[STftBTSÏBElK Be j aardenbond krijgt Vlaardingse af del lii ïg Schiedam heeft fraaie gids De Kloe niet opgewassen tegen terreur jeugdbende Wout Groeneveld ANBO -voorzitter Nationale Woningraad verhuist naar Schiedam Blokje - Vir0nd^ Kiehoom doet oproepga naar benefietball Jongerensociëteit sluit deuren Broodje muziek 't Was even puzzelen Signalement: Naam: Kepo's Eumalim Ras: greyhound Kleur: bont Geslacht: mannelijk Leeftijd: drieëneenhalf jaar Hoogte: ongeveer 65 cm Alles staat erin! Cursus tij dwaarnemer Vlaardingse kok geslaagd wotnidsg 12 maart 1980 VD/SC/WW Hans Warbout, Albert van Doorn en Roel van Leeuwen zijn somber gestemd over het voort bestaan van hun sociëteit. Maassluis Maassluis anno 1980. Een jeugdso- ciëteit moet de deuren sluiten, omdat een plaat selijke jeugdbende ope rerend onder de naam Barracuda's dermate agressief is in zijn optre den, dat de veiligheid van de jeugdige bezoe kers niet meer gegaran deerd kan worden. Zelfs de politie sehijnt mach teloos te staan tegen de bende. Zij kan alleen in grijpen als zich buiten de sociëteit ongeregeld heden voordoen. Binnen draagt het bestuur van De Kloe de volledige verantwoordelijkheid. Hans Warbout, een van die bestuursleden, zegt daarover: „Dat is voor ,ons ondoenlijk gewor den". De Maassluise soos draait sinds vorig jaar. Ze werd opgericht door jongeren uit de gerefor meerde kerk die daarmee een gat in de jongerenmarkt op vulden. „Er komen overwe gend jeugdige bezoekers in onze soos", vertelt Roel van 'Leeuwen, eveneens bestuurs lid, met een lichte emotie in zijn stem. „Dat zijn jongeren zo tussen de 14 en 18 jaar, die niet naar een discotheek of open jongeren centrum gaan zoals Ozohleu en De Toverbal. We hebben sinds de oprichting tal van activiteiten ontwikkeld. Niet alleen dansavonden, maar ook filmavonden, een fancy- fair en diverse spelletjesavon den en dat met veel succes. De sfeer die onze soos uitademt is er een van gemoedelijke gezel ligheid. Op dit moment heb ben we 150 leden. Meer dan genoeg. De avonden worden door gemiddeld honderd men sen bezocht. Er is dus wel de gelijk behoefte aan een socië teit als de onze". Moeilijkheden De moeilijkheden voor De Kloe begonnen anderhalve maand geleden. Op een zater dagavond stonden er plotse ling enkele vervaarlijk uit ziende jongelui voor de deur. Ze hadden duidelijk niet de bedoeling om gezellig een glaasje bier te komen drinken. De jongelui werden geweigerd. De inderhaast gewaarschuwde politie greep niet in en paste alleen een verscherpte surveil lance toe. De jeugdbende droop af, maar kwam later in de avond terug om de ruiten van het gebouw te vernielen. Een schade van 40D gulden was het gevolg. door Chris Woerts Het bestuur van de sociëteit, in samenwerking met het kerk bestuur dat de sociëteit finan cieel steunt, zocht naar een op lossing, maar kon deze voor alsnog niet vinden. Eén week bleef de sociëteit gesloten. De daaropvolgende weken leek alles rustig te verlopen, tot aan het carnavalsweekeinde. In De Kloe was een gezellige spelletjesavond aan de gang, toen rond de klok van elf plot seling weer de jeugdbende voor de deur stond. Ternau wernood kon ook deze maal een vechtpartij voorkomen worden. De lol was er inmid dels wel af voor het bestuur van De Kloe. Gezamenlijk werd er besloten om er voorlo pig maar een punt achter te zetten. De-risico's werden té groot. De