STAD/STREEK Scholen bezoeken oorlogs-expositie W aterweggebi fd in actie voor missionaris in Zambia 'Ik ben gepasseerd door een of andere buurvrouw' Vijf zebra 'sin Nieuwland Kwart eeuw EHBO-er Bisschoppelijke Vastenactie: 9Socialistisch dissident9 Jan Krabbendam Jeugddag van CJV Voetganger aangereden vrijdag 7 maart 1930 VD/SC/WW VIaardingen Dc expo sitie „Nooit Weer", over en naar aanleiding van de tweede wereldoorlog, blijkt uitstekend aan te slaan. Bij de opening be zochten 144 personen het Streekmuseum Jan An derson, terwijl zaterdag en zondag respectieve lijk 129 en 110 bezoekers werden geteld. Gisteren bezochten de eerste schoolklassen het Streekmuseum. De ko mende weken zullen via dit schoolbezoek 2500 kinderen (87 klassende expositie bezoeken. De Expoge (de Vereniging voor ex-politieke gevan genen) zorgt voor de be geleiding van de klas sen. Gistermorgen waren onder andere de examenklassen van de Sint-Jozefmavo op bezoek. Degenen die geschiedenis in hun eindexamenpakket heb ben, zijn op het ogenblik bezig met het bestuderen van het laatste tijdvak van de geschie denis. De tweede wereldoorlog speelt daar natuurlijk een cen trale rol in. De geschiedenisle raar had in het kader daarvan al uitgebreid gepraat over deze periode tijdens de lessen. „De laatste anderhalve maand, vier keer per week, zijn we zeer in tensief bezig geweest met deze oorlog. Dit schoolbezoek aan de expositie, dat eigenlijk voor de lagere klassen is bedoeld, kwam als een welkome aan vulling op de theoretische les sen. We hebben natuurlijk wel veel materiaal op school, maar wat hier allemaal aanwezig is is natuurlijk ongelooflijk. Je kunt praten over een huiska mer tijdens de oorlog, over een knijpkat, over de hele papier winkel, maar hier is het ge woon allemaal aanwezig. Voor de leerlingen is het geweldig interessant." Tijdens de jaarvergadering: van de Hoekse EHBO-verenï- ging is Henk Nutbey gehul digd, omdat hij 25 jaar lid van de vereniging is. Voor zijn grote bijdrage aan het EHBO-werk in Hoek van Holland ontving hij de Dr. Tilanusmedaille uit han den van voorzitter Ph. Oprei. Vooral in de zomermaanden is Nutbey regelmatig actief. Hij is strandwachter en houdt zich daarnaast bezig met het verzorgen van wond jes of kwallebeten, die strandbezoekers nog wel eens willen oplopen. De leerlingen waren over het algemeen zeer onder de in druk van de verzameling. Er werden veel vragen gesteld en de heren van Expoge gaven op vaak zeer indrukwekkende wijze tekst en uitleg. Eén van de leerlingen.; „Hier staan ei genlijk de plaatjes bij de theo rie die we op school hebben gehoord. Wij hebben bijvoor beeld gepraat over die Geu- zengroep in Vlaardingen en het leuke is dat die heren van Expoge daarbij gezeten heb ben. Zij kunnen daar natuur lijk erg betrokken over praten. Ja. alles gaat veel meer voor je leven en daar gaat het toch om." Voor de leden van Expoge is de2e begeleiding niet nieuw. In het verleden zijn er al eens dergelijke tentoonstellingen geweest in Maasland en Maas sluis. „Toch is het zo nu en dan wel moeilijk. Ik weet dat er leden van Expoge zijn die dit niet kunnen. Er worden soms vragen gesteld waar je erg moeilijk antwoord op kan geven. Maar al met al Is het verschrikkelijk belangrijk voor de jeugd. Het is goed dat ze ermee m aanraking komen, het mag nooit meer voorko men. De naam is niet voor niets: „Nooit Weer". We moe ten ze laten zien dat het geen kwestie van „toen" is, dat de lijnen van vroeger doorlopen naar het heden. Er zijn nu ook weer bezettingen, er is nu ook weer discriminatie. Daar gaat