Nieuwe vs - Gr a venzan dse wijk moet woning zoekenden helpen woensdag 12 maart 1980 VD/SC/WW De bibliotheek. Nu nog. niet meer dan een schets. Binnenkort realiteit In Zan- deveit. Zandevelt wellicht te duur voor minder draagkrachtigen s-Gravenzande Zandevelt, de nieuwbouwwijk die verlichting moet gaan brengen in de gemeente 's-Gra venzande met zeshonderd woningzoekenden, is op dit moment nog niet veel meer dan een lege vlakte, waar- in slechts hier en daar geraamtes van beton te onder scheiden zijn. Deze betonnen muren vormen de eerste aanzet tot een wijk met honderden woningen, die daar binnen enkele jaren gestalte moet gaan krijgen. Het grootste probleem waarmee het 's-Graven- zandse gemeentebestuur kampt is het feit, dat de huren van de woningwet woningen, die in de nieu we wijk op stapel staan, waarschijnlijk veel te hoog gaan worden. Oor zaak hiervan rijn de hoge grond kosten waarmee 's- Gravenzande, als iedere Westlandse gemeente, te maken heeft. Wethouder J. Buiter van's-Gra venzande grijpt dit aan om op nieuw zijn stelling te poneren I dat verkoop van een aantal be staande woningwetwoningen een oplossing biedt. „De grond prijzen zijn per woning onge veer tiend uizendgulden te hoog. Als wij als gemeente winst van verkoop van enkele bestaande! won ïngwetwoningerikondenge- bruiken om die grondkosten te drukken, dan worden ook die meuwewoningenbetaalbaar.En dat geld is nooit weg. Dat is soli de belegd in grond." Zeshonderd gulden In 's-Gravenzande staan op dit moment ongeveer vijftienhon derd woningwetwoningen, waarvan de huren allemaal on der de vierhonderd gulden per maand liggen. Wethouder Bui ier: „Nieuwe woningwetwonin gen zullen per maand ongeveer zeshonderd gulden aan huur moeten opbrengen. Dat gat tus sen bestaand en nieuw is veel te groot." Momenteel zijn in aanbouw een complex van 22 woningen in de vrije sector en 43 woningen in de premiekoopsfeer. Voor de naaste toekomst staan plannen op stapel voor de bou w van acht casco-woningen, 36 woningwet- won in genoegen vrije-seetorwo- ningen en 102 premiekoopwo ningen. Op de parterre van de biblio theek, die ook in de nieuwe wijk wordt neergezet, moeten nog twaalf woningwetwoningen ge bauwd worden. Deze kunnen wel voor acceptabele huren wor den gebouwd, omdateen gedeel te van de winst, die wordt ge maakt op de bouw van dertien vnje-sector worn ngenwor d taa n - gewend om de kosten van de twaalf flats te drukken. De 43 woningwetwoningen zijn intussenallemaalverkocht.Kos- ten per woning 130.500 gulden. De 22 woningen m de vrije sec tor werden zelfs één op vier overtekend. De 102 premiewo- mngen zijn onderverdeeld in vijf types. Deze woningen moe ten 160,000 gulden per stukgaan koster. Men verwacht m 's-Gra- venzande dat in het voorjaar de achtergevel type B achtergevel type A Tekeningen van de 23 woningen in de vrije sector. Voor-en achterzijde van beide types. eerste paal hiervoor kan worden geslagen. Ambitieus Ambitieuze plannen voor een Westlandse gemeente, waarvan in het struktuurplan is vastge legd, dat ze uitsluitend mag bou wen voor de eigen natuurlijke aanwas. Provinciale staten heb ben dan ook hun goedkeuring onthouden aan een gedeelte van het plan. Formeel mag 's-Gra- venzandejaarlijks niet meer dan 79 woningen bouwen. In 1980 en 1981 mag de gemeente jaarlijks 130 woningen bouwen. De raad van 's-Gravenzande is tegen deze beslissing in beroep gegaan. Wethouder J. Buiier hierover:,,'s-Gravenzandeiseen paar jaar achter met het bouw programma. Wij vinden dat we de mogelijkheid moeten krijgen die achterstand in te lopen. Bo vendien willen we continuïteit m de bouw. We hebben gedepu teerde staten gevraagd in 1980 292 woningen te mogen bou wen." Zandevelt gaat behalve aan wo ningen, ook plaats bieden aan een havo-school ,eenbasisschool een kerk en een nieuwe behui zing voor verpleeghuis Sonne- vanek. De kamersm bethuidige Sonnevanck zijn te klem en bo vendien is de algemene klacht dat de bedieningslijnen te lang zijn. Ook aan de beter bedeelden is gedacht. Zij kunnen uitkijken naar een elftal bungalows, die per stuk zo'n acht ton gaan kos ten. Deze bungalows, die aan de rand van Zandevelt gaan verrij zen, staan dan wel ieder op een lapje grond variërend tussen de vijfhonderd en negenhonderd vierkante meter. Wethouder Buiter verwacht dat de verkoop van deze huizen geen enkel pro bleem zal opleveren. Tekening van de 43 wonin gen In de premiekoops- feer. Tegen de verwachting in werden deze woningen maar net verkocht. Wet houder Buiter verwacht geen moeilijkheden met verkoop van toekomstige premiekoopwoningen. „2e zijn iets duurder, maar wel veel luxer." De plattegrond van Zande velt. De donkergekleurde blokken waren in eerste instantie 136 premie ver koopwoningen. Op ver zoek van de raad zijn ze ventien van deze woningen overgeheveld naar de wo ningwetsfeer, acht worden gebouwd als cascowoning en negen worden voorzien van een uitbouw, die extra 'eefruimte biedt. Deze laat- *10 negen woningen vallen dan in de vrije sector.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4