STAD/STREEK 1 9Energie anders9 komt naar de Hoek Jana Beranova hoogtepunt poëzie-avond "Jk Combinatie van drie woonmogelij k heden Fietsroute ook voor calamiteiten Zuinig met onkruid Verkoop schaadt uitleen niet mm In Hertus Bliek verzor gingshuis: Valse sleutel Diefstal uit kinder wagens I V .'-I"0 l. - - ■■li fedeling m Frans Halsema in Stads gehoorzaal Langs Beatrixpark: maandag 10 maart 1980 VD/SC/WW Vlaardingen De afge lopen dagen heeft de Vlaardingse politie een forse toename geconsta teerd van het stelen van tassen en portemon- naies uit kinderwagens. Speciaal in warenhui zen blijken personen rond te lopen die erop uit zijn hun inkomsten op deze manier aan te vullen. De politie waar schuwt voor deze prak tijken en raad eenieder aan tas en portemon- naie bij zich te houden op een wat moeilijker bereikbare plaats. Schiedam Dat Schiedam zuinig is op zijn bomen is bekend. Ook dat er in de ge meente met zorg wordt om gesprongen met onkruid is eten nieuwtje. Zo klagen de inwoners van Nieuwland al enige tijd over het onkruid, dat overal in de wijk. welig tiert. Weg ermee, menen de bewoners. Nee zegt de ge meente, dat fleurt de boel J» jÖok de Hollandse Constructie Groep aan de Westfrankeland- «dijk is nu met de neus op de feiten gedrukt Het bedrijf proest de gemeente om toes temming vragen vijfenveertig schietwilgen te kappen, die de afgelopen jaren spontaan uit 'de grond zijn geschoten. Nog 'eens vijfenveertg schietwilgen, <iie op het terrein van het ^staalbouw- en constructiebe drijf staan zullen naar de rand, langs de omheining worden .overgeplant. Tot nu toe stonden de schiet wilgen in de weg, maar omdat bet bedrijf het terrein als op slagplaats wil gaan gebruiken, moesten ze weg. ,Voor de vijfenveertig gekapte schietwilgen heeft het bedrijf zich verplicht nieuwe bomen te planten. Hoek van Holland De stichting Energie Anders gaat een permanente ten toonstelling inrichten in en kele voormalige kantoren van rijkswaterstaat aan de Stationsweg. De houten ge bouwtjes zijn voor dit doel beschikbaar gesteld. De stichting Energie Anders geeft voorlichting over het energieprobleem, de energie besparing en de nieuwe energiebronnen. Ze richt zich daarbij op particulie ren, bedrijven en instanties. In twee voorafgaande jaren werd met een varend voor lichtingscentrum een toer- nee gemaakt door Neder land en België. In deze peri ode hebben tienduizenden een bezoek gebracht aan de tentoonstelling. De stijgende behoefte aan veelzijdige voorlichting maak te het voor de stichting nood zakelijk om uil te zien naar een meer permanente accom modatie. Als vestigingsplaats is Hoek van Holland gekozen, naast het station, dicht bij het strand. Op deze manier kan een dagje uit gecombineerd worden met een bezoek aan het voorlichtingscentrum. Het centrum zal ruimte bicden aan een, uitgebreide tentoon stelling, aan informatie over industriële producten, een boekwinkel en en documenta tiecentrum. Buiten zullen ver scheidene windmolens, een zonnewoning en verscheidene energiebesparende systemen te zien zijn. De electriciteitsvoor- ziening van de voormalige wa terstaatskantoren zal voor een deel verzorgd worden door de windmolens die als proefmo dellen op het terrein te zien zullen zijn. Voor de verwar ming van de publieksruimten zal eveneens alternatieve energie, voornamelijk biogas, gebruikt worden. Uiteraard zal het hele gebouw optimaal geï soleerd worden met dak-, vloer- en muurisolatie en dub bele beglazing. De bezoeker zal geconfronteerd worden met allerlei vormen van ener giebesparing: isolatie, total energy, stadsverwarming en recycling. Daarnaast wordt er een overzicht gegeven van nieuwe energiebronnen; ener gie uit water, uit de aarde, uit de zon, kernenergie en biogas. Tevens wordt in het expositie gebouw ruim aandacht besteed aan producten die fabrikanten en importeurs te bieden heb ben op het gebied van energie besparing en nieuwe bronnen. Drie grote projecten op het terrein zullen de aandacht op zich vestigen. Dat zijn de zon necollectoren, het biogas en de