politie kon geen vei ligheid garanderen en ook de geraadpleegde jeugdconsulent Ruud Kats had geen oplossing voor handen. Sluiten dus maar. Voorkomen is beter dan genezen, luidt nu het devies van De Kloev,Natuurlijk is er naar oplossingen gezocht," vertelt Roel van Leeuwen. „Je gaat erover praten, maar dan juist blijkt dat er eigenlijk geen oplossing voorhanden is. De jongelui kunnen nergens in Maassluis terecht Overal wor den ze geweigerd, omdat ie dereen bang is voor moeilijk heden. Die jongens gaan dan natuurlijk lopen zoeken. Dan komen ze bij ons terecht, maar begrijpen niet dat ze in onze sociëteit niets te zoeken heb ben; ze zouden zich er niet eens thuis voelen". Teleurgesteld 'Het meest teleurgesteld zijn de bestuursleden nog wel in poli tie. Albert van Doorn verkla rend: „Je mag toch wel ver wachten dat ze ingrijpen, maar nee hoor, niets daarvan. Al leen als er vechtpartijen zijn grijpen ze in. Dan is het na tuurlijk wel te laat". Politiêwoordvoerder De Jong: „We houden als politie gewoon de normale procedure als bij een horecabedrijf aan. Binnen zijn zij zelf verantwoordelijk voor de rust en goede orde. Zijn er moeilijkheden, dan is één telefoontje genoeg om ons in te schakelen, maar in eerste instantie zijn ze zelf verant woordelijk voor wat er in hun sociëteit gebeurt. Zij hebben immers besloten om een socië teit te starten en moeten daar voor de volle verantwoorde lijkheid dragen". De deuren van sociëteit De Kloe blijven voorlopig nog ge sloten. Inmiddels is er wel een gesprek geweest met jeugdcon sulent Ruud Kats en met ver tegenwoordigers van het jon gerencentrum Ozobleu, die met hetzelfde probleen wor stelen, maar voorlopig is er geen oplossing. Een bloeiende jeugdsociëteit lijkt dus ten on der te gaan aan de terreur van een jeugdbende. Een triest ge geven. Een groot aantal longe ren zal de zaterdagavond weer in de huiselijke kring moeten doorbrengen. VlaardingenDe Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) heeft sinds kort ook een afdeling ïn Vlaardingen, Op 22 februari werd in Drieën-Huysen de op richtingsvergadering ge houden. Een bestuur van zeven leden, onder voor zitterschap van het oud- PvdA-raadsIi d Wout Groeneveld, gaat probe ren de plaatselijke ANBO-afdeling een dui delijke plaats te geven in het Vlaardingse be- jaardenwerk. De ANBO is een lande lijke bond met meer dan 200.000 leden. De bond is aangesloten bij de COS- BO (Centraal Orgaan Overleg Bejaarden Orga nisaties), waarin samen gewerkt wordt met de katholieke en de protes tantse organisaties (KBO en PCOB). Al deze bonden samen heb ben meer dan 400.000 le den. Sinds de oprichting hebben zich in Vlaardingen al ruim 160 leden aangemeld en voor zitter Groeneveld ziet voorlo pig nog geen einde komen aan de strroom van aanmeldingen. „Voor iedereen, ook voor mij, is dit iets geheel nieuws. Je zou kunnen zeggen dat we nog een beetje oriënterend bezig zijn. Ik denk dat we over een tijdje pas echt kunnen gaan draaien." De ANBO is een soort „vak bond" voor bejaarden; in ieder geval geen gezelligheidsvere niging. „Daarvoor zijn er al genoeg organisaties en boven dien vind ik dat ouderen zelf ook wel mans genoeg zijn om hun eigen ontspanning te vin den." legt Wout Groeneveld uit. „De ANBO wil een belan genorganisatie voor ouderen zijn. Dat betekent dat we ten eerste onze verworvenheden veilig moeten stellen. Niet