steeg in draaien, toen hij plotse ling een tegenligger zag aankomen. Door naar links uit te wijken kon de chauffeur uit Rotter dam de tegemoetko mende auto ontwijken, maar door een defect aan de remmen kon hij niet voorkomen dat hij de gevel ramde. Vol gens de eigenaar van de winkel bedraagt de schade zeker vijftien duizend gulden. Behal ve de gevel werd ook een verkeersbord ern stig beschadigd. Enkele weken terug klaagden bewoners van een hoekpand aan de Nieuwe Sluisstraat nog dat vrachtwagens bij het nemen van de bocht de geveltjes beschadig den. ailllII!lll!lll!l!lllllll!ll|||l|||||||||MlflllMllimmilll!UlilllI!llllllllllllllllll!llll!llllllllllllllIlllinillllllllinillMI!IIIIUUIimillll Massale staking verliep or d eli j 1 k Vanmorgen is ook in het Waterweggebied het werk weer hervat bij de bedrijven, die gisteren plat lagen vanwege de stakingsacties van de FNV. Bij de Verenig de Glasfabrieken in Schiedam ging de nachtploeg gis teravond om negen uur al weer aan het werk. De ove rige bedrijven volgden vanmorgen. .De omgekeerde lach" heet de poëziemanifestatie die morgen in dc Vlaardingse Artoteek wordt geopend. Treurige titel, hoor. Dc manifestatie zal een kleine expositie begeleiden van zeefdrukken van Matty hangbroek en Robbert Boer. Kunstenaars die zich ook op het gebied der letteren bege ven! Naast deze twee zullen Jana Beranova, Jos van Hoog, Pieter Scholten en Adriaan Soeteman de tentoonstelling morgenavond om 20.15 uur met voordracht uit eigen dichtwerk openen. Vrijdag 21 maart, het begin van de lente, zal de manifestatie nog eens worden overgedaan. Een fraai overzichl van bovenaf: hoe verder da stoel in de richting van Rotterdam kwam. hoe meer stakers zich er bij voegden. Vlaardingen De meerder heid van de inspraakwerk groep binnenstad heeft zich bjdens een gisteravond gehou den vergadering uitgesproken voor een parkeergarage op de locatie Veerplein/Weeshuis- Pein (het zogenaamde MAB- plan). Daarmee heeft de werk groep, na een eerdere keuze voor garages bij de Afrol en bij «et stadhuis,' de derde voor keurslocatie bekend gemaakt Nadrukkelijk werd bij de -Keuze" van gisteravond ge beld dat de problemen ten aanzien van deze locatie (voor namelijk aan- en afvoer van auto's) eerst grondig onder- ^cht moeten worden. Gron dig, omdat de ambtelijke plan- groep zich maar twee uur in de middag voorafgaande aan de vergadering had kunnen buigen over een voorstel ten inzien van de aan- en afvoer put* van deze eventuele par keergarage. Dat voorstel, dat aan- en afvoerroute be- fceht tussen de Maassluisedijk de Mozartlaan of óp de Maassluisedijk, kreeg een ste debouwkundig „onaanvaard baar" mee van de ambtelijke plangroep. Desondanks moet het naar de mening van de meerderheid van de werk groep dus nader onderzocht worden. Indien deze proble men niet oplosbaar zijn, neemt de meerderheid van de werk groep genoegen met een par keergarage of een silo-park (soort auto-magazijn) tussen V D en het Liesveldviaduct, met de aan- en afvoer via dat viaduct Een minderheid uit de inspraak had daar al haar voorkeur over uitgesproken. De bewoners/gebruikers-ver tegenwoordiging in de werk groep blijft bij haar bekende standpunt: geen drie, maar twee parkeergarages. Eén op het terrein van de gasfabriek en één bij het stadhuis of de Van de Wintstraat. De ambtelijke plangroep staat nu voor de moeilijke taak om binnen drie weken een con cept-eindrapport op te stellen, waarin alle meerderheids- en minderheidsstandpunten zijn opgenomen. Het noodlot wil namelijk dat deze belangrijke, waarschijnlijk voorlaatste ver gadering op 1 april wordt ge houden. Vlaardingen „Vlaardingen Oost Bedrijven BV" wordt de nieuwe naam van het bedrijf, dat in de volksmond aangeduid wordt en waar schijnlijk zal blijven worden met HVO (Haven bedrijf Vlaardingen Oost). Die nieuwe naam vormt de afsluiting van een periode, waarin de bedrijfsorganisatie aangepast werd aan de nieuwste ontwikkelingen. Zo kreeg elk be drijfsonderdeel een zo groot mogelijke zelfstan digheid, waarbij flexibiliteit en slagvaardigheid toenamen. De drie bedrijven die nu functioneren onder de naam Vlaardingen Oost Bedrijven