windmolens. Een achttien me ter hoge windmolen zal in het winderige Hoek van Holland 35.000 kwh per iaar kunnen leveren, voldoende voor vijf tien woningen. Verder komen er een aantal kleinere wind molens, een stadsverwar mingsaansluiting, een warmte pomp en zonnecellen. Het werk wordt gesubsidieerd door de provincie Zuid-Hol land, de gemeente Rotterdam, de gezamenlijke energiebedrij ven in Zuia-Holland en de stichting Bevordering Volks kracht. In het voorlichtings centrum wordt een gezellige kanitine ingericht en het ge heel zal goed toegankelijk zijn voor invaliden. De streefdatum voor opening is 3 juni en de toegangsprijzen liggen op /2,50 voor volwasse nen en ƒ1,25 voor kinderen van twaalf jaar en jonger. De Slichting Energie Anders maakte vroeger gebruik van deze varende tentoonstellings ruimte. Deze zomer wordt een permanente ruimte in Hoek van Holland In gebruik genomen. laardingen „U mag wel lachen, hoor." De Tqechische Jana Beranova relativeerde vrijdagavond op beminnelijke wijze het motto van de in Vlaardingse Artoteek gehouden poëzie manifestatie, die door de organisatoren ietwat plechtig „De omgekeerde lach" was gedoopt De in Rotterdam werkzame vertaalster van Tsjechische en Kroatische literatuur vormde met de voordracht van eigen poëzie en dat van haar dissi dente landgenoten tevens net hoogtepunt van de avond. ,Onze beste schrijvers publice- Jana Beranova weet in haar getypte velletjes met een 1 kaftje er om heen." Met ren niet meer," vertelde ze, „ze zijn allemaal ondergronds. Hun werk circuleert in kleine oplaagjcs van twintig stuks on der vrienden. Dat is alles: een aar ard de voordracht uit dit werk schotelde Jana Beranova het Vlaardingse publiek een poë zie voor waartegen het wel- vaarts vaste rede rijkersgerij m van de overige dichters wel erg schril afstak. Met name het expressionistische „Hartin farct" maakte indruk. Haar eigen werk deed daar voor nauwelijks onder. De paar eigen gedichten die zij, op heel natuurlijke, bijna beto gende wijze, voordroeg waren kort, scherp en humoristisch. gedichten direct de kern te ra ken, zoals bleek uit het regel matig terugkerende beeld van de boom als symbool voor het bestaan. Een goed idee van de organisatoren haar uit te nodi gen. Evenals trouwens de opzet om de poëzie-avond wat te breken met visuele intermezzi als mime en een showtje travestie. Blijft wèl, dat wie niet gitaar kan spelen, óf thuis nog wat moet oefenen, óf gewoon af moet zien van een podiumop treden. Was de krukkige gi taarbegeleiding achterwege gebleven, de teksten van Ro bert Boer en Matty Langbroek zouden er misschien iets beter door uit de verf zijn gekomen. JHB Boekhandel 'wint' geen klanten van bibliotheek Schiedam Bij de boekhandels in Schiedam zit er een stijgende lijn in de verkoop. Moeilijk kan echter ge steld worden, dat er een „verhuizing" is van biblio theek naar boekwinkel. Het winkelpersoneel heeft over het algemeen niets kunnen merken van een di rect verband tussen de gestegen omzet in de boekhan del en de verslapte belangstelling voor boeken lenen bij de plaatselijke bibliotheken. „Het lijkt ons niet dat er min der boeken geleend worden bij de bibliotheek, omdat er meer boeken bij ons worden ge kocht," aldus enkele verkoop sters bij Schiedamse boekwin kels. Naar aanleiding van een ver gadering vorige week, waarop gemeenteraadsleden en biblio- theekdirecteur W. F. van der Blij de achteruitgang in het aantal uitleningen niet konden verklaren, heeft onze krant een steekproef gehouden on der Schiedamse boekwinkels. Dat leverde een aantal frap pante meningen op: „Is de smaak van de schooljeugd ver anderd en lezen ze daarom niet zoveel boeken meer? Zou het soms niet kunnen dat de smaak van de schrijvers ver- Deze tekening van architekt Prins toont het verzorgingstehuis, zoals het er In de toekomst uit gaat zien. Hoek van Holland Het Hoekse verzorgingshuis Ber- tus Bliek, dat onlangs zijn hoogste punt bereikte, krijgt een uitzonderlijke combinatie van drie woonmogelijk- heden. Naast het verzorgingsgedeelte, dat