al leen voor de bejaarden van nu, maar ook voor die van mor gen. Ouderen hebben het nu materieel best wel goed, maar we moeten zorgen dat het zo blijft." De doelstellingen van de Vlaardingse ANBO zijn nog niet definitief geformuleerd. Wout Groeneveld denkt bui ten het behaitigen van belan gen aan voorlichting over bejaard-zijn en bejaard-wor den. Een ander bestuurslid, mevrouw Zwaan, wil begin nen met een organisatie dte regelmatig huisbezoeken bij ouderen aflegt. Landelijk kan de ANBO bogen Oud-Pvd A-raadslid Wout Groeneveld is voorzitter van de Vlaardingse ANBO-afde- ling. „Ouderen hebben het goed, maar we moeten zorgen dat dat zo blijft." op een niet te omzeilen positie. Plaatselijk moet het allemaal nog gestalte krijgen, maar in j de toekomst zal Vlaardingen vaker van de ANBO horen. Vlaardingen—Aad Zouten dijk, de vaste organist van de Grote Kerk in Vlaardingen, geeft donderdag weer een lunchconcert. Op het program ma staan deze week het An-, dante en Marche uit Concerto „Judas Maccabeus" van Geor ge F.Handel (1685-1756), „Was me in Gott wil], das g'scheh all- zeit" van Wilhelm F. Bach (1710-1784), „Wir glauben all' an einen Gott, Schöpfer" (in organo pleno) van Johann- Seb. Bach (1685-1750) en een improvisatie. Het concert wordt gehouden in de Grote Kerk op de Markt in Vlaardingen en duurt van kwart voor een tot kwart over een. -- - j. Recht-zo-die-gaat kan het nog niet... Schiedam't Is even zoeken geweest voor au tomobilisten met be stemming: arbeidsbu reau, maar gisteren kon men weer gemakkelijk de weg vinden. De ge meente Schiedam heeft in de Valeriusstraat een kleine ingreep verricht, die van de verkeerssitua tie ter plekke even een mini-doolhofje maakte. Buurtbewoners keken zeer vernoegd naar de constante puzzelrit. Recht-toe-recht-aan kan het nu overigens nog niet, want gemeentewer ken heeft speels eeo lus in de route naar bet ar beidsbureau gelegd. SchiedamDe Nationale Woningraad wil aan de Laan van Bol'es een bijkan toor bouwen. Vóór het ge- westelijk arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord (GAB) aan de Valerius straat wordt binnenkort de eerste paal geslagen voor een vrij groot complex, waarin de hele afdeling Zuid-Holland van de Natio nale Woningraad haar in trek gaat nemen. Tenminste twintig arbeidsplaatsen ver huizen daarmee van de Dier- gaardesingel in Rotterdam naar het terrein aan de Laan van Bol'es, dat al enkele ja ren gereserveerd was voor bijzondere bebouwing. De stichting pensioenfonds van de Nationale Woningraad heeft kort geleden een bouw plan ingediend, waartegen door de welstandscommissie geen bezwaar is gemaakt. Vanavond staat het plan ter discussie in de commissie voor ruimtelijke ordening, die om acht uur begint te vergaderen in het stadhuis op de Grote Markt. Ir. Heijligers is de ar chitect achter het bouwplan. De verhuizing heeft niets te maken met de stadsuitbreiding en de vernieuwingsplannen in de oude wijken van Schiedam. Wel wordt een directer contact verwacht tussen het landelijke adviesbureau voor woning bouw en renovatie en de SSSW, eveneens gevestigd aan de Laan van Bol'es. „Wij wor den zowat buren," zei men gis teren bij de stichting samen werkende Schiedamse wo ningcorporaties. Schiedam Maandenlang heeft gemeenteambtenaar Henk Guillot gewerkt aan een nieuwe gids voor Schie dam; nu het boekje eenmaal is, blijkt dat geen tijd