het om. Een van de leerlingen vroeg mij: waarom werden die Joden opgepakt, ze hadden De eerste van de 87 schoolklassen (2500 leerlin gen) heeft gisteren de oor logsexpositie „Nooit Weer" in het Streekmuseum Jan Anderson bezocht. Zij kregen tekst en uitleg van leden van Expoge. toch niets gedaan? Ik kan ze dat niet uitleggen, dan zit ik hier morgen nog en dan be grijpen ze het nog niet echt. Het is moeiliik om te doen, maar ik ben blij dat ik het nog kan doen." In het kader van de Bis schoppelijke Vastenactie van de Hoorns Katholie ke kerk wordt in het Waterweggebied tot en met 6 april actie revoerd ten behoeve van de mis sionaris Jan van der Pol uit Zambia. Onder het motto „Samen bouwen met mij" wordt er in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis aan ge werkt, de missionaris aan een maïsmolen te helpen. De Bisschoppelijke Vastenactie wordt al twintig jaar door de katholieke kerk gehouden met als doel het steunen van ont wikkelingslanden op sociaal en economisch gebied. Al sinds geruime tijd %vordt in het de kenaat Schiedam, dat ook de steden Vlaardingen en Maas sluis omvat, een gezamenlijke actie gehouden. Vorig jaar werd actie gevoerd voor een landbouwproject in Burundi. Toen werd een bedrag van ƒ195.000 bijeengebracht, zodat 'naast het afgesproken doel ook andere projecten konden wor den verwezenlijkt. Schiedam Gedesillusi oneerd heeft Jan Krab bendam de PvdA de rug toegekeerd. Nadat hij meer dan tien jaar actief is geweest voor de Sehie- damse afdeling van de Partij van de Arbeid zegt Krabbendam nu: „De eerste socialistische dissident in Schiedam, dat ben ik. De PvdA heeft mij behandeld zoals Rusland met zijn dissidenten doet. Ik heb steeds de vinger gelegd op dingen die fout zijn, maar men heeft mij al leen maar in de hoek ge drukt en daarna om mij gelachen. Zelfs oude makkers die mij eerst wilden rehabiliteren, on der wie Arie Vertinde en Krabbendam: Mensen gebruiken politiek ais middel om vooruit te komen m de maatschappij vis*. Schiedam Binnenkort wordt op de Broersvest en de V Gravelandseweg een aantal zebra's aangelegd. Vijf over steekplaatsen moeten de straat voor voetgangers veiliger maken. Op het kruispunt met de Burgemeester Honnerlage Grete- laan en de Delflandseweg worden op de 's-Gravelandseweg drie oversteekplaatsen aangelegd. Een andere zebra komt op de 's-Gravelandseweg ter hoogte van de gemeentelijke so ciale dienst Op de Broersvest, bij de Boterstraat is ook een zebra gepland. De laatste moet de bereikbaarheid van het stadskantoor voor voetgangers vergroten. Tevens worden op de Delflandseweg enkele extra parkeer plaatsen aangelegd. Aan de noordzijde komen enkele par- keerkommen, waar gratis geparkeerd kan worden, en aan de zuidzijde komt een zestal parkeermeters te staan. Jan Simons, hebben zich tegen mij gekeerd. Op een Van Agt-achtige wij ze hebben zij geprobeerd mijn moeilijkheden met de huidige gang van za ken in de PvdA te ver onachtzamen." Jan Krabbendam heeft het er niet gemakkelijk mee, dat hij een jaar aan het lijntje is ge houden. „Ik heb gewoon een jaar voor niks zitten werken," zegt hij. Het gaat in dit conflict om geld; daar draait tenslotte alles om. De PvdA heeft in Schiedam een penningmeester die geen greintje verstand van boek houden heeft, zegt Krabben dam. die zelf vorig jaar als ad ministrateur werd aangewezen om Hans Konings een beetje te helpen. „Ik heb in verschillen de verenigingen wel fmanciple ervaring opgedaan en ook heb ik een bloemenhandel gehad," zegt Krabbendam, „dus ik wist er wel wat van. En altijd, in verschillende