in totaal ze stig eenheden gaat omvatten, komen er zes aparte wo ningen voor gehandicapten en 31 Van Dam-eenheden, Deze laatsten zijn woningen voor alleenstaanden. Het tehuis wordt gebouwd in opdracht van de woningbouw vereniging Rotterdam aan Zee, terwijl het beheer van het te huis in de toekomst in banden *omt te liggen van de Stich ting Humanitas. De totale dichtingskosten worden ge raamd op negen miljoen gul den. Het ligt in de bedoeling dat de aannemer het verzor gingstehuis begin 1981 zal op leveren. Architekt Prins, die de leiding ?an de bouw in handen heeft, is bijzonder enthousiast over Wt project „De overwegend enkelzijdige bebouwing is ka rakteristiek voor dit tehuis. Vanuit vrijwel elke wooneen- heid kan men dus aan twee ajden de vrije ruimte inkij ken. Bovendien heeft elke wo- bing een erker, waardoor men ?ok zijdelings uitzicht heeft", vertelt Prins over het ontwer pen van het gebouw. Je luxe oiedt een uitnodigende toe- 8®ng tot het gebouw. Binnen- Stkomen valt het op, dat de overdekte ingang eenheden in een compacte bouw al het noodzakelijke be vatten. Zij hebben een afme ting per eenheid van bijna vier meter bij zes en een halve me ter. Een eenheid bestaat uit een zit-slaapkamer, een por taal met keuken en het sani taire blok, dat een douche en een toilet met wastafel omvat Het spreekt vanzelf, dat het gehele gebouw, dus ook de ka- raers, drempelloos zijn, aldus Prins. Behalve de woningen bevindt zich in het gebouw een groot aantal andere voorzieningen, zoals eenheden voor interne personeelsleden, ziekenkamer* voor drie personen, twee per sonen en twee éénpersoonska mers, een dokterskamer en een zusterpost Aan ontspanning en recreatie is erg veel aandacht geschon ken. De recreatiezaal ligt op de eerste etage recht boven de eenheden op het zuid-oosten bij de binnentuin. De zaal wordt uitgerust met airconditi oning. In één van de hoeken komt een zithoek met een open haard. Aansluitend aan de grote zaal k jaardagskamer, waar bewoners een feestje kunnen geven, als hun eigen ruimte te klem is. Onmiddellijk boven de recrea tieruimte komt een halletje, waar een biljart geplaatst zal worden. Aansluitend aan deze kamer komt een balkon op het zuiden. De derde en de vierde etage krijgt onder meer een vaste schaaktafel. Van groot belang voor ont spanning zal ook de binnen tuin zijn. Deze tuin, die aan de zuidzijde van het gebouw komt te liggen, moet het pronkstukje van het gehele complex worden, vertelt de ar chitekt „We streven er eigen lijk naar om die tuin een voortzetting te laten zijn van het aangrenzende Roomse Duin. Sterker nog, als het aan ons lag, dan zouden wij graag een aantal planten en bossages uit dat overvloedig begroeide gebied naar de tuin overbren gen", aldus Prins. De afwerking van het gebouw krijgt volgens de architekt een bijzonder karakter. De bakste nen, die zowel binnen en bui ten gebruikt zal worden, heb ben een oranje-bruine kleur. Dit staat in contrast met de zwarte pannen op het hellende dak. In het algemeen worden de woonruimten in een lichte kleur gehouden, terwijl de an dere ruimten wat donkerder zullen worden, besluit archi tekt Prins. C3?' anderd is en dat het Andere Proza niet zo lekker meer in de markt ligt?" Dat was wel de meest opmerkelijke uitspraak; er wordt echter niet mee ver klaard waarom de omzet bij de boekhandel dan wèl stijgt. Bij boekhandel J. S. van Leeu wen op de Broersvest is gecon stateerd, dat de vraag naar hobby- en doe boeken sterk ge stegen is. „Het gaat hier om boeken, die mensen meestal niet bij de bibliotheek lenen, omdat zij ze zelf willen houden om af en toe eens na te slaan," zegt een verkoopster van Van Leeuwen. De verkoop van ro mans neemt licht toe, overeen komstig de landelijke ontwik keling. Evenals bij de andere boekwinkels is ook in de zaak op de Broersvest verbazing over de moeilijkheden, waar mee de openbare bibliotheek in Schiedam kampt. Een winkelier van boekhandel A. Roodbol op het Rubensplein meent, dat de verklaring van de achteruitgang in het aantal uitleningen