BV, zijn ech te servicebedrijven. HVO; Sniprepair yard Vlaardingen Oost (de scheepswerf en het ha venbedrijf), MVO; Maintenance Construction Vlaardingen Oost (machinebankwerker^ en constructiebedrijf) en CVO; Container Services Vlaardingen Oost (container onderhoud, repa ratie en leasing). Deze drie bedrijven worden overkoepeld door de besloten vennootschap on der de nieuwe statutaire naam Vlaardingen Oost Bedrijven BV, welke voor alle activiteiten met het gehele vermogen aansprakelijk blijft. De directe verantwoordelijkheid voor de drie bedrijven berust bij de drie general managers: de heer W. Brand (HVO), de heer R.F.Kutsch Lojenga (MVO) en de heer H. W. Nolte (CVO). De actie had bij alle bedrijven een ordelijk verloop. Nergens kwam het tot moeilijkheden tussen stakers en werkwilligen. Naar schatting vijfhonderd stakers trokken gistermiddag te voet van diverse bedrijven in Schiedam en Vlaardingen naar Rotterdam, om daar massaal te demonstreren te gen de bezuinigingspolitiek van de regering. Op het Mar- coniplein sloot de stoet zich aan bij de Rotterdamse sta kers. Het totaal aantal sta kers in Schiedam en Vlaar dingen liep tegen de twee duizend. Vanwege het koude weer en de acties bij het o- fienbaar vervoer gingen ve en met eigen vervoer naar bet Rotterdamse centrum. De bedrijven waar gisteren in de regio werd gestaakt waren Wilton-Fijenoord en de Verenigde Glasfabrieken in Schiedam en Windmill, HVO, Swarttouw, Cincinnati en Matex in Vlaardingen. Bij de Verenigde Glasfabrieken en Windmill was een be perkt aantal werknemers nog op het bedrijf om enkele vitale installaties draaiende te houden. Bij de glasfabriek werd de glasoven aan de praat gehouden en bij Wind mill draaiden twee zwavel- zuurfabrieken op een laag pitje door, omdat het stilleg gen en weer opstarten van de installatie de nodige luchtvervuiling teweeg zou brengen. Werknemers van de RDM, die in Schiedam en Vlaardingen wonen, sloten zich ook aan bij de stakers in Schiedam. Gistermorgen stuurden zij op het Schïe- damse Hoofd enkele Spido- boten, die voor de overtocht naar Heijplaat zorgen weer overrichterzake terug. Daar naast werden in diverse be drijven waaronder V D in Vlaardingen langzaa- maan-acties of korte wer konderbrekingen gehouden om solidariteit te betuigen met de stakers. Openbaar vervoer De staking bij het stadsver voer heeft gistermiddag in de regio niet tot de verwach te chaos geleid. Wel was het reizigersaanbod bij de Spoor wegen op de lijn Rotter dam Hoek van Holland aanmerkelijk hoger dan op normale werkdagen. Veel mensen, die van Schiedam naar Vlaardingen moesten, besloten maar te gaan lopen. Ook de taxi's pikten gisteren een graantje mee van de werkonderbreking van het RET-personeel, die om streeks half elf begon en duurde tot twee uur in de middag. Toen de avondspïts goed en wel op gang kwam, reden trams en bussen weer volgens de normale dienstre geling. Een woordvoerder van Euro- tax sprak over een flinke drukte. „Vooral op de stati ons stonden veel mensen te wachten op taxi's. Maar het viel nog best aan te rijden." Een taxichauffeur in Schie dam zag het nog anders. „Er stonden zoveel mensen op een taxi te wachten, dat je de klanten gewoon kon uitkie zen." Hoeveel gemeenteambtena ren gehoor hebben gegeven aan de oproepen van ABVA en KABO om een vrije dag te nemen om mee te kunnen demonstreren tegen de rege- ringspolitiek valt met geen mogelijkheid te zeggen. Op pagina drie: Het weer zat tegen. Schiedam Uit een kleding magazijn aan de Broersvest is een bontjas gestolen ter waar de van zevenduizend gulden. Men kwam de winkel binnen door een etalageruit te vernie len. Daarbij raakten enkele kledingstukken en een etala gepop beschadigd. Arij Maarleveld, Vlaardingens cultuurwethouder, heeft het op het opbouwwerk niet zo be grepen. Als het om verdeling van de centen gaat is de cul tuur nu eenmaal een stief kindje. „Anderzijds wil ik kei hard vaststellen dat de over heid wel veel geld beschikbaar stelt voor opbouwwerk. Dat is een zeer masochistische bezig heid, want vervolgens steunt bet opbouwwerk alle mogelij ke aktiegroepen die bijvoor beeld oliebollen