clubs, stoorde ik mij altijd aan het gemak waar mee met het geld van de leden wordt omgesprongen. Als er door Kor Kegel gens de kaseontrolecom missie bijeenkomt, dan wordt er een sigaar opgestoken en een bor reltje gedronken, dan kijken ze even de handtekeningen na en dan is de kous af. Schanda lig! Ik wilde zo'n situatie in de PvdA voorkomen. Het is ten slotte een grote partij met veel ied en. en die leden moeten de garantie hebben dat hun bij dragen goed beheerd worden." „Maar dat werd een complete mislukking. Terwijl ik het sy steem voor de boekhouding zou opzetten, zodat voortaan de penningmeester een mak kie zou hebben, werden voort durend handelingen verricht die de officiële boekhouding in dc war deden sturen. De offi ciële stukken had ik thuis, maar Hans Konings als pen ningmeester hield er thuis een andere manier van de finan ciën bijhouden op na. Een zooitje was dat. Als ik geld miste, bleek dat uitgegeven te zijn aan een boerenkoolmaal- tijd. En zo was er steeds wat. Ik heb toen tegen Hans Ko nings gezegd, jongen, stop jij alsjeblieft met de penningen te beheren, jij snapt daar geen snars van, jij moet je met be leidszaken bezighouden maar zo heb ik alteen maar narig heid van je!" Vorige week vond Jan Krab bendam het welletjes. De kas- controlecommissie ging ak koord met Konings' boekhou ding. „Hoe kan dat nou?" zegt Krabbendam verontwaardigd. „Hoe kan die commissie nou zoiets goedkeuren, terwijl de officiële stukken, de officiële boekhouding, bij mij thuis lag!" Dictatoriaal Krabbendam zegt niet dat Ko nings een gat in zijn hand heeft en dat er geld achterover is gedrukt. Dat gelooft hij ook niet; hij is overtuigd van de goede bedoelingen. „Maar de manier waarop klopt niet. Deze gang van zaken is niet zoals het hoort. Dus zei ik er wat van, ik diende een be zwaarschrift in. Maar verschil lende mensen uit het bestuur probeerden mij dat uit het noofd te praten. Eerst Truus de Nijs, daarna Hans Bakker die categorisch mijn argumen ten trachtte te ontzenuwen, en tot slot de voorzitter, Wim Oo- men, die zich zeer dictatoriaal opstelde. Hij zei dat hij zich keihard tegen mij zou opstel len, als ik er in de ledenverga dering over begon. En ik be gon erover. Toen ik mijn zin niet kreeg, liep ik weg, maar wel kreeg ik een enorm ap plaus. Dat steunde mij toch, en toen een paar oudere partijge noten, Truus Vsrweij, Jo Ou- wens, Arie Verlinde en Jan Simons, een beroep op mij de den toch aan te blijven, zwichtte ik. Er zou een ge sprek met het bestuur komen en Simons en Verlinde zouden mij terzijde staan." „Maar ik ben om de tuin ge leid," verzucht Krabbendam. „Aan mijn protesten gingen zij voorbij en er werd alleen ge zegd, aat zoiets in de toekomst niet meer voor zou komen. Daar had ik niets aan. Ik had een jaar de boekhouding ver zorgd en daar vroeg niemand meer naar. Ik heb de stukken ni>g thuis. Konings blijkt on dertussen te zijn geholpen door een buurvrouw, die wel iets van boekhouden wist. Ter wij! ik een jaar belangeloos een systeem voor de partijkas aan het opzetten was, werd ik gepasseerd door een of andere buurvrouw! Ik voel mij bela chelijk gemaakt. Ik eis een re habilitatie." Borreltje Ondertussen zit Krabbendam met zijn duimen te draaien. Hij heeft een gevoel, alsof hij plotseling met pensioen is. „Ik zie een grote leegte voor me, Wat moet ik nu? Vanaf 1969 ben ik actief geweest voor de PvdA, waarvan ik vanuit mijn christelijke levensovertuiging lid ben geworden. Ik legde steeds de vinger op alles wat scheef was: het aannemen van presentiegeld in de gemeente raad, de