het best gezocht kan worden bij de bibliotheek zelf. „Misschien zijn er te wei nig titels of wie weet is het personeel van de bibliotheek niet vriendelijk genoeg," zegt hij. De verkoper heeft inder daad de indruk, dat als boeken in de bibliotheek geheel of voor lange tijd ontbreken dan de mensen snel geneigd zijn deze titels in de boekwinkel te kopen. Het gaat hierbij vooral om romans. „Veel mensen le nen in principe liever een ro man dan dat ze er eentje ko pen, want ze lezen dat boek toch maar één keer," aldus de verkoopster bij Van Leeuwen. De teruggang bij de biblio theek zou vooral optreden on der de schooljeugd, volgens di recteur Van der Blij. Bij de boekhandel is echter geen sterker stijging van verkoop van jeugdboeken opgemerkt, waaruit eveneens zou moeten blijken dat er geen direct ver band tussen uitleen en ver koop van boeken bestaat. •„Je moet er geweest zijn". Onder die titel presenteert Frans Halsema donderdag 13 maart in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal zijn nieuwe one-manshow. Thema's: lief de, dood, relaties, milieu, agressie en emancipatie. Niet mis, maar Halsema zal de on derwerpen ongetwijfeld met humor behandelen. Guus Vleugel, de voormalige tekst schrijver van Jasperina de Jong, schreef de teksten. Halsema begeleidt zichzelf op de piano. Aanvang 20.15 uur. De vierde bouwlaag Is geplaatst en daarmee heeft het Bertus Bltekhuls te Hoek van Holland het hoogste punt bereikt. ■Vlaardingen—Na een in sluiping, vermoedelijk door het hanteren van een valse sleutel, worden uit een wo ning aan de Vondelstraat een hoeveelheid sieraden vermist Tevens verdwenen twee spaarbankboekjes. Op dezelfde manier drong men een woning aan de Ma- doerastraat binnen. Daar ver- dwenen de kleurentelevisie en vierhonderd gulden. Aangezien het nog al eens ge beurt dat men met behulp van valse sleutels een woning bin nenkomt, raadt de politie aan de voordeur van een woning op het nachtslot te doen en sloten waarbij dat niet kan te vervangen door de bekende „renovatïesloten, die bij elke erkende ijzerhandel zijn te verkrijgen. Na het afsluiten van de deuren kan men dan het beste de sleutel uit het slot halen en op een (vaste) plek elders in het vertrek bewaren. Schiedam Met de aanleg van een fietspad aan de zuidkant van het Prinses Beatrixpark zal snel een be gin worden gemaakt. Voor langzaam verkeer zal dat een hele verbetering zijn van de verbinding tussen het stadscentrum, industrie gebied 's-Graveland en Groe- noord. Het fietspad, dat pa rallel aan rijksweg 20 komt te lopen, kan in geval van calamiteiten ook worden ge bruikt door brandweer, poli tie en het ziekenvervoer. Het pad zal deel gaan uitma ken van een regionaal fiets- routenet en komt te lopen tus sen de Parkweg en de 's-Gra- velandseweg. Omdat het pad bij calamiteiten ook gebruikt zal worden door politie, brand weer en ziekenvervoer wordt de constructie vanwege de slappe bodem verzwaard. Om de wielrijders uit te laten wij ken als het pad door bijvoor beeld de politie wordt ge bruikt, worden een aantal pas- seerstroken aangelegd. Door de nieuwe fietsroute wordt het mogelijk het door gaande bromfietsverkeer door het park via de Parkweg en het Duivenpad te stoppen. Hoewel aanvankelijk werd ge dacht dat de verlichting van de rijksweg voldoende licht zou geven, komen er toch lichtmasten langs de fietsroute. De aanleg van het fietspad maakt deel uit van de inrich ting van de zuidkant van het park. Behalve een route voor lang zaam verkeer is ook een wan delpad in het plan opgenomen. Het voetpad is zo gepland dat het zoveel mogelijk los ligt van het fietspad en logisch aansluit op de bestaande parkpaden. Ook worden speelweiden aan gelegd, die van de rijksweg af geschermd worden door bos- partijen. De kosten van het hele project Zijn geraamd op ruim zeshon derdduizend gulden. Het ge deelte van de fietsrouite tussen Parkweg en Schiedamseweg komt voor rekening van de gemeente. Het overige deel wordt door rijkswaterstaat uit gevoerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3