uitdelen." Al dus de wethouder tegenover de leden van de culturele raad. Schiedam De beleidsont wikkeling voor cultuur, sport en jeugdzaken staat op de tocht. Door het gebrek aan man kracht zit verantwoordelijk wethouder Herman Pos thoorn steeds meer met de handen in het haar en daar om wil hij een duidelijke keus gaan maken tussen be leid en administratie: hij is geneigd de bestuurlijke as pecten van culturele, sport en jeugdzaken met meer na druk te behandelen, ook als dat ten koste gaat van admi nistratieve rompslomp zoals Schiedam „Juist op een dag als deze, waarop uit de stakingen nog zoveel onvre de blijkt, zou je je afvragen of er niet meer geld kan worden uitgetrokken voor sociaal-culturele voorzienin gen. Vormings- en ontspan ningsactiviteiten voorkomen immers zoveel ellende". Dat zei gisteravond PvdA- raadsdlid Peet van der Lub- be tijdens een vergadering in het stadhuis op de Grote Markt Hij onderstreepte daarmee het bezwaar, dat de gemeente Schiedam bij het ministerie van CRM tegen bezuinigingen op het wel- zijnsvlak heeft aangetekend. CDA-raadslid Riet van Lam- balgen vond dat bezwaar overigens wel aan de late kant. Rob Hijmans van D'66 zag er een oplossing in om alle gemeenten in verhou ding evenveel geld voor wel zijn te geven, op welke ma nier de voorkeurspostie van de grote gemeenten zou ko men te wankelen. Suggesties van Hijmans en Van Lambalgen om via an dere wegen geld voor welzijn te vinden voldeden niet in de ogen van wethouder Her man Posthoorn. Toen bleek dat die suggesties waren in gegeven door een CRM-amb- tenaar, schamperde Pos thoorn: „Oh, u bent bij de duivel te biecht gegaan? Dit nieuwsblad, waann u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vmden, woxdt zonder extra kosten bezoigd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. Jt oei Stw' »oBoW» tta»™ Adi®5' De*e avuten jtdn*1 het uitwerken van notulen van vergaderingen. „Mijn medewerkers kunnen het grote aantal beleidszaken eenvoudig niet meer aan", jammerde hij gisteravond tij dens de vergadering van de raadscommissie voor vor ming en recreatie. Enkele maanden geleden liet Posthoorn zich over de per- soneelssituatie op de afdeling CSJ nog niet zo alarmerend uit. CDA-raadslid Luud Snel had geklaagd over de al te kern achtig samengevatte verga derverslagen: soms is een discussie in één zin samenge vat en dat gaat Snel iets te ver. Posthoorn vond het sop de kool niet waard („U hebt toch geen dik archief nodig om de mensen te vertellen wat u allemaal voor de ge meenteraad doet?"), maar hij zag er wel aanleiding in om ten behoeve van zijn ambte naren aan de bel te trekken: „De beleidsvoering komt in de knel" Het Gewestelijk Orkest tim mert de komende weken weer druk aan de weg. Behalve de gebruikelijke Delftse lunch pauzeconcerten staat er nu ook een serie voorjaarsconcerten op het programma. Vanavond komt het orkest daarmee in de Vlaardingse Lijnbaanhallen, aanvang 20.15 uur. Op 12 maart start het orkest boven dien een tournee door Zuid- Holland: Rotterdam, Den Haag, Hulst, Poortugaal, Sche- vemngen, Zoetermeer en Vlaardingen komen allen aan de beurt. Het voorjaarsconcert heeft een programma dat uit vier onder delen bestaat. Onder leiding van dirigent Joop van Zon worden voor de pauze „Le Ca lif de Bagdad" van Frangois Adnen Boieldieu en een aan tal Slavische dansen van An- tonin Dvorak ten gehore ge bracht. Na de pauze volgt „Suite de trois morceaux pour flüte" van Benjamin Godard en een Parade van Erik Satie. In het stuk van Godard zal de nieuwe fluitiste van het Ge westelijk Orkest, Machiko Ta- kahashi. de solopartij voor haar rekening nemen. Naast de muzikale kant van het op treden komt ook het visuele aspect aan bod. De balletgroep van de Scapino Dansacademie zorgt voor enige lichamelijke intermezzi. Dit concert begint om kwart over acht. Maassluis Wat is yoga? In het vrouwenontmoetingscen- trum Sien aan de Lange Boo nestraat 33 probeert Nellie Wessel op maandag 10 maart een antwoord te geven op deze vraag. Haar voordracht begint om kwart over acht en alle vrouwen zijn welkom. ki ;to|

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1