verspilling te zijn geweest. Gewoon alles staat erin. Schiedam heeft nog nooit be schikt over zo'n compleet overzicht van organisaties, instellingen en verenigin gen, die in de stad actief zijn. In het verleden kwa men wel enkele gidsjes uit, van particuliere uitgevers 20wel als van de Schiedamse Gemeenschap, maar daar ontbraken dan veel clubs, te lefoonnummers en adressen ia*—en waar het wel alle maal erbij stond, wemelde het vaak van de fouten. Het nu verschenen gidsje is de vrucht van een huwelijk lus sen de gemeente Schiedam en een particuliere drukker. Steens BV. De drukker ver zorgde de uitgave, de ge meente zorgde voor de sa menstelling van alle gege vens. Daartoe werd Henk Guillot voorlopig ingezet bij het bureau voorlichting, waar hij tevens vaak waar nam voor Dolf Buschkens. Het werken op de afdeling voorlichting bracht Guillot al dicht bij veel gegevens. Toch heeft hij vooral aan het opspo ren van secretariaten en post nummers handenvol werk ge had, waarbij de uitvoerige cor respondentie die gepleegd moest worden nog eens extra ophield. Maar het resultaat is ernaar. Om eens te vergelijken met het SG-gisje uit 1974: daarin stonden bij de voetbal verenigingen alleen de namen van de clubs opgesomd; nu staan er de adressen, telefoon nummers en secretarissen bij. Opvallend is daarnaast de ac tualiteit van het gidsje. De laatste Schiedam-gids ver scheen in 1976. De lay-out was daarin zo artistiek, dat adver tenties en gegevens ludiek door elkaar stonden een warboel was dat dus. Ook daarin is verbetering aange bracht. Slechts één kleinig heidje hoeft bij herdruk nog te worden verholpen: in de in houd staan paginanummers hinderlijk ver van de tref woorden, zodat heel gemakke lijk de verkeerde bladzijde zal worden opgeslagen. Het gidsje" ziet er aantrekkelijk uit: de omslag laat een fraai Schiedam zien met het stad huis, de Appelmarktbrug, de hrandersbuurt met twee mo lens, een interieur van de Gro te Kerk, de Korte Havenbrug en het standbeeld in het Julia- napark. Op de achterkant is een opmerkelijke bijkomstig heid, dat onder de alarmnum mers ook dat van de meld- en regelkamer Rijnmond (voor milieuhinder) is vermeld. De gids wordt vergezeld van de recente stadsplatte grond van de VVV huis a an huis in Schiedam verspreid, zodat niemand meer hoeft ie verdwalen en iedereen alles snel kan vinden. Dat is ook erg nuttig voor burgemeester John te Loo, nu een half jaar in Schiedam, die zelf verant woordelijk is voor de gemeen te voorlichting, waarvan het gidsje een prima voorbeeld is. Ook nieuwe inwoners van de stad krijgen de gids met platte grond, samen met enkele fol ders over onder andere thea ter, in een speciale informatie map. Kepo's Eumalim is zijn officië le s ta rn boomnaam. Omdat deze naam een beetje te lang en te moeilijk is in het dage lijks gebruik noemen we hem gewoon Lim. Een stuk korter en gemakkelijker te onthou den. Lim is een greyhound; een van oorsprong Engelse renhond die erop afgericht is zo snel mogelijk achter een kunsthaas aan te rennen. Nu had ik verwacht, dat Lim een hond zou zijn die staat te trap pelen van ongeduld om eens even flink te gaan rennen. Nee hoor, Lim is wel blij aJs hij de riem ziet, maar hij toont geen enkel spoortje van haast. Hij loopt gewoon mee, verder niets. Niet even ruiken of ach terom kijken en helemaal niet trekken. Hij doet zijn behoefte en