zwaai van Duisenberg naar rechts, het borreltje te veel van Pronk, de aanvallen op Chris Zijdeveld vooral dat laatste, daar heb ik mij steeds aan gestoord. Die man doet het best als wethouder, je moet er maar aan gaan staan in een stad als Schiedam, en dan komen er jonge gasten zoals Hans Bakker die vanuit hun mindere levenservaring en gestudeerdheid kritiek dur ven leveren! Dat stuit mij te gen de borst. Ik zie wat dat be treft toch al een kwalijke ont wikkeling, namelijk dat men sen de politiek gebruiken cds middel om vooruit te komen in de maatschappij. Verbete ring van die maatschappij is niet het werkelijke doel meer. Dat zie je aan Hans Konings: eerst penningmeester, en nu Ton de Vos uit de gemeente raad stapt, komt hij er meteen in... Maar daar wil ik nu niets meer mee te maken hebben, al vraag ik mij af: wat nu? Je laat tenslotte toch wat achter, bij de PvdA had ik persoonlijke contacten, Van der Vlist, Zij develd, zovele anderen. Moet ik dan nu naar een andere partij? De PPR, de EPV, dat breng ik niet meer op. Mijn vrouw zegt, jó, word dan lid van de PPR, dat is een ener gieke, kritische partij. Maar ik ben eigenlijk al za oud. En ik had toch mijn ziel en zaligheid aan de PvdA verkocht... Dat knaagt nu wel." Maismolen nodig Dit jaar heeft men gekozen voor een project in Zambia, waar de Noordhollander Jan van der Pol al zo'n 30 jaar be zig is voor de bevolking van het dorpje Lumimba in een streek die grenst aan Malawi en Mozambique. Het land is behoorlijk vruchtbaar, maar er wordt veel schade aangericht door olifanten en buffels, die 's nachts wel eens langs ko men om een hapje te eten. De bevolking beperkt zich daar om vooral tot het via de land bouw voorzien in de dagelijkse behoefte aan maïs, millet, rijst en olienoten. Het met de hand malen van de mafs is een veel te tijdrovende bezigheid, van daar dat de Nederlandse missi onaris daar graag een molen voor zou hebben. Met een der gelijk apparaat is een investe ring van ƒ50.000 gemoeid. Alle katholieke scholen en kerken in Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis zullen de komende tijd acties op touw zetten om geld in te zamelen voor het gekozen doel. Dit zal gebeuren in de vorm van fancy-fairs, disco-avonden, tentoonstellingen en informa tie-bijeenkomsten. Wie over de Bisschoppelijke Vastenactie of de nevenactivi teiten meer wil weten kan alle inlichtingen krijgen bij Aad van der Horst o! Job van der Meer via de telefoonnummers 010-35.66.2Ü en 01899-14877. Vlaardingen Traditiege trouw houdt CJV 'Liefde en Vrede' op maandag 7 april aanstaande weer een Jeugd dag, die is bedoeld voor alle kinderen vanaf acht jaar. De bedoeling is dat iedereen die zin heeft meegaat naar de Drunense Duinen, waar een groot opdrachtenspel zal wor den gehouden. Er zijn prijzen aan verbonden, die 's avonds in gebouw Triangel aan de Fransenstraat m Vlaardingen zullen worden uitgereikt. Ook wordt dan een film vertoond. Wie mee wil moet zich wel vantevoren opgeven. Dat kan op 17 maart tussen 19 en 20 uur in gebouw Obadja, Willem Beukelszoonstraat 49. De kos ten bedragen ƒ12 per persoon. Wie over de jeugddag, die dit jaar Gigantiade wordt ge noemd, meer wil weten kan terecht bii Ineke Stolk of Riek van 't Hoi via de telefoonnum mers 74.47.45 of 34.96.42. I') Schiedam Doordat hij plot- seling de rijweg op de Koe- r' markt opliep, werd een 65-ja- 1 nge voetganger aangereden door een bromfiets. Met een hersenschudding en snijwon- den in het gezicht is do man naar het Noletziekenhuis ge bracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3