verder kan het hem niet zoveel schelen waar we heen gaan. De meeste honden met wie ik ga wandelen probeer ik uit te dagen om even te stoeien. Bij Lim heeft dat geen enkele zin. Hij is gewoon geen stoeihond. Wel een echte kalme huis hond. Het huis, waarin hij te recht komt moet wel op de be gane grond zijn of een flat met een lift, want Lim mag geen trappen lopen. Dat is dan ook de reden van zim verblijf in de Hargahoeve. Als je zijn dunne elegante poten ziet is dat wel te begrijpen. Lim heeft een tere huid overigens normaal voor een greyhound en krijgt daarom een deken in zijn kennel. Dat wordt door hem zeer gewaardeerd. Nu is het natuurlijk leuk dat Lim een stamboom heeft. Maar in hot asiel heeft hij daar niets aan. Wat Lim betreft zou hij liever een bastaard zijn, maar dan wel eentje die gezel lig bij zijn baas zit. Want dat is natuurlijk zgn grootste wens. En al wordt Lim soms geknuf-' feld; het blijft maar af en toe.* Terwijl terwijl hij juist dooi:' zijn rustige karakter een fijn*' tehuis zeker verdient. EvenalsE de andere asielhonden, zoals'1 een Duitse herder van vier* maanden, een basiaardje van'" net twee jaar, een bouvier die erg goed luistert en nog velen andere honden. Allemaal in de Hargahoeve aan de Schiedam se Sportlaan 2. Vlaardingen Vorige maand is in Vlaardingen een cursus aspirant tijd- imrnemer gestart. Plaats van handeling is het club huis van de Vlaardingse Reddingsbrigade in het Kol- pabad. Aan de Vlaardingse cursus doen 27 Vlaardingers mee. Het examen is op 19 april in Den Haag. Vlaardingen Aan de Culi naire Vakschool in Groningen is de 27-jarige K. O. Petit uit Vlaardingen geslaagd voor het diploma A-kok aan de basisop leiding. Met dit diploma kan men de keuken voor grotere groepen verzorgen. Er is mo gelijkheid om een voortgezette studie te volgen, maar ook in de praktijk zijn er voldoende mogelijkheden. Vlaardingen/Schiedam Vlaardings burgemeester Wim Kieboom beveelt de bevolking van harte aan, op zater dag 29 maart naar het benefietbal in Musis Sacrum in Schiedam te gaan. Het goede doei, financiële hulp de Schiedamse en Vlaardingse afdelingen van de vereni ging Vluchtelingenwerk Nederland, spreekt Kieboom zeer aan. Hij verzoekt de Vlaardingers, die niet naar het benefietbal kunnen, in elk geval een bijdrage te storten op bankrekening 81.31.85.009 van de Bondsspaarbank Schiedam ten name van het comité benefietbal (postgi ronummer is 2717). „Stel de afdelingen Schiedam en Vlaardingen van het vluch telingenwerk niet teleur," al dus Kieboom aan de Vlaar dingse burgerij. Een extra re den om de benefietactie té steunen is het feit, dat de opvang van vluchtelingen in Nederland niet uit andere hoofde wordt gesubsidieerd en dat er uitsluitend vrijwilligers mee bezig zijn. Het benefietbal wordt in Musis Sacrum aan de Lange Haven voor de derde maal georgani seerd. In vorige jaren ging het batig saldo naar de ziekenom roep Schiedam en de GJVW een stichting die geestelijk ge handicapten helpt. Dit jaaj knjgt het benefietbal een regi onaal aspect door er het Vlaar dingse vluchtelingenwerk bi te betrekken. Het jaarlijks rugkerend toernooi, bowling-1 kampioenschappen voor ge meenteraadsleder., is nu dar ook uitgebreid: ook de Vlaar-' dingse raadsleden kunnen dsÜ ballen-laten rollen. De toegang tot het bal op 2E maart kost 17.50.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3